صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
قاب ابریشمی
 اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالري تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

جایگاه زن در نظام سیاسی اسلام

نویسنده: آیت الله العظمی محمد اسحاق فیاض
مترجم: سرور دانش
نوبت و تاریخ انتشار: اول، زمستان 1390، کابل.
ناشر: دفتر معظم له.
قطع و تعداد صفحه: رقعی /75.
شمارگان: 1000 نسخه
قیمت: 60 افغانی
کتاب «جایگاه زن در نظام سیاسی اسلام» اثر حضرت آیت الله العظمی فیاض، با ترجمه عالی و روان آقای سرور دانش، وزیر اسبق وزارت عدلیه و وزارت تحصیلات عالی به زبان فارسی، پرسش به پاسخ هایی است که حضرت آیت الله العظمی فیاض به مهمترین سؤالات مربوط به فعالیت‏های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی زنان داده است.
این کتاب در حجم کم، ولی با محتوای بسیار مهم و ارزنده در شرایط فعلی بسیار راهگشا است.
کتاب «جایگاه زن در نظام سیاسی اسلام» پاسخ به 25 سؤالی است که از سوی یکی از دانشجویان دوره دکترا، که رساله دکترای خویش را به این موضوع اختصاص داده مطرح شده است.
از جمله سؤالات مطرح شده در این کتاب، در باره رهبری، زمامداری، مدیریت و اقسام قضاوت زنان است، همانند رهبری و ریاست عالیه کشور، تصدی وزارت و مقام صدارت عظمی و نخست وزیری، با همه انواع اجرایی و مشورتی آن، امارت و فرماندهی یک ولایت، فرماندهی اردو و ارتش، فرماندهی جنگ‏ها، فرماندهی پولیس، سرپرستی استخبارات و پولیس مخفی، کاندید شدن برای پارلمان و سایر شوراهای نمایندگی، مشارکت در انتخابات پارلمانی و سایر شوراهای نمایندگی، تصدی مسؤولیت امر به معروف و نهی از منکر، تصدی حاکمیت امت اسلامی و به عهده گرفتن مسئولیت شورا، بیعت زنان در امور سیاسی و اجتماعی، میزان برخورداری زنان، از حقوق و آزادی‏های سیاسی و اجتماعی، شایستگی زنان در تصدی پست‏های سیاسی، قوام بودن مرد بر زن که آیا منحصر به زندگی خانوادگی است یا صحنه‏های زندگی عمومی را نیز در بر می‏گیرد؟ و دیگر سؤالات و پرسش‏های مهمی از این دست.
در این کتاب، موقعیت و جایگاه زن به لحاظ حقوقی و سیاسی، و همچنین جایگاه او در خانواده از منظر فقه و شریعت اسلامی مورد بحث قرار گرفته و تازه ترین دیدگاه‏ها و نظریات در باب حقوق زنان ارائه شده است.
این کتاب با توجه به اینکه پاسخ به استفتائاتی است که از محضرت آیت الله العظمی فیاض در این باب شده است، به شیوه‏ی فتوا گونه ارائه گردیده است و به استدلال و نقد و بررسی نظریات پرداخته نشده است. نظریات و فتوای مرجع بزرگوار برای جامعه، مردم، و اندیشمندان و نخبگان در باره مسائل مطرح شده در این کتاب راهگشای خوب و بسیار ارزنده است.
 

برای ارتباط با ما و ارسال نظر  لطفا کلیک کنید