صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
شميم احساس
در ساحل سرود
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالری تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

مصاحبه مجله نگاه

با مسئول دبيرخانه همايش جناب حجت الاسلام والمسلمين آقاي حميد زكي

حجت الاسلام و المسلمین  حمید زکی

اشاره
جناب حجت الاسلام والمسلمين آقاي حميد زکي مسؤول مؤسسه فرهنگي بشارت و مدير مسئول فصلنامه آن مؤسسه و متولد 1340 شمسي از منطقه کيسو، ولسوالي کيتي از ولايت دايکندي مي‌باشد. وي پيش از اشغال افغانستان در مدرسه امام صادق تمران و پس از آن در کابل، مدرسه جامعة الاسلام، ادبيات و مقدمات علوم ديني را فراگرفت . سال 1358 در جریان مقاومت مردم در کابل دستگیر شد و پس از رهایی از زندان پلچرخی در سال 1359، وارد حوزه علميه قم ‌شد. ايشان داراي مدرک کارشناسي حقوق، کارشناسی معارف اسلامی،  کارشناسي ارشد کلام ، فارغ التحصيل سطح چهارم جامعة المصطفي العالميه، دانش آموخته دوره تخصصی کلام  (معادل دکترا ) از موسسه امام صادق(ع) می باشد. آقاي زکي در حوزه فرهنگ و ادب با بعضي از مؤسسات تحقيقاتي و فرهنگي از جمله مرکز فرهنگي سراج، مؤسسه دائره المعارف فقه اسلامي‌بر مذهب اهل البيت(ع) و مرکز معجم فقهيه حضرت آيت الله العظمي‌گلپايگاني رحمة الله همکاري داشته‌ و از نويسندگان دهه مقاومت در مطبوعات مهاجرين افغاني و نشريات تخصصي  می باشد.

از جناب آقاي زکي چندين مقاله در مجموعه مقالات همايش‌هاي محلي و بين المللي از جمله همايش بين المللي حقوق بشردوستانه به چاپ رسيده است. ايشان عضو اصلي برگزار کنندگان همايش «افغانستان و انتخابات شوراي ملي» بوده و با ديگر تشکل‌هاي فرهنگي افغانستان، با همکاري اتحاديه‌هاي فرهنگي طلاب اين همايش را با موفقيت پشت سر گذاشتند.
نگاه: چه باعث شد تا موضوع زنان براي همايش انتخاب شود و چه انتظاراتي از اين همايش داريد؟
زکي: مباحث زنان از مسايل مهم دنياي امروز است. و از جهات مختلفي لازم است به آن توجه شود. از جمله:
1 – زنان قشر عظيمي‌از جامعه را تشکيل مي‌دهد، و نقش بنيادي و تاثيرگذار را در تربيت فرزند و اصلاح جامعه دارد.
2 – بيشتر زنان افغانستان، قانع، صبور، زحمتکش، فداکار و نقش بنيادين در اقتصاد و استحکام خانواده دارند. ايثار و فداکاريهاي زنان مغفول و پنهان مانده است.
3 – زنان افغانستان، با همه جديت و تلاش در رشد خانواده و تربيت فرزندان، از بسياري حقوق خويش بي خبر و محرومند.
4 – زنان به خاطر پاره اي از آداب و رسومات، و اعمال پاره اي از قوانين و الزامات عرفي و برداشتهاي ناصحيح و تفسيرنادرست از دين، همواره مظلوم و مورد بي مهري قرار گرفته اند.
5 - افغانستان با داشتن رسومات و عنعنات کهن، جزئي مهمي‌از دهکده جهاني است، و تمام دروازه‌هاي دنياي جديد، به روي آن گشوده شده، و انواع فرهنگها وارد زندگي زنان شده است. و از اين رو زندگي سالم زنان در معرض آسيب و خطر جدي است.
6 – رسانه ها، سازمآن‌هاي بين المللي، وگروههاي فمينيستي، با شگردها و شيوه‌هاي گوناگون مي‌کوشند وارد حريم زنان شوند، طرحها و پلآن‌هاي خويش را با ابزارهاي جديد و شيوه‌هاي تازه در مورد زنان اعمال مي‌کنند.
7 – زنان افغانستان به دليل فقر، محروميت اجتماعي، ناآگاهي و مشکلات روحي کمتر توان مقاومت در برابر تهاجمات سنگين دنياي جديد دارند، و نيازمند، به توانسازي و آگاهي از شگردهاي شيطاني دنياي امروز مي‌باشند.
8 – فمينيستها و مبلغان فرهنگ ابتذال با استفاده از بدرفتاري و رفتارهاي ناپسند برخواسته از تحجرگرايي و عنعنات سنتي، مي‌کوشند تا چهره دين و متوليان ديني را زشت نشان بدهد.
و اينها و دهها دليل ديگر مي‌طلبد تا در مورد زنان فکر جدي و اساسي شود، و اين همايش بر اساس ضرورتي که احساس مي‌شد، شکل گرفت و اميدوار است که با بستر سازي و استفاده از فرصت‌ها بتواند نظريه دين را در باره زنان، به شيوه صحيح و خردمندانه عرضه کند، تا هم پاسخي باشد به سوالات بي شمار، و هم بتواند راهکاري ارائه نمايد براي حل مشکلات و مسائل زنان، و هم زمينه اي باشد تا نخبگان، نويسندگان، و فعالان عرصه انديشه و هنرديني وارد عرصه زنان بشود.
مهمترين دغدغه و انتظار برگزار کنندگان همايش جلب مقالات ارزشمند و کيفي در راستاي وحدت ملي، تقويت باورها و آموزه‌هاي ديني در باره زنان است. مقالاتي که هم معتدل و نگاه واقع بينانه به زنان داشته باشند، و هم از تنوع و اتقان علمي‌برخوردار باشند و نيز نگاه جامع، واقعگرا و بومي‌به مسائل زنان افغانستان داشته باشد. مهمترين دغدغه ما اين است که اين همايش در گره‌گشايي مشکلات زنان بتواند نقشي بازي کند و راهکارديني و فرهنگي براي آسيبها و مشکلات زنان ارائه نمايد..
نگاه: دبيرخانه همايش براي جذب و ثبت مقالات چه اقداماتي را انجام داده است؟
زکي: دبير خانه با تمام مشکلات و کمي‌وقتي را که در پيش رو داشت بحمد الله اقداماتي خوبي را انجام داده است. با اساتيد، شخصيتها، رايزنيهاي موفقي را داشته است، دوستان در دبيرخانه براي جذب مقالات، تشويق و ترغيب نويسندگان محترم براي مشارکت در همايش، تلاشهاي زيادي را نمودند، از طريق فراخوان همايش، برقراري ارتباط با نخبگان و پژوهشگران، برگزاري چندين پيش همايش، و اطلاع رساني در داخل و خارج، توانستند مقالات قابل توجه از نظر کيفي و کمي‌را در دبيرخانه همايش جلب نمايند. چهار پيش همايشي که پيش از برگزاري همايش برگزار شد، فضاسازي مناسب و تاثير خوبي براي جذب مقالات داشت و پس از آن دبيرخانه همايش شاهد استقبال خوب نويسندگان محترم بود. و ما از همه عزيزان، پزوهشگران و نويسندگان مقالات که مشوق و ياري رسان ما در اين امر مهم بودند تشکره ويژه را داريم.
دوستان ما در دبيرخانه با جديت و اخلاص مي‌کوشند تا مقالات بيشتري را جذب کنند و با شيوه صحيح و معيارها علمي‌ارزيابي کنند. دبير علمي‌همايش و همچنين دبير اجرايي و به خصوص دبير محترم همايش، در اين روزها کار سخت و پرحجمي‌دارند. توليد خبرنامه، برگزاري نمايشگاه در روز برگزاري همايش، يکي از کارهاي همايش است که زحمت آن به دوش خانم غفاري و همکاران آن است. در حقيقت کمي‌وقت، همه عزيزان را غافلگير کرده اند.
در مورد ثبت و طبقه بندي مقالات، ابتدا فرمي‌براي ثبت مقالات رسيده، و فرمي‌براي ارسال مقاله به اساتيد ارزياب تهيه گرديد. در فرمي‌ثبت مقالات، مشخصات نويسنده و اثرآن به ثبت مي‌رسيد و درفرم ارزيابي، مقالات کدگزاري مي‌شد، و با حذف نام و مشخصات نويسندگان، براي اساتيد محترم فرستاده مي‌شد.
نگاه: تا به حال چند مقاله، در چه موضوعاتي به دبيرخانه رسيده است؟
زکي: تا به حال بيش از صد مقاله به دبيرخانه رسيده است که حدود 40٪ مقالات از خواهران است. همانطور که موضوعات در فراخوان متنوع وگسترده بود، مقالاتي که به دبيرخانه رسيده است نيز از نظر موضوعات متنوع و بانگاههاي مختلف به مسائل زنان در افغانستان نگارش يافته است.
ما از همه نويسندگان، اساتيد محترم ارزياب و همه عزيزاني که با مشارکت و همدلي خويش مشوق ما بودند تشکر مي‌کنيم.
نگاه:‌ لطفا مؤسسه فرهنگي بشارت را که يکي از تشکل‌هاي برگزار کننده همايش زنان است معرفي نماييد!
زکي: مؤسسه فرهنگي بشارت يکي از تشکلهاي فرهنگي افغانستان و از برگزار کنندگان همايش «زنان در افغانستان، فرصت‌ها، چالش‌ها و راهکارها» است. براي آشنايي با فعاليت‌هاي اين مؤسسه به اجمال به معرفي آن پرداخته مي‌شود.
مؤسسه فرهنگي بشارت، مؤسسه مستقل و غير وابسته به احزاب و جريان‌هاي سياسي است. در سال 1364 با هدف احياي ارزشهاي متعالي الهي و انساني، تبيين نيازمنديها و تقويه بنيه فرهنگي و علمي‌جامعه، به وجود آوردن بستر مطالعه و پژوهش، نقد و تبادل نظر، اطلاع رساني سالم و برقراري ارتباط با نهادهاي مختلف فرهنگي و علمي‌تاسيس شده است.
اعضاء و همکاران مؤسسه فرهنگي بشارت، از چهره‌هاي فعال پژوهشي و فرهنگي و داراي توانمنديهاي خوب در زمينه‌هاي مختلف علمي‌و فرهنگي مي‌باشند. و در چندين جشنواره و همايش‌هاي بين المللي در تهران، قم، اصفهان، مشهد، کابل، گرمسار، حايز رتبه و رتبه نخست گرديده است.
مؤسسه فرهنگي بشارت از بدو تاسيس تا کنون فعاليت‌هاي زيادي از جمله فعاليت‌هاي زير را انجام داده است.
1 – برگزاري چندين نمايشگاه فرهنگي با همکاري نهادها و تشکلهاي فرهنگي افغانستان.
2 – برگزاري نمايشگاه فرهنگي و تبليغي به مناسبت ميلاد امام مهدي(ع) در تهران.
3 – برگزاري چندين نشست علمي‌– فرهنگي از جمله برگزاري نشست خشونت در خانواده با نگاهي به افغانستان، برگزاري نشست تخصصي «بررسي موقعيت شيعيان افغانستان بعد از انتخابات».
4 – برگزاري همايش افغانستان و انتخابات شوراي ملي با مشاركت و تشکلهاي فرهنگي افغانستان و نيز اقدام به برگزاري «همايش زنان در افغانستان، فرصت‌ها، چالش‌ها و راهکارها» و برگزاري چهارپيش همايش زنان در افغانستان، با مشارکت و همکاري تشکل فرهنگي «والعصر»، رسالت و ريحانه.
5 – برگزاري جلسات آموزشي و گردهمايي‌هاي مختلف در زمينه و موضوعات فرهنگي و ديني
6 – برگزاري جلسات نقد و گفت و گو.
7- ارسال کتاب و ابزارفرهنگي به افغانستان و برگزاري کلاسهاي قرآني در ولايت دايکندي.
7 – ارتباط و همکاري با نهادهاي فرهنگي کشور.
8 – انشتار 42 شماره از مجله بشارت و سه شماره اخير آن اختصاص به حوزه زن و خانواده دارد.
9 – انتشار 32 شماره بولتن خبري افغانستان.
10 – طراحي و راه اندازي سايت بشارت با موضوعات متنوع ديني، فرهنگي و اجتماعي
12– طراحي و توليد سديهاي تبليغاتي – فرهنگي و ديني.
13 – برگزاري جلسات مذهبي، فرهنگي، احکام، و مهارتهاي زندگي به وسيله بخش خواهران براي خانواده ها.
14- طراحي سايت بشارت: سايت بشارت با رويکرد ديني – فرهنگي در سال 1384 با صفحات متنوع و گوناگون طراحي و راه اندازي شده است. و در روز 200 تا 350 نفر بازديد کننده دارد. مهمترين بخشهاي سايت متشکل از صفحات متنوع و مختلف مي‌باشد که هر بخش از ده‌ها مقاله خوب، علمي، تحقيقي برخوردار است.
بخش‌هاي مهم ديگر سايت بشارت را مي‌توان چنين بر شمرد:
الف) فصلنامه بشارت از شماره اول تا شماره 41.
ب) خبر و گزارش‌هاي خبري علمي‌و خبرهاي مربوط به مؤسسه فرهنگي بشارت.
ج) داستآن‌هاي قرآني.
د) شميم احساس با بيش از 32 قطعه ادبي در موضوعات مختلف و متنوع.
هـ) ساحل سرود متشکل از شعرهاي خوب و خواندني.
و) اهل بيت(ع) با مقالات مختلف در رابطه با اهل‌بيت (ع).
ز) صفحه مقالات که در آن بخشي از مقالات تحقيقي و علمي‌اعضاء و همکاران، با عناوين فقه و حقوق، کلام و فلسفه، مهدويت، سيره وتاريخ ، قرآن و حديث، سياست و اجتماع، انديشه و فرهنک، اخلاق و تربيت در اختيار خوانندگان قرار داده شده است.، دسته بندي شده است. و اين مقالات، بيشتر براي نويسندگان و پژوهشگران مفيد و قابل استفاده مي‌باشند.
ط) گالري تصاوير با عکسهاي مربوط به فعاليت مؤسسه بشارت و مرتبط با ديگر موضوعات.
ي) تازه‌هاي نشر و پژوهش از نويسندگان افغانستاني.
ک) افغانستان شناسي که در آن چندين مطلب و مقاله وجود دارد، و خواننده را با وضعيت مختلف افغانستان آشنا مي‌سازد.
ل) بولتن خبري افغانستان که در سال‌هاي گذشته از سوي مؤسسه تهيه ونشر مي‌شد.
م) گفت وگو، مصاحبه، و اقتراح با شخصيت‌هاي علمي‌و فرهنگي.


از  ارسال پیام  و اظهار نظر شما پیاپیش تشکر می شود

* نام و نام خانوادگی :
آدرس وب سایت :
* آدرس ایمیل:
نحوه تماس با شما: تلفن: آدرس ایمیل
نحوه آشنایی شما با ما:
موضوع پیام:
*پیام: