صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
شميم احساس
در ساحل سرود
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالری تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

مصاحبه مجله نگاه

با سرکارخانم آمنه احساني مسئول بخش زنان همايش و مدير مسئول ريحانه


اشاره
سرکار خانم آمنه احساني دوران كودكي و دوره ابتدايي و راهنمايي را در مشهد مقدس گذرانده و بعد از ازدواج به شهر قم مقدس قم آمده و وارد كلاس‌هاي تربيت مبلغه مركز جهاني علوم اسلامي شده و اين دوره را نيز به پايان رسانده و در همين زمان به كارهاي پژوهشي نيز مشغول شد و بعد وارد حوزه علميه شهيده بنت الهدي شد و در حين تحصيل در حوزه ديپلم را نيز اخذ نمود. وي در همين زمان كارهاي پژوهشي را دنبال و در همايش‌ها و جشنواره‌ها و همكاري با نشريات جزء فعاليت نموده است. وي همچنين از مقطع راهنمايي علاقه به قطعه‌هاي ادبي داشت که همين امر توفيق ايشان را در نوشتن باعث شد و تا كنون بيش 100 اثر تحقيقي در زمينه هاي مختلف (زنان، قرآن، اخلاقي، تاريخي و ...) داشته است. در ضمن وي تا به حال حايز ربته‌هاي پژوهشي زير مي‌باشد:
1- پژوهشگر برگزيده مركز جهاني از كشور افغانستان در سال 84؛
2- قرآن پژوه نمونه در سطح بين المللي در سال 85 و اخذ لوح تقدير از رييس جمهور اسلامي ايران؛
3- بانوي شايسته در عرصه فرهنگي در سال 82؛
4- كسب رتبه تشويقي از جشنواره شيخ طوسي در سالهاي 82 و 83 و 84؛
5- کسب رتبه دوم در سال 87 در جشنواره شيخ طوسي؛
6- در سال 88 نيز در جشنواره شيخ طوسي رتبه اول را كسب كردم.
7- كسب رتبه برتر در سال‌هاي 83 و 84 و 85 در همايش مدرسه بنت الهدي و کسب رتبه در سال 86 در همايش سراسري وحدت و انسجام اسلامي در مدرسه بنت الهدي؛
8- كسب رتبه دوم همايش بانوان جهان اسلام در سال 83؛
9- کسب رتبه اول در همايش جايگاه زن در اسلام و غرب در تهران در سال 86؛
10- کسب رتبه اول در همايش حكومت اسلامي مدر سه حجتيه؛
خانم احساني با نشرياتي مانند ريحانه، هدا، بشارت، بشارت قرآني، قلم؛ عصر اميد، طوبي و گاهنامه كريم همکاري داشته و هم اکنون مدير مسؤل نشريه ريحانه مي‌باشد. ايشان رئيس انجمن ريحانة النبي، نايب رئيس انجمن علمي و پژوهشي مطا لعات زنان و همکار بخش خواهران در همايش زنان در افغا نستان فرصت ها و چا لش ها مي‌باشد.
نگاه: خانم احساني از نحوه همکاري و فعاليت‌تان با همايش صحبت کنيد!
خانم احساني:‌ در مهرماه سال 87 بود كه دبير همايش حجت الاسلام آقاي محمد آصف محسني (حکمت)، از انجمن خواهران طلبه (ريحانه) تقا ضاي همكاري کرد و با دعوت ايشان چند جلسه در دفتر مطالعات و تحقيقات زنان بر گذار شد. آقاي حكمت در باره علت و چرايي بر گزاري اين همايش و ضرورت آن صحبت كردند و خواهراني كه در اين جلسات شركت كردند خانم ها (احساني، جعفري، سميه توسلي، معصومه احساني، كبري گوهري، حسن زاده و ...) كه اين خواهران اعلام همكاري و مخصوصا نوشتن مقاله در اين هما يش را اعلام كردند و در اواخر سال 87 كارها ي همايش به صورت جدي تري دنبال شد و فراخوان هما يش و بنر آن نيز طراحي شد و فراخوان توسط انجمن در تا بستان 88 بين خواهران پخش شد و بنر نيز در مدرسه بنت الهداي نيز نصب شد، و در آخر تا بستان يك جلسه توجيهي با حضور آقاي حكمت در مدرسه بنت الهدي که در آن تعداد زيادي از خواهران شرکت کرده بودند، در يكي از كلاس ها برگزار شد و بعد از آن با همكاري انجمن ريحانه و معاونت پژوهش اولين پيش نشست اين همايش در تاريخ 7/8/88 در مدرسه بنت الهدي برگزار شد كه اعضاي ستاد برگزاري همايش حضور پيدا كردند و همچنين حاج آقاي دكتر ناصري داودي نيز سخنراني كردند و اعضاي هيئت مديره همايش (آقاي حكمت، آقاي زكي، مهدوي، رضايي) پاسخگويي به سؤالات خواهران را داشتند، و همچنين در تا ريخ 20/8/88 نيز دومين پيش نشست با سخنراني و پاسخگويي به سؤالات برگزار شد كه انجمن نهايت سعي و تلاش را داشته تا اين جلسات برگزار شود و سومين پيش نشست نيز در مدرسه حجتيه بر گزار شد كه به خواهران اطلاع رساني شد كه شر كت كنند تا حدودي خواهران شركت كردند و از ديگر فعاليت هاي انجمن پيگيري و تشويق خواهران به نوشتن مقاله بوده است كه تا كنون نيز ادامه دارد و زحمت اين كار را بيشتر خانم احمدي متحمل شدند.
نگاه: لطفا انجمن خواهران افغانستان (ريحانه) را معرفي نماييد!
خانم احساني: انجمن ريحانة النبي يک انجمن فرهنگي مي‌باشد که در سال 85 تشکيل شده است و حدود 15 نفر اعضاي اصلي دارد که: (خانم احساني رئيس ، خانم احمدي معاون، و بقيه اعضاي خانمها صابري، قرباني، گوهري، زهرا مهدوي، زهره احمدي ، آمنه زکي ، جواهر محمدي ، سيمه توسلي، حبيبه احساني ، راضيه اعتمادي ، جعفري ، مصباح ، معصومه رضايي ، بياني ، شجاعي ، زهرا مدني ،‌فائزه محسني ، رضا زاده و ...)
اين انجمن تاکنون فعاليت‌هاي خوبي داشته است که عبارتند از:
1- انتشار نشريه ريحانه 3 شماره و شماره 4 در حال انتشار
2- ارائه ويژه نامه به مناسبتهاي مختلف (مثل ولادت حضرت معصومه ، امام رضا و نيمه شعبان و همچنين ويژه نامه به مناسبت جشن پيروزي افغانستان وهمچنين عيد غدير و ...
3- برگزاري نمايشگاه در مناسبتهاي مختلف مثل نمايشگاه ولادت تا شهادت که غرفه جنگ به عهده انجمن ريحانه بوده است و همچنين برگزاري نمايشگاه عکس در حاشيه جشن افغانستان و برگزاري نمايشگاه عکس به مناسبت شهيده حجاب و همچنين 2 نمايشگاه نيز به مناسبت آغاز سال تحصيلي که يکي از نمايشگاه کيک و شيريني و ديگر نمايشگاه آداب و سنتهاي مردم افغانستان در ماه رمضان و عيد فطر .
4- ارائه برنامه‌هاي جشن مثل سرور ،‌تواشيح ، نمايش ، پانتوميم و مسابقه در مناسبتهاي مذهبي مختلف.
5- ارائه بولتن خبري که در2 شماره ارائه شد، زحمت اين کار را خانم حبيبه احساني کشيدند.
6- برگزاري همايش و نشستها که همايش زن و وحدت انسجام اسلامي‌توسط انجمن برگزار شد که چيزي در حدود 30 مقاله در همايش جمع آوري و از مقالات برتر تقدير شد و همچنين سخنران اين همايش «جناب آقاي دکر ناصري داوودي » بودند که با موضوع افغانستان «قوميتها، وحدت ملي» وهمچنين 3 تا 4 پيش نشست نيز برگزار شده است.
7- از ديگر فعاليت‌هاي انجمن شرکت در جشنواره طوبي بود که انجمن داراي غرفه نيز بوده است. و همچنين در جشنواره از انجمن تقدير نيز به عمل آمد.
8- از ديگر فعاليت‌هاي انجمن برگزاري اردوي کاشان براي طلاب افغانستان بود که با استقبال خوبي نيز روبرو شد.
9- در سال گذشته اعضاي انجمن به صورت رسمي‌با آقاي خليلي(معاون رئيس جمهور افغانستان) نيز ديدار داشتند.
10- و از ديگر فعاليت‌هاي انجمن همکاري انجمن با همايش زنان افغانستان فرصت‌ها و چالش‌ها مي‌باشد.


از  ارسال پیام  و اظهار نظر شما پیاپیش تشکر می شود

* نام و نام خانوادگی :
آدرس وب سایت :
* آدرس ایمیل:
نحوه تماس با شما: تلفن: آدرس ایمیل
نحوه آشنایی شما با ما:
موضوع پیام:
*پیام: