صفحه نخست درباره ما ارتباط با ما

 

 

نگاهی ویژه به «زن و خانواده»

 

مسائل مربوط به «زن و خانواده» از مهمترین موضوعات ضروری و جدی انسان معاصراست، چنانکه در گذشته همواره مورد دغدغۀ پیشینیان بوده است.
دو نگاه و رویکرد افراط و تفریط نسبت به زن و خانواده، باعث فراموشی رسالت اصلی و جایگاه واقعی آن شده است. این دو نگاه هم در دوران کهن و هم در عصر مدرن سخت­ترین ضربات را فرود آورده است.
اگر دیروز زنان از کرامت انسانی و حقوقی طبیعی و الهی شان محروم بودند و به عنوان جاریه و کنیز در معرض معامله قرار می­گرفتند، امروز نیز در گوشه و کنار جهان به شیوه­ها و شگردهای گوناگون به مثابه ابزار و کالاي اقتصادي براي رونق بازار مصرف و تجارت استفاده مي­گردند و متأسفانه فمینیسم و نظامهای حقوقی معاصر و مکتبهاي مدافع حقوق زن نتوانسته­اند دريچه‌اي به سوي کرامت و عزت «زن و خانواده» به طور شایسته بگشايند.  بلکه به عکس، بی­اهمیتی به نقش اصلی «زن و خانواده» در عرصه تربیت، و نگاه نابجا در شیوۀ شکل­گیری آن، باعث انواع بزهکاریها در جوامع و جرمهای سازمان یافته در جهان شده است.
انواع جرایم محلی و منطقه­ای و نیز ناامنیها و جرمهای سازمان یافتۀ جهانی به نحوی مرتبط با نادیده گرفتن «اهمیت خانواده» و فراموشی نقش آن در تربیت سالم فرزندان فردا است. زیرا معضلات جهانی معلول تباهکاریهای مدیران فاسد جهانی و فساد مدیران معلول جامعۀ فاسد، و جامعۀ فاسد معلول خانواده­های آلوده است.
امروزه خطر و زیان فروپاشی خانواده­ها تهدید اصلی برای بشریت است. و به همین دلیل دلسوزان به انسان همواره این خطر را گوش زد کرده­اند.
«زن» با آنکه در همۀ نگاهها از ارکان اصلی خانواده است و خانواده بِدون آن چندان مفهومی ندارد، ولی در عصر حاضر تلاش بر زدودن جایگاه و دورکردن آن از نقش اصلی است که نتیجه­ای آن جز بیماری و فروپاشی خانواده چیزی دیگری نیست.
امروزه تبلیغات مسموم دشمنان عدالت و انسانیت علیه دین به هدف نابودی خانواده­ها صورت می­گیرد؛ زیرا دین­ستیزان جهان­خوار دریافته­اند تا زمانی که خانواده­های سالم و مستحکم و فرزندان استوار و ثابت قدم باشند، نمی­توانند به اهداف شیطانی برسند. و از این رو تلاش استعمار برای متزلزل کردن نهاد خانواده با استفاده از ابزارهای گوناگون دو چندان شده است. چنانکه همین خطر در کشور ما نیز احساس می­شود. و دلسوزان جامعه همواره به این خطر اشاره کرده و رسانه­های مبتذل را برای خانواده سهم ملهکی خوانده­اند.
این شماره از «بشارت» به عنوان ویژۀ «زن و خانواده» در سه بخش به پاره­ای از این دست مباحث اشارتی دارد و نقش «زن و جایگاه خانواده» و نیز عوامل و مؤلفه­های «استحکام» آن را به بحث گرفته است.
در بخش اول؛ تحت عنوان«زن و خانواده در اسلام»، اصول حاکم بر نظام خانواده از منظر قرآن کریم، نقش اعتقادات و باورهای دینی در استحکام خانواده، نقش پوشش در ثبات و پایداری خانواده، عوامل خوشبختی در خانواده، اعتقادات خانواده در تحولات زمان، رفتار رسول خدا(ص) با همسران، مورد بحث قرار داده شده است. و در بخش دوم، تساوی زن و مرد در شخصیات و تفاوت در خلقیات و همچنین ارث و دیه زنان و بحث جرم و خانواده با رویکرد «فقهی و حقوقی»، نیز به تحلیل گرفته شده است. و در بخش سوم، تحت عنوان «گزارش­ و­ گفت­وگو»، با زیر مجموعه­های چون «در محضر بزرگان، در محضر اساتید، همراه با زنان موفق، زن در عرصه شعر و معرفی کتاب زنان» به نقش «زن» و اهمیت و رسالت «خانواده» به شیوه دیگر پرداخته شده است. و امید که گامهای کوچک و تلاش خالصانۀ دست اندرکاران، مقبول حق قرار گیرد و نیز به این امید که برای خوانندگان و خانواده­ها مفید باشد، تا دیده شود چه به نظرآید؟!


  (اداره فصلنامه بشارت)

سر مقاله - شماره 36-37 فصلنامه بشارت

 
صفحه نخست درباره ما فصلنامه بشارت بولتن خبري افغانستان گفتگو در ساحل سرود شمیم احساس
اهل بيت (ع) مقالات داستانهای قرآنی سایتهای افغانستان کتابخانه تازه های نشر گالري تصاوير
تمامی حقوق متعلق به سایت مؤسسه فرهنگی   است     www.bsharat.com