صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
شميم احساس
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالري تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

تجلي تقوا در نهج‌البلاغه

کتاب: تجلي تقوا در نهج‌البلاغه.
نويسندگان: محمد باقر عبداللهي ـ محمد علي ابراهيمي.
ناشر: شوراي سياستگذاري ائمه جمعه، معاونت فرهنگي.
نوبت و تاريخ انتشار: اول / بهار 1389.
قطع و تعداد صفحات: وزيري/ 679 صفحه.
شمارگان: 1000 نسخه.
مکان انتشار: تهران ـ ايران.
ساختار کتاب:‌
اين اثر در هفت بخش كليات، تقوا و ساير ملكات ارزشي، انواع تقوا در نهج‌البلاغه، جلوه‌هاي تقوا در نهج‌البلاغه، آثار اخروي تقوا در نهج‌البلاغه، سيماي متقين در نهج‌البلاغه و فهرست آيات، روايات و نمايه تأليف گرديده است. هر بخش حاوي فصولي مي‌باشد كه به‌تناسب عنوان بخش تنظيم گرديده است. در اين اثر تقوا كالبد شكافي گرديده و از نظر امير بيان امام علي‌(ع) براي آن شاهد ذكر شده است. تا به حال بحث تفصيلي به‌اين روش پيرامون تقوا تحقيق و پژوهش نگرديده است پس اين اثر مي‌تواند به‌عنوان پژوهش نو قابل مطالعه پيرامون تقوا باشد.
از نظر محققان اين كتاب: از جمله واژه‌هاي کليدي و سرنوشت ساز کلمة «تقوا» است. واژه «تقوا» اگر درست معنا و بيان گردد و در جايگاه شايسته خود در قلب و روح و فرهنگ جامعه قرار گيرد، مي‌تواند ملتي را متحول کند و در تمامي ابعاد مثبت، ارتقا و تعالي ‌بخشد. آن چه تا حال از اين واژه کليدي قرآني معنا شده و در اعتقاد و فرهنگ جامعه جا افتاده است، بيشتر جنبه سلبي آن مي‌باشد. «تقوا»ي متبادر و شناخته شدة در جامعه و فرهنگ ديني ما، يعني پرهيز از گناه و دوري از دنيا، جامعه و سياست و عدم دخالت در امور اجتماعي، «تقوا» يعني گوشه نشيني و انزوا گزيني، براي آلوده نشدن به گناهاني که جامعه و مردم بدان مبتلايند.
در صورتي که «تقوا»ي قرآني داراي دو جهت است و با دو بال، مؤمن را به معراج مي‌برد: يکي ايجاب و ديگري سلب، يکي فعل است و ديگري ترک، يکي کسب فضائل است و ديگر دوري از رذائل. در حقيقت «تقوا»‌ي قرآني، همان روش عملي قرآن و اسلام است که شامل واجبات، محرمات، مستحبات، مکروهات و مباحات و فضائل و رذائل اخلاقي مي‌شود.
از نگاه اسلام «تقوا» در چنان جايگاهي از اهميت و مکانت قرار دارد، که قرآن کريم، گرامي‌ترين و ارزشمندترين افراد را در نزد خداي عزوجل فقط به «تقوا»‌يشان معرفي مي‌نمايد.
همين‌طور هدف از تأليف آن اين است كه اين نوشته سعي برآن دارد که تاحد ممکن، معنا و مفهوم «تقوا» را در قرآن و حديث، به ويژه نهج‌البلاغه بيان کند، و جايگاه و اهميت آن را در ميان کليد‌واژه‌هاي قرآني و مفاهيم ارزشي بشناساند، تا جويندگان حقيقت و پويندگان راه وصال باشناخت درست و اطمينان خاطر با تمسک به آن، مراد و مقصد خود را دريابند. والعاقبة للمتقين

 

برای ارتباط با ما و ارسال نظر  لطفا کلیک کنید