صفحه نخست درباره ما ارتباط با ما
 

 

اخلاقي

 

وحدت و همگرایی در

گفت‌وگو با حجت الاسلام والمسلمین اخلاقی

 اشاره:
جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای ناصر اخلاقی معاون دفتر حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی طلاب حوزة علمیة قم است و از محضر آیات عظام؛ کابلی، شیرازی و مرحوم فاضل لنکرانی و دیگر بزرگان کسب فیض نموده است.
آقای اخلاقی از سال 1371 تا کنون در کنار آیت الله کابلی بوده فعالیت‌ها و سمت‌های مختلفی در دفتر و سفرهای تبلیغی در راستای تثبیت مرجعیت معظم له داشته است. و بعد از سقوط طالبان در سال 1381 همراه با هیأت 3 نفری، دفتر مرجعیت را در غرب کابل افتتاح نمود، و همینطور دفتر مزار شریف و هرات را. و یکسال مسؤولیت دفتر هرات رانیز به عهده داشت. ایشان مدت 6 سال است که در بعثۀ آیت الله کابلی در کشور عربستان در ایام حج حضور و فعالیت دارد. آنچه در پی می آید گفتوگوی کوتاهی با ایشان است در بارة نقش مرجعیت و نقش مراکز دینی و رسانه‌های جمعی در تحقق وحدت و همگرایی .
بشارت: جناب آقای اخلاقی با تشکر از اینکه وقت تان را چند لحظه در اختیار جریدة بشارت گذاشتید. به عنوان اولین سؤال بفرمایید مرجعیت به طوری کلی چه نقشی در تحکیم پایه های اخوت و همگرایی در کشوری مثل افغانستان دارد، افغانستانی که سالها در آتش اختلاف و پراکندگی سوخته است؟
آقای اخلاقی: آری آثار زیانبار اختلاف و نفاق در سراسر کشور افغانستان برای همه روشن است، اما نقش مرجعیت در راستای تحکیم پایه‌های اخوت و همگرایی بارز و روشن است. به نظر من مرجعیت در رابطه با تحقق وحدت و تحکیم پایه‌های آن بسیار مؤثر و کارساز است، خوشبختانه مرجع بزرگوار تقلید ما حضرت محقق آیت ا... محقق کابلی در مورد تحقق وحدت تشیع و تسنن عنایتی ویژه دارند، معظم له در پیامهایی که به مناسبت های مختلف داده اند وحدت امت اسلامی به ویژه اتحاد و انسجام علما و مبلغین جامعۀ تشیع و تسنن را از اوجب واجبات می دانند. این فقیه فرزانه در سفر سال 1382 در اولین سخنرانی در کابل با حضور بعضی از اعضای کابینه و دانشمندان نه تنها وحدت امت اسلامی را توصیه فرمودند بلکه در آن سخنرانی تاریخی شان تمام اهل کتاب را برای حفظ کرامت و ارزشهای والای انسانی و اعاده حقوق ملت مظلوم فلسطین همه و همه را سفارش به وحدت و احترام متقابل نمودند. بحمدالله توصیه های این مرجع بزرگوار از نظر علمی برای تحقق وحدت و حسن هم‌جواری بسیار مؤثر و کارساز بوده است.
بشارت: جناب آقای اخلاقی بفرمایید که دفتر آیت الله العظمی کابلی در راستای تحکیم وحدت و انسجام جامعه اسلامی در افغانستان چه نقش‌هایی را تا کنون ایفا کرده است و در سال جاری آن طور که می‌دانیم هیأت‌های تبلیغی از سوی معظم له در نقاط مختلف افغانستان اعزام شده است بفرمایید این اقدام چه ثمراتی را در راستای وحدت و همگرایی در میان مردم داشته اند؟
آقای اخلاقی: با توجه به اهتمام و عنایت حضرت آیت الله العظمی کابلی در رابطه با وحدت و انسجام جامعۀ تشیع و تسنن، دفاتر معظم له در داخل و خارج کشور در راستای تحقق اهداف مرجعیت تلاش مستمر دارند به همین منظور مسؤولین دفاتر در داخل کشور موظف است که با علما و اندیشمندان تشیع و اهل سنت ارتباط بر قرار نموده و در محافل و جلسات برادران اهل سنت و نماز جمعۀ آنان نیز شرکت نمایند، بعلاوه زمینۀ تفاهم، مناظره علمی و فرهنگی را در جهت تبیین چهرۀ حقیقی اسلام، حل معضلات جهان اسلام و ضرورت وحدت امت اسلامی به وجود بیاورند.
اما در رابطه با اعزام هیأت‌های تبلیغی سال جاری، همان طور که در جریان هستید تابستان امسال 5 هیأت از سوی مرجع عالیقدر تقلید در مناطق و ولایات مختلف کشور اعزام شده بود، اهداف مهم هیأت‌های تبلیغی موارد ذیل است:
1ـ تبلیغ احکام دین یعنی امر به معروف و نهی از منکر
2ـ مبارزه با تهاجم فرهنگی بیگانگان
3ـ ترغیب مؤمنین به اقامۀ نماز جمعه و جماعت و الگو قرار دادن اهتمام برادران اهل سنت به جمعه و جماعت
4ـ بررسی مدارس دینی و مساعدت مالی جهت تقویت روحی طلاب برای ادامۀ تحصیل
5ـ مبارزه با فقر فرهنگی و بی سوادی و تشویق مردم به ادامۀ تحصیلات فرزندانشان
6ـ بستر سازی جهت تحقق وحدت و همگرایی در میان مردم مسلمان افغانستان
به لطف الهی و توجهات خاصه حضرت بقیۀ الله ارواحنا له الفداء اعضای هیئت در رابطه با اهداف مورد نظر دستاوردهای بسیار مطلوب و ایده آل داشته اند.
بشارت: رسانه­ها و پایگاه‌های دینی به خصوص مساجد و حوزه­های علمیه در ایجاد اخوت و همبستگی دینی چه نقشی می تواند داشته باشد و تا کنون چگونه عمل کرده اند؟
آقای اخلاقی: به نظر من مساجد و حوزه های دینی در راستای ایجاد اخوت اسلامی نقش حیاتی و محوری دارند. علمای مساجد و مدارس دینی باید تفکر و اندیشۀ وحدت امت اسلامی را با توجه به مشکلات و مصالح جهان اسلام در مراکز دینی به وجود بیاورند، آنگهی رسانه های جمعی و مطبوعات جهت اطلاع رسانی و پروبال دادن اندیشه و تفکر وحدت و همگرایی بستر بسیار مناسب جهت گسترش و فراگیری اخوت و همبستگی دینی خواهند بود.
اما عملکرد مدارس دینی و مساجد تا کنون شیوۀ سنتی داشته‌اند در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و ... کمتر وارد می شوند، ولی بعد از این با حضور علمای برجسته امید است مدارس و مساجد دینی هم زمان با نیاز روز در عرصه های سیاسی و اجتماعی تبلور و ظهوری برجسته پیدا کنند.
بشارت: جناب آقای اخلاقی، در پایان حرف‌های ناگفته و راهکارهای تحکیم اخوت و همبستگی جامعۀ اسلامی را به طور فشرده برای خوانندگان مجله بیان بفرمایید.
آقای اخلاقی: به عقیدۀ من راه‌های تحکیم وحدت فراوان است و به چند مورد از باب نمونه آن اشاره می‌کنم.
1 - اولین راهکار، برگزاری سمینارهای علمی و فرهنگی مشترک در مناسبت‌های مهم تاریخی و مذهبی می باشد که نمونۀ عینی آن را ما در هرات تجربه کردیم بعد از حادثۀ عاشورای حسینی سال 1383 متأسفانه فاصلۀ زیادی بین جامعۀ تشیع و تسنن به وجود آمده بود خوشبختانه به ابتکار و تلاش آقای شیخ موسی رضایی و مسؤولین مدرسۀ علمیۀ صادقیه به مناسبت سالروز ولادت خاتم الانبیاء (ص) دو سمینار در رابطه با بررسی ابعاد شخصیت پیامبر بزرگوار (ص) در هرات برگزار شد حضور علما و اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی طرفین در این دو سمینار دیدگاه‌ها را بسیار نزدیک کرد و فاصله­های کاذب به وصال صادق و محبت آمیز مبدل گردید.
2 - دومین راهکار به وجود آمدن تشکّلهای علمائی و حوزوی تشیع و تسنن در هر ولسوالی و ولایات کشور نظیر شورای اخوت در کابل که برای تقریب دیدگاه‌ها و هم­پذیری بسیار کارساز و مؤثر می باشد.
3 - سومین راهکار، سخنرانی علما و اندیشمندان طرفین در مراسم نماز جمعۀ همدیگر و داشتن نشریات و رسانه‌های مشترک و مناظره‌های علمی بر محوریت مشترکات امّت اسلامی می باشد.
4 - چهارمین راهکار، تقویت بنیه‌های فرهنگی و اعتقادی نسل جوان و مبارزه با فقر فرهنگی و بی سوادی و گریز از تعصّبات خشک مذهبی، قومی و سمتی و ... خواهد بود.
با توجه به این نکاتی که عرض شد و ارائۀ مضرات اختلافات و نفاق برای اقشار مختلف جامعه در طول سال‌های جنگ داخلی، طبیعی است که تفکر و اندیشۀ وحدت و همبستگی زمینۀ علمی پیدا خواهند نمود به امید آن روز که کشور ما افغانستان در جهان اسلام الگوی وحدت و همبستگی باشد ان شاء الله.
اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا
بشارت: با تشکر از صحبت‌های جالب و کارشناسانة شما و نیز از اینکه وقت گرانبهای تان را در اختیار فصلنامه بشارت گذاشتید.
اخلاقی: تشکر از شما و همکاران شما در مؤسسه فرهنگی بشارت   
   

 

 

صفحه نخست

درباره ما

فصلنامه بشارت

بولتن خبري افغانستان

گفتگو

در ساحل سرود

شمیم احساس

اهل بيت (ع)

مقالات

داستانهای قرآنی

سایتهای افغانستان

کتابخانه

تازه های نشر

گالري تصاوير

تمامی حقوق متعلق به سایت مؤسسه فرهنگی   است     www.bsharat.com