صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
شميم احساس
در ساحل سرود
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالري تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

حقوق اقلیتها از دید گاه امام سجاد(ع) (2)

‌در بررسي رساله حقوق امام سجاد (ع) ، دريافتيم که امام با توجه به مسائل بسيار ظريف ، نکاتي را يادآور مي شود که در قوانين امروز بشر به آنها كمتر توجه شده ، اما در روابط ميان انسانها ، اهميت بسيار دارد . از نگاه امام سجاد (ع) ، معاشرت انسانها با یکدیگر ، بین آنها حقوق و وظايفي را ايجاد می کند . مهمترين ويژگي اين حقوق ، پشتوانه اخلاقی آنهاست . رعايت این حقوق مي تواند جامعه بشري را از بي عدالتي و ناراستی برهاند و اخلاق زيباي انساني را ترويج كند .
در قسمت قبل از حقوق اقليتها در اسلام سخن گفتيم . دانستيم که اسلام حقوق شهروندان جامعه را بسيار محترم مي شمارد و حریم انسانی آنها را پاس می دارد . اصولا" از نگاه اسلام ، انسانها در جايگاه بلند کرامت و شرافت قرار دارند و خداوند آنان را گرامي داشته است . امام باقر (ع ) می فرماید : « ای پسرانم ، از تجاوز به حقوق انسانها و حقوق خداوند برحذر باشید . » راهبرد اسلام اين است كه بين همه انسانها عدالت برقرار شود و معتقد است که هيچ چيز حتي گرايش افراد به آئين هاي مختلف ، مانع برقراري عدالت نيست . لذا درخصوص حقوق اقليتها ، مشاهده مي کنيم که تعاليم اسلامي ، بر حفظ حقوق عادلانه اقليتها در جامعه تاكيد مي كند .
امام علي (ع) هنگامي كه آگاه شد لشکريان معاويه به اموال و حقوق اهل کتاب - در حكومت او - تجاوز كرده اند ، برآشفته شد و فرمود : « اگر مرد مسلمان ، ستم بر مسلمان و معاهدی را در سرزمين اسلامي ببيند و از ناراحتي بميرد ، بر او هيچ سرزنشی نيست . » بنا بر تعالیم اسلام ، پیروان ادیان الهی كه در جامعه مسلمانان زندگي مي كنند ، شهروند جامعه اسلامي هستند . آنها مي توانند با حفظ مباني دين خود ، در کنار ساير مسلمانان ، همزيستي مسالمت آميز داشته باشند . حکومت اسلامی دربرابر عهد و پیمانی که با اهل كتاب می بندد ، متعهد مي شود که جان و مال و ناموس آنها را حفظ کند . در نظام اسلامی ، اقلیتهای دینی در اجراي مراسم ديني خود آزادند . در مدارس ، دروس دینی خود را می آموزند و مي توانند براي دفاع از حقوق خود ، نمايندگاني را انتخاب كنند .
گزارشی درباره حقوق اقلیت ها در جامعه
امام سجاد (ع) در بیان حقوق اقلیتها ، آنان را گرامی می دارد و از مسلمانان می خواهد که از ستم به آنها بپرهیزند و به آنچه که با آنان عهد بسته اند ، وفا كنند . زیرا که آنها در پناه خدا و رسول او هستند و اگر به آنها ظلم و بی وفایی شود ، پیامبر خود در روز قیامت با ستمگران مخاصمه خواهد کرد . وفای به عهد ، از ارزشهای مهم اخلاقی است . اسلام به رعايت پيمانها و معاهده ها ، بسيار اهميت داده و پيمان شکني و خيانت در معاهده را مورد نکوهش قرار مي دهد . آيه اي از قرآن کريم نيز اهميت اين موضوع را اين چنين بيان مي کند : « اي کساني که ايمان آورده ايد ، به پيمانهاي خود وفا کنيد . »
از دستاوردهاي مهم رعايت پيمان و وفاي به عهد ، برقراري امنيت ، عدالت اجتماعي و حفظ حقوق همه اقشار جامعه است . اسلام اهل کتاب را به همکاري فرا مي خواند و از آنان مي خواهد که با در نظر گرفتن نقاط اشتراک ، درکنار مسلمانان ، به همزيستي مسالمت آميز ادامه دهند . در آیه 64 سوره آل عمران مي فرماید : " بگو ای اهل کتاب ، بیایید به سوي سخني كه ميان ما و شما يكسان است ، كه جز خداي يگانه را نپرستيم و چیزي را همتاي او قرار ندهيم و بعضی از ما بعض دیگر را غير از خداي يگانه به خدايي نپذيرد ..."
به اين ترتيب ، درکنار مؤمنان به اسلام ، پیروان سایر ادیان آسمانی ، از امنيت و آرامش برخوردار خواهند بود . يعني همانگونه که مسلمانان در کشور اسلامي خود ، از آسايش بهره مند هستند ، ديگر گروههايي که در جامعه اسلامی زندگي مي کنند ، باید از چنين حقي برخوردار شوند . اين همان اصل همزيستي مسالمت آميز و احترام به حقوق انسانهاست .
" شیخ شلتوت " ، فقیه بزرگ مسلمان در این باره می گوید : « اسلام سیاست صلح جویانه را به مسلمانان توصیه کرده تا هم بر روابط خودشان با یکدیگر حاکم باشد و هم بر روابطشان با دیگر ملتها / بدین لحاظ ، صلح به عنوان رابط میان انسانها ، زمینه همکاری و تعامل آنها را با یکدیگر فراهم می آورد . اسلام تنها چیزی که از غیر مسلمانان مي خواهد اين است که براي پیروان آیین اسلام مزاحمت ايجاد نكنند ، ولی هرگز از آنها ( غيرمسلمانان ) نخواسته كه با زور و اکراه مسلمان شوند . »منبع : http://dari.irib.ir/index.php
 

برای ارتباط با ما و ارسال نظر  لطفا کلیک کنید