صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
قاب ابریشمی
 اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالري تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

تأثیر قرآن در محتوا و ساختار مثنوی معنوی

ناشر: مرکز چاپ و نشر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (بوستان کتاب)
نوبت و تاریخ انتشار: اول- پاییز ۱۳۹۰
قطع و تعداد صفحه : وزیری / 560
شمارگان: ۱۰۰۰ نسخه
مکان انتشار: قم، ایران
قیمت: ۹۵۰۰ تومان
کتاب «تأثیر قرآن در محتوا و ساختار مثنوی معنوی» نوشته سیداسحاق شجاعی نویسنده وداستان نویس افغانستانی
مثنوی معنوی اثر سترگ و جاودانه مولانا جلال الدین محمد بلخی اوج اندیشه های انسانی در قالب شعر و داستان است. این کتاب بی بدیل هم در محتوا و مضمون و هم در صورت و ساختار خود عمیقا از قرآن کریم متأثر می باشد. مثنوی تفسیر عرفانی قرآن و دربردارنده اندیشه های بلند عرفانی، اخلاقی و انسانی است که مولانا تحت تأثیر قرآن، آنها را هنرمندانه خلق نموده است.
کتاب «تأثیر قرآن در محتوا و ساختار مثنوی معنوی»، سعی می کند پیوندهای همه جانبة قرآن و مثنوی و تأثیرپذیری های این کتاب جهانی را از کتاب آسمانی نشان داده و ابعاد گوناگون محتوایی و هنری مشترک بین آنها را باز و دیدگاه های مولانا دربارة علوم قرآنی را تبیین کند.
این کتاب از یک مقدمه ۶۰ صفحه ای و ۵ بخش اصلی تشکیل شده است که مجموعا ۵۶۰ صفحه است. مقدمه این کتاب با عناوین بحث برانگیزی مثل مولانا و تهمت شاعری، مولانا و تهمت داستان سرایی، مثنوی قرآن پارسی، مثنوی قرآن نمون و دلایل تأثیرپذیری مولانا از قرآن خواندنی خواهد بود.
بخش اول کتاب با عنوان از بلخ تا قونیه تا همه جهان، از چهار فصل مولانا از خاک تا افلاک، خانواده و محیط اجتماعی مولانا، آبشخورهای علمی و فرهنگی مولانا و جایگاه مولانا در جهان معاصر تشکیل شده است. جایگاه قرآن در زندگی و فرهنگ مسلمانان، تأثیر قرآن بر عرفان قبل از مولانا، مولانا و اعجاز قرآن کریم، مولانا و تحریف ناپذیری قرآن و مولانا و بطون قرآن کریم نیز۵ فصل بخش دوم این کتاب با عنوان قرآن در چشم و دل مولانا است.
عنوان بخش سوم این کتاب ساختارشکنی قرآنی است. این بخش ۶ فصل دارد که عناوین آن عبارتند از: خلاقیت هنری قرآن، مثنوی، منظم ترین کتاب پریشان، گفت وگو در قرآن و مثنوی، شخصیت های قرآنی در مثنوی، امثال در قرآن و مثنوی و نیز تکرار در داستان های قرآن و مثنوی. بخش چهارم کارکردها و کاربردهای قرآن در مثنوی است که فصل های کارکردهای قرآن در بیان مولانا، شیوه های استفاده مولانا از آیات قرآن، هدف های معنایی کاربرد آیات و تنوع کاربردهای مولانا از آیات قرآن را در خود دارد.
بخش آخر این کتاب نیز با عنوان مثنوی، میوه درخت قرآن، ۶ فصل دارد. تأویل در مثنوی مولانا، روش های تفسیری مولانا، تفسیر مولانا از آیات قرآن، دریافت های عرفانی مولانا از قرآن، معارف قرآنی، درون مایه های مثنوی و نیز قرآن و مثنوی، آسمان مشترک عناوین فصول بخش پنجم است.
گفتنی است این کتاب در موضوع ادبیات فارسی برای گروه مخاطب تخصصی طلاب و دانشجویان در نوبت چاپ اول با شمارگان ۱۰۰۰ و بها ۹۵۰۰ تومان توسط مرکز چاپ و نشر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم (بوستان کتاب) چاپ شده است

برای ارتباط با ما و ارسال نظر  لطفا کلیک کنید