صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
شميم احساس
در ساحل سرود
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالري تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

 

سمينار بين المللي بررسي انديشه هاي شهيد سيد اسماعيل بلخي(ره) در کابل برگزارشد

22/4/1389

سمينار بين المللي بررسي انديشه هاي علامه شهيد سيد اسماعيل بلخي(ره) در هتل انتركانتيننتال کابل به همت بنياد علمي - پژوهشي شهيد سيد اسماعيل بلخي و آکادمي علوم افغانستان در 22 سرطان 1389 با حضور شخصیتهای سیاسی، علمی و فرهنگی برگزارشد.
به اساس گزارش مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان، با حضور آقای خلیلی معاون ریاست جمهوری افغانستان آغاز به کار نموده و در ابتدای این سمینار پيام رئيس جمهور توسط آقاي مهدوي مشاور فرهنگي ايشان قرائت گرديد.
در بخشي از پيام آقای حامد کرزی آمده است که علامه سيد اسماعيل بلخي از شخصيتهاي انديشمند، متفکر، شاعر، مرد مبارز و يکي از پيشگامان نهضت اسلامي در کشور بود. رئيس جمهور همچنين در پيامش علامه بلخي را برزگمرداني دانسته است که براي مردم افغانستان مي انديشيد و زندگي رقت بار ، فقر و بدبختي حاکم بر جامعه او را نمي گذاشت تا ارام بماند و تا فرجامين روزهاي حيات پربارش از طرق فرهنگي و اگاهي و آموزش به بيداري مردم مي پرداخت.
آقای کرزی در بخشی از پیامش گفته است : فقر و بدبختي جامعه نمي گذاشت كه اين عالم فرزانه آرام بگيرد و در نتيجه 15سال از عمر عزيز خود را در زندان وقت يعني دهمزنگ کابل سپري نمود.
رئيس جمهور افغانستان در پيام خود ابراز اميدواري کرد که جوانان افغانستان بيش از گذشته با انديشه هاي عالماني بزرگ چون شهيد اسماعيل بلخي(ره) آشنايي پيدا کند.
در این سمینار آقای خليلي معاون ریاست جمهوری نيز به بيان سخنراني در مورد انديشه ها و شخصيت علامه بلخي پرداخته و اظهار داشت که علامه بلخي نه تنها يک عالم ديني و عارف به معرفت عرفاني، بلکه يک سياستداني نيز بود که فکر و انديشه خود را در خدمت تحليل گزاره هاي مهم سياست و اجتماع قرار داده و با مبارزات درخشان خويش کارنامه روشني را در راستاي بيرون رفت از بن بستها و گره گاه هاي پيچيده و مغلق سياسي از خود به جاي گذاشت. معاون رئيس جمهور همچنين در بخش ديگري از صحبتهايش شجاعت و جرات بيان، شخصيت با استعداد از نگاه ظرفيت فکري را از ديگر ويژگيهاي برجسته شخصيت علامه بلخي عنوان نمود.
در سمینار بین المللی دوروزه بررسی اندیشه های اساسی شهید بلخی، صديقه بلخي عضو مجلس سنا و رئيس بنياد علمي پژوهشي شهيد بلخي در رابطه به زندگاني پدرش نیز صحبت نمود و از شهيد سيد اسماعيل بلخي(ره) به عنوان آزاد مردي ياد کرد که شيرين ترين ايام جواني خود را براي آگاهي و آزادي بشر از يوغ استبداد، خود کامگي، در تبعيد و زندان گذارند و در سال 1347 هجري شمسي در سن 48 سالگي به طرز مرموزي شهيد شد.
سناتور صديقه بلخي ضمن اشاره به اندیشه های اساسی شهید بلخی تاکيد نمود : آزادي بيان، فقر زدايي، ايجاد وحدت ملي از انديشه هاي اساسي علامه بلخي بوده است.
از شهيد بلخی ديوان اشعار شامل 75 هزار بيت شعر هاي سياسي، اجتماعي، اعتقادي و کتاب هاي "زنبيل" و "فلسفه الاحکام" و سلسله مقالات و سخنراني هايي برجا مانده استلطفا نظرات خود را در باب این صفحه بیان کنید
* نام و نام خانوادگی :
آآدرس وب سایت :
* آدرس ایمیل:
موضوع پیام:
*پیام: