صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
شميم احساس
در ساحل سرود
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالري تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

مرگ انديشي در آموزه‌هاي اسلامي

نام كتاب: مرگ انديشي در آموزه‌هاي اسلامي
نويسنده: محمد حيدر مظفري ورسي
ويراستار: محبوبه ابرنجي
تهيه كننده: مركز پژوهش‌هاي اسلامي صدا وسيما
ناشر: دفتر عقل
نوبت چاپ: اول /1388
شمارگان: 1400
بها: 18000 ريال

اين اثر «كتاب مرگ انديشي در آموزه‌هاي اسلامي» در پانزدهمين المپياد بين‌المللي قرآن و حديث كه در آذرماه 1388 از سوي جامعه المصطفي العالميه و وزارت ارشاد اسلامي و المپياد بين‌المللي قرآن و حديث برگزار شده بود، به عنوان دومين اثر برگزيده در بخش چاپ كتاب و مقاله انتخاب و به فرهنگ دوستان معرفي گرديد.
در پيشگفتار كتاب آمده :
برخي موضوع‌ها همواره خارج از دسترس حس و تفكر آدمي در مسير تلاش او براي حل آنها نيازمند ابزار و راهگشاياني است تا در مسير انديشه ورزي و دست يافتن به واقعيت‌ها او را ياري رسانند.
يكي از اين موضوع‌هاي پيچيده كه افكار بشر را به خود مشغول ساخته، پديده مرگ است. تمام انسان‌ها پس از سير كوتاهي در دنيا، به ناچار گرفتار مرگ مي‌شوند و دنيا را براي هميشه رها مي‌سازند. بر همين اساس، بشر از ديرباز در انديشه است كه مرگ و واقعيت‌هاي آن چيست؟ مرگ هر كس چه زماني فرا مي‌رسد؟ چگونه روح از بدن انسان خارج مي‌شود؟ در لحظات جان دادن چه رخ مي‌دهد؟ گيرنده روح كيست؟ چه عواملي در جدايي روح از بدن دخيل است؟ آيا انسان با مرگ فاني مي‌شود يا زندگي جديدي را آغاز مي‌كند؟ اين نداي دروني هر انسان است:«من كيستم؟»، «از كجا آمده‌ام؟» و «براي چه آمده‌ام؟»
از آنجا كه مرگ يكي از آيات حكيمانه خداوند در نظام خلقت است و حقيقت آن همانند حقيقت ناشناخته است، بشر با وجود بسياري از پيشرفت‌هاي تحسين بر‌انگيزش در رشته‌هاي گوناگون علوم، هنوز به حقيقت مرگ . پرسش‌هاي پيرامون آن دست نيافته است. او در بيابان خشك انديشه‌هايش در پي سراب به ظلمات نيست انگاري رسيده است، تمام گمان‌ها و معادله‌هاي مادي‌گرايانه‌اش در هم ريخته و پرسش‌هاي بدون پاسخ در خزانه ذهنش باقي مانده است.
در اين ميان، تنها ابزار مهم و مطمئن، معارف ديني است كه منبع و راهگشاي اصلي بشر در شناخت عوالم ماورايي و دور از دسترس اوست. دين، انديشه‌ورزي انسان را از دام تخيلات و نيست‌انگاري‌ها نجات مي‌بخشد و به رازهاي ناگشوده او پاسخ مي‌دهند. آموزه‌هاي وحي در قرآن و روايات پيام‌آوران الهي درباره مرگ و واقعيت‌هاي آن، بسيار روشن و فهم پذير است و هر يك مي‌تواند دفتر خرد گرايي و انديشه ورزي انسان را بگشايد و گوشه‌هايي از حقيقت مرگ را برايش آشكار سازد. در اين كتاب تلاش نويسند بر اين بوده است كه بر اساس آموزه‌هاي قرآن و روايات پيشوايان معصوع (ع) به مرگ و حقيقت آن بپردازد.