صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
شميم احساس
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالري تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

رمضان ماه اصلاح و رهایی


محمد رضا هویدا دوشنبه:10 اسد 1390

ماه پربرکت رمضان فرا رسید، ماهی که انسان را به سوی خالق و معبود خویش فرا می خواند، ماهی که آزادی و رهایی انسان را از قید و بندهایی که انسان را به خود مشغول ساخته و از خود و خدای خویش دور ساخته فرا می خو اند. ماه مبارک رمضان، با نداهای معنوی سحرگاهان و غروب های معنوی و صدای اذانش هر انسان مسلمانی را به سوی پروردگارش می خواند. خودداری، گرسنگی و تشنگی و امساک های رمضان، فرصتی برای تفکر و تدبر در احوال خود و جامعه و زمانه است.

شاید گرسنگی های و تشنگی ها و امساک ها و هشدار های رمضان تلنگری باشد بر هر انسانی که چرا وضعیت رقبت بار جامعه ما باید چنین رقم زده شده باشد. آیا ما به فرمان های الهی و انذارها و هشدار های دین مقدس اسلام عمل کرده ایم، و اگر کرده ایم چرا به چنین وضعیتی قرار داریم، در حالی که جامعه اسلام کمال مطلوبش در عدالت، مساوات، تقوا، پرهیزگاری، مبارزه با فساد، استبداد، تفرقه، بی بندباری و... می باشد.

برای هر مسلمان ماه مبارک رمضان یک فرصت استثنایی و زمان متفاوت با همیشه سال است. در این ماه قرآن عظیم الشان نازل شده است، شب های قدر که عبادت در هر شب آن برابر با هزار شب عبادت است در همین ماه قرار دارد. انجام اعمال ویژه این ماه بسیار فراوان است و ماهی است که خصوصیت بارز آن برکت و رحمت الهی است و ماه توبه و استغفار و برگشت به سوی خدا است.

ماه رمضان ماه تامل و تدبر در قران کریم و دستورات دین مقدس اسلام است، قرآن عظیم الشان که در این ماه نازل گردیده با آیه مبارکه "اقراء باسم ربک الذی خلق" آغاز شده است. این آیه در طول تاریخ اسلام، مسلمان را به تفکر و تدبر در آیات قران و رشد و گسترش علوم فراخوانده است. مطالعه و تدبر در آیات قران کریم سازنده تمدن عظیم اسلامی بوده که قرن ها متمادی غنی ترین و بزرگترین منابع علوم و مدنیت را در خود جای داده و سرمشق کشورها و مدنیت های دیگر بوده است.

هر ماه و هر سال قران عظیم الشان ما را به تامل در زندگی مادی و معنوی ما فرا می خواند، که چرا وضعیت امروز ما چنین رقت بار و ترحم انگیز است. چرا افغانستان با داشتن این همه منابع مادی محتاج به کمک های جامعه جهانی باشد و چرا هزاران انسان قربانی جهالت و نادانی و برداشت های نادرست عده ای شوند که تحت نام اسلام، زن و مردم مسلمان را می کشند.

پاسخ یافتن برای ضعف ها و کاستی ها و وضعیت فلاکت بار امروزی ما، نیازمند تامل و تفکر دارد، باید به همه آنچه انجام داده ایم چه در امور شخصی و چه در امور اجتماعی خود، دوباره بنگریم. بی شک ماه مبارک رمضان و قران عظیم الشان فرصت و کمک بزرگی برای ما فراهم خواهد کرد تا اشتباهات گذشته خویش بیابیم و دوباره آن را تکرار نکنیم و حتما به این نتیجه خواهیم رسید که وحدت ملی و اسلامی و صلح و امنیت و ثبات خواسته دین مبین اسلام و خداوند متعال است نه اغواگری های عده ای که به نام اسلام، مسلمانان را می کشند و خشم، نفرت، کینه، انفجار، انتحار و مرگ و مصیبت را برای مردم ما به ارمغان می آورند.

البته نقش علما و روحانیون، ادارات دولتی و جامعه مدنی در آگاهی دهی و استفاده از این فرصت سازنده و تاثیر گذار می باشد و نباید به سادگی از چنین فرصتی بگذریم. امیدواریم که با استفاده از این فرصت معنوی و پربرکت به ساختن خود و جامعه خود همت نهیم و غبار تفرقه و کدورت و فساد و تباهی دور ساخته و به سوی تعالی و رستگاری نزدیک تر شویم.


منبع: آژانس خبری کوکچه

برای ارتباط با ما و ارسال نظر  لطفا کلیک کنید