صفحه نخست درباره ما ارتباط با ما
 

 

 

گفت و گو با آقاى محسنى مسؤول مدرسه جعفريه هرات

 

آنچه در پى مى آيد گفت و گويى است با حجة الاسلام والمسلمين آقاى محسنى مسؤول مدرسه دينى جفعريه هرات در باره موضوعات فرهنگى - اجتماعى حوزه جنوب غرب، و وضعيت حوزه هاى دينى در هرات، فراه و هلمند.

آقاى محسنى از دانش آموختگان علومى دينى حوزه هاى دينى افغانستان، نجف اشرف، قم و مشهد مقدس است و از محضر اساتيد نامدار حوزه بهره برده و از سال 1370، مشغول تدريس، اداره مدرسه جعفريه و سائر فعاليتهاى مذهبى و اجتماعى در هرات و حوزه جنوب غرب هستند.

 

 بشارت : پيش از هرسخنى خوب است كمى از خود و از تحصيلات تان بگوييد

 آقاى محسنى : از ولايت غزنى هستم. زادگاهم ولسوالى جاغورى است. در نزد آقاى شيخ نادر على سعيدى تا قوانين تحصيل كردم. در سال 1349 نجف اشرف رفتم. از فيوضات حضرت امام خمينى (ره) و آية اللّه العظمى خويى(ره) و حضرت آية اللّه العظمى فياض بهره بردم و همچنين از جلسات درس مرحوم صدرا، و حضرت استاد مرتضوى بهره مند شدم. در سال 1356 ايران آمدم. در مشهد مقدس درس اجتهاد و تقليد آقاى فلسفى رفتم. و سپس در قم در نزد اساتيد بزرگ حوزه مثل آقاى شهيد مطهرى حسن زاده آملى و حضرت آيت اللّه العظمى فاضل لنكرانى و آية اللّه العظمى وحيد خراسانى و شيخ جواد تبريزى تلمذ نمودم و در سال 1369 به عنوان هيأت بررسى مدارس علميه از سوى دفتر آيت اللّه خوئى به غزنى رفتم، از طلاب 24 مدرسه امتحان گرفتم. در سال 1370 هرات رفتم. مدرسه اى رفتم كه دو نفر طلبه درس سيوطى فرا مى گرفتند. از آنها امتحان گرفتم و گفتم چرا مدرسه دو نفر طلبه دارد؟ گفتند: استاد نداريم. از اين جهت هرات رفتم. از صفر شروع كردم. فعلا در هرات 8 مدرسه است. يكى از آن هشت مدرسه، مدرسه علميه جعفريه است.

در مدرسه جعفريه فعلا حدود 130 نفر طلبه درس مى خوانند كه تعداد هفتاد و دو نفر رسمى هستند و ما بقى شهريه ندارند. پهلوى مدرسه خوابگاهى است كه در آن چهل نفر طلبه سكونت دارند. و هزينه و مصرف تحصيل به عهده خودشان هستند.

در مدرسه جعفريه از مقدمات تا مكاسب و كفايه تدريس مى شود. بخشى از طلبه هاى ما هم درس دينى و هم درس دولتى مى خوانند، كه پنجاه طلبه ديپلم و فوق ديپلم داريم و بعضى هم در دانشگاهند.

بعضى از طلاب ما فقط درس طلبگى مى خوانند. از تمام طلاب مدرسه امتحان گرفته مى شود. شوراى نظارت بر مدارس از هشت مدرسه امتحان گرفتند، مدرسه جعفريه 18 نفر ممتاز داشت.

 بشارت: براى آشنايى بيشتر با مدرسه جعفريه خوب است كه در مورد برنامه هاى درسى و متون آموزشى مدرسه توضيحاتى داده شود.

 آقاى محسنى: برنامه هاى درسى مدرسه جعفريه، همان برنامه سابق و سنتى است. البته مشكل داريم. معالم براى طلبه مبتدى سنگين است، متون درسى اصول فقه، لمعه، رسائل، مكاسب، كفايه وبدايه است. درسهاى جنبى نيز جريان دارد، نظير اخلاق، احكام تجويد و... درسهاى طلاب حتى در ماه مبارك رمضان، به غير از درسهاى سطوح عاليه، تعطيل نيست. و تمام ماهها و روزها برنامه درسى و تحصيلى است. هركس به ميزان استعداد و توان خود جلو مى رود. درسها، مثل اينجا پايه، پايه، يا سطح بندى نيست. حالا ديده شود كه شوراى نظارت كارى مى تواند يانه؟

 بشارت: استاد در باره اوضاع اجتماعى و فرهنگى هرات نيز صحبت كنيد

 آقاى محسنى: مردم هرات، مردم خوب و متدين هستند. چه در زمان اسماعيل خان، چه در زمان طالبان و چه بعد از طالبان، مردم خوب و ديندارى اند، در نماز جمعه خوب شركت مى كنند، مراسم چند هزار نفرى دارند. در محرم، در دسته هاى عزادارى امام حسين(عليه السلام) بسيار خوب شركت مى كنند، در روز عاشورا درحدود دوصد هزار در يك جلسه عزادارى شركت مى كنند.

در مسجد جامع هرات و در مهديه بزرگ هرات چنان جمعيت شركت مى كردند كه مسجد و و مهديه ظرفيت نداشت. خيابانها مملو از جمعيت بود. مردم خودجوش در دسته هاى عزادارى شركت مى كنند.

در فراه نيز همينطور است. در فراه در دوران طالبان كه ما مى رفتيم برادران اهل سنت در خيرات روز عاشورا مشاركت مى كردند. پول و نذر مى دادند. در زمان طالبان يك نفر از آنها در فراه چهل لگ پول براى نذر امام حسين داد. چهل لگ در آن زمان كم پولى نبود.

البته يك زمانى در فراه برخى در اين فكر بودند كه مردم فراه را به آشوب بكشانند، مردم الحمد للّه هوشيارند.

 بشارت : فعاليت وبرنامه هاى فرهنگى وتبليغى مساجد درهرات چه گونه است؟

 آقاى محسنى : مردم در مساجد، در برنامه هاى قرآنى به خصوص در ماه رمضان بسيار خوب و گسترده شركت مى كنند، مساجد قرائت قرآن و برنامه هاى مسابقه دارند، در مسابقات قرآن خوب كار مى شود، البته تفسير قرآن كم است.

 بشارت : ارتباط روحانيت با مردم چه گونه است؟

 آقاى محسنى : ارتباط مردم با روحانيت در سراسر افغانستان بسيار خوب و صميمى است. در هرات نيز چنين است. گرچه چهار سال پيش بعضيها در نظر داشتند در ارتباط مردم با روحانيت خللهايى ايجاد كنند، ممكن است فعلا هم باشد، ولى مردم به آنها اعتنايى ندارند. و من در هرات وضع را بسيار خوب مى بينم. و اعتماد به روحانيت در سطح بالايى است.

 بشارت : وضعيت فرهنگى هرات چه طور است، طلاب و اهل قلم چه نوع توليدات فرهنگى دارند؟

 آقاى محسنى : كارهاى فرهنگى تا حدودى خوب است، حتى طلبه هاى مدرسه جعفريه با بعضى از مطبوعات و روزنامه ها همكارى دارند، بعضى از مدارس و احزاب نشرياتى دارند، برادران اهل سنت هم دارند و در مجموع اميد و خوشبينيهاى زيادى در رشد و بالندگى فرهنگى هرات وجود دارد.

 بشارت : شما در دوران طالبان در هرات بوديد، در هرات تحولات حوادث گوناگون و ناگوار به وجود آمد، اعدامهاى دسته جمعى، مساجدى كه آتش گرفت، از حوادث گذشته اگر گفتنيهايى داريد صحبت كنيد؟

 آقاى محسنى : متأسفم از اينكه هرچند گاه حوادث ناگوار در كشور عزيز ما رخ مى دهد كه پى آمد آن بسيار تلخ و ناخوشايند است. اميدوارم كه ملّت افغانستان بيدار و هوشيار باشند كه راه اخوت و برادرى را در پيش بگيرند.

 بشارت : حضور مردم هرات در صحنه هاى سياسى - اجتماعى نظير حضور آنها در انتخابات و ساير مسائل مهم و مرتبط با سرنوشت شان چه گونه است؟

 آقاى محسنى : رسانه هاى گروهى در انتخابات شوراى ملى اعلام كردند كه 50 درصد مردم شركت كردند. علت را نمى دانم كه چرا 50 درصد ديگر شركت نكردند؟! در افغانستان 5 و 6 هزار كانديداتور سابقه تاريخى ندارند. قطعا نواقص هم داشته اميدوارم كه در سالهاى بعد خالى از نقص برگزار شود.

ولى در جبرئيل مردم هزاره و شيعه صد درصد شركت كردند. علت چه است؟ نمى دانم.

غرض موارد فرق داشت برادران جبرئيل خوب شركت كردند، صفهاى چند كيلومترى تشكيل داده بودند.

 بشارت : وضعيت شيعيان در هرات تاريك بود، در دوران اسماعيل خان خريد و فروش ملك محدوديت داشت، دست شان باز نبود، فعلا وضعيت تجارت، خريد و فروش براى همه مردم يكسان هستند يا همان محدوديتهاى گذشته دوره اسماعيل خان اعمال مى گردد؟

 آقاى محسنى : داستان اين سؤال بسيار مفصل است. برادران در حدود يكسال با اسماعيل خان صحبت كردند و گفتند: مردم شيعه نيز در هرات مقاومت كرده و شهيد داده اند. ولى او جواب مثبت به خواسته هاى مردم نداد. چندين دور با وزراى كابل، با آقاى كرزى رئيس جمهور صحبت كردند. در نتيجه بعد از تلاش يكساله وضع خوب شد. آقاى خيرخواه والى جديد گرديد. مردم توقع داشتند كه به مشكلات شان رسيدگى بشود. متاسفانه اميد مردم به ياس تبديل شد. فعلا آقاى سيد حسين انورى والى هرات است، توقع مردم از والى جديد برقرارى نظم و عدالت اجتماعى است. مردم توقع زيادى ندارد. مردم خواهان رعايت حقوق مساوى ميان همه قوميتها در هرات هستند. چيزى بيشترى نمى خواهند.

در بخش سكونت فعلا حرفى نيست. چون در قانون اساسى آمده كه هركس مى تواند در هرجايى افغانستان بخواهد زندگى بكند، بر عكس دروان اسماعيل خان كه از اين حيث مشكلاتى براى برخى از قوميتها وجودداشت. ولى حالا هر كس مى توانند زمين بخرند، با كمال تأسف بازهم بعضى از آقايان اشكال تراشى مى كنند و نمى گذارند مردم جا به جا بشود. خداوند اينها را اصلاح كند. بيست و چند سال است كه مردم را اذيت كرده اند، تاريخ آنها را معرفى خواهد كرد.

 بشارت : اگر پيامى خاصى براى روحانيت و طلاب داريد بفرماييد.

 آقاى محسنى : پيامى خاصى ندارم. تقاضايم اين است كه طلاب عزيز درسهايشان را خوب بخوانند. كم كم طرف كشورشان بيايند. كشور را آباد كنند. موفق باشيد.

 
صفحه نخست درباره ما فصلنامه بشارت بولتن خبري افغانستان گفتگو در ساحل سرود شمیم احساس
اهل بيت (ع) مقالات داستانهای قرآنی سایتهای افغانستان کتابخانه تازه های نشر گالري تصاوير
تمامی حقوق متعلق به سایت مؤسسه فرهنگی   است     www.bsharat.com