صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
شميم احساس
در ساحل سرود
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالری تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

مصاحبه مجله نگاه

 با دبير همايش حجت الاسلام والمسلمين محمد آصف محسني (حکمت).

اشاره
محمد آصف محسني‌ (حکمت) در سال 1354 در منطقه سراسب دولتشه حيدر ولسوالي جاغوري مربوط ولايت غزني چشم به جهان گشود. وي در سال 1366 وارد مدرسه علميه وليعصر بازار انگوري شده و در پاييز 1369 به مدرسه باقرالعلوم ادامه تحصيل داده است. در بهار 1370 به جمهوري اسلامي‌ايران مهاجرت نموده و در مدرسه علميه امير المومنين (ع) مشغول به تحصيل مي‌شود و در سال 1373 وارد مرکز جهاني علوم اسلامي‌شده و در سال 1377 سطوح عاليه حوزه را به اتمام رسانده و فعلاً از دانش‌آموختگان سطح 4 جامعة‌المصطفي مي‌باشد. جناب آقاي حکمت در کنار دروس‌ رسمي‌حوزه، دروس فلسفه اسلامي ‌را به صورت تخصصي ادامه داده و در سال 1379 در رشته فلسفه تطبيقي وارد مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني شده و از اين مؤسسه اکنون داراي مدرك فوق ليسانس فلسفه تطبيقي مي‌باشد. ايشان همچنين عضو كارگروه فلسفة حق آن مؤسسه مي‌باشند. جناب آقاي حکمت به مدت دو سال است که در دفتر مطالعات و تحقيقات زنان حوزة علمية قم فعاليت‌هاي پژوهشي داشته و تاکنون داراي هشت مقاله چاب شده در مجلات معتبر بوده و تا کنون چندين بار در همايش‌هاي علمي‌حايز رتبه‌هاي برتر شده است. از ايشان يک جلد کتاب چاپ شده و سه عنوان کتاب از جمله کتاب «جريان شناسي فمينيسم در جمهوري اسلامي‌افغانستان» آماده‌ي چاپ مي‌باشد. آقاي حکمت دوره‌ي عالي زبان انگليسي را در باقرالعلوم و دوره‌ي کار ورزي ترجمه را در مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) گذرانده ‌است.
جناب آقاي حکمت در حوزه فعاليت‌هاي اجتماعي و علمي‌نيز از طلاب موفق مي‌باشد. وي از مؤسسين «مجمع علما و طلاب جاغوري» و عضو شوراي مرکزي آن و همچنين عضو هئيت مديره سايت مجمع است. وي همچنين از مؤسسين انجمن حکمت و فلسفه فارابي بوده و فعلاً رياست اين انجمن تخصصي را به عهده دارد. تأسيس و رياست کانون فرهنگي آموزشي رسالت از ديگر فعاليت‌هاي ايشان مي‌باشد و هم اکنون در همايش بزرگ «زنان در افغانستان، فرصت‌ها، چالش‌ها و راهكارها» به عنوان دبير همايش ايفاي وظيفه مي‌نمايد.
ايشان در فعاليت‌هاي ورزشي يکي از مربيان پيشکسوت (در حدود دوازده سال) اين رشته بوده و داراي مدرک مربي‌گري و داوري بين المللي در رشته‌هاي کونگفو و کيک بوکسينگ و از بنيانگذاران سبک رزمي‌«توغل رزم» مي‌باشند. وي تاکنون سه بار به عنوان مربي تيم ملي هدايت تيم ملي مهاجرين افغانستان را به عهده داشته و چندين بار رئيس برگزاري همايش‌ها و مسابقات سراسري مهاجرين بوده ‌است. و فعلاً مسول کيک بوکسينگ بين المللي مهاجرين است.
نگاه: لطفاً دربارة نحوه‌ي شكل‌گيري ستاد برگزاري همايش توضيحات لازم را بفرماييد.
حكمت: دربارة شكل‌گيري ستاد برگزاري همايش بايد عرض کنم هنگامي‌كه در دفتر تحقيقات و مطالعات زنان مشغول تحقيق در باره‌ي مسايل زنان در افغانستان بودم و کتابي را تحت عنوان «جريان شناسي فمينيسم در جمهوري اسلامي‌افغانستان» مي‌نوشتم، از سويي متوجه نبود منابع علمي ‌و معتبر در حوزه‌ي بحث زنان در افغانستان شدم و از سوي ديگر دريافتم که در افغانستان پسا طالبان، زنان محور بحث‌ها است و در کانون توجه نهادهاي داخلي و کشورها و اين. جي. اوهاي خارجي قرار دارد. نيروها و اين‌.جي. اوهاي غربي‌که بي‌قاعده وارد جامعة ما شده‌اند، زنان را محور تبليغات خود قرار داده‌اند، به گونه‌اي که با جرأت مي‌توان ادعا کرد که زنان نقطه‌ي پرگار تهاجم فرهنگي غرب در افغانستان به شمار مي‌آيد.
از سوي ديگر، زنان در تاريخ افغانستان، ستم‌هاي فراوان و غير قابل وصفي را تحمل كرده‌اند؛ سوگمندانه، برخي از اين ستم‌ها معلول قرائت‌هاي متحجرانه از دين بوده است. همين امر برخي را نسبت به آموزه‌هاي ديني در باره‌ي زنان بدبين کرده است. در يك كلام مي‌توان گفت که در افغانستان، افراط و تفريط دربارة زنان بسيار به چشم مي‌خورد.
در جهت مبارزه با افراط و تفريط ها و ارائه‌ي نگاه واقع بينانه و تناسب محور که اسلام در باره‌ي زن ارائه نموده است، کاري اساسي سامان نيافته است. به همين دليل، کساني‌که از نگاه کم بينانه و متحجرانه نسبت به زنان به تنگ آمده‌اند، فکر مي‌کنند، راه ديگري جز پناه بردن در دامان انديشه‌هاي فمينيستي وجود ندارد. براي دفع اين توهم و ارائه‌ي نظريه‌ي اسلام در باره‌ي زنان، تصميم گرفتيم‌که چندين نشست علمي‌و دو همايش بزرگ برگزار نماييم، تا با توجه به آموزه‌هاي حکيمانه‌ي دين مبين اسلام و واقعيت‌هاي جغرافيايي، تاريخي، سياسي و اجتماعي افغانستان، مسائل زنان را به صورت واقع‌بينانه مورد بررسي قرار دهيم.
نگاه: لطفاً در باره‌ياهداف برگزاري اين همايش‌هاي گسترده‌ بيشتر توضيح دهيد.
حكمت: اگر بخواهيم اهداف همايش را به صورت مختصر بيان کنيم، مهمترين اهداف ما عبارتند از:
1- بررسي وضعيت زنان در افغانستان، از نگاه فقهي - حقوقي، سياسي - اجتماعي، تربيتي – آموزشي، فلسفي – کلامي، اقتصادي و تاريخي.
2- مشخص کردن جغرافياي بحث زنان در افغانستان با توجه به نگاه‌هاي فوق.
3- تبيين نظريه‌ي اسلام راجع به عرصه‌هاي مختلف فعاليت زن مسلمان، باتوجه به اقتضائات فرهنگي، سياسي، اجتماعي و جغرافيايي افغانستان.
4- نقد انديشه‌هاي فمينيستي متأثر از غرب و بيان راه‌هاي مبارزه با اين انديشه‌ها.
5- نقد ديدگاه‌ کم‌بينانه و تحقير آميز نسبت به زنان در افغانستان و ارائه‌ي راهکارهاي مناسب براي تعديل اين نگاه.
6- بررسي و شناسايي فرصت‌هاي موجود براي حضور سالم زن مسلمان افغانستاني در عرصه‌هاي مختلف فرهنگي، سياسي، آموزشي و غيره.
5- آسيب شناسي فعاليت‌ زنان در افغانستان و ارائه‌ي راهکارها باتوجه به آموزه‌هاي حيات بخش اسلام و واقعيت‌هاي فرهنگي، سياسي،اجتماعي جامعه افغانستان.
6- ارائه‌ي منبع متقن و علمي‌در باره‌ي بحث زنان در افغانستان، که بتواند براي دانش آموزان، دانش‌جويان، طلاب و محققان حوزه‌ي مطالعات زنان راهنما و راهگشا باشد.
7- شناسايي آثار و توانمندي‌هاي زنان افغانستان.
8- شناسايي آثار نگارش يافته در باره‌ي زنان افغانستان.
نگاه:‌ جناب آقاي حکمت اگر دربارة مراحل اجرايي اين همايش، فعاليت‌هاي که انجام شده و فعاليت‌هاي که در دست اقدام است، بيش‌تر توضيح دهيد از شما ممنون مي‌شويم.
حكمت: براي اين‌که اقدام ما مثمر ثمر و پر بار باشد دقت و حوصله‌مندي خوبي صورت گرفت. فعاليت‌هاي انجام شده و در دست اقدام را به صورت عمده مي‌توان در چند مرحله خلاصه کرد.
1- مشورت با نخبگان: از مهرماه 1388 تا ديماه 1388 با تعدادي زيادي از نخبگان برادر و خواهر در خصوص ضرورت و چگونگي برگزاري همايش مشورت کرده و جلسات متعددي داشتم. الحمدلله همه‌ي اين عزيزان تشويق نمودند و قول دادند که در برگزاري همايش همکاري نمايند.
2- تهيه‌ي فراخوان: مرحله‌ي دوم تهيه‌ي فراخوان همايش بود که با شش نگاه کلي طراحي شد و در هر نگاه از چند تن از چهره‌هاي علمي‌که در هريک از نگاه‌هاي ششگانه خبرويت داشتند، کمک گرفته شد. هريک از سروران گرامي، متناسب با تخصص خود موضوعاتي را پيشنهاد نمودند و از ميان سيصد عنوان پيشنهاد شده، حدود صد عنوان انتخاب گرديد.
3- جلب همکاري علمي‌نخبگان: با رايزني‌هاي گسترده‌اي که انجام شد، تعداد زيادي از نويسندگان برجسته و چهره‌هاي علمي، برغم اشتغالات فراواني‌که داشتند، براي همکاري علمي‌اعلام آمادگي کردند و بحمدالله اکثر قريب به اتفاق آن‌ها به قول خود عمل نموده و با ارسال مقالات ارزشمند خود بيشترين همکاري علمي‌را با ما انجام دادند که از همه‌ي اين عزيزان تشکر مي‌شود.
4- دعوت به همکاري از سه انجمن علمي‌فرهنگي: به دليل اين‌که برگزاري همايش نيازمند کار جمعي و گروهي از افراد توانمند است، اينجانب به عنوان مسول برگزاري همايش و رئيس کانون فرهنگي آموزشي رسالت، از تشکل‌هاي مجمع علمي‌- فرهنگي والعصر، مؤسسه فرهنگي بشارت، انجمن طلاب خواهران افغانستان (ريحانه) دعوت به همکاري کردم. خوشبختانه اين عزيزان از پيشنهاد ما استقبال کردند و با جديت تمام در ستاد برگزاري همايش حضور يافتند.
5- تقسيم وظايف: در اين مرحله، جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي محمد اسحاق مهدوي مدير مسؤل نشريه امت به عنوان دبير کميته اجرايي، جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي حميد زکي مدير مسؤل نشريه بشارت به عنوان مسؤل دبيرخانه، جناب حجت الاسلام والمسلمين آقاي دکتر رحمت الله رضايي به عنوان دبير علمي، خانم آمنه احساني به عنوان نماينده‌ي خواهران طلبه در قم و خانم نفيسه حفيظي به عنوان نماينده‌ي ستاد در مشهد مقدس و هرات، خانم غفاري مسئول برگزاري نمايشگاه مشغول فعاليت شدند.
6- زمينه سازي براي برگزاري همايش در داخل افغانستان: به دليل اين‌که هدف اصلي ما برگزاري همايش در داخل افغانستان است و همکاري علمي‌نويسندگان داخل براي ما اهميت فوق العاده داشت، براي رايزني با نهادها و افرادي‌که با مسايل زنان در افغانستان سروکار دارند، عازم افغانستان شديم و در چندين ولايت، بخصوص در کابل با عده‌اي زيادي از نويسندگان، انديشمندان و مقامات بلند پايه و همچنين با وزارت امور زنان، نمايندگان زن در پارلمان، نهادهاي علمي‌همچون مؤسسه تحصيلات عالي کاتب، خاتم النبيين و غيره رايزني کرديم. خوشبختانه تعدادي زيادي از انديشمندان، نويسندگان و نهادهاي نامبرده اعلام همکاري کردند. هم اکنون بحمدالله زمينه‌ي برگزاري همايش در چندين ولايت فراهم است و تعداد قابل توجهي از مقالات رسيده از داخل افغانستان ارسال شده است.
7- فعال سازي دبيرخانه: بعد از بازگشت از افغانستان با همکاري رياست محترم مجتمع آموزش عالي فقه جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي محامي‌(زيده عزه) دبيرخانه‌ي همايش را در حجتيه فعال و اطلاع رساني و پخش گسترده‌ي فراخوان را آغاز کرديم و تلاش کرديم که مشارکت نويسندگان را از نقاط مختلف جلب نماييم.
8- اطلاع رساني: برغم نبود امکانات، خوشبختانه تبليغات و اطلاع رساني بسيار خوب صورت گرفت، تقريباً اکثر نويسندگان افغانستاني در داخل و خارج افغانستان، از طرق مختلف در جريان برگزاري همايش قرار گرفتند و در اثر پي‌گيري‌هاي مکرر مي‌توان گفت که تعداد زيادي از آنان به نحوي با بحث زنان و نوشتن مقاله براي همايش درگير شده اند.
9- آماده سازي ويژه نامه‌ي خبري و اقتراح مربوط به همايش: در اين مجله که انشاء الله در چند شماره ادامه خواهد يافت، علاوه بر اطلاع رساني در باره‌ي فعاليت‌هاي ستاد برگزاري همايش و بازتاب‌هاي خبري اين فعاليت‌ها در داخل و خارج، تلاش مي‌شود سخنراني‌هاي ارائه شده در پيش همايش‌ها به صورت ويراستاري‌ شده در اختيار خوانندگان محترم قرار گيرد. همچنين با طرح سوالاتي اساسي در باره‌ي مسايل زنان در افغانستان، عده‌اي از نخبگان و اساتيد افغانستاني استنطاق و به گونه‌اي درگير بحث زنان شوند.
10- برگزاري پيش همايش‌ها: مرحله‌ي ديگر طراحي و برگزاري پيش نشست‌هاي علمي‌بود که تا آلان چهار نشست علمي‌به عنوان پيش همايش و با چند نگاه مختلف برگزار شده است. در اينجا برخود لازم مي‌دانيم که از اساتيد محترمي‌که در اين نشست‌ها ما را ياري کردند، همچنين از معاونت محترم پژوهش مؤسسه آموزش عالي شهيده بنت الهدي، معاونت محترم فرهنگي- تربيتي و معاونت محترم پژوهش مجتمع آموزش عالي فقه بخاطر همکاري در برگزاري اين نشست‌ها کمال تقدير و تشکر را داريم.
11- ارزيابي مقالات: بعد از پايان مهلت فراخوان ضمن تمديد يکماهه‌ي آن، کميته‌ي علمي‌دبيرخانه ارزيابي مقالات رسيده را شروع نمودند. دبيرخانه با جديت تمام تلاش نمود که مقالات در کمال بي‌طرفي، حداقل توسط دونفر از نويسندگان برجسته، ارزيابي شود و از اساتيد محترم ارزياب تقاضا گرديد، که علاوه بر ارزيابي، با درج ملاحظات و راهنمايي‌هاي خويش نويسندگان ارجمند را در تکميل کردن مقالاتشان کمک نمايند. الحمدلله همينک اکثر قريب به اتفاق مقالات به صورت بسيار دقيق و بي‌طرفانه ارزيابي و راهنمايي شده اند. در اينجا بر خود لازم مي‌دانم که از اساتيد محترم ارزياب بخاطر زحمت‌هاي فراواني‌که تحمل کردند، تشکر نمايم.
فعاليت‌هاي در دست اقدام
1- برگزاري همايش درقم: بعد از اتمام ارزيابي مقالات و مشخص شدن مقالات برتر، انشاء الله همايش «زنان در افغانستان، فرصت‌ها، چالش‌ها و راهکارها» در سالن قدس مجتمع آموزش عالي امام خميني (ره) با حضور شخصيت‌هاي برجسته‌ي مذهبي، علمي، سياسي و فرهنگي برگزار خواهد شد. لازم است که از رياست محترم مجتمع آموزش عالي امام خميني (ره) بخاطر دادن سالن و پذيرايي از مهمانان مدعو تشکر نماييم.
2- چاپ مجموعه مقالات: بعد از ارزيابي، اصلاح و ويراستاري مقالات، انشاء الله مقالاتي‌که ارزش چاپ در مجموعه مقالات را داشته باشند، چاپ و در اختيار محققان قرار خواهد گرفت.
3- فعال سازي دبيرخانه همايش در کابل: بعد از برگزاري همايش درقم، تلاش خواهد شد که دبيرخانه‌ي همايش در کابل فعال شود.
4- برگزاري نشست‌هاي علمي: قبل از برگزاري همايش اصلي، تلاش خواهد شد که چندين نشست علمي‌با عنوان پيش همايش در چند شهر مهم افغانستان برگزار گردد، تا هم از محضر صاحب نظران استفاده کنيم و هم مخاطبان را بيشتر در جريان مباحث زنان قرار دهيم.
5- برگزاري همايش در کابل: بعد از ارزيابي مقالات رسيده و زمينه‌سازي‌هاي لازم، تلاش خواهد شد، در تابستان 1389 همايشي با حضور علماء، طلاب، دانشجويان، فرهنگيان، رجال سياسي و غيره، در کابل برگزار شود.
6- تنظيم و چاپ مقالات همايش کابل: در اين مرحله مقالاتي‌که امتياز لازم را کسب نموده‌اند، تنظيم و چاپ خواهد شد.
نگاه: جنابعالي اين همايش را نسبت به همايش‌هاي ديگري که تا بحال توسط علماء، طلاب و دانشجويان در قم و يا ديگر شهرهاي جمهوري اسلامي‌ايران برگزار شده اند، چه گونه ارزيابي مي‌کنيد. لطفاً در باره‌ي نقاط مثبت اين همايش صحبت نماييد.
حكمت: برگزاري اين همايش به نحوي در ادامه‌ي همان همايش‌هاي قبلي است که توسط علما و طلاب افغانستاني برگزار گرديد. به دليل اين‌که فعلاً توانمندي نويسندگان و محققان بسيار بالاتر از چندسال قبل است، اين همايش نيز نسبت به همايش‌هاي قبلي از کيفيت و جامعيت بيشتري برخوردار است. مهمترين امتيازات اين همايش به قرار ذيل مي‌باشد:
1- در اين همايش اطلاع رساني بسيار گسترده بود و در اثر پيگيري‌هاي مکرر و پيوسته با نويسندگان تعداد زيادي از آنان در شهرهاي مختلف جمهوري اسلامي‌ايران، افغانستان و برخي از مهاجرين مقيم کشورهاي غربي با اين همايش همکاري نمودند. برخلاف دوره‌هاي قبل که بيشتر متمرکز در قم يا تهران و يا مشهد بود، اينبار مقالات فراواني از داخل افغانستان و ديگر شهرهاي جمهوري اسلامي‌ايران به دبيرخانه ارسال شده است.
2- در اين همايش علاوه بر مشارکت آقايان مشارکت بانوان نيز نسبتاً گسترده است. مي‌توان گفت که سهم‌گيري زنان در اين همايش بي‌سابقه بوده و در حدود چهل در صد مقالات از سوي بانوان به دبيرخانه ارسال شده است.
3- تعداد از مقالات از سوي نويسندگان ايراني به دبيرخانه ارسال شده است.
4- قبل از برگزاري همايش چهار نشست علمي‌به عنوان پيش همايش برگزار گرديد.
5- کميت و کيفيت مقالات در اين همايش بالا و بي‌سابقه است.
نگاه: ظاهراً علاوه بر برگزاري همايش شما قصد برگزاري نمايشگاه را نيز داريد. لطفاً در باره‌ي چگونگي برگزاري اين نمايش‌گاه نيز توضيحات لازم را بيان فرماييد.
حكمت: براي آگاهي از توانمندي‌هاي بانوان و منابع موجود در باره‌ي مسايل زنان در افغانستان، سعي مي‌کنيم که آثار علمي‌و هنري بانوان افغانستاني و آثار علمي‌و هنري موجود در بار‌ي زنان در افغانستان را جمع آوري نموده و در معرض ديد محققان قرار دهيم تا محققان ارجمند هم با توانمندي بانوان افغانستان و هم با آثار موجود در باره‌ي زنان افغانستان آشنايي بيشتر پيدا کنند.
نگاه:‌ جناب عالي علاوه بر اين‌که دبير همايش هستيد، رياست کانون فرهنگي آموزشي رسالت را نيز به عهده داريد، در باره‌ي اين کانون نيز براي خوانندگان محترم توضيح دهيد.
حكمت: در سال 1383 در سفري که به منطقه داشتم به اهميت فعاليت‌هاي علمي، فرهنگي و آموزشي اذعان نمودم. به همين دليل با همکاري تعدادي از علما، دانشجويان و ورزشکاران کانون فرهنگي آموزشي رسالت را راه اندازي نموديم که هم در ميان جوانان مهاجر و هم در داخل افغانستان فعاليت‌هاي فرهنگي و آموزشي داشته باشيم.
مهمترين فعاليت‌هاي فرهنگي و آموزشي کانون در جمهوري اسلامي‌ايران عبارتند از:
1- راه اندازي کلاس آموزش احکام براي جوانان، بخصوص ورزشکاران.
2- برگزاري کلاس‌هاي اخلاق براي جوانان.
3- راه اندازي صندوق جهت همايت از فقرا و مراکز فرهنگي در داخل افغانستان.
4- برپايي کلاس‌هاي ورزشي براي جوانان.
5- زمينه سازي براي حضور ورزشکاران جهت شرکت در مسابقات کشوري و بين المللي.
6- کمک به ابداع يکي از قدرتمندترين و فني‌ترين سبک‌هاي رزمي‌در افغانستان بنام «توغل رزم» که توسط جمعي از مربيان مردم ما ابداع شده و فعلاً در چندين کشور آموزش داده مي‌شود.
7- راه اندازي همايش «زنان در افغانستان؛ فرصت‌ها، چالش‌ها و راهکارها».
مهمترين فعاليت‌هاي کانون در داخل افغانستان:
1- ارتقا بخشيدن مدرسه ابتدائيه شهداي حيدر به ليسه.
2- رسميت دادن و ثبت ليسه شهداي حيدر در وزارت معارف.
3- راه اندازي کتابخانه نسبتاً غني و متناسب با نيازها و توانمندي‌هاي مردم در حسينه‌ي شهداي حيدر.
4- راه اندازي اطاق فرهنگي که در آن آثار مذهبي و فرهنگي تکثير شده و در اختيار مردم قرار مي‌گيرد.
نگاه: در پايان اگر فرمايشي داريد بفرماييد.
حكمت: در پايان جا دارد از عزيزاني‌که دعوت اينجانب را قبول نمودند و در ستاد برگزاري همايش مسوليت‌هاي علمي‌و اجرايي را به عهده گرفتند، بخصوص حجج اسلام آقايان محمد اسحاق مهدوي، دکتر رحمت الله رضايي، الحاج حميد زکي تشکر و قدرداني نمايم. نيز از حجج اسلام آقايان الحاج علي جمعه مظفري، محمدعلي ابراهيمي، غلام سرور اخلاقي، غلام رضا رسولي، علي اکبر ناصري، سيد امير علوي، عبدالصمد متفکر، محمد حنيف طاهري، محمدحيدر اطهري و ديگر عزيزاني‌که در پيشرفت کارهاي اجرايي دبيرخانه همکاري داشتند، کمال تشکر را داريم.
برخود لازم مي‌دانم از همکاري محققان و نويسندگان که با ارسال مقالات ارزشمندشان برغناي علمي‌همايش افزودند تقدير و تشکر نمايم و از اساتيدي محترمي‌که در تهيه‌ي فراخوان، برگزاري پيش نشست‌هاي همايش، ارزيابي و راهنمايي مقالات با ما همکاري داشته اند، تشکر ويژه داريم.
از همکاري‌ها و حمايت‌هاي بي‌دريغ رياست محترم جامعه المصطفي العالميه جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي اعرافي (زيده عزه)، نماينده‌ي محترم جامعه در افغانستان جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي محامي، معاون محترم پژوهش حجت الاسلام و المسلمين دکتر علمي‌و همکاران گرامي‌ايشان، معاون محترم فرهنگي – تربيتي حجت الاسلام والمسلمين دکتر زارعان و همکاران گرامي‌ايشان، معاون محترم مالي حجت الاسلام و المسلمين آقاي مير فاطمي‌و همکاران گرامي‌ايشان و ديگر معاونت‌هاي محترم جامعه که در برگزاري اين همايش ما را ياري کرده‌اند کمال تقدير و تشکر را داريم.
از رياست محترم دفتر مطالعات و تحقيقات زنان جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي زيبايي‌نژاد و معاون محترم پژوهش دفتر حجت الاسلام مهندس پور حسرت و ديگر عزيزاني‌که در برگزاري اين همايش ما را ياري کرده‌اند، تقدير و تشکر داريم.

از  ارسال پیام  و اظهار نظر شما پیاپیش تشکر می شود

* نام و نام خانوادگی :
آدرس وب سایت :
* آدرس ایمیل:
نحوه تماس با شما: تلفن: آدرس ایمیل
نحوه آشنایی شما با ما:
موضوع پیام:
*پیام: