صفحه نخست در باره ما ارتباط با ما
 

جوان و جواني در سيره اهل‌بيت

مؤلف: محمد عارف صداقت
ناشر: انتشارات جامعة المصطفي العالميه
نوبت چاپ: اول 1387.
اين كتاب در هشت فصل تنظيم گرديده است:
فصل اول به کليات و مفاهيم پرداخته است مانند بررسي تعريف اهل‌بيت، معنای سيره، جوان و جواني پيشينة بحث و...
در فصل دوم شاخصه‌هاي جواني بررسي گرديده است شاخصه‌هايي كه بيش از هر زمان عمر در يك انسان آن را مي‌توان يافت.
فصل سوم تحت عنوان بايسته‌هاي جواني برخي از ريز موضوعاتي مانند اهميت جواني، فرصت جواني، ارزش جواني و... را بحث و بررسي نموده است و در فصل چهارم تعامل اهل‌بيت(ع) با جوانان بررسي گرديده است که چگونه اهل‌بيت(ع) با جوانان معامله مي‌کرده‌اند و نتيجة آن چه بوده و چرا اينگونه بوده است.
در فصل پنجم جوان و پرستش را به دست بحث سپرده‌ايم. از آنجا که جوان گرايش فطري و ذاتي به پرستش دارد، در نگاه اهل‌بيت(ع)، پرستش و پاک زيستن در اين مرحلة سني داراي اهميت و ارزش بسيار است و که در ادامة آن اهميت توبه، ارزش و چگونگی آن در جواني را نيز بررسي نموده‌ايم.
در فصل ششم وظايف مربيان در برابر جوان بررسي گرديده است و مباحثي كه در اين فصل مطرح گرديده است چيزهايي است كه بايد مربيان آن را رعايت نمايند و جوان نيز وظيفه دارد در اين راه اين چيزها را از آنان بپذيرد.
در فصل هفتم الگوها و دوستي‌هاي جوان را بر رسيده‌ايم که اهل‌بيت(ع) چه الگوهايي را معرفي مي‌کرده‌اند و شايسته است يك جوان با چه كساني طرح دوستي بريزد و در فصل هشتم خطرهاي جواني است كه از نظر اهل‌بيت، چه خطراتي در برابر جوان خود نمايي می‌کند و چه چيزهايی مانع رشد و ترقی جوان می‌گردد. در پايان اين فصل، نتيجه گيري و کتابنامه آمده است.
مطالعة اين كتاب را به علاقه مندان اهل‌بيت(ع) و جوانان و مربيان توصيه مي‌كنيم؛ زيرا در اين كتاب افزون بحث از جوان و جواني در سيرة اهل‌بيت(ع)، نظر روان‌شناسان و انديشمندان مسلمان نيز تا حدودي بررسي گرديده است.
برای نگارنده آرزوی توفیق داریم

 
صفحه نخست
درباره ما
فصلنامه بشارت
بولتن خبري افغانستان
گفتگو
در ساحل سرود
شمیم احساس
اهل بيت (ع)
مقالات
داستانهای قرآنی
سایتهای افغانستان
کتابخانه
تازه های نشر
گالري تصاوير
تمامی حقوق متعلق به سایت مؤسسه فرهنگی   است     www.bsharat.com