صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
قاب ابریشمی
 اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالري تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

آشیانه محبت (راهکارهای مبارزه با خشونت علیه زنان)

نویسنده : عبدالحمید محمدی، معصومه حسنی
نوبت و تاریخ انتشار: اول، زمستان 1389
ناشر: انتشارات وحدت بخش
قطع و تعداد صفحه : رقعی /360
شمارگان: 2000 نسخه
مکان انتشار: قم، ایران
قیمت: 220 افغانی
کتاب آشیانه محبت راهکاری مبارزه با خشونت علیه زن در نگاه دیگر، با یک پیشگفتار در هفت فصل، با نتیجه گیری، دارای فهرست مطالب، فهرست منابع و مآخذ در قطع رقعی با چاپ نسبتا مناسب تالیف شده است.
در پیشگفتار دغدغه و هدف اصلی نگارش کتاب بیان شده و نویسنده تشکیل زندگی مشترک و ازدواج را از مهمترین مسائل مطرح در زندگی انسان خوانده و گفته است که کانون خانواده هم می‏تواند مهد انسان سازی باشد و هم کانون بحران.
در بخشی از پیشگفتار به کارکردهای خانواده چنین اشاره شده: خانواده هم تامین کننده نیازهای روحی و عاطفی انسانها است و هم روحیه تعاون و ایثار را زنده و تقویت می‏کند و زمینه ساز بروز استعدادهای انسانی می‏گردد.
نویسنده در پایان پیشگفتار، «آشیانه محبت» را نگاه دیگر به راهکارهای مبارزه با خشونت علیه زنان با رویکرد به آموزه های قرآن عظیم الشان و احادیث نورانی دانسته و می‏نویسد: آنچه در این نوشتار که تحت عنوان آشیانه محبت مسمی گردیده است نگاه دیگری است به راهکارهای مبارزه با خشونت علیه زن، و با رویکرد به آموزه‏های قرآن عظیم الشان و احادیث سراسر نور، جایگاه زن و مرد در نظام خلقت، اهداف ازدواج، وظایف اخلاقی زن و شوهر عوامل سعادت و آفات خانواده، مدیریت خانه و مساله خودکشی که پیامد ناگوار خشونت علیه زن می باشد، تبین شده است.
در فصل اول تساوی و برابر زن و مرد در امور مختلف بیان شده از جمله تساوی زن و مرد در مراحل مختلف خلقت، در امور فطری مثل عبودیت و یکتا پرستی، حق جویی، نیروی اراده و اختیار، فطرت عواطف و احساس، مهربانی و تواضع.
تساوی زن و مرد در عنایات الهی مثل برخورداری از روح الهی، خلافت الهی، مقام کرامت، حمل امانت و مسئولیت، تساوی در کسب درجات معنوی، و راه رسیدن به سعادت و کمال و ارزش‏ها، شناخت و معرفت، انجام عمل صالح و شایسته، قرار گرفتن در مسیرهدایت.
در فصل دوم اهمیت و اهداف ازدواج بیان شده است نظیر، آرامش، حفظ دین، حفظ و تکثیر نسل، توسعه رزق و دوری از گناه، تکامل انسان و همچنین در این فصل وظیفه و مسئولیت‏های والدین در برابر فرزندان بیان شده است.
در فصل سوم کتاب وظایف مشترک اخلاقی زن و شوهر به عنوان راهکار سوم محو خشونت علیه زن بیان شده است. از جمله این وظایف که نقش مهم در محو خشونت در خانواده دارد امور زیر نام برده شده است:
1- جلب محبت همسر 2 – خوش اخلاقی، 3 – رفق و مدارا 4 – حفظ حرمت 5 – عفت و پاکی، 6 – درک همسر 7 – تحمل همسر 8 – حل مشکل در داخل خانه 9 – تشویق 10 – عفو و گذشت 11 – وفاداری.
در فصل چهارم وظایف اخلاقی اختصاصی زن و شوهر به عنوان راهکار چهارم محو خشونت بیان شده است. و امور زیر به عنوان وظایف اخلاقی اختصاصی مرد بیان شده است:
1 – احترام به زن 2 – اظهار محبت و دوستی 3 – پرهیز از لد و کوب 4 – تلاش در جهت رفاه خانواده 5 – تعلیم و تربیت همسر 6 – وقت گذاری برای همسر 7 – پرهیز از استبداد رای 8 – همکاری در امور خانواده.
همچنین در این فصل امور زیر به عنوان وظایف اختصاص زن بیان گردیده است:
1 – رازداری 2 استقبال از شوهر 3 – سازگاری 4 – آرامش بخشی 5 – مراقبت اخلاقی 6 – مشاوره 7 – تثبیت جایگاه شوهر 8 – همکاری و کمک 9- محافظت از حریم و ارزش‏های خانواده 10 – حمایت مالی از شوهر.
در فصل پنجم عوامل سعادت و آفات زندگی مشترک به عنوان راهکار پنجم برای محو خشونت ذکر گردیده است. احترام متقابل، محبت و تفاهم به عنوان عوامل سعادت یاد شده است، و توجه به حقوق متقابل، توجه به خواسته و نیازها، همسویی در بینش‏ها و باورها و هماهنگی فرهنگی واجتماعی به عنوان مبانی تفاهم بین همسران بیان گردیده است. و همچنین تعارض در فرزندان، بروز دلسردی، ناکامی و پرخاشگری، ایجاد افسردگی به عنوان پیامدهای عدم تفاهم توضیح داده شده است. و همچنین بد خلقی، بد گمانی، بد زبانی، تحقیر و توهین، تمسخر، ملامت و سرزنش، شکسته شدن حریم عفاف، بی امنیتی و فقر از آفت‏های زندگی مشترک میان زن و مرد نام برده شده است. و آثار و پیامدهای آن تحلیل شده است.
در فصل ششم کتاب مدیریت مرد و زن در خانواده به عنوان راهکار ششم محو خشونت بحث شده است، خانه داری، هنر خانه داری، شوهرداری، راه و رسم شوهرداری به عنوان محورهای مدیریت زن در خانه به تفصیل به بررسی گرفته شده است. و نیز پیامدهای و اثرات سوء مدیریت خانواده در خانواده واجتماع بحث شده است، محرومیت از لذت زناشویی، محرومیت فرزندان از تربیت صحیح و فروپاشی خانواده از پیامدهای سوء مدیریت در خانواده دانسته شده است.
در فصل هفتم مطالب چندی تحت عنوان خاموشی غم انگیز از جمله خود کشی و فلسفه حرمت خودکشی بیان و تحلیل شده است. در پایان، کتاب با نتیجه گیری در حدود یک صفحه به پایان رسیده است.

برای ارتباط با ما و ارسال نظر  لطفا کلیک کنید