صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
قاب ابریشمی
 اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالري تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

زنان در افغانستان

نویسنده : محمد آصف محسنی (حکمت)
نوبت و تاریخ انتشار: اول، زمستان 1391
ناشر: انتشارات وحدت بخش
قطع / وزیری
مکان انتشار: قم، ایران
.
کتاب «زنان در افغانستان؛ فرصتها، چالشها و راهکارها» در پنج فصل و حدود شش صد صفحه با جلد گالینگور و با ویراستاری و صفحه آرایی بسیار عالی به چاپ رسيده است. در فصل اول (حدود 70 صفحه) فراز و فرود تاريخي وضعيت زنان در افغانستان به صورت بسيار فشرده و مختصر مرور شده و اسامی و کارنامة نسبتاً‌ درخشان زنان در گذشته به صورت مختصر و نسبتاً جامع شرح داده شده است. در ادامه فصل مظلوميت‌هاي هولناک زنان در دو سده و نيم اخير و ستم هایی که بر آنان روا رفته و همچنین فرصتهای اندکی که برای آنان در برخی از دوره ها پیش آمده بيان شده است. هدف از نگارش فصل اول این است که در پرتو آن بتوان فرصت‌ها و چالش‌هایي را که هم اينک در جامعه کنونی افغانستان، فرا روي زنان جامعه قرار دارد، بهتر تحليل نمود.
در فصل دوم (حدود 120 صفحه)، مهمترين فرصت‌هایي که در عرصه‌هاي مختلف فرهنگي، آموزشي، سياسي، اجتماعي و اقتصادي فرا روي زنان افغانستان قرار دارد، همراه بابيان رويکرد ديني و اسلامي به اين فرصت‌ها، به صورت مفصل تشریح شده و در ضمن کارنامه نهادهای مهمی همچون کمیسیون مستقل حقوق بشر، وزارت امور زنان، کمیسیون زنان پارلمان، وزارت معارف و غیره، مورد بررسی، ارزیابی و نقد قرار گرفته است. به دليل اهميت بي‌بديل خانواده و فرصت‌هایي که زنان در درون خانواده در اختيار دارند، در پايان همين فصل به اين بحث نيز پرداخته شده است.
به دليل اين‌که مشکلات زنان در افغانستان بيش از آن است که بتوان آن‌ها را در يک فصل خلاصه کرد. از سوي ديگر بخاطر افراط و تفريطي که در اين حوزه وجود داشته و دارد، مشکلات موجود با يکديگر تفاوت‌هاي ماهوي دارند. به همين دليل، مشکلات و چالش‌هاي که زنان با آن‌ها مواجه‌ اند، در دو فصل جداگانه دسته‌بندي و مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل سوم(حدود 125 صفحه)، چالش‌هاي برآمده، از ساختار بسته اجتماعي، عنعنات خرافي، ساختار جغرافيايي و باورهاي قومي که رنگ ديني بخود گرفته، به صورت نسبتاً مفصل و با نگاه نقادانه بيان شده است.
در فصل چهارم (حدود 100 صفحه)، چالش‌هاي که در اثر تعرضات فرهنگي بيگانگان، انفجار اطلاعات، گسترش رسانه‌ها، بخصوص رسانه‌هاي صوتي و تصويري به وجود آمده و يا در اثر برگشت مهاجرين از اقصي نقاط جهان به کشور افغانستان آورده شده،بيان گرديده است.
در فصل پنجم (حدود 150 صفحه)، باتوجه به ارزش‌هاي حيات بخش اسلام و قوانين جديد افغانستان و با استفاده از مطالعات ميداني و کتابخانه‌اي که صورت گرفت، همچنين با بهره‌مندي از نظرات، راهنمايي‌ها و نقدهایي که در اين مدت از سوي محققان و اساتيد محترم صورت گرفته، سعي شده است، مهمترين راهکارهاي ديني، فرهنگي، حقوقي و تربيتي، به صورت واقع بينانه و متناسب با واقعيت‌هاي عيني جامعه افغانستان ارائه شود.
بعد از پايان يافتن کار تدوين کتاب و قبل از آن ‌که براي چاپ ارسال شود، مطالب آن دو نوبت در معرض نقد علمي قرار گرفته است. در نوبت اول اساتید محترم آقايان احمدعلي عليزاده، محمدعلي ابراهيمي و علي جمعه مظفري در حضور تعداد از نويسندگان و شخصيت‌هاي علمي برادر و خواهر اين کتاب را نقد نمودند. در نوبت دوم اساتيد محترم آقايان دکتر حيات الله رسولي، دکتر عبدالحکيم سليمي، دکتر محمدجواد محسني، دکتر محمدظاهر فهيمي و سرکار خانم معصومه سادات نورمحمدي کتاب را مورد بررسي و نقد قرار داده اند.
نگارنده ضمن سپاس از همة نهادها و مراکزي که در تهيه و انتشار اين کتاب همکاري نمودند، همچنين ضمن تقدير فراوان از کلية سروران عزيزي که با راهنمايي‌ها و نقدهاي عالمانة خود ما را ياري رساندند، صادقانه و بي‌صبرانه چشم‌ به راه انتقادات و راهنمايي‌هاي عالمانه و دلسوزانة شما خوانندگان ارجمند نشسته است.
Email: asef1354@gmail.com
Tel:00989127543780
 

برای ارتباط با ما و ارسال نظر  لطفا کلیک کنید