صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
شميم احساس
در ساحل سرود
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالري تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

همایش زنان در افغانستان برگزار شد

همايش زنان در افغانستان فرصت ها ، چالش ها و راهکار ها در کابل برگزار گردید

همايش زنان در افغانستان فرصت‌ها،‌ چالش‌ها و راهكارها به همت تشکلهای علمی و فرهنگی «بشارت»، «والعصر»، «رسالت» و «ريحانه» با همکاری جامعه المصطفی (ص) العالمیه به روز پنجشنبه هفدهم ماه سرطان 1389 در هتل الماس غرب کابل بر گزار گردید.
اين همايش به همت چهار تشکل فرهنگی «بشارت»، «والعصر»، «رسالت» و «ريحانه» از دو سال پيش در ايران به کار خويش آغاز کرده بود و اولين همايش آن در جمهوری اسلامی ايران برگزار شده بود، صبح و عصر روز پنجشنبه هفدهم ماه سرطان 1389 به مناسبت فرارسيدن مبعث پيامبر گرامي اسلام (ص) با حضور هموطنان عزيز، شخصيت‌هاي سياسي، نظامي و علمي کشور تعدادی از علماء ، اساتید، نخبگان، دانشجویان طلاب خواهر و برادر، و با حضور نمایندگانی از دفتر مراجع عظام تقلید، حضرات آیات عظام، محقق کابلی و محمد اسحاق فیاض راس ساعت نه قبل از ظهر در هتل آلماس غرب کابل آغاز گرديد و تا ساعت چهار بعداز ظهر با پذيراي مفصل از اشتراک کنندگان ادامه يافت. در ابتدا آياتي چند از کلام الله مجيد توسط قاري بين‌المللي جناب استاد فلاح قرائت و سپس سرود ملي جمهوري افغانستان به‌اجراء در آمد.

بعد از اجرای سرود ملی پيام حضرت آيت الله العظمي محقق كابلي توسط استاد محمد علي ابراهيمي يکي از اعضاي کميته اجرايي همايش قرائت گرديد. در ادامه پيام مهمي پيرامون مسائل زنان از سوي حامد كرزي رييس جمهور محترم افغانستان که توسط مشاور ايشان جناب آقاي هاشمي لولنجي به‌خوانش گرفته شد و سپس پيام استاد كريم خليلي معاون دوم ريس جمهوري افغانستان توسط آقاي دكتر فضايلي قرائت گرديد. محترم حامد کرزي و استاد کريم خليلي ضمن تشکر و قدرداني از برگزار کنندگان اين همايش علمي و بين المللي، نکاتي مفيدي را پيرامون مسائل زنان متذکر شدند. وي در پيام خود ياد آور شدند " زنان افغانستان طي سده ها درگير محروميت بوده و بخصوص در سه دهه اخير از تمام نابساماني هاي جاري دركشور رنج فراواني برده اند وهنوز هم در زندگي با چالش هاي گوناگوني روبرو هستند" ودراين پيام ابراز اميدواري نمود كه درپرتو ارشادات دين مبين اسلام به حقوق وآزادي هايشان دست يابند. وي درادامه خواستار شد كه سازمان هاي دولتي از نتايج چنين سمينارهاي علمي در برنامه هاي كاري خود استفاده نمايند
در ادامه برنامه، دبير همايش جناب آقاي حكمت ضمن عرض خير مقدم گويي به مهمانان و تجليل از مسؤولان كشور كه پيام‌هاي محبت آميز خود را ارسال داشتند از اساتيد و نويسندگان كشور تشكر نموده و از نهادهاي مدني و علمي كه در ابعاد مختلف، ستاد برگزاري همايش را ياري كردند تشكر كردند. دبير همايش در بخش از سخنان خويش گفت:

ما معتقديم كه به زنان در طول تاريخ ظلم‌هاي فراواني شده و با کمال تاسف رنگ ديني نيز به خود گرفته است که اوج مظلوميت در زمان طالبان بود. ايشان به تحولات جديد و فرصت‌هاي پيش آمده براي زنان اشاره نموده افزودند:‌ انتظار مي‌رفت دولت مردان و نهادهاي مربوطه از اين فرصت بيش از گذشته استفاده نموده و انزواي زنان را بر طرف سازند، ولي با کمال تاسف در افغانسان بيشتر كارها صوري و تشريفاتي صورت گرفته است. وی در پايان به اهداف اين همايش اشاره نموده و نتايج و دستآورد‌هاي آن را برشمردند.

آقاي دکتر ناصري داودي يکي از پژوهش‌گران عيد مبعث پيامبر(ص) را به حضار تبريک گفت و با نگاه تاريخي به كارنامه زنان در افغانستان سخنان خويش را با اين سوال آغاز نمود که آيا در افغانستان زنان نقشي داشته اند ياخير؟ ايشان در پاسخ به اين سوال گفت:‌ در افغانستان هنوز زنان مورد توجه قرار نگرفته ولي با تمام مشكلات زنان در حوزه‌هاي مختلف حقوق، تعليم و تربيت،‌ حديث،‌ سياست و اجتماع ... داراي تاريخ روشن دارد. استاد داودي مهمترين جايگاه و نقش زنان را در نقش تربيتي آنان دانسته و نمونه‌هاي از آنان را بيان داشتند.
خانم سارا مزاري مقاله خود را تحت عنوان" بررسي قانون خشونت عليه زنان"ارايه نمود و به نقد و بررسي اين قانون پرداخت وي در مقاله خود آثار و پيامدهاي خشونت عليه زنان را مورد بررسي و ارزيابي قرارداد. ايشان مجازات زندان را که در اين قانون، محور براي مجازات در نظر گرفته است را مورد نقد قرار داد و آن را اولين خشونت عليه زنان دانست. از ديدگاه خانم مزاري اين قانون نميتواند به وجوه شايسته حقوق زنان را در جامعه تأمين كند و مورد حمايت قرار دهد.
فاطمه گيلاني رييس سرمياشت (هلال احمر) جمهوري اسلامي افغانستان يکي ديگر از سخنرانان اين همايش بود. ايشان ضمن تشكر و قدرداني از دست انداراکاران گفت : زنان افغانستان زماني به موفقيت دست خواهند يافت که در حوزه علم و دانش و قدرت موفقيت هاي موثري را کسب نمايند. وي در تاييد بخش‌هاي از سخنان خانم مزاري تاکيد کرد که فرق يك زن عالم با يك زن باسواد بسيار زياد است.بايد زنان با علم و دانش در صحنه سياسي و قدرت حضور داشته باشند تا بتواند تصميم جدي به نفع زنان بگيرند.

استاد محامي رييس نمايندگي جامعةالمصطفي(ص) و پژوهشگر موفق از جمهوري اسلامي ايران يکي ديگر از سخنرانان اين همايش بين المللي بود. اين محقق و پژوهشگر در مسايل اسلامي ضمن تشکر از ستاد همايش، کارهاي اين ستاد را ستوده فرمودند: زنان نيمي از جمعيت كشورها را تشكيل مي‌دهند شايد هم بيشتر، فرزندان در دامن آنان تربيت مي‌شوند و مرد از دامن زن به معراج مي‌رود. وي در قسمتي از سخنان خويش به ظلم و حق کشي عليه زنان اشاره نموده و افزودند:‌

خداوند خالق جهان است جهان را خدا آفريده است و در قرآن به خلقت زن و مرد اشاره شده است، ولي در مجموع مي‌توان براي زن و مرد تفاوت‌هاي تکويني و تشريعي قايل شد. قانون فقط قانون خداوند است و اوست كه مي داند سعادت دنيا و آخرت بشر چيست؟‌ خداوند تفاوت‌هايي را براي زن و مرد قرار داده است که مطابق با شان وجودي هرکدام از آن هاست. ايشان در پايان سخنان خويش به راهكار مهمي تفقه همراه با دانش و بينش اشاره نمود.
خانم سيده مژگان مصطفوي معين وزارت زنان يکي از سخنران اين محفل بود که ايشان ضمن خرسندي از کار بسيار بزرگ همايش خطاب به حاضرين فرمود: در افغانستان زنان با عناصري مانند سنت، مدرنيته و... روبرو مي‌باشند. وي تاکيد کرد که زنان در همه اين عرصه ها با مشکلات و مصائبي بزرگي مواجه بوده اند که يقينا برگزاري اينگونه همايش ها مي‌تواند راهگشاي اين مشکلات باشد.
در پايان برنامه پيش از ظهر، خانم معصومه نور محمدي ضمن تشكر از برگزار کنندگان همايش و حضور استادان و نويسندگان مقاله خويش را به خوانش گرفته و به‌انواع بزه ديدگي زنان اشاره نموده و از حمايت زنان بزه ديده با حمايت مردان امكان پذير مي‌باشد. وي بر تشريح واژگاني مانند بزه ديده، مجني عليه و سياست جنايي پرداخت و تاکيد کرد که با حمايت‌ نهاد‌هاي مدني مي‌توان از بزهديگي زنان جلوگيري نمود.
بخش دوم اين سمينار،با سخنراني استاد بختياري رييس دانشگاه کاتب دربعد از ظهر همان روز آغاز شد و با مقاله توسط خانم زکيه توسلي، محمد ابراهيم رضايي، خانم کبري گوهري، قرائت بيانيه همايش توسط دبير اجرايي همايش استاد محمد اسحاق مهدوي ادامه يافت و در پايان حضرت آيت الله صالحي ضمن سخنراني کوتاهي با دعاي خيرخويش همايش فوق را خاتمه داد.

همایش زنان در افغانستان فرصت‌ها،‌ چالش‌ها و راهكارها در شهر باستانی هرات برگزار شد

همایش زنان در افغانستان فرصت‌ها،‌ چالش‌ها و راهكارها که به همت تشکل‌هاي علمي فرهنگي بشارت، والعصر، رسالت و ريحانه از دو سال پيش در ايران به کار خويش آغاز کرده بود و اولين همايش آن در ايران به خوبي برگزار گرديد، در روز پنجشنبه هفدهم ماه سرطان 1389 در کابل و در 29 و 30 سرطان در شهرباستانی هرات با حضور هموطنان عزيز، شخصيت‌هاي سياسي، نظامي و علمي کشور اعم از خواهران وبرادران در سالن کنفرانس کمیسیون مستقل حقوق بشر با همکاری مؤسسه تحصیلات عالی اشراق و نیز در سالن کتابخانه و مرکز فرهنگی رسالت با همکاری مؤسسه حقوقی و حمایتی زنان در هرات برگزار شد.
اين محفل که راس ساعت 30/30 بعد از ظهر روز چهار شنبه در سالن همایش حقوق بشر و بعد از ظهر روز پنجشنبه در سالن همایش مرکز فرهنگی رسالت برگزار شده بود، ابتدا با تلاوت آياتي چندی از کلام الله مجيد آغاز گردید و با برنامه های متنوع ادامه یافت. از جمله پیام ریاست جمهوری افغانستان محترم آقای حامد کرزی در روز اول و پیام حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی در روز دوم همایش توسط آقای مائلی قرائت گردید. و افزون بر اجرای تواشیح و خوانش مقالات برتر توسط برادران و خواهران، شخصیتهای علمی و سیاسی در روز اول و دوم همایش  از جمله مهندس کاظمی رئیس مؤسسه تحصیلات عالی اشراق و  استاد  الحاج موسی رضایی مسئول  مؤسسه حقوقی و حمایتی زنان  و آقای فرهنگی  کارشناس فرهنگی ولایت هرات به ایراد سخنرانی در مورد زنان پرداختند   و مطالب علمی و ارزنده را در باره مظلومت زنان مطرح کردند و راههای حل مبارزه با مشکلات و چالشهای فراروی زنان را بر شمردند.
در همایش دور روزه هرات دبیر محترم همایش آقای حکمت ضمن خیر مقدم و اظهار تشکر و سپاس از همکاران و مؤسسه تحصیلات عالی اشراق، مرکز علمی و فرهنگی رسالت اساتيد و نويسندگان كشور نهادهاي مدني و علمي كه در ابعاد مختلف، ستاد برگزاري همايش را ياري كردند در بخشی از سخنان خويش فرمودند: بر زنان در طول تاريخ ظلم‌هاي فراوان روا رفته و اوج مظلوميت زنان در زمان طالبان بود.
در سمینار دور روزه هرات استاد محمد علي ابراهيمي يکي از اعضاي کميته اجرايي همايش مقاله خویش را تحت عنوان راهکارهای کاهش خشونت علیه زنان به خوانش گرفتند.

در روز دوم همایش استاد حمید زکی عضو ستاد برگزاری و مسئول دبیرخانه هماش زنان تحت عنوان نگاهی به راه حل و بیرون رفت از مشکلات و چالشهای فراروی زنان به ایراد سخن پرداختند و ضمن تشکر از همکاران همایش در شهر باستانی هرات، و اظهار قدردانی از تلاشهای بی وقفه اعضای ستاد و همکاران اجرایی همایش مشکلات، آسیبها و چالشهای فرا روی زنان را بر شمرد و گفت:

امروز شاهد مشکلات و دشواریهای زیادی فرا روی زنان هستیم. آمار خشونت، خودکشی، خانه گریزی و نادیده گرفتن حقوق زنان و ظلمهای مضاعف بر زنان نظیر ازدواج اجباری، مبادله و حتی فروش زنان زیر نام گله و شیربها و خشونتهای ناشی از اعتیاد و فرهنگ ابتذال وحشتناک است. و حتی در ولایات دور دست نظیر دایکندی برخی از این خشونتها نگران کننده است.
آقای زکی علل ستم و گسترش خشونت علیه زنان را دو رفتار تحجرگرایانه سنتی و رفتار باز و فرهنگی ابتذال وارداتی و مدرنیته را نام برد و گفت: این دو فرهنگ یکی با نگاه و رفتار افراطی و دیگر با نگاه ور فتار تفریطی همانند دو تیغه قیچی زندگی سالم زنان را تهدید می کند. و با گسترش فرهنگ ابتذال نه تنها دردی از دردهای زنان درمان نگشته بلکه ستم و گسترش خشونت علیه زنان واقعا نگران کننده است.
مسئول دبیر خانه همایش، بازگشت به فرهنگ ناب دینی و پیراسته از التقاط و خرافه گرایی را راه بیرون رفت از ستمها و چالشهای فراروی زنان دانست و گفت امیدواریم که دستاورد این همایش از جمله انتشار چهار جلد کتاب علمی در مورد زنان بتواند در این راستا مفید و مؤثر باشد.
گفتنی است همایش زنان در افغانستان افزون بر کابل و هرات در ولایت غزنی نیز بر گزار شده بود.

از آثار مثبت و ماندگار این همایش مجموعه مقالات چهار جلدی است که از سوی برگزار کنندگان همایش تهیه شده است.
جلد يك : نگاه نظري وتربيتي به مسائل زنان در افغانستان
جلد دو :نگاه تاريخي ، سياسي و اجتماعي به مسائل زنان در افغانستان
جلد سه : نگاه حقوقي به مسائل زنان در افغانستان
جلد چهار:نگاه فقهي وروان شناختي به مسائل زنان در افغانستان





لطفا نظرات خود را در باب این صفحه بیان کنید
* نام و نام خانوادگی :
آآدرس وب سایت :
* آدرس ایمیل:
موضوع پیام:
*پیام: