صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

 

چهارمین پیش نشست «همایش زنان در افغانستان، فرصت ها، چالش ها و راهکارها» برگزار شد

مؤسسه فرهنگی بشارت، انجمن طلاب خواهران افغانستان کانون فرهنگی آموزشی رسالت و مجمع علمی فرهنگی والعصر، چهارمین پیش نشست «همایش زنان در افغانستان، فرصتها، چالشها و راهکارها» را با رویکرد حقوقی – فقهی به مسائل زنان در شهر مقدس قم با حضور گستردۀ برادران و خواهران، طلاب و دانشجویان برگزار کرد.
این پیش نشست پیش از ظهر روز پنجشنبه 7/9/1388 با تلاوتی آیاتی از قرآن کریم، با حضور کارشناسان به مسائل فقهی و حقوقی زنان، حجج اسلام، آقای سلیمی، دکتر علامه، دکتر شفایی و آقای اسکندری با حضور گسترده برادران و خواهران در جامعه المصطفی، مجتمع آموزش عالی فقه آغاز گردید و حجت الاسلام والمسلمین حمید زکی مسئول دبیر خانه همایش ضمن تشکر از همکاری معاونت پژوهش مجتمع عالی آموزش فقه به بیان ضرورت و اهداف همایش پرداخته و گزارشی از روند دبیرخانه ارائه کرد.
در چهارمین پیش نشست همایش زنان، کارشناسان محترم در سه موضوع جدا گانه ولی نزدیک به هم سخن گفتند. و آقای سلیمی با اشاره به مبانی حقوق گفت: همه نظامهای حقوقی در اصل وجود حقوق برای انسان بما هو انسان، زن باشد یا مرد، اتفاق نظر دارند. ولی اینکه ملاک ثبوت حق چیست؟ سه دیدگاه وجود دارد. ما معتقدیم که منشاء و مبنای حقوق. اراده خداوند است.
دکتر شفایی با طرح این بحث که آیا ماهیت حقوق خانواده و حقوق زنان حقوقی است یا اخلاقی؟ گفت:
به نظر بنده پیش از آنکه حقوقی باشد اخلاقی است. و نقش اخلاق در خانواده بیش از حقوق است. نفی حقوقی نمی کنم ولی نقش اخلاق برجسته تر از حقوق است. قانونی کردن حقوق خانواده باعث فروپاشی می شود.
سخنرانی بعدی پیش نشست آقای اسکندری بود، ایشان با اشاره به موضوع بزهدیدگی زنان افغانستان، ریشه ها و راهکارها گفت: به نظر من مهمترین عواملی که در بزه دیدگی زنان افغانستان دخالت دارد، آداب و رسوم اجتماعی است. آداب و رسوم اجتماعی که نه ریشه عقلانی دارد و نه ریشه فقهی و حقوقی. برجسته ترین آداب و رسوم در سنت پشتونوالی تجلی پیدا کرده است.
آقای اسکندری ضمن اشاره به پیامدهای منفی آداب و رسوم پشتونوالی گفت: آداب و رسومی که در افغانستان حاکم است باعث از بین رفتن حقوق خانواده می شود. ازدواج اجباری تبعیض میان دختران و پسران، ازدواج دختر عذر و محرومیت آنها از ارث به عنوان یک فرهنگ در جامعه ما حاکم است.
آقای اسکندری دومین عامل بزه دیدگی زنان افغانستان را رسانه های جمعی دانست و گفت: مهمترین فعالیتی که رسانه های جمعی در افغانستان می کند، محتوایی جز هرزه نگاری، ترویج خشونت جنسی ندارد
و با پخش سریالهای تلویزیونی می خواهند چهره کریه از اسلام نسبت به حقوق زنان و جایگاه بلند زنان که اسلام برای آن قائل شده نشان بدهد.
آقای اسکندر در مورد در مورد حمایت از حقوق زنان بزهدیده کاهش بزهدیدگی گفت: اولین راهکار اصلاح آداب و رسوم اجتماعی است. و دومین راهکار نظارت بر رسانه های جمعی، تقویت برنامه و محتوای آنها است.

برنامه های چهارمین پیش نشست همایش زنان، با پاسخ به سوالات و ارائه گزارش دبیرخانه پی گرفته شد و آقای زکی مسئول دبیرخانه همایش با اشاره به ناکارایی دو جریان تفریط و افراط گرایانه نسبت به مسائل زنان در پایان این نشست گفت: نه اندیشه های برخواسته از رسوبات جاهلیت قدیم دست آوردی برای کرامت و سعادت زنان دارد، و نه نظامهای حقوقی فرسوده غربی و برخواسته از جاهلیت جدید؛ یکی بارویکرد تفریطی تیشه به ریشه زنان می زند، و دیگری با رویکرد افراطی زنان را ازجایگاه واقعی و انسانیش به بیراهه می برد، و امروزه هردو جریان، یکی در چهارچوب اندیشه تحجرگرایانه و طالبانیسم، و دیگری در قالب تجددگرایی و فمینیسم غربی، در افغانستان فعالیت دارد، و هردو جریان کرامت و عزت زنان را نشانه می گیرد. و این همایش با هدف ایجاد دغدغه و حساسیت دینی نسبت به مسایل زنان امیدواراست که بتواند به دور از افراط و تفریط، با نگاهی اعتدالی و تکیه بر آموزه های دینی و نظام حقوقی اسلام، بتواند راهکارهایی را برای دفاع از حقوق زنان ارائه کند و کرامت و جایگاه واقعی و انسانی زن را تبیین نماید

آقای زکی با اشاره به عوامل تهدید کنندۀ عزت زنان گفت: امروزه انواع جرمها و بزهکاریهای دردناک در مقیاس بسیار وسیع دامنگیر زنان است، نظير خودسوزى، خودكشى، اعتياد، قتلهاى ناموسى، فروش دختران جوان، تجارت سفيد، بردگى و خشونت جنسى، تحميل كارهاى ناسازگار با جسم و روحيه زنان، و هریک به نوبه خویش کرامت و حیثیت انسانی زنان را تهدید می کند. و زيانهاى بدنى، روانى و حيثيتى را بر آنها وارد می سازد. و ما امیدواریم که با همکاری و همیاری روحانیت، اساتید، نخبگان و پژوهشگران، و با استفاده بهینه از فرصتهای ممکن، گامی هرچند اندکی را در این راستا برداریم.
حجت الاسلام زکی در بارۀ مقالات رسیده به دبیرخانه و زمان برگزاری همایش گفت: تا هنوز مقالات قابل توجه از نظر کمی و کیفی به دبیر خانه همایش رسیده است، و همایش  زمستان سال جاری در قم و سال آینده در افغانستان انشاء الله برگزار خواهد شد. آقای زکی در بارۀ چاپ مجموعه مقالات گفت: مقالات برتر و نیز مقالات قابل چاپ تا پایان سال در مجموعه مقالات همایش منتشر خواهد شد.

گفتنی است مسئول دبیرخانه همایش در حاشیه این همایش از برگزاری نمایشگاه از آثار علمی – هنری زنان افغانستان نیز خبرداد و گفت: در بارۀ جمع آوری آثار برای نمایشگاه در حاشیه همایش، هرچند دیر اقدام شده است، ولی امیداواریم بتوانیم با تلاش خانم غفاری و سایر همکارانش نمایشگاهی در حاشیه همایش در روز برگزاری از آثار علمی – هنری زنان افغانستانی و نیز از آثاری در بارۀ زنان داشته باشیم. این آثار می تواند در قالب کتاب، پایان نامه، سایت، وبلاگ، کارهای هنری و گرافیکی و مانند اینها باشد، و علاقه مندان می توانند آثار شان را از طریق دبیرخانه همایش ارسال کند.
گفتنی است سه پیش نشست «همایش زنان در افغانستان» چندی پیش نیز در قم برگزار شد.

 گروه خبری بشارت 

 

صفحه نخست

درباره ما

فصلنامه بشارت

بولتن خبري افغانستان

گفتگو

در ساحل سرود

شمیم احساس

اهل بيت (ع)

مقالات

داستانهای قرآنی

سایتهای افغانستان

کتابخانه

تازه های نشر

گالري تصاوير

تمامی حقوق متعلق به سایت مؤسسه فرهنگی بشارت است                       www.bsharat.com