صفحه نخست درباره ما ارتباط با ما
 استمداد تعدادی از هموطنان ما از داخل زندان بدره عراق

42 نفر از هموطنان ما هم اکنون در زندان بدره عراق در شرایط بسیار سخت و طاقت فرسا به سر می برند، بدون آنکه کدام جرمی را مرتکب شده باشند و نیز براساس نامه هایی که آنها به بیرون از زندان فرستاده اند، در میان ایشان کسانی هستند حتی به مدت سه سال است که در همین زندان به سر می برند و نیز آنها متذکر شده اند که قاضی پرونده آنها گفته است که شماهیچکدام تان مشکلی ندارید ولی چون از سوی کشور خود وهموطنان خود فراموش شده اید و از سوی دیگر ایرانی ها هم شمارا درمرز ایران تحویل نمی گیرند، در زندان مانده اید.

  

همانگونه که برای همگان روشن است، زیارت عتبات وتشرف به اماکن مقدس شیعیان یکی از آرزوهای اصلی شیعیان در طول زندگی شان بوده است که هرشیعه ای حد اقل یکبار سعی می کند خودرا به این اماکن برساند واین مساله چیزی جدیدی نیست بلکه در طول تاریخ وجود داشته و همواره شیعیان به هر نحوی خود را به عراق، بخصوص در کربلا و نجف می رسانده اند. بعد از سقوط رژیم دیکتاتوری صدام حسین، شیعیان از سراسر جهان به عراق سرآزیر شدند و به زیارت پرداختند. بدون شک شیعیان افغانستان نیز از این امر مستثنی نبودند، آنها مخصوصا از طریق کشور ایران ، به هرنحو ممکن خودرا به عراق می رساند ند و در طول این پنج سال اخیر شاید ده ها هزار نفر ازشیعیان افغانستانی مقیم ایران به همین شکل به سرزمین عراق سفر کرده باشند ودوباره به ایران بازگشته اند. اما متاسفانه در این اواخر جمعی از شیعیان افغانستان که برای زیارت عتبات به عراق سفرکرده بوده اند،  از سوی نیروهای امنیتی آن  کشور دستگیر وزندانی شده اند که همگی در زندان بدره عراق به سر می برند. آنها بر اساس نامه هایی که تاکنون از زندان فرستاده اند، تعداد 61 نفر مرد ، 4 نفر زن ویک طفل خرد سال وجمعا 66 نفر انسان بی گناه  هستند که فقط به جرم نداشتن پاسپورت وروادید به زندان افتاده اند و متاسفانه کشور افغانستان در عراق هیچگونه نمایندگی هم ندارد که دراین امر مداخله کند. آنگونه که از نامه های ایشان بدست آمده است تاکنون تعداد سه نفر به نام های حاج نادر عدالت وشیر علی ارباب  از ولسوالی کیتی ولایت دایکندی  وابراهیم رحیمی از ولسوالی اشترلی ولایت دایکندی ، جان خود را به دلیل شرایط بد ووخیم زندان از دست داده اند وباقی زندانیان نیز بر اثر ناراحتی های روحی وروانی وجسمی ووضعیت بسیار اسف بار زندان بدره عراق، به شدت مریض و در حال تلف هستند. اسامی برخی از این زندانیها به شرح زیر است:

 

ردیف

نام

نا م پدر

ولایت

1

حسین داد غلامی

جمعه

 دایکندی

2

 قربان

 

//

3

سخی

حاجی نظر

//

4

خان جان

غلام حسن

//

5

حسین داد

خدابخش

//

6

غلام حسن

لعل محمد

//

7

اسد الله

محمد حسین

//

8

گل محمد

اکبر

//

 

9

لعل محمد

نادر

///

10

محمد گل

-----

//

11

حاج حسین کیسوی

--------

//

12

مولا داد

-------

//

13

دادی مولا

-----

//

14

غلام علی دایکندی

-----

//

15

لعل محمد

-----

//

16

غلام حسن

-----

//

17

مولا داد

صفدر

//

18

مولا داد

----

//

19

محمد ابراهیم

-----

//

20

محمد علی

----

//

21

تاج محمد

صفدر

//

22

محمد اکرم رحمانی

محمد علی

//

23

محمد عیسی

غریب حسین

//

24

جمعه

غلام علی

//

25

 سید بهرام

سید محمد علم

//

 

افراد فوق الذکر به علاوه 42 نفر دیگر هم اکنون در زندان در شرایط بسیار سخت وطاقت فرسا به سر می برند، بدون آنکه کدام جرمی را مرتکب شده باشند ونیز براساس نامه هایی که آنها به بیرون از زندان فرستاده اند ، در میان ایشان کسانی هستند حتی به مدت سه سال است که در همین زندان به سر می برند  ونیز آنها متذکر شده اند که قاضی پرونده آنها گفته است که شماهیچکدام تان مشکلی ندارید ولی چون از سوی کشور خود وهموطنان خود فراموش شده اید واز سوی دیگر ایرانی ها هم شمارا درمرز ایران تحویل نمی گیرند، در زندان مانده اید. در ضمن همه آنها از مهاجران مقیم ایران هستند که هم اکنون خانواده های شان در ایران  بی سرپرست وبلاتکلیف هستند.  امید است که همه مراجع زیر  در آزادی ورهایی آنها سهم بگیرند و وظیفه انسانی واسلامی  خویش را در قبال آنها به انجام برسانند.

 

 

باتشکر

جمعی از علما و محصلان دینی افغانستانی مقیم ایران

 

 

 رونوشت این یادداشت به مراجع زیر ارسال شده است:

1 – دفتر  آیت الله فیاض

2 – دفتر آیت الله محقق کابلی

3 – دفتر آیت الله محسنی

4 – دفتر آیت الله سیستانی

5 – دفترآاقای حکیم

6 – دفتر آقای محمد کریم خلیلی معاون رئیس جمهور افغانستان

7 – دفتر رییس جمهور افغانستان

8- دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

9 – وزارت امور خارجه افغانستان

10 – روزنامه هشت صبح

11 – روزنامه راه نجات

12 – روزنامه افغانستان

 
صفحه نخست درباره ما فصلنامه بشارت بولتن خبري افغانستان گفتگو در ساحل سرود شمیم احساس
اهل بيت (ع) مقالات داستانهای قرآنی سایتهای افغانستان کتابخانه تازه های نشر گالري تصاوير
تمامی حقوق متعلق به سایت مؤسسه فرهنگی   است     www.bsharat.com