صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
شميم احساس
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالري تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

مؤسسه فرهنگی بشارت چهارمین نشست علمی با موضوع «جایگاه اهل بیت» را برگزار کرد

19 جوزا 1391

به گزارش بشارت، مؤسسه فرهنگی بشارت با همکاری حوزه علمیه رسول اعظم(ص) – بخش خواهران، چهارمین نشست علمی از سلسله نشستهایی دانش افزایی با موضوع «جایگاه اهل البیت را در 19 جوزا 1391 در ولایت دایکندی، سالن کتابخانه عمومی بشارت، برگزار کرد.
این نشست با حضور آقای حمید زکی، استاد حوزه و از اساتید مؤسسه تحصیلات عالی ناصرخسرو، استاد صدوقی زاده از اساتید مدرسه علمیه رسول اعظم(ص) و حضور خواهران طلبه و جمعی از خواهران فرهنگی، معلمه لیسه اناث کیسو و اساتید قرآنی با تلاوتی آیاتی از کلام الله مجید توسط یک تن از خواهران آغاز شد، و پس از آن خواهر صالحی دبیر نشست علمی با طرح و تبیین موضوع، از استاد صدوقی زاده خواست تا دیدگاه شان را در باره جایگاه اهل البیت(ع) مطرح نماید.
استاد صدوقی زاده ضمن تشکر از برگزاری این نشست و از شرکت گرم خواهران، دیدگاه و نظرات شان نسبت به جایگاه اهل البیت(ع) مطرح کردند و با عنوان حدیثی از رسول گرامی اسلام(ص) اهل البیت را به عنوان میراث گرانبهای حضرت پیامبر(ص) جدا ناپذیر از قرآن خواندند.
وی با اشاره به سند حدیث ثقلین گفت: این حدیث از احاديث متواتر و مشهور و معروف است، در چندین متون معروف و قابل اعتبار برادران اهل سنت این حدیث وارد شده است از جمله مسلم در صحيحش از طريق زيد بن ارقم اين حديث را نقل كرده كه رسول خدا فرمود: «من دو چيزى گرانبها را در ميان شما مى گذارم، كه اول آن دوتا كتاب خدا است كه در آن هدايت و نور است، كتاب خدا را بگيريد و به آن متمسك بشويد، و در باره كتاب خداوند بسيار ترغيب كرد، سپس فرمود: و اهلبيتى اذكركم الله فى اهلبيتى، اذكركم الله فى اهلبيتى، اذكركم الله فى اهلبيتى، پس از کتاب خدا، اهل بیت من می باشد و حضرت سه بار در باره اهلبیتش با ذکر نام خداند سفارش می کند و در باره اهل بیتش خداوند را نام می برد.
قراردادن حضرت اهل بیت را در کنار «قرآن» و سه بار توصیه و تاکید در باره آن و همینطور بردن نام خداوند را در باره رعایت جایگاه و شان اهل البیت، همه بیانگر جایگاه والای اهل البیت در میان امت و نقش هدایتی اهل البیت است.
ایشان در ادامه سخنانش تاکید کرد: کتاب خداوند «ثقل اکبر» و عترت و اهل بیت به عنوان «ثقل اصغر» باید همواره در کنار همدیگر باشد. اهل البیت مفسر و مبین «کتاب خدا» است، و بشریت در هدایت و سعادت خویش محتاج به هردو نور هدایت می باشد.
وی در بخشی از سخنانش گفت: اهل البيت به عنوان عدل و همسنگ قرآن كريم و تفكيك ناپذير از قرآن کریم است. اهل البیت همانند قرآن کریم یادگار و میراث رسول خدا(ص) در میان امت اسلامی می باشد.
استاد حمید زکی از دیگر کارشناسان این نشست علمی بود وی نیز ضمن تشکر از حضور خواهران معلمه و اساتید قرآنی، و همینطور از مشارکت خوب طلاب خواهر در این نشست علمی سخنانش را در سه محور بیان کرد.
در محور اول، با اشاره به معنای لغوی و اصطلاحی اهل البیت به مفهوم شناسی اهل البیت پرداخت و با تعریفی از اهل البیت(ع) گفت: واژه «اهل بيت» از دو كلمه «اهل» و «بيت» ترکیب یافته است. «اهل» در لغت به معناى شايسته، و نیز به معنای خانواده آمده است. و در «اهل» مفهوم اهليت لحاظ شده است، اهلیت به معنای صلاحيت، شايستگى و لياقت ذكر شده است، و نیز «بيت» كه جمع بيوت و ابيات است به معناى خانواده، خانه، مأوى و بازگشتگاه انسان ذكر شده است. و مراد از «بيت» شرف و جايگاه كرامت انسان است همانطور كه ابن اثير و ابن منظور متذكر شده اند، بيت كنايه از شرف و نسب خانواده است.
و نیز از اینکه اراده خداوند در آیه تطهیر «انما يريد الله ليذهب عنكم الرجس اهل البيت ويطهركم تطهيرا» بر طهارت و پاکی اهل البیت قرار گرفته است، نشانه ای این است اهل البیت، مركز و جايگاه شرف، عزّت و بزرگوارى است و باید همواره از هرگونه کژی و رجسی منزه و پاک باشد. این اراده خداوند ارتباط وثيق و محكم با مركز نبوت و جايگاه وحى و شرافت دارد.
در محور دوم با اشاره به مصداق اهل البیت، و با استناد به احادیث مسلم و مشهور، گفت: اهل البیت اصحاب کساء و 12 نور هدایت از نسل فاطمه زهرا(س) می باشد. وی تاکید نمود در اینکه حضرت علی، حضرت فاطمه، حضرت امام حسن و حضرت امام حسین(علیهم السلام) عترت و اهل بیت رسول خدا(ص) می باشند، احدی در آن رای و نظر مخالف ندارند.
آقای زکی در محور دوم بحثش با اشاره به اینکه اهلبیت رسول خدا(ص) ارتباط و علقه محكم با بيت نبوت و وحى دارد گفت: به جز از حضرت على، فاطمه، حسن و حسين و فرزندان معصوم حضرت فاطمه(علیهم السلام) کس و یا کسانی دیگر نمی توانند چنین جایگاهی را داشته باشند.
ایشان یاد آور شد: اهل بيت در آيه (إنما يريد الله ليذهب عنكم الرجس أهل البيت ويطهركم تطهيرا)، در كتب لغت، محمد، على، فاطمه، حسن و حسين(عليهم السلام)ذكر شده است. و همچنين «اهل البيت» به ائمه اطهار(عليهم السلام) تا آخرين امام، نيز اطلاق گرديده است .
بنا بر این مراد از «اهل بيت»، اقرباى نزديك رسول خدا(ص) است كه اهليت و شايستگى اهل البیت بودن آن حضرت را دارد. و مراد از «اهل بيت» در آيه تطهير، محمد، على، فاطمه، حسن و حسين(عليهم السلام) و تا امام دوازدهم شيعيان مى باشند.
وی در محور سوم بحث، جایگاه و مقام اهل البیت(ع) را به بحث گرفت و گفت: همانطور که در بحث آقای صدوقی زاده آمد، یکی از مقام و جایگاه اهل البیت(ع) این است که میراث گرانبهای حضرت پیامبر(ص) در کنار قرآن کریم می باشد، و اهل البیت از قرآن جدا ناپذیر است. و این شایسته نیست که یک مسلمان تنها قرآن را بگیرد و اهل البیت را فراموش کند، و یا تنها به اهل البیت اکتفا کند. اهل البیت مفسر و مبین قرآن است، مسلمانان هم به قرآن و هم به اهل البیت در هدایت و سعادت خویش نیازمندند.
آقای زکی در بخشی از سخنانش نقش هدایتی اهل البیت را به بحث و بررسی گرفت و گفت : حدیثی از رسول خدا(ص) روایت شده که آن حضرت فرمود: «مثل اهل بيتى كمثل سفينة نوح من ركبها نجى و من تخلف عنها غرق» بر اساس این حدیث، مثل اهل بیت مثل سفینه نوح است، هرکس با اهل البیت باشد نجات یافته است، ولی دوری و کناره گیری از اهل البیت، هلاکت و نابودی را در پی دارد.
پاسخ به سوال و پرسشهای شرکت کنندگان بخشی از برنامه این نشست علمی بود، که با مدیریت دبیر نشست به خوبی اجراء شد.
در پایان از شرکت کنندگان پذیرایی مختصری به عمل آمد، و فعالان قرآنی، وتعدادی از خواهران فعال به طور ویژه مورد تشویق قرار گرفتند.
 
 
برای ارتباط با ما و ارسال نظر  لطفا کلیک کنید