صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
شميم احساس
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالري تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

آلبوم خانواده

تصویر اول

پدر رو به روی دختر نشسته و از خواستگار امروز صحبت می کند. تا امروز هر بار چنین خلوتی پیش آمده، دختر روی برگردانده و این گونه به پدر اعلام کرده که جوابش منفی است.
فضا، فضایی است که در آن اراده مرگ و حیات دختبر به دست پدر و برادران است. تا پیش از این دختر سرنوشتی جز زنده به گور شدن نداشته است.
اما امروز بزرگ ترین مرد عرب، پاسخ به خواستگار دخترش را مشروط به رضایت او قرار داده است.
این اوج شکوفایی ارزش زن در یک خانواده است. دختر بر خلاف موارد قبل، این بار در برابر خواستگاری مردی که خوش سابقه ترین انسان در تقوا و کمال بوده، سکوت می کند. و پدر با صمیمیت و یگانگی که با پاره تنخود دارد، رضایت او را در میان سکوت بلندش در می یابد. بیرون می آید تا به علی (ع) جواب مثبت فاطمه (س) را برساند.
پیام تصویر به خانواده معاصر
پدر ها! مادرها!
انتخاب فصل دوم زندگی دخترتان، به صمیمیت و یک دلی¬ای که عمری در خانه تان با او داشته اید، وابسته است. انتخاب او ریشه در تربیت و محبت شما دارد. اگر خانه تان محیط سالم عاطفی برای او نباشد، انتخاب او خیابانی خواهد شد.
دخترها!
انتخاب همسر در سایه آگاهی و نظارت پدر و مادر، پشتوانه خوشبختی شما در زندگی مشترک خواهد بود. ملاک انتخاب همسر، سرمایه معنوی و کمال اخلاقی فرد است.
مادرها!
فضای صمیمانه خانه را به سمتی شکوفا کنید که فرزندتان در نبود شما هم، در کنار پدر احساس خلأ نکند. یادتان باشد کتاب صمیمیت و یک دلی خانه؛ با الفبای نوآوری عاطفی شما نوشته می شود.
تصویر دوم
دختر رهبر جامعه، در اتاقی نشسته است. داماد و پدر در حال گفتگو در مورد مهریه هستند.
دختر حاکم اسلام، خواستگاران ثروتمندی داشته است. پیش از این مادرش به عنوان سرمایه دار ترین زن قریش، تمام اموال خود را صرف تبلیغ دین خدا نموده است. مادر از دنیا رفته اما پشت پا زدن هایش به مال دنیا در گوشه ذهن دختر ثبت مانده است.
دختر خوب می داند که خواستگارش از مال دنیا بهره چندانی ندارد. می داند در آیین خدا، مهریه نماد محبت مرد به زن است. باید در مرد توانایی پرداخت باشد تا به محض مطالبه زن، آن را به او عرضه کند. داماد دارایی اش را اعلام کرده و پیامبر (ص) دستور داده با فروش قسمتی از دارایی اش، مقدمات مجلس عروسی را فراهم کند.
نوبت دختر است که رضایت خود را از مهریه اعلام کند. دختر رو به پدر می فرماید: دختران دیگر هم مهریه شان سکه و اموال دنیاست. من می خواهم متفاوت باشم.
آنگاه فاطمه (س) که حضور وحی را در این ازدواج به روشنی حس می کند، می فرماید: می خواهم مهریه من شفاعت گنه کاران امت در روز قیامت باشد!
پیام تصویر به خانواده معاصر
داماد ها!
بانهایت صداقت، حقایق را اعلام کنید. وعده ای ندهید که از عهده اش بر نیایید.
عروس¬ها!
کسی که پشت پا به دنیا بزند، دنیا به او روی خواهد آورد. اما کسی که در جست و جوی دنیا باشد، روی سعادت را نخواهد دید. ساده بگیرید چون در سادگی، سعادت نهفته است.
پدر¬ها! مادرها!
مهریه بالا تا کنون خوشبختی هیچ کس را ضمانت نکرده است. مهریه بالاتر از توانِ داماد، اولین دروغ او به زندگی دختران و اولین خیانت او به اعتماد شماست سعی کنید دامادتان را مجبور به خیانت و دروغ نکنید!
تصویر سوم
اصحاب با سرمایه ای که داماد در اختیار پیامبر (ص) قرار داده، جهیزیه¬ی عروس را خریدند. دو دست رختخواب از پارچه مصری یکی از لیف خرما و دیگری از پشم گوسفند، فرشی از پوست، بالشی از پشم، عبایی خیبری، مشک آب، دو کوزه آب، آفتابه، پرده ای از پشم نازک، پیراهنی به قیمت هفت درهم، روسری به ارزش چهار درهم، حوله، تختی پوشیده به روتختی، چهار پشتی، حصیری بحرینی، دستاس، ظرفی مسی، ظرفی برای شیر، ظرفی بزرگ برای آب ...
نگاه حاکم جامعه مسلمین به جهیزیه دخترش می افتد. اشک در چشمانش حلقه می زند.
ممکن نیست حاکمی که اختیار اموال شهر در دست او است، آرزو هایی را که برای خوشبختی دخترش در دل دارد، نادیده بگیرد و با این سادگی و بی تعلقی دخترش را به خانه بخت بفرستد. اما فرهنگ وحی او را بر آن می دارد که به تنگدستی مردم در شرایط روز بیندیشد.
آهی می کشد. به آسمان نگاه می کند و می فرماید: «پروردگارا! برکت ده به قومی که بیشتر ظروفشان سفالین است.»
پیام تصویر به خانواده معاصر
پدرها! مادرها!
در سنت اسلامی تهیه جهیزیه بر عهده داماد است. آن هم در سطح تهیه وسایل و لوازم ضروری زندگی، بر خانواده عروس که از بزرگواری و محبت عاطفی خود اقدام به تهیه جهیزیه کرده اند، سخت نگیرید. لازم نیست تمام وسایل زندگی در بالاترین سطح آن تهیه شود. بگذارید عروس و داماد انگیزه ای برای کار و تهیه وسایل زندگی داشته باشند. شوق زحمت کشیدن و سختی دیدن را از آنها نگیرید.
عروس¬ها!
نگاه مردم و قضاوت دیگران در مورد جهیزیه تان اصلا مهم نیست. مهم استفاده ای است که شما در آرامش و خوشی از آنها می برید. نگذارید بار مخارج جهیزیه بعد از رفتنتان از خانه پدر، هم چنان بر دوش آنها سنگینی کند.
داماد¬ها!
جهیزیه خانواده همسرتان لطف آنها به شماست؛ نه وظیفه شان! این را همیشه به یاد داشته باشید تا لذت استفاده از آن اشیاء همواره بر دلتان بنشیند.
تصویر چهارم
داماد مشغول آراستن اتاق عروس است. مقداری شن در کف اتاق پهن است. چوبی در داخل اتاق نصب شده و بر آن مشک و کوزه آب آویزان است. چوبی بزرگ که دو انتهای دیوار را به هم ارتباط داده، نقش چوب لباسی را براین این خانه ایفا خواهد کرد. پوست گوسفندی بر روی شن های کف اتاق پهن شده و بالشی از لیف خرما روی آن قرار گرفته است. هر کس وارد اتاق شود، قبل از هر چیز سلیقه ای که سادگی اتاق را زیبا جلوه داده، تحسین می کند. پیامبر (ص) رو به دامادش می فرماید: لازم است ولیمه داده شود!
داماد باید با دست خالی، جماعت مهاجر و انصار را شام بدهد. اعتبار او در میان مردم آن قدر زیاد هست که بخواهد از کسی قرض بگیرد و مجلس تکرار نشدنی زندگی¬اش را هر چه با شکوه تر برگزار کند. هر چه باشد او با دختر حاکم مسلمین ازدواج کرده است. اما تنها به خدا توکل می کند. تصمیم می گیرد با همان سادگی و صفا در حد وسع خود، مردم را به ولیمه عروسی¬اش دعوت می کند.
پیامبر (ص) آستین های خود را بالا زده و خرما را با روغن مخلوط می کند. مردی که قدرت جامعه و اختیار بیت المال به دست اوست، بی هیچ توجهی به پست و مقام خود، تهیه شیرینی را عهده دار شده. صحنه ای که هیچ حاکمی در عالم تجربه نکرده است.
تمام مهمان ها پذیرایی می شوند، بی آن که نقصانی در شام و شیرینی پیش آید. خدا برکت خود را بر اخلاص میزبانان نازل کرده است.
پیامبر تصویر به خانواده معاصر
داماد¬ها!
ولیمه عروسی، سنت اسلامی است. اما مجلس اسراف و تجمل مورد تأیید خدا نیست. شاید فقط مردم دنیایی آن را تأیید و شما را به آن تشویق کنند. در حالی که در اصول خانواده شکوفا، سادگی و صفا حرف را می زند. این تشویق ها شما را نفریبد و وادار به قرض گرفتن های بی حساب و کتاب در اول زندگی نکند.
عروس¬ها!
به محبت و سلیقه داماد توجه کنید، نه به میزان هزینه ای که صرف کرده. آرامش زندگی خود را به بهای حرف مردم، پیش فروش قرض و وام نکنید. سادگی و قناعت گنجی است که هرگز تمام نمی شود.
پدرها! مادرها!
داماد را عضو خانواده خود بدانید. با او در برگزاری مراسم همدل و یکرنگ باشید. نه این که به دنبال نقطه ضعف بگردید! یادتان باشد مال حلال تنها چیزی است که می تواند ضامن سعادت فرزندتان باشد و برکت را برای شما و او به ارمغان آورد. ستون زندگی فرزندتان را بر پایه سعادت و برکت قرار دهید.
تصویر پنجم
شب عروسی دختری است که با دختران تمام سلاطین دیگر فرق دارد؛ دختری که در سایه تعالیم قرآنی به نهایت شکوفایی رسیده است.
صدایی کوبه در است و التماس پیرزن سائل: از خانه رسول خدا (ص) جامه کهنه ای می خواهم.
عروس در این عجز و ناله، اطمینانی را احساس می کند. آیه 92 سوره آل عمران در دلش طنین می اندازد: «به نیکی نمی رسید مگر آن که از آن چه دوست دارید انفاق کنید.»
عزیزترین چیز برای هر نو عروس عرب، لباس زیبای عروسی اوست که آن را تا همیشه نگه می دارد. اما نو عروس نوآور اسلام، بی درنگ لباس عروسی خود را که همین دیروز داماد برایش تهیه کرده ، به سائل می بخشد و به سوی پیراهن کهنه خود بر می گردد. در حالی که یقین دارد این انفاق داماد را هم خوشحال خواهد کرد.
پیام تصویر به خانواده معاصر
پدرها! مادرها!
هیچ سرمایه ای برای خوشبختی فرزندتان در دنیا و آخرت، مانند تربیت قرآنی نیست. تربیت قرآنی روح فرزندتان را تا همیشه شکوفا و خلاق بار می آورد.
عروس¬ها!
کسی را به همسری انتخاب کنید که به اعتماد درونی اش شناخت کافی داشته باشید. بهترین خمسر برای شما همفکرترین و هم عقیده ترین انسان با شماست.
آن قدر درست شناخته باشید که در لحظات آغاز زندگی نیز، نظرات او را در برخورد های مختلف مطمئن باشید. راز این شناخت آن است که پای بنددی به اصول اعتقادی دین، و ارزش های انسانی، ملاک انتخاب شما باشد. چون زبان مشترک شما اعتقاد شما خواهد بود. مجلس عروسی تکرار نشدنی است؛ ولی همه چیز نیست.
خشنودی بندگان خدا و به دست آوردن دل انسان ها، از شادی یک شبه شما مهم تر است. چون پاداش آن ماندگار است. بکوشید در مجلستان دل کسی نشکند و حسرتی بر دل کسی نماند.
داماد¬ها!
به تفکر و اعتقاد همسرتان تا وقتی که منطبق بر دین و قرآن است، حتی اگر خرق عادت باشد، احترام بگذارید و با او همراهی کنید.
تصویر ششم
شب است و مهمان ها رفته اند. عروس و داماد در خانه ساده خود، نخستین لحظات زندگی مشترک را آغاز کرده اند.
صدای گریه آرام فاطمه (س) داماد را به سوی او می کشاند. مضطربانه می پرسد: چه شده است؟! چه چیز شما را ناراحت کرده است؟
عروس وحی، در حالی که بر سجاده، رو به قبله نشسته، با صدایی لرزان جواب می دهد: امروز مرا از خانه پدرم به خانه تو آوردند. روزی دیگر مرا از خانه تو به خانه قبر می برند. به یاد تنهایی آن شب گریه می کنم.
علی (ع) نمی داند، چگونه این اندوه عارفانه را پاسخ دهد که ناگاه فاطمه (س) او را از این ابهام نجات می دهد: بیا در این آغازین لحظه های زندگی به نماز بایستیم و خدا را عبادت کنیم.
لبخند علی (ع) در رضایت خدا و تبسم فرشتگان محو می شود.
پیام تصویر به خانواده معاصر
عروس¬ها! داماد¬ها!
زیباترین شروع برای زندگی مشترک، آغاز با یاد خدا و یادآوری کوتاه بودن فرصت¬ها در دنیاست. نگاه معتقد به معاد، خوشبخت ترین زندگی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.
شب عروسی هم می تواند عارفانه ترین شب زندگی زوجین باشد اگر نگاه، نگاه خدایی باشد.
یادتان باشد خدا هم می داند که این شب، شب تکرار نشدنی زندگی تان است.
عروس¬ها!
شما محوریت خانه و مدیریت عاطفی خانواده را در دست دارید. این شمایید که می توانید در مسیر زندگی همسرتان را همراهی کنید و پشتوانه حرکت او باشید.
دامادها!
به هدایت های همسرتان احترام بگزارید و او را همراهی کنید تا آرامش بر خانه تان حاکمیت داشته باشد.
تصویر هفتم:
صبح پس از عروسی است و پیامبر به دیدار دخترش آمده است.
ظرفی از شیر با خود آورده. به اهل خانه سلام می دهد و وارد می شود. بامهربانی حال داماد را می پرسد و سؤال می کند: همسرت را چگونه زنی یافتی؟
در این خانواده نوآور هیچ جای شگفتی نیست که از میان تمام جواب های ممکن، تنها پاسخ داماد این باشد: خوب یاوری است در طاعت خداوند!
به دختر خود می نگرد. تبسم او معنایی جز این ندارد که او نیز همسرش را بهترین مرد در طاعت حق دیده است.
پیامبر تصویر به خانواده معاصر
پدرها و مادرها!
فرزندانتان از شب عروسی، خانواده ای مستقل هستند. احترامی را که برای خانواده های دیگر رعایت می کنید، برای آنها هم در نظر بگیرید. تنها تفاوت این است که در مورد آنها، نباید حمایت غیر مستقیم خود را از یاد برید. حمایتی که نشان محبت و مسئولیت شما باشد؛ نه به گونه ای که برای عروس یا دامادتان مزاحم تلقی شوید و نظراتتان را دخالت در زندگی بشمارند.
عروس¬ها!
کسی قدر زندگی با شما را تا همیشه خواهد دانست که ملاک تعریفش از شما میزان یاری کردنتان در راه خدا باشد. کسی که ذات و درون شما را از همان ابتدای زندگی دریابد.
دامادها!
ارزش همسرتان را با معیار های حقیقی و ماندگار تعیین کنید و بنای زندگی را بر پایه تقویت ارزش ها بگذارید تا دوام و قوام زندگی تان روز به روز بیشتر شود.

برای ارتباط با ما و ارسال نظر  لطفا کلیک کنید