صفحه نخست درباره ما ارتباط با ما
 
السلام علیک یا اباعبد الله یابن رسول الله . السلام علیک ایها الشهید بکربلاء
  
السلام علیک یا ابا عبد الله الحسین و علی الارواح التی حلت لفنائک

این کشته به هامون فتاده حسین توست

وین صید دست و پازده در خون خسین توستمراسم عاشورا در افغانستان

محرم ماه شهادت و ایثار
مراسم عاشورا در افغانستان سابقه بسیار دارد، اما درنحوه برگزاری این مراسم در سال های اخیر تغییرات زیادی رونما شده است. در گذشته های نه چندان دور مراسم عاشورا بیشتر در حسینیه ها برگزار می شد و مردم با تجمع در حسینیه ها پای منبر روحانیون می نشستند، سینه می زدند و با گوش دادن به روضه خوان ها می گریستند. به این ترتیب برگزاری مراسم عاشورا صرفا به حسینیه ها محدود بود و این مراسم عزا داری ١٣ روزه بسیار با سادگی برگزار می شد.

مراسم عاشورا در افغانستان
 عاشورا در افغانستان تحت تدابیر امنیتی برگزار شد.
خبرگزاري فارس: صدها هزار نفر از شيعيان افغانستان در  حالي با شركت در مراسم عاشوراي حسيني در ماتم شهادت امام حسين (ع) و ياران وفادارش به سوگ نشستند كه تدابير امنيتي ويژه‌اي براي اين روز به اجرا درآمده بود.
ه گزارش خبرگزاري فارس به نقل از خبرگزاري رسمي چين (شين‌هوا)، دستجات عزاداري كه بيشتر آنها را جوانان تشكيل مي‌دادند امروز دوشنبه همزمان با دهم ماه محرم  در افغانستان با در دست داشتن پرچم‌هاي سياه مراتب احترام خود را به شهداي كربلا ابراز كردند.


مراسم عاشورا
عاشورای بی سابقه افغانستان
اسناد و شواهد تاریخی, مراسم سوگواری سرور آزادگان جهان،اباعبدالله الحسین(ع) از همان نخستین روزهای شهادت آن بزرگوار تا کنون تحت شرایط مختلف به صورت های گوناگون دایر می شده است، تا این اواخر که تقریبا جهانگیر شده است. مردم مسلمان و متدین افغانستان، مخصوصا شیعیان این کشور همواره کوشیده اند که به هر قیمت عاشورا را زنده نگه دارند و در این راه در سایه جهل و تعصب وقلدوری, فشارهای جانکاهی راتحمل کرده اند. عالمان دینی، دینداران جوانمرد فراوان در این راه یا جان داده اند و یا بارها تا آستانه مرگ پیش رفته اند .


عاشورا نمودی از همدلی و همستگی
روزنامه  راه نجات در یک تحلیلی از برگزاری مراسم روز عاشورا  ددر افغانستان  نوشت :محرم و عاشورای امسال همان گونه که از عزم و اراده مردم از همان ابتدا معلوم بود، با شکوه هرچه تمام تر نسبت به سال های قبل برگزار شد؛ به خصوص این که کابل امسال، با حضور پرچم سرخ بارگاه اباعدالله الحسین(ع)، عاشورایی تر بود.
از سویی دیگر، تجلیل از مراسم عاشورای حسینی امسال در افغانستان، تحت تأثیر عاشورای قرن 21 بود؛ عاشورایی که همه روز در غزه ـ این تکه فراموش شده از پیکر جامعه اسلامی ـ توسط اشغال گران غاصب اسرائیلی رخ می دهد و حال و هوا و تکانی به محرم امسال داده و درس ها و اهداف قیام امام حسین(ع) و ضرورت تمسک به آن ها را برجسته تر از قبل ساخته بود.


محرم

محبیوبیت تشیع  در افغانستان

به گزارش  شيعه آنلاين  روزنامه آمريكايي واشنگتن پست از اقبال روزافزون به فرهنگ تشيع در افغانستان و ترويج مراسم سوگواري ويژه محرم در اين كشور خبر داد‏.‏
‏واشنگتن پست با توصيف حال و هواي محرم در افغانستان نوشت‏:‏ در افغانستان كه به خاطر اكثريت غالب اهل تسنن، همواره تاكنون اقليت كوچك شيعيان مورد تنفر و ظلم بودند، اكنون مراسم محرم با شجاعت خاص و پذيرش سياسي مخصوصي ترويج و گرامي داشته مي شود كه نشانه ظهور شتابدار حرکت شيعي به خاطر برقراري هفت سال حكومت دمكراتيك در اين كشور از زمان سقوط طالبان است‏.‏مراسم عاشورا در افغانستان سابقه بسیار دارد

بی بی سی در گزارشی از  نحوه برگزاری مراسم عاشورا در افغانستان نوشت:

مراسم عاشورا در افغانستان سابقه بسیار دارد، اما درنحوه برگزاری این مراسم در سال های اخیر تغییرات زیادی رونما شده است.

در گذشته های نه چندان دور مراسم عاشورا بیشتر در حسینیه ها برگزار می شد و مردم با تجمع در حسینیه ها پای منبر روحانیون می نشستند، سینه می زدند و با گوش دادن به روضه خوان ها می گریستند. به این ترتیب برگزاری مراسم عاشورا صرفا به حسینیه ها محدود بود و این مراسم عزا داری ١٣ روزه بسیار با سادگی برگزار می شد.


صفحه نخست درباره ما فصلنامه بشارت بولتن خبري افغانستان گفتگو زن و خانواده در ساحل سرود شمیم احساس
اهل بيت (ع) مقالات داستانهای قرآنی سایتهای افغانستان کتابخانه تازه های نشر مهدویت گالري تصاوير
تspan class="style295">مامی  حقوق متعلق به سایت مؤسسه فرهنگی بشارت است     www.bsharat.com