صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

 

افغانستان

پيش نشست «همايش زنان در افغانستان، فرصت ها، چالش ها و راهکارها» برگزار گرديد


مؤسسه فرهنگي بشارت، انجمن طلاب خواهران افغانستان کانون فرهنگي آموزشي رسالت و مجمع علمي فرهنگي والعصر، اولين پيش نشست «همايش زنان در افغانستان، فرصت¬ها، چالشها و راهکارها» را پيش از ظهر و بعد از ظهر روزپ نجشنبه 7/8/1388 همزمان با ولادت فرخنده ثامن الحجج حضرت علي بن موسي الرضا(ع) در جامعه المصطفي برگزار کرد.
اين پيش نشست ديروز در قم، با حضور گسترده طلاب، پژوهشگران و نويسندگان در مجتمع عالي فقه، با همکاري معاونت فرهنگي – تربيتي اين مجتمع، و بعد از ظهر در مؤسسه عالي بنت الهدي، با همکاري معاونت پژوهشي اين مؤسسه، با حضور پرشکوه خواهران افغانستاني، برگزار شد.

پیش نشست بعد از ظهر و پيش از ظهر اين همايش، با تلاوت آياتي از کلام الله مجيد آغاز گرديد و با برنامه هاي متنوع، مولودي به مناسبت ولادت حضرت علي بن موسي الرضا(ع) و  با ارائه گزارش  به وسیله حجت الاسلام و المسلمین آقای حکمت دبیر همایش از روند همايش زنان، بيان اهداف و ضرورت همايش، فرصتها و تهديدهاي فراروي زنان، بيان ستمها و ظلمهايي ناشي از نگاههاي تفريطي و افراطي به زنان، ادامه يافت. طرح ديدگاهها و سوالات از سوي شرکت کنندگان تحت عنوان تريبون آزاد از برنامه هاي جذاب اين پيش نشست بود.

گفتني است که در پيش نشست بعد از ظهر جمع زيادي از نويسندگان و پژوهشگران خواهر از مشهد مقدس از جمله خانم حفيظي از خواهران فعال در عرصه زنان، حضور داشتند.

 
د

کتر رسولي سخنران پيش از ظهر، همايش ضمن بيان جريانهاي فکري فمينيسم در غرب و جريانهاي افراطي و تفريطي نسبت به زنان در افغانستان، همايش زنان در افغانستان را، متمايز از ساير همايشها خواند و نگاه اسلام به زن را نگاه متعادل دانست و گفت: جاي تاسف است که برخي اسلام را تحجر گرا نسبت به زن مي بيند.
حجت الاسلام دکتر رسولی با اشاره به اندیشه متعالی اسلام در خصوص زن به نقش زن در جامعه پ گفت: دیدگاه غرب نسبت به جایگاه زنان در جامعه به تفکر دانشمندان یونان قدیم که مرتبه ضعیفی برای زن قائل بودند برمی‌گردد. ا اسلام به جایگاه زن از نظر حقوق سیاسی و اجتماعی ارتقا بخشید و ارزشی برابر با مرد به او داد.

 

وی به راه‌کار جایگاه ارتقاء زن در جامعه پرداخته و افزود: اگر می‌خواهیم مبلغ دین باشیم باید تربیت دینی و نگرش مترقی به جایگاه زن در جامعه داشته باشیم.

حجت‌الاسلام رسولی گفت: هویت زن از مباحث کلیدی در جامعه است و باید تلاش کنیم تا زنان در جامعه هویت واقعی خود را پیدا کنند.

دکتر رسولی  گفت: باید در حوزه فلسفه اسلامی، جایگاه زن در خانواده و جامعه را تبیین کرد.

حجت الاسلام دکتر  عبد المجید ناصری سخنران بعد از ظهر دومین پيش نشست،  همایش زنان در مؤسسه بنت الهدای بود، آقای ناصری زنان را دارايي توانايي هاي زيادي دانست و گفت: زنان در افغانستان چه قدر نقش داشت! گوهرشاد را در هرات، مرکز تمدن، علم و هنر را در نظر بگيريد، رابعه بلخي زنان مبارزي چون شيرين ارزگاني. زنان در گذشته نقش برجسته داشت ولي امروز کمتر فروغي ديده مي شود.
گفتني است که پيش نشست بعد از ظهر با جمع بندي حجت الاسلام دکتر رضايي دبير علمي همايش، و پيش نشست پيش از ظهر با جمع بندي حجت الاسلام حميد زکي مسئول دبير خانه همايش با تاکيد با نگاه اعتدالي به زنان خاتمه يافت.
                                                                                                                    (گروه خبري بشارت)
 

 

 

صفحه نخست

درباره ما

فصلنامه بشارت

بولتن خبري افغانستان

گفتگو

در ساحل سرود

شمیم احساس

اهل بيت (ع)

مقالات

داستانهای قرآنی

سایتهای افغانستان

کتابخانه

تازه های نشر

گالري تصاوير

                                        تمامی حقوق متعلق به سایت مؤسسه فرهنگی بشارت است                       www.bsharat.com