صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
شميم احساس
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالري تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرور در یک نگاه

مصاحبه اختصاصی بشارت با رئیس مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو، در باره شکل گیری، اهداف دستاوردها، فعالیت های علمی و پژوهشی مؤسسه

تذکر: آنچه از نظر شما می گذرد مصاحبه اختصاصی بشارت با استاد علیزاده رئیس مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو است.

مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو اوائل سال 1390 فعالیت خود را با برگزاری کانکور ورودی در رشته های مختلف از جمله حقوق و علوم سیاسی، تعلیم و تربیه، اقتصاد، ساینس و علوم اجتماعی آغاز نمود.

بشارت: لطفا بفرمایید روند شکل گیری مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو چگونه بوده است؟

علیزاده: ولایت دایکندی یکی از ولایات محروم افغانستان به حساب می آید که محرومیت از تحصیلات عالی از میان همه آنها برجسته تر است، برای اینکه دسترسی به تحصیلات عالی در یک جامعه پایه و اساس انکشاف و رشد آن جامعه به حساب می آید، و می تواند کارکردهای مستقیم و غیر مستقیم در همه ابعاد جامعه داشته باشد، از آنجا که تاسیس دانشگاه دولتی بنا به دلائل مختلف به همین زودی در این ولایت میسور نبود، و بر فرض حضور دانشگاه دولتی نمی توانست به نیازهای همه متقاضایان تحصیلات عالی پاسخگو باشد، لذا ضرورت داشت که در اولین فرصت دانشگاه خصوصی تاسیس شود تا اینکه فرصت ها از دست نرود، روی همین ضرورت، آقای استاد داکتر عبدالکریم سروش تلاش نمود که دانشگاه های خصوصی موجود در کشور را برای راه اندازی یک از شعبات خوش در این ولایت ترغیب و تشویق نماید، ولی بنا به دلایلی، دانشگاه های خصوصی حاضر به پذیرش چنین ریسک نشدند، لذا شخصا با مشوره و همکاری عده ای از فرهیختگان و دلسوزان، اقدام به تأسیس مؤسسه تحصیلات عالی ناسر خسرو نمود که اواسط زمستان 1389 روند شکل گیری آن آغاز گردید که با پیگیری و جدیت مستمر برخی از فرهیختگان و دلسوزان جامعه، موفق شدند که جواز فعالیت آن را از وزرات تحصیلات عالی افغانستان دریافت نمایند. و بعد از آن در برج ثور 1390 اولین کانکور را ورودی در شهر نیلی برگزار گردید.

بشارت: مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو، با چه رویکردی و با چه انگیزه و اهدافی تاسیس شده است؟

علیزاده: مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو مفتخر است که با درک ضرورت و نیاز مبرم جامعه خود و با داشتن چشم انداز روشن در عرصه آموزش و پژوهش قدم گذاشته است و برای رسیدن به چشم اندازهای بلند با حفظ رویکرد علمی و اکادمیک اهداف ذیل را دنبال می کند:

بسط و توسعه تحصیلات عالی در کشور با استفاده از امکانات بخش خصوصی

مشارکت در پروسه محرومیت زدایی و توسعه تحصیلات عالی در مناطق محروم.

تربیت و پرورش نیروهای متخصص و متعهد.

زمینه سازی برای اشتغال و جذب استادان و کادر متخصص.

تربیت کادرهای متخصص و فنی برای مدیریت کشور، در سطح خورد و کلان.

ارتقای ظرفیت کاری ادارات و نهادهای دولتی و غیر دولتی.

تربیت و پرورش معلمان و آموزگاران مسلکی به منظور ارتقای کیفیت معارف.

بشارت: جناب آقای استاد علیزاده تا به حال مؤسسه چه فعالیتهایی داشته است.

علیزاده : مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو، علی رغم همه مشکلات، کمبودیها و شرائط خاص و دشواری های موجود در ولایت دایکندی تا کنون موفق شده که به فعالیتهای زیر را تا داشته باشد:

1 – اخذ جواز فعالیت چهار دانشکده 1)انجینری و فنی 2) حقوق و علوم سیاسی 3) اقتصاد و مدیریت 4) تعلیم و تربیه.

2 – به تناسب امکانات موجود و دسترسی به نیروهای انسانی و بر اساس اولویتها و ضرورتها رشته های حقوق، علوم سیاسی، فقه و حقوق، اقتصاد، مدیریت، ساینس، ریاضی و ادبیات دری را در سال جاری فعال نموده است و در حال حاضر نزدیک به 300 نفر دانشجو در رشته های فوق مشغول تحصیل اند.

3 – راه اندازی شعبۀ چبراسک و در رشته های حقوق و علوم سیاسی درآن.

4- برگزاری دو دوره امتحان کانکور ورودی.

5 – فعال سازی بخش تحقیقات مؤسسه که تا کنون فعالیتهای زیر را انجام داده است

الف ) تاسیس کتابخانه

ب ) برگزاری سمینار علمی با عنوان نقش و جایگاه مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو در ولایت دایکندی

ج ) برگزاری نشست نقد و بررسی علمی کتاب «افغانستان؛ رنگین کمان اقوام».

د) برگزاری نشست علمی تحت عنوان «نظریه جدید در فتوسنتز».

هـ ) مراسم تجلیل از دانشجویان برتر مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو.

و) برگزاری سمینار تحت عنوان «تهدیدها و راهکاری حفاظت محیط زیستی در ولایت دایکندی» با همکاری ریاست حفاظت محیط زیست.

جناب استاد علیزاده بفرمایید که مؤسسه تا کنون به چه دستاوردهای دست یافته و چه جایگاهی را در ولایت دایکندی کسب کرده است؟

مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو برپایۀ درک درست و آگاه از شرائط زمان و موقعیت تاریخی مردم افغانستان و شرائط خاصی حاکم بر ولایت دایکندی و با توجه به حضور افراد تحصیلکرده و با تجربه و مخلص به عنوان کادر علمی مؤسسه تا کنون توانسته اند به اهداف بلند خویش نزدیک شده و تأثیرات مثبت و مؤثریا به صورت مستقیم و غیر مستقیم در کل ولایت دایکندی داشته باشد. و بر اساس عملکرد درست مؤسسه و حفظ هنجارهای علمی و اکادمیک و پرهیز از سیاست ورزهای ناسالم تا کنون توانسته اند جایگاه خودش را به عنوان یک مرکز علمی و آموزشی در سطح افغانستان و به ویژه در ولایت دایکندی تثبیت نموده وفضای روانی مبتنی بر علم ودانش اندوزی و پژوهش را در ولایت دایکندی حاکم بسازد. بر اساس همین جایگاه خاص مؤسسه بسیاری از ادارات و نهادهای دولتی و غیر دولتی خواهان همکاری از مؤسسه تحصیلات عالی شده اند، و به عنوان نمونه می توان به تفاهم نامه امضاشده میان مؤسسه و شاروالی دایکندی اشاره کرد. و نیز دعوت از حضور اساتید مؤسسه در رسانه ها و سمینارهای علمی که در ولایت دایکندی برگزار می شود قابل ذکر است.

و همچنین با توجه به حضوراکثریت کارمندان نهادهای دولتی و غیر دولتی به عنوان محصل در این مؤسسه، تا کنون تأثیرات بنیادی در ارتقای ظرفیت کاری کارمندان و بهبود وضعیت ادارات داشته است.

بشارت: استاد علیزاده بفرمایید که دانشگاه چه برنامه هایی را در دست اقدام دارد؟

علیزاده: مؤسسه با در نظر داشت امکانات موجود و با توجه به اولویتها و ضرورت ها در نظر دارد که در سال آینده شعبه هایی را در برخی مراکز ولسوالی های ولایت دایکندی فعال نموده و در دیپارتمنت های دانشکده انجینری و فنی نیز محصل پذیرد، تا اینکه فعالیتهای علمی و آموزشی مؤسسه گسترش یافته و زمینه دسترسی آسان همگان به تحصیلات عالی فراهم گردد و همچنین تلاش می گردد که کادر علمی مجرب بیشتری را جذب نموده و برنامه ریزی مؤثر اکادمیک را پی ریز نماید تا اینکه از این طریق کیفیت آموزشی ارتقاء یابد.

و همچنین در نظر دارد که با تجهیز کتابخانه و راه اندازی نشریات تخصصی و دانشجویی و برگزاری نشست ها و سمینارهای علمی معطوف به ضرورت های ولایت دایکندی مؤسسه را به اهداف پیش بینی شده نزدیک نماید و درهمین راستا بخش پژوهش و تحقیقات مؤسسه در حال حاضر درحال مطالعه روی موضوعات و طرح های فوق است.

و نیز در نظر دارد که با نهادهای همسو و مراکز علمی و مؤسسات تحصیلات عالی در داخل و خارج کشور ارتباط نیک و مفید بر قرار نموده تا اینکه تبادل تجربه صورت گیرد و ظرفیت های علمی و اکادمیکی مؤسسه ارتقاء یابد.

بشارت: شما جایگاه آینده مؤسسه را در میان سایر مؤسسات عالی چگونه می بینید؟

علیزاده: با توجه به ظرفیتها و استعدادهای بالقوه ای که در ولایت دایکندی وجود دارد، و با در نظر داشت حضور اساتید توانمند و دلسوز و با انگیزه در مؤسسه، می توان آینده مؤسسه را درخشان پیش بینی نموده و معتقدیم که این مؤسسه در آینده به یکی از دانشگاه های معتبر افغانستان جایگاه خود را تثبیت خواهد نمود. و همچنین مؤسسه می تواند دست آوردهای کلانی را برای رشد و ارتقای ظرفیت کاری ولایت دایکندی و کشور داشته باشد. و نیز می توان به تغییرات اساسی در وضعیت دایکندی از رهگذاری تأثیر گذاری آن در بهبود ادارات و ارتقاء ظرفیت کاری کارمندان در آیندۀ نزدیک خواهیم بود.

برای ارتباط با ما و ارسال نظر  لطفا کلیک کنید