صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
شميم احساس
در ساحل سرود
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالري تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

آقای فصیحی

وحدت و انسجام در گفت‌وگو با حجت الاسلام والمسلمین فصیحی

اشاره:
حجت الاسلام و المسلمین آقای فصیحی دانش آموخته حوزه علمیه قم و رئیس انجمن علمی و پژوهشی کلام است. ایشان سابقه هشت سال تحصیل درس خارج فقه و اصول دارد و نیز فارغ التحصیل مؤسسه مذاهب اسلامی در مقطع کارشناسی ارشد و فارغ التحصیل رشته تخصصی کلام در مقطع دکتری است. و هم اکنون در مدرسه عالی فقه و معارف اسلامی مرکزجهانی علوم اسلامی به حیث استاد مشغول تدریس و نیز به حیث استاد راهنما و مشاور در امور پایان نامه کارشناسی ارشد در مدرسه مزبور فعالیت دارد. ازو ی چندین مقاله در مجلات تخصصی نیز منتشر شده است. آنچه در پیش رو دارید گفت وگویی با ایشان است در باره مشترکات دینی و نقش آموزه های مشترک اسلامی در تحقق وحدت و همبستگی. اداره فصلنامه

بشارت: جناب حاج آقای فصیحی با تشکر از وقتی که به ما دادید و در این گفت و گو شرکت کردید. لطفاً به عنوان اولین سؤال از جنابعالی، آموزه های مشترک دینی میان مسلمانان شیعه وسنی را لطفا بیان فرمایید و بفرمایید که آنها چه نقشی در تحقق اتحاد و همگرایی در میان مسلمانان دارد؟
آقای فصیحی: بسم الله الرحمن الرحیم. بنده هم از شما و همکارانتان در مجله بشارت تشکر و برایتان آرزوی موفقیت می کنم.
مسائل و آموزه های دینی مشترک فراوانی اعم از کلامی، فقهی، اخلاقی و تاریخی میان شیعیان و اهل سنت وجود دارد که ذکر همه آنها مجال و فرصت بیشتر می طلبد. اما در این فرصت کوتاه به مهم‌ترین آنها اشاره می کنم.
توحید و زیر مجموعه آن
قضا و قدر الهی
عدالت و حکمت خداوند
نبوت عامه و خاصه
اعتقاد به خاتمیت پیامبر اکرم (ص )
عصمت انبیاء( ع )
اعجاز
اعتقاد به عدم تحریف قرآن
شفاعت
ضرورت وجود امام و خلیفه بعد از پیامبر
معاد و زیر مجموعه آن
پنج وقت نماز خواندن به سوی قبله واحد
روزه ماه مبارک رمضان
حج و طواف به گرد خانه خدا
و صدها مسأله دیگر. همه مسلمانان چه شیعه و چه سنی بر آنها اتفاق نظر دارند.
بنابراین مسائل مشترک فراوانی در زمینه ی کلام، فقه، اخلاق و تاریخ در میان مسلمانان وجود دارد توجه به مشترکات و تأکید بر آنها و پرهیز از طرح مسائل تفرقه انگیز و اقوال شاذ نقش مهم در ایجاد اخوت و برادری در میان مسلمانان دارد.
متأسفانه برخی گمان می کند که در مسائل اعتقادی اشتراکات میان شیعه وسنی وجود ندارد در حالی که مشترکات به مراتب بیشتر از مسائل اختلافی است
بشارت: نقش اهل بیت (ع) و محبت ایشان در ایجاد وحدت و همبستگی مسلمانان را چگونه بررسی می کنید؟
آقای فصیحی: با توجه به این که اهل بیت پیامبر (ص) در اعتقاد و فرهنگ اسلامی از جایگاه ویژه برخوردارند و به عقیده مفسران سنی و شیعه برخی از آیات قرآن کریم مانند آیه تطهیر و آیه مباهله در شأن آنان نازل شده است اهل بیت پیامبر مورد احترام همه مسلمانان می باشند و آنها را دوست می دارند. عبدالقاهر بغدادی از علماء مهم اوایل قرن پنجم هجری اهل سنت در کتاب الاربعین فی اصول الدین خود تصریح می کند « انا نحب اهل بیت النبی» و اهل بیت را یکی یکی تا امام هشتم شیعیان علی بن موسی الرضا نام می برد. جالب این جاست که وقتی از امام باقر(ع) نام می برد در معرفی آن حضرت می گوید: « الذی بلّغه جابرُ سلامَ رسول الله» و نیز احادیث فراوان و متواتر در فضایل و جایگاه اهل بیت پیامبر مانند حدیث ثقلین، حدیث سفینه و حدیث امان اهل الارض در منابع حدیثی معتبر فریقین نقل شده است. از سوی دیگر پیامبر اکرم(ص) اجر و مزد رسالت خود را مودت ذوی القربی و اهل بیت خود قرار داده است. بنابر این همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی به اهل بیت پیامبر(ص) عشق و ارادت خاص دارند. و چون محبت آثاری دارد که یکی از آنها این است که محب هر چه محبوب بخواهد و دوست داشته باشد آن را دوست داشته باشد و بخواهد و محب همواره سعی می کند زمینه رضایت خاطر محبوب را فراهم نماید و کار برخلاف میل او انجام ندهد. از مطالعه سیره و سنت اهل بیت به خوبی استفاده می شود که اتحاد و اتفاق مسلمانان مورد تأکید و توصیه ایشان بوده است و از انسجام و رابطه صمیمی مسلمانان با یکدیگر خوشحال می شدند، مثلاً امام صادق (ع) همیشه به پیروان و شاگردان خود توصیه می کرد با مسلمانان دیگر رفت و آمد داشته باشند و در مراسم آنها شرکت کنند. و از بیماران آنها عیادت و به تشییع جنازه مردگان ایشان شرکت نمایند و در نمازهای جماعت برادران اهل سنت شرکت کنند و پشت سر امام جماعت آنها نماز بخوانند. به هر حال اهل بیت پیامبر اکرم (ص) از دو جهت نقش مهم و محوری در اتحاد مسلمانان دارد.
1 - همه مسلمانان شیعه و سنی آن را دوست دارند
2 - خود اهل بیت قولاٌ و عملاً منادی وحدت بودند.
تعامل امام علی (ع) با خلفاء راشدین شاهد خوبی در این زمینه است.
بشارت: با توجه به این که در ایام محرم قرار داریم حادثه عاشورا و گرامی داشت سالروز شهادت امام حسین فرزند رسول خدا(ص) چه نقشی در همگرایی و همبستگی مسلمانان دارد؟
آقای فصیحی: از آنجا یی که عاشورا تنها متعلق به شیعه نیست بلکه متعلق به همه مسلمانان است. زیرا در روز عاشورا امام حسین(ع) که یکی از اهل بیت و نوه های پیامبر اکرم و فرزند فاطمه زهرا و علی(ع) می باشد، مظلومانه در راه احیای سنت جد خود و امر به معروف و نهی از منکر و مبارزه با ظلم و فساد شهید شد و فرزندان خردسال او نیز شهید و یا اسیر شدند.
بنابراین هر مسلمانی منصف و با وجدان چه شیعه و چه سنی از ذکر حادثه عاشورا و مصیبتهایی که بر خاندان پیامبر در این روز وارد شد، متأثر و محزون می شوند. و برگزاری مراسم گرامیداشت و مجالس سخنرانی و عزاداری با رعایت آداب اسلامی برای شهدای کربلا مخصوصاً امام حسین(ع) از سوی مسلمانان و بازخوانی و تشریح اهداف مقدس امام حسین به وسیله سخنرانان نقشی به سزایی در ایجاد اخوت اسلامی در میان مسلمانان دارد. مسلمانان از بازخوانی حادثه عاشورا و تأمل در آن درسهای بزرگی می آموزند. مانند درس ظلم ستیزی، عدالت طلبی، مبارزه با تبعیض و قوم گرایی، دفاع از اسلام و آموزه های آن، جهاد و شهادت، ایثار، امر به معروف و نهی از منکر و ...
اینها درسهایی است که از پرتو مکتب عاشورا نصیب انسان می شود. هر کدام از درسهایی که نام برده شد، نقش کلیدی در ایجاد اتحاد و برادری میان مسلمانان دارد. مثلاً ایثار و از خودگذشتگی که در حادثه عاشورا از سوی امام حسین(ع) و سپاهیانش به نمایش درآمد عامل مهمی در برقراری اخوت اسلامی است. اگر مسلمانان تنها همین درس را از مکتب عاشورا فرا بگیرد بدون تردید از دام اختلاف رهایی پیدا می کنند.
الحمد لله در کشور ما در عاشورا، شیعه و سنی به صورت مشترک در مراسم و مجالس عزاداری شرکت می کنند و سخنرانان و علمای هر دو مذهب به سخنرانی و تشریح اهداف امام حسین(ع) می‌پردازند که این کار، نمادی از اتحاد مسلمانان شیعه و سنی افغانستان است و می تواند الگویی برای مسلمانان کشور های دیگر باشد.
بشارت: روحانیت و عالمان دینی چه نقشی در ایجاد انسجام اسلامی دارند؟
آقای فصیحی: با توجه به این که مردم افغانستان مردم دیندار و پایبند به احکام و مقررات اسلامی است و عالمان دین در میان این مردم از احترام خاصی برخوردارند طبعاٌ مردم در تعامل با یکدیگر از آنها الگو می گیرند و به ارشادات و راهنماییهای آنها توجه می کنند. بنابراین علماء و نخبگان دینی نقش مهمی در ایجاد الفت و اخوت اسلامی دارند. باید عالمان شیعه و سنی کشور با استفاده از این فرصت و جایگاه مردمی که دارند در راه تحکیم وحدت و همگرایی تلاش نمایند و مردم را به سوی دشمن مشترک متوجه نمایند و از طرح مسائل اختلاف بر انگیز خودداری نمایند و در مقابل توطئه های دشمن مشترک هوشیار باشند.
بشارت: جناب آقای فصیحی به عنوان آخرین سؤال، شما برای تحکیم وحدت بیشتر در میان مسلمانان به ویژه مسلمانان افغانستان چه رهها و راهکارهایی را لازم می بینید و پیشنهاد می کنید؟
آقای فصیحی: راهکارها و عوامل مختلف وجود دارد که بنده فهرست وار عرض می کنم.
احترام به مقدسات یکدیگر و پرهیز از توهین، دشنام و لعن بزرگان و اشخاص مورد احترام طرف مقابل
به رسمیت شناختن و احترام به حقوق مذهبی یکدیگر
شرکت در نماز های جمعه و جماعت یکدیگر
شرکت و رفت و آمد در مراسم و مجالس مذهبی و سنتی یکدیگر
اطلاع و آگاهی نسبت به عقاید یکدیگر
توجه به تأکیدات قرآن و پیامبر خاتم در باره اتحاد و برادری
تأسیس مدارس دینی مشترک
تأسیس دارالتقریب
توجه به این نکته که شیعه و سنی هر دو مسلمانند
توجه به دشمن مشترک
رعایت اخلاق انسانی و اسلامی
پرهیز از افراط و تفریط
برگزاری نشستها و سمینار های علمی مشترک در فضای صمیمی
توجه به منافع ملی و اسلامی
پرهیز از دامن زدن به تعصبات کور قومی، مذهبی و حزبی
بالا بردن سطح فرهنگ عمومی و آگاهی مردم از طریق رسانه ها و مطبوعات
به نظر می رسد توجه به راهکارهایی که عرض شد، نقش مهم در ایجاد همگرایی و همبستگی در میان مسلمانان به ویژه مسلمانان کشورمان دارد.
بشارت: تشکر از اینکه وقت گرانبهایی تان را در اختیار فصلنامه بشارت نهادید.
آقای فصیحی: تشکر از شما و دوستان زحمت کش در اداره فصلنامه بشارت.


لطفا نظرات خود را در باب این صفحه بیان کنید
* نام و نام خانوادگی :
آآدرس وب سایت :
* آدرس ایمیل:
موضوع پیام:
*پیام: