صفحه نخست درباره ما ارتباط با ما
 

مظلوميت زنان در سیستم بردگی جدید

ناظر حسین زکی

وضعيت اسفبار زنان ديروز در سيستم رسوم فرسوده جاهلى رقم مى خورد، ولى امروز در قالب سيستم آزادى لجام گسيخته و در قالب فاع از حقوق زن و بشر رقم مى خورد.

امروزه انواع گرفتاريهاى زنان، نظير خودسوزى، خودكشى، اعتياد، قتلهاى ناموسى، فروش دختران جوان، تجارت سفيد، بردگى و خشونت جنسى، وحشتاك تر از گذشته، زندگى زنان را در تاريكى فروبرده است.

و نيز تحميل كارهاى سخت و ناسازگار با جسم و روحيه زنان، زيانهاى بدنى، روانى و حيثيتى را بر آنها واردكرده اند.

تجارت سفيد و بردگى مدرن، كرامت انسانى زن را چنان لكه دار كرده كه سخن راندن از كرامت زن براى گروههاى مدافع حقوق بشر شرم آور است.

امروز انبوه واژه هايى چون بردگى زنان، بردگى جنسى، خشونت جنسى، تجاوز به عنف، تجارت سفيد، مافياى انسان، خريد و فروش دختران، قاچاق زنان و دختران، باندهاى بين المللى فحشا، در رسانه ها و سايتهاى اينترنتى، براى سلامتى بقاى نسل انسان تهديد جدى و خطر فورى است.

هرچند تجارت و بردگى زنان ريشه در گذشته دارد و حتى تا پيش از جنگ جهانى دوم، تجارت انسانها با عنوان «خريد و فروش زنان سفيد پوست» شناخته شده بود كه زنان سفيد پوست اروپايى به وسيله قوادان، به روسپى خانه هاى آمريكاى جنوبى هدايت مى شدند; ولى از آغاز دهه 1900 ميلادى قاچاق زنان در سطح جهان ابعاد گسترده اى به خود گرفته و تبديل به پديده جهانى شده است، به گونه اى كه امروزه كشورهاى اروپايى، آمريكايى و ژاپن در امر واردات زن به صورت كالا و كارگر جنسى فعاليت دارند و زنان بردهوار در آلمان، لهستان، تايلند، چين و ساير كشورها برخلاف ميل خود به عنوان كالايى تجارى مبادله مى شوند.


 
صفحه نخست درباره ما فصلنامه بشارت بولتن خبري افغانستان گفتگو در ساحل سرود شمیم احساس
اهل بيت (ع) مقالات داستانهای قرآنی سایتهای افغانستان کتابخانه تازه های نشر گالري تصاوير
تمامی حقوق متعلق به سایت مؤسسه فرهنگی   است     www.bsharat.com