صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
شميم احساس
در ساحل سرود
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالری تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

مصاحبه مجله نگاه

با مسئول نمايشگاه سرکارخانم آمنه غفاري

سرکار خانم آمنه غفاری

اشاره
آمنه غفاري مشغول به تحصيل در سطح سه حوزه در رشته تفسير علوم قرآني مي‌باشد. تا کنون فعاليت‌هاي فرهنگي متعددي از جمله همکاري با نمايشگاه جشنواره توانمندي‌هاي طلاب و همکاري در برگزاري همايش و نمايشگاه‌هاي مختلف داشته است. اينک در ستاد برگزاري همايش وي مسئوليت نمايشگاه آثار زنان را به عهده دارد. هرچند که مسايل زنان افغانستان تنها در يک همايش و يک فعاليت ختم نخواهد شد، انشاء الله تجربه و شروع خوبي است براي فعاليت‌هاي آينده در خصوص مسائل زنان افغانستان. به اميد اينکه آغازي براي کارهاي آينده باشدنگاه: هدف شما از برگزاري نمايشگاه در حاشيه همايش چيست؟
خانم غفاري: يكي از اهداف نمايشگاه در حاشيه همايش شناسايي توانمنديهاي زنان افغانستان و نيز معرفي آثار منتشر شده در باره‌ي زنان در افغانستان است.

اين نمايشگاه در صدد بيان اين نکته است که يک زن افغانستاني در عين اينکه يک خانه دار خوب است مي‌‌تواند يک پژوهشگر و محقق باشد و يا در زمينه هنر، ادبيات و ديگر زمينه‌ها مثل سايت، وبلاگ، نيز حرف‌هاي براي گفتن داشته باشد.
زن افغاني همان طوري‌که يک خانه دار خوب، مادر خوب، همسر خوب است، در کنار اينها مي‌‌تواند يک معلم خوب، يک استاد خوب، يک مبلغ و پژوهشگر خوب نيز باشد.
او مي‌تواند از وسايل ارتباطاتي دنياي امروزي کمک بگيرد، و با استفاده از ابزارهاي مدرن روز به ترويج اسلام و تبليغ دين پرداخته و رسالت ديني خود را نيز به خوبي انجام دهد.
هدف عمده نمايشگاه، شناسايي منابع مربوط به بحث زنان در افغانستان، بر طرف نمودن فقر منابع، خلق و ايجاد شرايط جديد براي حضور خواهران در زمينه هاي مختلف است.
نگاه:‌ نمايشگاه چه پيامي‌براي بازديد کنندگان القاء خواهد کرد؟
خانم غفاري: همانطوري‌که يک اثر پژوهشي خوب مي‌تواند حرف‌هاي زيادي براي گفتن داشته باشد، يک اثر ادبي يک شعر، و يک عکس و يک تصوير هم مي‌تواند گوياي هزاران نکته باشد.
اولين حرف اين نمايشگاه اين است که ما هم مي‌توانيم در کنار يکديگر قرار بگيريم، با هم در يک گروه و يک جمع کار کنيم، و اينکه دست آورد کارهاي گروهي بسيار ارزشمند خواهد بود. و خود نمايشگاه و آثار نمايشگاهي هرکدام بيانگر يک پيام خواهد بود.
اين بستگي به نظر کسي خواهد داشت که آثار را مي‌بيند. در کل نمايشگاه مي‌رساند که زن افغاني توانا و توانمند است. که در سايه دانايي خويش اين توانايي را شکوفا خواهد ساخت.
نگاه‌: نمايشگاه چه دست آوردهاي خواهد داشت
خانم غفاري: متاسفانه نمايشگاه خيلي در حاشيه همايش قرار گرفت. همکاران ما در يک تنگناي زماني قرارگرفتند. و کمي‌ وقت باعث فشردگي کار گشت.
اين نمايشگاه فقط گوشه‌ي از کارکردهاي زنان را بيان مي‌کند و گوياي همه توانمندي اين عزيزان نخواهد بود.
نگاه:‌ روند جمع آوري آثار چگونه بوده و تا به حال چه کارهايي صورت گرفته است؟
خانم غفاري: در طي جلسات انجام شده با همکاران و پس از مشورت با دبير همايش، نمايشگاه بر محوريت¬هاي ذيل شكل گرفت.
1- شناسايي كتاب¬هايي‌که در حوزه زنان افغانستان نگارش شده است.
2- آثار مكتوب از بانوان درباره مسايل زنان.
3- جمع آوري مقالات، پايان¬نامه¬ها و آثار علمي‌خود زنان افغانستان.
4- شناسايي سايت¬ها، و وبلاگ¬هايي از زنان افغانستان.
در اين راستا از بخش نمايشگاه رايزني¬هايي با نهادهاي مطالعاتي، علمي‌و تحقيقي در حوزه مسايل زنان صورت گرفت‌که هم¬اكنون نيز در دست انجام مي‌باشد.
در بخش نمايشگاه با خواهران نمايندگي مشهد و حوزه بنت‌الهدي قم، بخش بين الملل جامعه¬الزهرا«س» و نيز مراكز و آموزشگاههاي ذيربط جامعه¬المصطفي رايزني¬هاي لازم انجام داده و اين عزيزان را در راستاي اهميت كار قرار داده‌ايم. ودر ادامه روند كارمان با دانشگاه‌هاي مختلف از جمله اصفهان، قم، تهران و مشهد نيز گفتگوهايي صورت گرفته است،‌که بعضاً از سوي برخي از اينان همكاري¬هايي صورت گرفته است. و تا به حال جمع آوري آثار در زمينه هاي زير صورت گرفته است:
آثار پژوهشي – تحقيقي، کتب، مجلات، آثار هنري، آثار علمي‌و برجسته درجشنواره‌ها. و در آخر اينکه چون محدوديت فضا داريم، و نيز با ملاحظه اينکه نمايشگاه همايش را تحت الشعاع قرار ندهد، بالاجبار بايد از استفاده خيلي از آثار در اين روز صرف نظر کرد.

از  ارسال پیام  و اظهار نظر شما پیاپیش تشکر می شود

* نام و نام خانوادگی :
آدرس وب سایت :
* آدرس ایمیل:
نحوه تماس با شما: تلفن: آدرس ایمیل
نحوه آشنایی شما با ما:
موضوع پیام:
*پیام: