صفحه نخست درباره ما ارتباط با ما
 

 

 

گفت وگو با آية الله صالحى مدرس وزير مشاور در امور دينىاشاره : آنچه در پى مى آيد، گفت و گوى كوتاهى است با حضرت آيت اللّه صالحى مدرس كه طىّ حكمى از سوى رياست محترم دولت افغانستان، به عنوان مشاور رياست دولت، در امور دينى منصوب شده است.

 بشارت : حضرت استاد آيت اللّه صالحى، پيش از هر سؤال و سخن ديگر، خوب است در باره مسؤوليت فعلى و حوزه كارى خود در دولت جمهورى اسلامى افغانستان، مطالبى را براى خوانندگان «بشارت» بيان فرماييد.

 آيت الله صالحى : با تشكر از دست اندركارن مجله وزين بشارت خصوصاً حجة الاسلام و المسلمين آقاى زكى، كه با پشتكار خود در تلاش دائم مى باشند و مطالب علمى و گزارشات مربوط به علوم دينى به خصوص حوزه علميه كابل را منتشر مى نمايند.

طى حكم رسمى از طرف رياست محترم دولت افغانستان، اينجانب به عنوان «مشاور رياست دولت» در امور دينى منصوب شدم. حوزه كارى اينجانب همانطور كه از عنوان برمى آيد، مشاورت در امور دينى مى باشد.

ارزشهاى دينى و اسلامى در جامعه دينى و سنتى افغانستان در طى دورانهاى مختلف پاسدارى شده است و اكنون مسؤوليت حفظ و پايدارى از ارزشهاى اسلامى بر عهده افراد جامعه و به خصوص علماء و روحانيون بيشتراست و ما در تلاش هستيم تا معارف اسلامى هر چه بهتر و به صورت راهبردى در قالب تصويب قوانين در «ولسى جرگه (شوراى ملى)» شكوفا شود. همچنين همانطور كه استحضار داريد، افغانستان بستر حوادث مختلف است و نيازمند هميشگى مديريت بحران فعال به خصوص در زمينه امور معنوى و مذهبى است.

از ديگر وظايف اينجانب كمك به حل اختلافات مذهبى خصوصا اختلافات و مشكلاتى كه بين پيروان شيعه و سنى پيش مى آيد و مسائلى از اين قبيل مى باشد.

در نهايت اينكه حيطه مسؤوليت مان وسيع است و اميدواريم كه با همراهى پيشنهادات و انتقادات اصولى و سازنده عزيزان خصوصا طلاب و علما، بتوانيم در خدمت فرهنگ ناب اسلامى باشيم.

 بشارت : شما به عنوان معاون اول مجمع عمومى شوراى علما، لطفا بفرماييد كه اين مجمع چه وظايف، و چه نوع فعاليت و سياستهايى را در جهت تقريب، تحكيم اخوت و برادرى ميان پيروان دو مذهب شيعه و سنى در افغانستان در پيش دارد؟ و تاكنون چه دست آوردهايى داشته است؟

 آية الله صالحى : طبق منوال سالهاى گذشته در نيمه شعبان المعظم 1427 مجمع عمومى شوراى علماء برگزار گرديد و اينجانب به عنوان معاون اول و حاكم شرع شوراى علماء انتخاب شدم. راه درازى در پيش است و اميدواريم كه بتوانيم با همدلى علماء و اساتيد جوابگوى مشكلات و در خدمت معارف اهل بيت(عليهم السلام) باشيم و همچنين شرمنده حضرت بقيه الله الاعظم (عج) نباشيم و نسلهاى بعدى نيز ما را مسؤول ندانند.

بحمداللّه جايگاه شوراى علماء در جامعه اسلامى تثبيت شده است و در موارد ذيل بسيار خوب عمل نموده است :

1 - ايجاد مراكز شوراى علماء در مركز ولايتها و ولسواليها و ارتباط مداوم با مركز.

2 - تدوين قوانين مربوط به احوال شخصيه.

3 - تدوين و گنجاندن دروس معارف اهل بيت(عليهم السلام) در كتابهاى معارف اسلامى و تعليمات دينى مدارس ابتدايى.

4 - تثبيت جايگاه شوراى علما به عنوان يك شخصيت حقوقى فعّال به طورى كه تصميمات و مصوبه هاى شوراى علما داراى جايگاه ويژه مى باشد.

5 - انتشار مجله موقت دينى.

6 - تشكيل جلسات اخوت اسلامى در جهت تقريب علما كه مركب از علماى شيعه و سنى مى باشد كه در مسائل كلى با گفتگو و جلسات مختلف و هماهنگى بسيار خوب بر مبناى بررسى، حل و از بين بردن سوء تفاهمات و تعديل تعصبات مذهبى و ايجاد همدلى قدمهاى مثبتى برداشته است.

7 - خلاصه اينكه در اغلب زمينه هايى كه مجال فعاليت بوده است، با تلاش و زحمات فراوان خصوصا از خودگذشتگى اعضاى فعال و دلسوز شوراى علماء اقدامات مؤثرى داشته است.

 بشارت : شما به عنوان مسؤول حوزه علميه رسالت، كه يكى از پايگاههاى مهم حوزوى علمى و فرهنگى در كابل است، بفرماييد كه در خصوص كارهاى حوزوى چه فعاليتهايى صورت گرفته است؟

 آية الله صالحى: با توجه به اهميت فعاليتهاى فرهنگى منطبق بر معيارهاى اسلامى و ضرورت هماهنگى جهت بازدهى مناسب و همچنين راه اندازى مراكز علمى و فرهنگى گوناگون در افغانستان و عليرغم محروميت مدارس علوم دينى و حوزوى از حداقل امكانات، نسبت به 4 سال گذشته كارهاى ارزنده اى صورت گرفته است از جمله:

1 - پروژه حوزه علميه خاتم النبيين ( ص ).

2 - مدرسه علميه محمديه به بهره بردارى رسيده است.

3 - كتابخانه هاى فعال مانند كتابخانه حوزه علميه رسالت و دارالقرآن به وجود آمده است.

4 - بيش از ده هزار كاست درسى در نوارخانه امانى مدرسه علميه رسالت، گردآورى و ساماندهى شده است.

5 - اساتيد بزرگوارى از قبيل حضرات آقايان، حجج اسلام شيخ جواد عالمى، يكاولنگى، خرّمى، رحمانى، محمد موسى عالمى و عزيزان ديگر حضور مؤثرى دارند.

6 - حوزه علميه خواهران فعّال شده است.

7 - پايگاهها و سايتهاى اطلاع رسانى علوم دينى كموبيش عرضه شده اند كما اينكه سايت اطلاع رسانى حوزه علميه رسالت كابل به آدرس اينترنتى  "www.h-resalat.com"فعال شده است كه بعضى از تحولات مهم انجام شده مى باشد.

اگر چه مدارس علميه به صورت سنتى اداره مى شود، ولى اميدواريم با يارى عزيزان فارغ التحصيل، از حوزه علميه پويا و قوى ترى برخوردار باشيم.
 
صفحه نخست درباره ما فصلنامه بشارت بولتن خبري افغانستان گفتگو در ساحل سرود شمیم احساس
اهل بيت (ع) مقالات داستانهای قرآنی سایتهای افغانستان کتابخانه تازه های نشر گالري تصاوير
تمامی حقوق متعلق به سایت مؤسسه فرهنگی   است     www.bsharat.com