صفحه نخست

در باره ما

ارتباط با ما

درباره ما
فصلنامه بشارت
همايش ها و نشست ها
بولتن خبري افغانستان
خبر و گزارش هاي خبري
گفتگو
داستانهای قرآنی
قاب ابریشمی
اهل بيت (ع)
مهدویت
مقالات
زن و خانواده
کتابخانه
گالري تصاوير
تازه های نشر
افغانستان شناسی
سایتهای افغانستان
صفحات ویژه

آمار سایت

ویژه وحدت

 
جریان شناسی بیداری اسلامی

قنبر علی صمدی

 

پيامبر و حقوق انسان

حسن بلخاري

تاريخ ۱۸۵ مكتوب(۱) را از رسول گرامي اسلام به يادگار گذاشته است. اين مكتوبات كه شامل پيمان نامه ها، دعوت امراء و رؤساي قبايل به اسلام، فرمان هاي حكومتي، ارشادنامه ها، امان نامه ها و برخي مكتوبات ديگر پيرامون موضوعات مختلف است، تصويري كامل از اخلاق سياسي و اجتماعي پيامبر را به تماشا مي گذارد.

کار کرد تربیتی امر به معروف و نهی از منکردر سیره پیامبر

محمد عارف صداقت

يكي از مهمترين بحث‌ها در عرصة علوم انساني، تربيت انسان است، زيرا مهمترين هدفِ رسالت انبيا را تربيت و تزكيه تشكيل مي‌دهد. و انسان يگانه موجودي است كه بيشترين نياز را به تربيت و رسيدن به كمال دارد؛ زيرا جانداران ديگر بر اساس غريزه از نخستين لحظه‌هاي تولد راهشان را مي‌يابند و بر همين اساس از خود دفاع كرده، به زندگيشان ادامه مي‌دهند.

راهکاره های وحدت اسلامی در سیر پیامبر

اسماعیل دانش

سيره ي پيامبر اعظم (ص)‌، راهكارهاي فراوان ومختلفي براي تحقق وحدت امت اسلامي،ارايه داده است.پيامبرباورودش به مدينه با ايجاد پيمان ميان اوس وخزرج وحدت اسلامي را تحقق بخشيد و با تحريك احساسات ملي وديني وحدت جامعه آن زمان را بيمه كرد .

ویژگی های ظاهری پیامبر اعظم

اسماعیل دانش

بيش از چهار ده قرن است كه از زندگي سراسرالگويي آخرين فرستادة خدا يعني پيامبر اعظم(ص) سپري مي شود؛ انسان هنگامي كه سراغ مطالعة گوشه هاي از زندگي پر بار آن انسان برتر وآينة كمال مي رود، يا از چشمه سار سخنان گهر بار آن حضرت، جرعه اي مي نوشد، طراوت،شادابي ومعنويت را با همه وجودش احساس ودرک مي كند.

راهکار های دینی و اجتماعی تقریب

حیدرمظفر ورسی

نگاهى به تاريخ و وقايع كشور افغانستان نمايانگر اين واقعيت است كه اين كشور هيچگاه براى مردمان خود يك محيط آرام و به عنوان بستر آرامش واقعى نبوده است بلكه مردم آن سرزمين هر از چند گاه يك بار شاهد حوادث و نزاع هاى غمبار و خانمان سوز بوده است كه سايه شوم خود را بر سر آنان گسترانيده و آسايش را از آنان مى گرفتند.اين تلخ کامیها گاهى توسط سلطه جويان خارجى و متاسفانه گاهى توسط نيروهاى انحصار طلب داخلى و با انگيزه هاى قومى و يا مذهبى به وجود مى آمدند.

اهل بیت؛ محور تقریب از منظر امام ابوحنیفه

علی احمد رضایی

مرجعيت علمي و جايگاه رفيع اهل بيت پيامبر (ع) ميان مسلمانان مي تواند به عنوان يكي از محورهاي اساسي تقريب مذاهب اسلامي، در مسير اتحاد و همگرايي مسلمانان نقش به سزايي را ايفا كند، و با پذیرش این حقیقت که مرجعیت علمی‌آنان تا حدی زیادی مقبول ائمه مذاهب اسلامی‌بوده و احادیث مروی از آنان به نبی اکرم (ص) می‌رسد، گامهای اساسی در مسیر تقریب برداشته می شود، اين نوشتار با توجه به اين ضرورت كوشيده است نظر امام ابوحنيفه را در موضوع تقريب مذاهب، با رويكرد به جايگاه و مقام اهل بيت (ع) بر رسي نمايد.

نقش وحدت آفرین عاشورا در رسانه ها

حمید زکی

حسين بن علي(ع) نواسۀ رسول خدا فرزند حضرت فاطمه(ع) است. هنگامی که حسين(عليه السلام) به دنيا آمد پيامبر (ص) او را در آغوش گرفت، در گوش او اذان گفت[1]. طبق حديثي كه آن را احمد حنبل، ابن ماجه، ترمذی، بیهقی و دیگران نقل کرده رسول خدا(ص) فرمود: « حسين از من است و من از حسين! خداوند دوست مى دارد كسى را كه حسين را دوست بدارد، حسين فرزندى از فرزندانم است»[2]. و نیز به همين مضمون و با اندك تفاوتى در سنن ترمذى، مسند أحمد حنبل، اسدالغابه و سنن كبراى بيهقى و غيره ذكر شده است[3].