صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
شميم احساس
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالري تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

بررسی جایگاه حقوق زنان در افغانستان همراه با تقدیر از مقالات برتر همایش حقوق زن در خانواده و اجتماع

24/12/1391
به گزارش بشارت، مؤسسه فرهنگی بشارت، مجمع علمی – فرهنگی بشری نشست علمی «بررسی جایگاه حقوق زنان در افغانستان» را همراه با تقدیر از مقالات برتر «همایش حقوق زن در خانواده و اجتماع» در هجدهمین سالگرد شهید مزاری برگزار کرد.
این نشست علمی، با همکاری مؤسسه آموزش عالی بنت الهدی روز پنجشنبه 24 حوت 1391 در این مؤسسه با تقدیر از مقالات برتر «همایش¬حقوق زن در خانواده و اجتماع » با حضور اساتید و کارشناسان، دکتر محمد علی جویا، دکتر محمد آصف حکمت و سرکار خانم معصومه سادات نور محمدی، حجت الاسلام محمد علی ابراهیمی و با سخنرانی دکتر عبدالحکیم سلیمی، و باحضور جناب آقای واعظی وزیرمشاور، آقای دکتر فصیحی معاون پژوهش سابق دفتر نمایندگی المصطفی در کابل ، و جمعی از اساتید دانشگاه ناصر خسرو، در هجدهمین سالگرد شهید مزاری در قم (ره) برگزار گردید
در ابتدای نشست علمی «بررسی جایگاه حقوق زنان درافغانستان» حمید زکی دبیر همایش «حقوق زن در خانواده و اجتماع» ضمن یادکردی از هجدهمین سالگرد شهید مزاری و مقاومت و فداکاریهای آن شهید والا مقام، گزارشی از «همایش حقوق زن در خانواده و اجتماع» که در 28 قوس 1391 در ولایت دایکندی برگزار شده بود، ارائه کرد.
این گزارش در سه محور؛ 1 - اهداف و ضرورت «همایش حقوق زن در خانواده و اجتماع» 2 - بر گزاری همایش در ولایت دایکندی 3 – رتبه به بندی مقالات برتر ، ارائه گردید.
وی در بخشی از سخنانش اهداف و ضرورت برگزاری «همایش حقوق زن در خانواده و اجتماع» را بر شمرده و با اشاره به عوامل خشونت و نقض حقوق زنان گفت: یکی از عوامل مهم خشونت و نقض حقوق زنان، تفسیر و برداشتهای متفاوت از حقوق زنان، عدم آشنایی با حقوق زنان، نهادینه نشدن رعایت حقوق زنان، و نیز برداشت های نادرست طالبانیسم از فقه و حقوق اسلامی می باشد که خود باعث بروز انواع شبه ها و سوالات در این زمینه می گردد. و همینطور فضای کاذب حمایت از زنان و آزادیهای لجام گسیخته، بسترساز خشونت و نقض حقوق زنان در خانواده و اجتماع می گردد.
در ادامه برنامه دکتر محمد علی جویا، و دکتر محمد آصف حکمت و سرکار خانم معصومه سادات نور محمدی با طرح پرسش هایی از سوی آقای محمد علی ابراهیمی دبیر علمی نشست، نظریات و دیدگاه های شان را در ارتباط با موضوع این نشست علمی به تفصیل بیان کردند.
دکتر محمد علی جویا دیدگاههای مختلف نسبت «حق قضاوت زنان» را مطرح کرده وگفتند :تلقی رایج فقهی در باب احراز مناصب حکومتی توسط زنان، و از آن جمله قضاوت، با یک مانع معرفتی مواجه بوده است، اکنون این مانع بر طرف گردیده است، امّا فهم فقهاء ما تغییر نکرده است.

از دید آقای جویا تمرکز روی مقوله « انحصاری بودن منصب قضاء برای أئمه» می تواند نقطه عطفی در این تحول باشد. براساس برخی نظریات قضاء منصب انحصار امام نیست تا برای تفویض آن نیاز به نصب داشته باشیم.
سرکار خانم نور محمدی حقوق مالی زوجه حین طلاق را به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار دادند. همچنین
دکتر محمد آصف حکمت حق اشتغال زنان، ضرورت و آسیبهای اشتغال زنان در افغانستان را به تفصیل بحث کردند و راهکارهای مناسبی ارائه دادند.برای ارتباط با ما و ارسال نظر  لطفا کلیک کنید