صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
شميم احساس
در ساحل سرود
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالری تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

مصاحبه مجله نگاه

 با حجت الاسلام والمسلمين محمد اسحاق مهدوي دبير کميته اجرايي همايش


اشاره
حجت الاسلام والمسلمين آقاي محمداسحاق مهدوي متولد سال 1348 شمسي از ولسوالي قره‌باغ، ولايت غزني مي‌باشد. وي تحصيلات ابتدايي را در افغانستان گذرانده و با توجه به شرايط آن روز در سال 1364 از طريق کشور پاکستان به جمهوري اسلامي‌ايران مهاجرت نموده است. وي تحصيلات ديني و حوزوي خويش را در شهرستان کاشان مدرسه حضرت آيت آيت الله مدني مرحوم آغاز و سپس در مدرسه اميرالمومنين اشتهارد کرج و حوزه علميه اصفهان ادامه تحصيل داده و در سال 1369 به افغانستان بازگشته و به مدت يکسال به وظيفته ملاامامي‌مشغول بوده است. وي در سال 1372 جهت ادامه تحصيل دوباره به ايران برگشته و در اصفهان مشغول و در سال 1374 از طريق آزمون سراسري وارد حوزه علميه قم (مرکز جهاني) گرديد و در سال 1385 دروس حوزوي را در سطوح و خارج فقه و اصول به اتمام مي‌رساند و فعلا يکي از دانش‌آموختگان جامعة‌المصطفي و از فعالان فرهنگي اين مرکز مي‌باشد. جناب آقاي مهدوي در کنار دروس حوزوي از دروس کلاسيک نيز بهره جسته و در طي سال‌هاي 1378 تا 1380 به صورت متفرقه سکل و ديپلم خويش را اخذ مي‌نمايد. وي در سال 1380 در مؤسسه امام خميني‌(ره) در مقطع ليسانس در رشته مديريت پذيرش و در سال 1385 در همين مؤسسه در مقطع فوق ليسانس اقتصاد قبول شده اينک در حال تدوين پايان‌نامه با موضوع «بررسي شاخص‌هاي توسعه اقتصادي افغانستان، با رويکرد اسلامي» مي‌باشند.
جناب آقاي مهدوي در حوزه فعاليت‌هاي فرهنگي و اجتماعي از طلاب فعال و موفق در اين عرصه مي‌باشد. ايشان عضو مجمع علمي‌فرهنگي والعصر و مدير مسئول فصلنامه «امت» و مدير سايت آن مجمع مي‌باشد. همچنين ايشان عضو انجمن‌هاي علمي‌مديريت، اقتصاد، اخلاق و تربيت، از مؤسسين و عضو انجمن اقتصاد طلاب و دانشجويان افغانستاني و عضو مؤسسه تحقيقات بنيادين و دبير اجرايي فصلنامه «انديشه فردا» مي‌باشد. از ايشان تاکنون بيش از 30 مقاله در در نشريات مختلف چاپ شده است. وي در سال 1382 با تعدادي از دوستان ديگر به عنوان يک گروه کاري به برگزاري دوره معارف در ولايت غزني در مسجد حيدر‌آباد، کلاه سبز، مدرسه خاتم الانبياء و مدرسه توحيد با همکاري حضرت حجت الاسلام والمسلمين حاج آقاي شيخ زاده کابلي اقدام نموده و بيش از چهارصد نفر از دانش‌آموزان مقاطع مختلف، معلمين و طلاب مدرسه علميه آن شهر آموزش داده است.
نگاه: با توجه به اهميت و زمانبري کارهاي اجرايي همايش، انگيزه شما در اين خصوص چيست؟
مهدوي: از آن‌جاييکه بنده در کارهاي اجرايي تجربه‌اي زياد دارم و مي‌دانستم که زمانبر است، لازم ديدم که کارهاي اجرايي اين همايش عظيم و بي نظير را با همکاري ديگر دوستان شخصا به عهده بگيرم. کارهاي که تا به حال انجام شده قابل قدر است. با توجه به تمامي‌کاستي‌ها و کمبودها، اين کميته توانسته است که کارهاي اجرايي خويش را به خوبي تعقيب و با موفقيت به سرانجام برساند. کارهاي اجرايي اين همايش از زمان شروع تا کنون با تمام تلاش و جديّت در حال پيگيري است. در بخش ديگر از سوال با يد عرض کنم که انگيزه شخصي بنده همانند ديگر همکاران عزيزم، خدمت به جامعه محروم و مظلوم افغانستان و به خصوص قشر مظلوم زنان در آن کشور است. با توجه به رسالتي که به عهده ما گذاشته شده است، از خداوند مي‌خواهم که در اين زمينه به ما توفيق داده و از اين تجربه گرانسنگ موفق و سربلند بيرون آورد. بنده به عنوان يک طلبه، اين کمترين خدمتي است که مي‌توانم به جامعه خويش و به خصوص زنان مظلوم تقديم نمايم.
نگاه: روند کاري و چارت سازماني اين همايش را براي ما و خوانندگان بيان کنيد!
مهدوي: همايش و جشنواره‌ها خود يک سازمان پيچيده و کامل است که معمولا با امکانات فراوان قابل اجرا مي‌باشد. اين همايش علي‌رغم اهميت و برزگي آن، اما با حد اقل امکانات ولي با تقسيم وظايف تاکنون به خوبي گام‌هاي مؤثري را برداشته است. اگر بخواهيم چارت سازماني اين همايش را بيان کنيم بايد به زير مجموعه‌هاي آن توجه شود. اين همايش دارايي مسئوليت‌هاي زير مي‌باشد:
1- دبير همايش: دبير همايش که از ميان اعضاي برگزاري ستاد انتخاب شده است به عنوان مسئول اين همايش نقش ايفا مي‌کند. اين مسئوليت به عهده برادر پرتلاش و عزيز ما جناب آقاي حجت الاسلام و المسلمين محسني (حکمت) واگذار گرديد که تا کنون ايشان به خوبي از عهده اين مسئوليت سربلند بيرون آمده است.
2- کميته اجرايي همايش: معمولا ثقل کارهاي يک همايش و جشنواره به عهده‌ي مسئولين اجرايي است. با توجه به تجربيات که در گذشته داشته‌ام بنده مسئوليت اين قسمت را به عهده گرفتم. اين بخش متشکل از چند زير بخش ديگر تشکيل شده است که مهم ترين آن دبيرخانه همايش است. بخش تبليغات، مالي و اداري از ديگر بخش‌هاي اين کميته است که هرکدام از آن‌ها به خوبي مسئوليت خويش را تاکنون با موفقيت انجام داده اند و لازم است که در همين جا از همکاران خويش در اين زمينه تقدير و تشکر کنم.
3- کميته علمي‌همايش:‌ يک بخش بسيار مهم و ارزشمند، کميته علمي‌و ارزيابي مقالات رسيده به دبير خانه همايش است. مسئوليت اين بخش مهم را جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي دکتر رضايي به عهده گرفته است. ايشان با همکاران خويش در اين کميته در راستايي اتقان علمي‌همايش، موفقيت‌هاي خوبي را به دست آورده است. جا دارد از محضر ايشان و ديگر اساتيد ارزياب و همکاران ايشان نيز تقدير و تشکر گردد.
4- مسوليت دبيرخانه: دبيرخانه بخشي ديگري از ستاد برگزاري همايش است که مسئوليت خطير اين بخش را جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي حميد زکي که ايشان نيز در کارهاي اجرايي دست بالاي دارد، به عهده گرفت. از زحمات ايشان در اين بخش نيز تقدير و تشکر مي‌کنم.
روند کاري کميته اجرايي به اين صورت بود که بعداز آماده شدن فراخوان همايش، در ابتدا در سطح بسيار وسيع و گسترده تبليغات صورت گرفت و رسما کارهاي اجرايي همايش شروع گرديد. در اينجا لازم مي‌بينم که شخصا از دوستاني که در اين قسمت ما را همکاري نمودند تقدير و تشکر نمايم. بعد از ماه مبارک رمضان ستاد برگزاري همايش با جلسات هفتگي از وضعيت کارهاي انجام شده به طور مستمر جلساتي را داير و مسئولين هربخش گزارشات کاري خويش را ارائه مي‌کردند. بعد از نزديک شدن به زمان برگزاري همايش و پايان وقت ارسال مقالات تعداد اين جلسات افزايش يافت و تقريبا در هر روز به دليل فشرده‌گي کارها و فعاليت‌هاي همايش، جلسات يک ساعته و دو ساعته داير مي‌گرديد. بخش عمده از کارهاي اين کميته و دبيرخانه دريافت، ثبت و ضبط مقالات بود که به دبيرخانه ارسال مي‌گرديد. ارزيابي مقالات و ارسال آن به ارزيابان و اساتيد بزرگوارکارهاي بعدي بود که در اين خصوص توضيحاتي لازم و مفيد را مسئول دبيرخانه و دبير کميته علمي‌بيان خواهند کرد. يکي ديگر از کارهاي اين کميته ارتباط مستقيم و رو در رو از اکثر نويسندگان کشور عزيز ما بوده است که در اين زمينه توفيقات بسيار خوبي به‌دست آمد که نتيجه آن دريافت بيش از صد مقاله ارزشمند از اين عزيزان بود.
نگاه: آيا بخش اجرايي در ديگر شهرها نيز فعال بوده است ياخير؟
مهدوي: بايد عرض کنم که مرکز اصلي ما در قم در دبيرخانه همايش بوده است. در ديگر شهرها و خارج از دبيرخانه مسئولين اجرايي ما همچنان فعال بوده اند. در مدرسه شهيده بنت الهدي، شهر مقدس مشهد، اصفهان و تهران مسئولين اجرايي همايش با تمام تلاش و جديت کارهاي همايش را دنبال و مجموعه اين فعاليت‌ها توانست که زمينه يک همايش بزرگ را که چند روز ديگر در قم برگزار مي‌گردد، فراهم سازد. در اينجا لازم است که از همه اين عزيزان تقدير و تشکر نمايم.
نگاه: تاکنون پيش نشست‌هاي را با حضور کارشناسان در مسائل مختلف زنان در افغانستان برگزارکرده ايد، بفرماييد چه نتايجي را بدست آورديد؟
مهدوي: يکي از کارهاي بسيار مفيد و در نوع خود بي نظير برگزاري پيش نشست‌هاي بود که در مجتمع آموزش عالي فقه و مدرسه شهيده بنت الهدي برگزار گرديد. برگزاري اين پيش نشست‌ها خودش يک نشست به شمار مي‌‌آيد. دوستان لازم ديدند که براي درگير کردن نويسندگان کشور، پيش نشست‌هاي را داشته باشد. براساس اين ايده چهار پيش نشست مهم با حضور کارشناسان محترم برگزار گرديد. تاثيرات اين پيش نشست همانطوريکه پيش بيني مي‌شد درگير شدن بسياري از طلاب و دانشجويان کشور ما بود. يکي ديگر از اهداف براگزاري اين پيش نشست ها پاسخ به پرسش دوستان و ارائه گزارش از روند برگزاري همايش و نحوه ارزيابي مقالات و توجه به سطح علمي‌آنان بود.
نگاه: مهم‌ترين پيام و دستاوردهاي اين همايش را براي کشور مان چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟
مهدوي: الحمدلله تا کنون عالمان ديني پيشگام و پيشقدم در مسائل مهم کشور بوده اند. اين همايش که خود دسترنج علما و طلاب ديني مي‌باشد؛ يکي از اقدامات مهم عالمان و حوزه در جامعه ما به شمار مي‌‌آيد. شرايط پيش آمده چنين حکايت مي‌کند که کارهاي اساسي را ديگران انجام مي‌دهند ولي آنچه که واقعيت دارد خلاف آن است. طلاب و روحانيت معظم کشور امروز در عرصه‌هاي گوناگون حرفي براي گفتن دارد. در حوزه مسائل زنان که نيمي‌از پيکره اجتماع ما را تشکيل مي‌دهد، طلاب، علما و دانشجويان افغانستاني که داراي مدارک معتبر بين المللي مي‌باشند، مي‌توانند حرفي جديد و تازه داشته باشند و اين همايش يکي از تجربيات موفق اين عزيزان است. دستاورد اين همايش همين بس که ما با توجه به اهدافي که از قبل تعيين کرده بوديم تا کنون به بيش از 50٪ آن دست يافته ايم و با برگزاري همايش اصلي در تابستان سال آينده (1389) بالاتر از 90٪ آن را به دست مي‌آوريم. گفتني است که در اين شرايط که کشورهاي بيگانه هدف اصلي شان را متمرکز روي مسائل فرهنگي کشور و به خصوص زنان جامعه ما نموده است، اين همايش نقش اساسي در روشن نمودن وضعيت زنان و به خصوص مسائل زنان در حوزه ديني و معنوي مي‌باشد.
نگاه: شما به عنوان مدير مسئول فصلنامه امت و عضو فعال مجمع علمي‌فرهنگي والعصر، اين مجمع را به عنوان يکي از برگزار کنندگان همايش معرفي نماييد!
مهدوي: در عصر ارتباطات، اطلاعات و برخورد فرهنگ‌ها و انديشه‌ها، تنها فعاليت مؤثر براي حضور و‌ايفاي نقش؛ توليد فکر، انديشه و ‌ايده است. ارائه‌اي ايده‌هاي روشن و الگوهاي فرهنگي، عقيدتي و ‌ايدئولوژيکي قابل پذيرش براي انسان، مهم‌ترين خصيصه‌ي حضور در دنياي جديد و تمدن حاضر مي‌باشد. «مجمع علمي-فرهنگي والعصر» براساس همين استراتژي و تعقيب نمودن اهداف زير در سال 1370 تأسيس گرديد:
1- تبيين مباني دين، تبليغ و ترويج احکام آن؛
2- ارائه راه بردهاي بنيادين؛
3- تربيت نيروهاي نخبه علمي‌‌و فرهنگي؛
4- ‌ايجاد بستر تعالي و رشد اجتماعي؛
5- آزادي روح و فکر از اسارت‌هاي جبر زمان؛
«مجمع علمي‌فرهنگي والعصر» يکي از تشکل‌هاي موفق طلاب و دانشجويان کشور به شمار مي‌آيد. اگر بخواهيم مجمع را براي خوانندگان عزيز معرفي نماييم، لازم است که نيم نگاهي به فعاليت‌هاي مجمع در گذشته و آينده داشته باشيم.
مجمع علمي‌فرهنگي والعصر تاکنون فعاليت‌هاي زير را انجام داده است:
1- اعضاي مجمع در راستاي تأمين اهداف نامبرده، با فراگيري علوم انساني در کنار علوم حوزوي براي قبول مسئوليت‌هاي فکري و فرهنگي در جامعه، از آمادگي لازم برخور دارند و اکثر اعضاي مجمع علاوه بر علوم حوزوي از علوم کلاسيک و دانشگاهي برخوردار مي‌باشند.
2- مجمع علمي‌فرهنگي والعصر براي ارتقاء ظرفيت‌هاي علمي‌‌و فرهنگي اعضاء، به طور دائم و مستمر هر 15 روز يکبار نشست علمي‌را برگزار نموده و در اين نشست، علاوه بر دبير مجمع دوتن از اعضا به إرائه مقاله علمي‌مي‌پردازد که از سوي ديگر اعضاء، مورد نقد و ارزيابي قرار مي‌گيرد.
3- مجمع به منظور دستيابي به اهداف تعيين شده و برقراري ارتباطات علمي، فرهنگي و اجتماعي با امت و مردم به ويژه نسل جوان، اقدام به انتشار فصلنامه «امت» نموده است، که تاکنون 22 شماره از آن به چاپ رسيده و در اختيار علاقه مندان قرار گرفته است. فصلنامه امت که اکنون بنده به عنوان مدير مسئول آن مي‌باشم با مطالب متنوع و خواندني در بخش‌هاي مختلف مانند در وادي افغانستان؛ فرهنگ و انديشه؛ تربيت و خانواده؛ گفتگو و اقتراح؛ دروادي ادبيات و چراغ سبز رابطه ها و معرفي کتاب و... جايگاه علمي‌و فرهنگي خويش را در جامعه افغانستان باز نموده است و در بسياري از مراکز فرهنگي، وزارتخانه ها، مدارس و مساجد و... در اختيار علاقه مندان و خوانندگان عزيز قرار مي‌گيرد.
4- اين مجمع توانسته است که تعدادي از اعضاي مؤثر خويش را در حوزه‌هاي مختلف کشور عزيز ما افغانستان وارد فعاليت سازد. نمايندگي در پارلمان و ادارات مهم ديگر افغانستان، تدريس در دانشگاه و حوزه، تحقيق و نويسندگي، تبليغ و نشر معارف و فعاليت‌هاي فرهنگي در داخل و خارج از جمله فعاليت‌هاي است که توسط اعضاي مجمع انجام گرفته و همچنان ادامه دارد.
5- مجمع به منظور احياي سنت حسنه‌اي قرض‌الحسنه، تأمين نيازمندي‌هاي مالي اعضاي خود، صندوق قرض‌الحسنه‌اي «امت» را در سال 1382 تأسيس نموده و تا کنون از منبع اين صندوق چندين ميليون تومان به اعضاي خويش وام داده است.
6- مجمع علمي‌والعصر به مناسبت‌هاي مختلف به منظور تبليغ و إحياي شعاير اسلامي، ارشاد و هدايت مردم اعضاي خويش را جهت تبليغ اعزام نموده و از اين طريق همواره در ميان مردم خويش حضور فعال و مستمر دارد.
7- مجمع براي ارتقاي سطح دانش و بينش اعضاي خود، به سير مطالعاتي در موضوعات گوناگون اعتقادي، تفسير، تاريخ و ديگر موضوعات مهم و ضروري پرداخته و در اين زمينه کتاب‌هاي مهم و ارزشمند مورد مطالعه و تحقيق قرار گرفته است.
8- مجمع بناي خويش را به برقراري ارتباط و همکاري با ديگر مجامع علمي‌ـ فرهنگي کشور گذاشته و همواره همسويي و هماهنگي را سرلوحه کاري خويش قرار داده است. اين مجمع عضو فعال ستاد تشکلهاي فرهنگي طلاب افغانستان بوده و هم اکنون معاونت آن به عهده اين مجمع مي‌باشد. در همين راستا اين مجمع در سال 1383 با تشکل‌هاي فرهنگي ديگر اقدام به برگزاري همايش «شوراي ملي افغانستان» با همکاري اتحاديه فرهنگي طلاب نمود که دستآورد آن يک جلد مجموعه مقالات در حدود 400 صفحه است که براي نمايندگان و ديگر شخصيت‌هاي برجسته کشور اهدا گرديد.
9- مجمع تا کنون در سيمنار‌ها و نمايشگاه‌هاي علمي‌ـ فرهنگي و توانمندي‌هاي فرهنگي طلاب مانند نمايشگاه عرصه بين الملل، سمينار شوراي ملي، نمايشگاه توانمنديهاي طلاب در حجتيه، جشنواره طوبي و... حضور فعال و مستمر داشته است. در اين سيمنارها و نمايشگاهها آثار ارزشمند اعضا به نمايش گذاشته شده و مورد بازديد قرار گرفته است.
10- مجمع در کنار ديگر فعاليت‌هاي خويش از تحليل اخبار و رويداد‌هاي جهان و به خصوص کشور عزيز خويش افغانستان غافل نبوده و مرتب اخبار و تحليل‌هاي سياسي، توسط مسئول سرويس خبري اين مجمع جناب آقاي غلام سرور اخلاق به اطلاع ديگر اعضا رسيده و مورد تحليل و ارزيابي قرار مي‌گيرد.
11- راه اندازي سايت مجمع علمي‌فرهنگي والعصر جهت ارتباط با مخاطبان مجازي با مطالب متنوع علمي، فرهنگي،‌ اجتماعي، سياسي،‌ ديني با آدرس: www.m-walasr.com که مديريت آن نيز به عهده بنده مي‌باشد، از ديگر فعاليت‌هاي مهم اين مجمع به شمار مي‌آيد.
12- مجمع بيش از يک سال است که اقدام به برگزاري کلاس‌هاي خطاطي و قرآن در مقاطع روخواني و روانخواني، تجويد، صوت و لحن نموده است. تشکيل گروه سرود و همخواني از فعاليت‌هاي مهم ديگر مجمع بوده که از ميان شاگردان کلاس انتخاب شده و در محافل مهم ديني و اسلامي‌(اعياد و وفياتّّّّ) به اجراي سرود مي‌پردازند.
13- مجمع علمي‌فرهنگي والعصر متناسب با نيازهاي تفريحي خانواده‌هاي اعضاي خويش در سال يک يا دو بار اقدام به برگزاري اردوي تفريحي نموده زمينه تفرج و شادابي آنان را فراهم مي‌سازد.
14- پاسخ به شبهات ديني و مسائل مبتلابه يکي ديگر از کارهاي مجمع است که اعضاي مجمع در اين زمينه نيز موفق بوده است.
چشم انداز آينده
1- تدوين ‌برنامه‌هاي کوتاه مدت و دراز مدت، جهت تقويت بنيه‌اي علمي‌و تواناسازي اعضا.
2- شناسايي موضوعات جديد و اولويت بندي آن، جهت پژوهش و نشر.
3- برگزاري سيمنارهاي علمي‌به تناسب فرصت‌ها و نياز‌ها.
4- گسترش قلمرو فعاليت‌هاي مجمع در ولايات مختلف کشور.
5- مشارکت در بازسازي علمي‌ـ فرهنگي افغانستان.
6- تأسيس مراکز آموزشي ـ پژوهشي در داخل کشور.
7- مقابله با تهاجم فرهنگي بيگانگان.
8- مشارکت فعال سياسي و اجتماعي در امور کشور.
9- تخصصي کردن فصلنامه «امت».

از  ارسال پیام  و اظهار نظر شما پیاپیش تشکر می شود

* نام و نام خانوادگی :
آدرس وب سایت :
* آدرس ایمیل:
نحوه تماس با شما: تلفن: آدرس ایمیل
نحوه آشنایی شما با ما:
موضوع پیام:
*پیام: