صفحه نخست در باره ما ارتباط با ما
 

از سوی مؤسسه فرهنگی بشارت : نشست علمی خشونت در خانواده، آسیب ها و راهکارها

 (با نگاهی به افغانستان)برگزار گردید.


نظر به اهیمت و جایگاه خانواده درایجاد جامعه سالم، به همت مؤسسه فرهنگی بشارت و همکاری معاونت فرهنگی - تربیتی مدرسه عالی فقه و معارف اسلامی، نشست علمی با عنوان «خشونت در خانواده، آسیب ها و راهکارها (با نگاهی به افغانستان)» با حضور کارشناسان، مهدی مهدوی سردبیر فصلنامه بشارت، محمد اسحاق فیاض محقق و نویسنده و حمیدالله شریفی رئیس انجمن تعلیم و تربیت در روز پنجشنبه 30/8/8713 در جامعه المصطفی (ص) مدرسه عالی فقه و معارف اسلامی برگزار گردید.

در این نشست که جمع کثیری از دانش پژوهان معارف اسلامی و مسؤلان تربیتی و پژوهشی مدرسه عالی فقه و معارف اسلامی حضور داشتند، حجت الاسلام محمد علی ابراهیمی مدیر اجرایی فصلنامه بشارت مدیریت نشست را به عهده داشتند و طی سخنانی خانواده را مهمترین رکن جامعه خواندند.
سپس کارشناسان به تشریح علل خشونت در خانواده پرداختند و ضمن بررسی آسیب¬های ناشی از خشونت، راهکارهای کاهش دهنده این آسیب ها را نیز عنوان داشتند.
محورهاي اصلي نشست که کارشناسان به تشریح و تبیین آن پرداختند عبارت بود از:

الف – خشونت در ساختارهاي اجتماعي
ب – پيامدهاي جنگ بر خانواده
ج - رسانه ها و نقش آن در افزايش خشونت
در اين نشست علمي خشونتهای نظیر ازدواج اجباري، خشونتهای ناشی از مرد يا زن سالاري در خانواده، محروميت‌هاي اجتماعي، فقر ناشي از جنگ، افزايش جرم و تجاوز به‌حريم خانواده، خشونتهای ناشی از اعتياد و انحرافات اخلاقي متاثر از جنگ، تقليد و تأثيرپذيري از رسانه‌ها، تضاد و ناسازگاري با ارزش‌هاي اجتماعي و از بين رفتن ارزش‌هاي هويت ملي و ديني توسط رسانه‌ها مورد تحليل و بحث کارشناسان قرار گرفت.
گفتنی است که در این نشست علمی کارشناسان راهکارهایی نظیر تکیه بر سن بلوغ (عقلي – شرعي)، دادن حق انتخاب همسر براي جوانان، استفاده از راهکارهاي اخلاقي، حقوقي و الگوها، و بيرون رفت از سنت‌هاي قبيلوي، استفاده از حق اشتراک در انسانيت براي زن و مرد، برخورداري از امتيازهاي يکسان و عادلانه در خانواده، را مورد بحث قرار دادند. و نیز در محور آسيب شناسي جنگ بر خانواده راه‌حل‌هایي نظیر‌ تقويت باورهاي اعتقادي، تقويت عواطف انساني، تقويت روحيه ايثار در بين جامعه، تقويت امداد رساني به‌خانواده‌ها از طريق نهادهاي اجتماعي و دولتي مطرح گردید. و در بخش آسيب‌هاي رسانه‌ ها بر خانواده کنترل رسانه بر اساس قانون، نفوذ نيروهاي سالم در رسانه و تغذيه سالم رسانه، ايجاد رسانه هاي سالم و سازگار با ساختار فرهنگي و ويژگي‌هاي اجتماعي افغانستان، بازسازي هويت ديني و ارائه آن در قالب الگوي مشخص، به عنوان راهکار مورد تأ سخنرانان قرار گرفت.
خاطر نشان می گردد به رغم اینکه این نشست، اولین نشست علمی است که از سوی مؤسسه فرهنگی بشارت برگزار می گردد مورد استقبال گسترده طلاب و دانش پژوهان معارف اسلامی قرار گرفت.

نشست علمی با ارائه پاسخ به سؤالات مطرح شده از سوی حاضران در جلسه، ساعت 12 به کار خود پایان داد.
 
صفحه نخست درباره ما فصلنامه بشارت بولتن خبري افغانستان گفتگو در ساحل سرود شمیم احساس
اهل بيت (ع) مقالات داستانهای قرآنی سایتهای افغانستان کتابخانه تازه های نشر گالري تصاوير
تمامی حقوق متعلق به سایت مؤسسه فرهنگی   است     www.bsharat.com