صفحه نخست درباره ما ارتباط با ما
نيم نگاهى بر ويرانه هاى فرهنگى

ناظر حسين زكى

امسال خوشبختانه از سوى متوليان قدرت و ثروت، نيم نگاهى بر ويرانه هاى فرهنگى شده است و گراميداشت «مولانا» را در زادگاهش «بلخ باستان»، مى توان از اين گونه نگاهها به حساب آورد. هرچند كه به مناسبت هشتصدمين سال تولد شاعر و عارف بزرگ بلخ، در ديگر كشورها نيز تجليل به عمل آمده است. ولى تدارك و برگزارى آن از سوى «آيسيسكو» آن هم در پايتخت و زادگاه مولانا مى تواند در بردارنده مفاهيم زيادى باشد.

به هر صورت، منابع مختلف خبرى، سمينار مولانا را در افغانستان تا حدى پوشش دادند از جمله بى بى سى، باختر نيوز، خبرگزارى مهر و... آنها گفتند كه  همايش بين المللى فيلسوف و شاعر بزرگ جهان اسلام، مولانا بلخى در زادگاهش بلخ باستان در بهار امسال برگزار شد.

همان گونه كه گفته شد، اين همايش از سوى آيسيسكو (سازمان تربيت علوم و فرهنگ اسلامى، با همكارى كشور جمهورى اسلامى افغانستان، روز يكشنبه 23 ثور 1836 در كابل، و 27 ثور در بلخ، زادگاه مولانا به مدت سه روز، با سخنرانى رئيس جمهور افغانستان و مدير كل سازمان آيسيسكو و با حضور شخصيتهاى داخلى و خارجى و اصحاب انديشه و مولانا شناس برگزارگرديد.

رئيس جمهور كشور ما آقاى كرزى، در مراسم افتتاحيه همايش مولانا در كابل سخنان جالبى داشت از جمله او گفت: «جاى افتخار است كه مردم افغانستان موفق شدند، كه امروز از چنين شخصيت جهانى ياد بود مى نمايند، كه فرزند اين خاك بود، و در اين خاك متولد شد و تصوف و معرفت را در جهان توسعه داد».

او مولانا را شخصيتى نه تنها مربوط افغانستان، بلكه مربوط به جهان و بشريت خوانده; و انديشه و نظريات مولانا را موجب راهنمايى و فلاح بشريت توصيف كرده است. و نيز اظهار داشته: «شعر، فلسفه و فكر مولانا بيانگر ارزشهاى انسانى و بشرى است و مردم افغانستان بايد افتخار نمايد كه اين فرزند متولد بلخ افغانستان، امروز فرزند تمام جهان است و همه جهانيان به او مى بالند».

همچنين صحبتهاى آقاى خرم وزير اطلاعات و كلتور افغانستان در باره مولانا نيز در خور تامل و تعمل است; زيرا به گفته او مولاناى بلخ، چون آب حيات بخش، از كوهساران افغانستان نشأت گرفت و فيض وى جهانگير شد.

آقاى خرم برگزارى چنين سمينارى را افتخار براى كشور دانسته و گفته است: «برگزارى چنين سمينارى براى ما جاى افتخاراست كه به خاطر بزرگداشت يك فرزند اصيل كشور سمينار بين المللى را داير مى نماييم».

البته اين تنها افغانستان نيست، كه چنين افتخار مى كند، بلكه كشورهاى ديگرى كه از هشتصدمين سال تولد شاعر بزرگ بلخ، تجليل نموده، نيز به آن افتخار كرده است. ولى برگزارى همايش مولانا در كابل و بلخ از سوى سازمان آيسيسكو و همكارى دولت افغانستان، از زواياى مختلف مى تواند براى افغانستان مهم باشد. و آن نيم نگاهى بر ويرانه هاى فرهنگ و ادب كهن كشور است كه در اثر تجاوزات خارجى و تخاصمات داخلى، از خاطره ها محو شده است. ويرانه هاى فرهنگى كه بازسازى آن كمتر از باز سازى «ويرانه هاى غرب كابل»، و «خرابى هاى تاريخى شهر باستانى باميان» نخواهد بود.

ما امروز فقط به ذكر و يادكردى از بزرگان علم و معرفت چون، خواجه عبدالله انصارى، بوعلى سينا، مولانا، سنايى، جامى، سيد جمال، آخوند هروى و دهها ارباب معرفت ديگر دل خوش مى داريم كه البته خود اميد و غنيمت است. و اميد كه گام «آيسيسكو» در «كابل» و «بلخ» به مثابه برداشتن پنبه بيدارى براى متوليان كشور شمرده شود. و در دو سمينار كابل و بلخ نمانند.

مولانا، عارف و شاعرى متعلق به دنياى معنويت و عرفان است كه در قالب خاك و كشورخاصى هرگز نمى گنجد، ولى آنچه كه مايه رنج است بى توجهى زادگاه اين بزرگان به مقام معنويت و معرفت است.

هرچند ممكن است حوادث دردناكى كه در گذشته و نيز امروز رخ مى دهد، نظير ناامنى، خشونت و ترور، حوادث شمال، به خصوص تداوم جنگ در نواحى جنوبى و قسمتى از ارزگان شمالى و هلمند، به دست بقاياى القاعده و نيز اضطرابهاى ناشى از اخراج مهاجرين، مجالى انديشيدن به اين گونه مسائل را ندهد، ولى فراموشى آن نيز گناهى است غير قابل اغماض.

صفحه نخست درباره ما فصلنامه بشارت بولتن خبري افغانستان گفتگو در ساحل سرود شميم احساس
اهل بيت (ع) مقالات داستانهای قرآنی سایتهای افغانستان کتابخانه تازه های نشر گالري تصاوير
تمامی حقوق متعلق به سایت مؤسسه فرهنگی   است     www.bsharat.com