افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

گزارشى از همایش افغانستان وانتخابات شوراى ملى
22 مهر 1400 - 16:45
شناسه : 622
بازدید 28
0
گزارشى-از-همايش-افغانستان-وانتخابات-شورای ملی گزارشى-از-همايش-افغانستان-وانتخابات-شورای ملی
نویسنده : گروه پایگاه مرکز فرهنگی - اجتماعی بشارت
پ
پ

تهیه کننده: خانم غفارى


تشکلهاى فرهنگى طلاب افغانستان متشکل از «مؤسسه فرهنگى بشارت، مؤسسه فرهنگى یاسین، مؤسسه تحقیقات بنیادین، مجمع اسلامى میثاق، مجمع علمى ـ فرهنگى والعصر، بنیاد فرهنگى افغانستان، انجمن فرهنگى یاسین، انجمن فرهنگى حضرت خدیجه» غرض ارتقاى شناخت مردم نسبت به معیارهاى گزینش نمایندگان، و نقش قانونگذارى در توسعه و رشد کشور، و به هدف تدوین مقالات علمى در مورد انتخابات و شوراى ملى، و ایفاى مسؤولیت و حضور طلاب در عرصه هاى علمى، سیاسى و اجتماعى، «همایش علمى افغانستان و انتخابات شوراى ملى» را با همکارى «اتحادیه انجمنهاى فرهنگى طلاب مرکز جهانى علوم اسلامى» تدارک دیدند، در آغاز کار ستاد همایش را براى مدیریت و انسجام بهتر تشکیل دادند، و تقسیمات کارى و وظائف را در بخشهاى «دبیرخانه، تبلیغات، فرهنگى، انتظامات، تدارکات و مالى» تنظیم نمودند، از نویسندگان و محققان در طى فراخوان مقاله، دعوت به همکارى کردند که با استقبال بى نظیر مواجه شدند و بیش از ۵۲ مقاله به دبیرخانه همایش رسیدند که پس از ارزیابى توسط هیأت علمى همایش، مقالات برتر در مجموعه ۳۹۶ صفحه اى قبل از برگزارى همایش به چاپ رسید. و همایش «افغانستان و انتخابات شوراى ملى»، در شهر مقدس قم، تالار قدس رأس ساعت ۴۵/۹ سال ۱۳۸۴با حضور گسترده و پرشور خواهران و برادران فرهنگى و تحصیلکرده کشورمان، طلاب و دانشجویان، علماء، نویسندگان و محققان، نمایندگان تشکلها، نهادها و سازمانهاى فرهنگى از شهرهاى مشهد، شیراز، اصفهان، تهران، قم، و با حضور ریاست محترم مرکزجهانى علوم اسلامى و دبیر سیاسى سفارت کبراى دولت جمهورى اسلامى افغانستان در تهران، و نماینده دفتر آیت الله محقق کابلى برگزار گردید.
برنامه هاى همایش با قرائت قرآن کریم توسط قارى برگزیده و برجسته کشورمان آقاى رحیمى کجرانى آغاز شد، سپس سرود ملى «دولت جمهورى اسلامى افغانستان» پخش گردید، و به دنبال آن گزارشى از روند همایش توسط دبیر همایش آقاى واثق ارائه شد، و پس از آن مقاله هاى برگزیده براى ارائه در همایش، توسط محمد زکى احسانى، ناظر حسین زکى مسؤول مؤسسه فرهنگى بشارت، خادم حسین افضلى، خانم صابرى، عبداللطیف نظرى، خانم احمدى، و عبدالحکیم سلیمى مسؤول تحقیقات بنیادین، ارائه گردیدند، و همچنین خانم زاهدى، شعرى را در وصف وطن قرائت کرد.
در قسمت پایانى همایش آقاى عارفى دبیر سیاسى سفارت کبراى دولت جمهورى اسلامى افغانستان و حجت الاسلام والمسلمین آقاى اعرافى رئیس مرکزجهانى علوم اسلامى به سخنرانى پرداختند.
دبیر سیاسى سفارت افغانستان در سخنرانیش که در این همایش ایراد کرد، چنین گفت:
«از طرف سفارت کبراى دولت جمهورى اسلامى افغانستان برگزارى این سمینار و همایش علمى را به شما طلاب و علما و فضلاى حوزه علمیه قم تبریک عرض نموده و از عدم حضور جناب سفیر و نماینده فوق العاده رئیس جمهور افغانستان در ایران معذرت خواهى مى نمایم.
از مدیریت حوزه علمیه قم و مرکز جهانى علوم اسلامى که این گونه فرصتها را براى مشارکت سیاسى طلاب فراهم مى نمایند صمیمانه تشکر مى کنم.
ما نشانه هاى بسیار مثبتى از مدیریت حوزه علمیه قم و مدیریت مرکزجهانى مى بینیم و این روحیه مثبت برکاتى بسیارى براى مردم افغانستان و تثبیت نقش علماى افغانستان در فرایند دولت سازى در افغانستان داشته است.
افتخار مى کنم و اظهار مسرت، که بار دیگر در محضر علما، تجدید خاطرات مى نمایم.
من روزگارى در جمعى شما طلاب بودم، قریب به ۱۳ سال است که از این منبع فیاض و جوشان معنویت دور افتاده ام. اما باور کنید تا هنوز همان خاطرات، محضر اساتید بزرگ شخصیتهاى وزین حوزه علمیه قم راهنما و راهگشاى زندگى من است. و نمى توانم آن خاطرات را فراموش کنم و اگر فراموش کنم حس مى کنم که خود را فراموش کرده ام.
به همه دوستان گوش زد مى نمایم ممکن است کسانى در فضایى، ارزش آن فضا را درک نکند، و اما زمانى که از آن فضا بیرون مى رود آن وقت مى فهمد که در چه فضایى با ارزشى نفس مى کشیده است.
در دنیایى که دچار بحران معنویت و ماده گرایى ابلهانه و کوتاه نظرانه شده است، منبع فیاض حوزه راهگشا و مفهوم دهنده زندگى است».
دبیر سیاسى سفارت افغانستان، در باره نقش علما در حیات سیاسى کشورهاى اسلامى مخصوصا کشور افغانستان اشاره کرده و گفت :
«مادیت و دنیازدگى، جهان را خسته ساخته است، جامعه شما و کل دنیا تشنه معنویت است، نقش معنوى علما بدون نقش علمى و ابزارهاى علمى میسر نیست. دنیاى خشک و لبریز از خشونت، و جامعه خود ما و شما بعد از دهها سال جنگ، تشنه معنویت است. پس از این سرچشمه ناب استفاده کنیم و معنویت را در ساختار سیاسى، زندگى روز مره و در روابط اجتماعى و اقتصادى کشورتان تزریق نمایید.
نقش علما در ساختار سیاسى افغانستان به نام جمهورى اسلامى افغانستان از عنوان نام این نظام هویدا مى گردد. نظام سیاسى ما در شیوه هاى مدیریتى و اجرایى و تصمیم سازى مردم سالار و دمکراتیک است. اما از لحاظ محتوا، این نظام یک نظام اسلامى است.
ما در هر اقدامى که از طرق خط مشى مردم سالارانه اتخاذ مى کنیم باید با تعالیم دینى تئوریهاى دینى باید اقدامات خود را توجیه کنیم. که این توجیه را در یک نظام اسلامى فراهم مى کند؟ که محتواى دینى را به یک نظام مى بخشد؟ آنهایى که از سرچشمه هاى ناب تعالیم اسلامى مى نوشد.
پس اگر زمانى نظام اسلامى افغانستان از معنویت تهى مى گردد، تعالیم اسلامى و محتواى دینى این نظام کم رنگ مى شود، باید تقصیر آن را به عهده علماى کشور خود بگذاریم. اینجا است که نقش علما برجسته شود».
همچنین آقاى عارفى در باره نقش آفرینى علما صحبت کرده و گفت:
«ما در فضایى به نقش آفرینى مى پردازیم که بازیگران فراوانى در آن فضا حضور دارد. بازیگران مختلف در عرصه سیاست حضور دارند. روند سیاست عوض شده است. دیروز بازیگران سیاسى حاکمان سیاسى بودند. امروز تصمیم سازى از پایین ترین سطوح جامعه آغاز مى شود تا مى رسد به قله هاى جامعه. هرکسى و هر واحد اجتماعى که مى خواهد نقشى بازى نماید در کنار آنها صدها بازیگر دیگرى وجود دارد و ما نمى توانیم این بازیگران را از صحنه بیرون برانیم. پس در فکر تعامل فعال باشیم. بازیگران را بشناسیم و خود را آماده کنیم. تا در کنار بازیگران حرفه اى نقش مثبت خود را ایفا نماییم.
نقش علما معنویت دادن به نظام اسلامى است. از چه طریقى؟ راههاى مختلفى مى تواند داشته باشد. از طریق عمل و کنش مستقیم و واکنشها، مى توانیم نقش خود را با حضور مستقیم در ارگانهاى دولتى، در سازمانهاى تصمیم گیرنده ایفا کنیم، در سازمانهاى غیر دولتى، در میان توده ها، در مسجد و مدرسه، در مؤسسات علمى.
مهمترین فاکتور، حضور مستقیم علما در صحنه هاى سیاسى است. ابزارهاى حضور را فراهم کنیم.
خوشبختانه فضاى خوبى در حوزه علمیه قم ایجاد شده است. ابزارهاى بسیار خوب و مؤثر در اختیار علما قرار گرفته است. من از این جایگاه تأکید مى کنم که باید این روند تقویت شود. ابزارهاى حضور در اختیار علما قرار داده شود. علما نیز با علاقمندى وجدیت این ابزارها را فرابگیرند».
در پایان، دبیر سیاسى سفارت کشورمان، از حضورطلاب، از دعوت سازماندهندگان این همایش و از همکارى مرکز جهانى علوم اسلامى تشکر نموده و خواهان ادامه این نوع همکارى شد.
سخنرانى حجت الاسلام والمسلمین آقاى اعرافى رئیس مرکزجهانى علوم اسلامى، پایانبخش برنامه هاى این همایش علمى بود. آقاى اعرافى ایفاى نقش فرهیختگان حوزه را در فضاى افغانستان، مایه مباهات خوانده و گفت:
«خداوند را سپاسگذار هستیم که در حوزه قم، جمع بزرگ و فرهیخته، عالمان و دانشمندان برجسته پرورش یافته اند که شایستگى ایفاى نقش عالمانه و حکیمانه در فضاى افغانستان را پیدا کرده اند. این براى مرکزجهانى و حوزه قم مایه مباهات است.
سیاست مرکز جهانى پرورش اندیشمندان و عالمانى است که با هوشمندى و حکمت در پى بازسازى و اعتلاى کشورهاى خودشان باشد. این را مایه مباهات مى دانیم».
سپس آقاى اعرافى مطالبى را در محور خیزش و بیدارى اسلامى مطرح کرده و افغانستان را یکى از محورهاى این خیزش خواند و گفت:
«جهان اسلام دردهه هاى اخیر نوعى بازگشتى به اسلام را تجربه کرده است. خیزش و بیدارى اسلامى حقیقتى درخشانى است که ما در جاى جاى عالم شاهد آن هستیم از آسیا و افریقا تا بسیارى از نقاطى که مسلمانان چه در قالب اکثریت و چه در قالب اقلیتها حضور دارند، ما یک امر مشترک را شاهد هستیم که خیزش و بیدارى اسلامى است و در دهه هاى اخیر از خود نماد بهتر و بیشترى را نشان داده است. یکى از محورهاى این خیزش اسلامى کشور بزرگ افغانستان است. افغانستان همواره جایگاه اندیشه و خیزش اسلامى و پایبندى به موازین اسلامى بوده است.
جریانات اخیر افغانستان و مجاهدت مردانه افغانستان در برابر اشغالگران روس و حکمت و تدبیر امروز افغانستان و پایه ریزى نظام مردم سالار دینى همه نشانه هاى هوشیارى ملت بزرگ افغانستان است».
همچنین ایشان در باره مردم سالارى سخن گفت و در باره اینکه مردم سالارى در تئورى اسلامى وجود دارد، چنین گفت:
«مردم سالارى در دل اسلام و در درون تئورى اسلام است. اندیشمندان جهان اسلام، مدلى را از اسلامیت نظام طراحى مى کنند و به آن معتقد بودند که در دل آن نفى استبداد وجود داشته است. مردم سالارى و اعتبار رأى مردم و ارزش مشورت و انتخابات را مى توانیم از عناوین کلى که در فقه اسلام وجود دارد استخراج کنیم».
آقاى اعرافى به پاره اى از آن عناوینى کلى که در فقه همه ى مذاهب اسلامى وجود دارد، اشاره کرده و گفت:
«یکى از قاعده بسیار مهم فقه ما حفظ نظام اجتماعى است و دفع آن چیزى است که مخل به نظم جامعه است، این در فقه عامه و خاصه وجود دارد. حفظ نظام اجتماعى قانون کلى است که اسلام به آن تأکید دارد. و در درون این قانون به حسب هر زمانى باید مدلى را که مناسب است استخراج کنیم. و در زمان فعلى و در بسیارى از زمانها انتظام درست یک جامعه بدون مشارکت و آراى مردم امکان ندارد. البته مشارکت و آرائى که در چارچوب و قوانین کلى دینى قرار بگیرد.
حفظ عزت مسلمانان و حفظ عزت جامعه اسلامى قانون دیگرى است که در فقه وجود دارد. وطبعا این اقتضا مى کند مشارکت، حضور و همدلى و همراهى مردم را با یک نظام سیاسى و حکومت.
و قاعده مشورت، البته محل اختلاف است و در بعضى از این مقالات هم منتشر شده که مشورت در قرآن و احادیث آمده یک اصل الزامى در نظام سیاسى است یانه؟ محل بحث است. گرچه من گمان مى کنم که بعید نیست اینکه به عنوان یک محور الزامى در متون دینى ما تلقى بشود. پاره اى از بزرگان ما هم به آن اشاره کرده اند. حضرت آیت الله مکارم مثل بعضى از بزرگان اصل مشورت را یک اصل الزامى در نظام تصمیم گیرى سیاسى تلقى کرده است. مرحوم شهید صدر در بعضى از اندیشه هایش نیز همینطور است.
دفع استبداد، عزت جامعه اسلامى و حفظ اقتدار امت اسلامى و پاره اى دیگر از عناوین از جمله اصل مشورت از درون اینها مردم سالارى بیرون مى آید. البته این مردم سالارى متنوع و متفاوت است. و هر زمانى ممکن است به نحوى مشارکت مردم را تأمین کرد. امروز در تجربه بشرى مشارکت مردمى در قالب انتخابات و رأى گیریها و شکل گیرى مجالس و پارلمان خود را نشان داده است. و حالا نیز مدلهاى متفاوتى از رأى گیرى و انتخابات است.
در اسلامیت نظام روى مذهب شیعه ولایت جایگاه ویژه اى پیدا مى کند ولى این قوانین کلى، حاکمیت قوانین اسلامى، حاکمیت معیارهاى ارزشى و اخلاقى اسلام بر تصمیم گیریها، و حضور حاکمان واجد شرائط حکومت دینى که مستقیم یا با نظارت آگاه به قوانین اسلام باشد و در عرصه جامعه مدبر باشد و اینکه مردم حضور داشته باشد، اینها مجموعه معیارهاى یک نظام مردم سالار دینى است که از فقه همه مذاهب اسلامى بیرون مى آید.
و طبعا در نظام مردم سالارى دینى، حاکمان، مجلس در تشخیص مصادیق و کارشناسیها در تطبیق عناوین کلى بر مصادیق و در پرکردن خلاء منطقه الفراغ و تشخیص اهم و مهم در تزاحمات، قلمروهایى است که مجلس مى تواند در آن حضور پیدا کند».
رئیس مرکز جهانى علوم اسلامى در باره نقش و جایگاه علماى افغانستان گفت:
«بحمد الله در حوزه علمیه قم شاهد وجود علما، اندیشمندان و صاحب تخصص در رشته هاى مختلف با قابلیتهاى فنى و مهارتى در میان فضلاى افغانستان هستیم و این سرمایه بزرگ براى مسؤولان افغانستان به عنوان یک فرصت و سرمایه بازسازى استفاده بشود. ما به این سرمایه افتخار مى کنیم. مرکز جهانى علوم اسلامى در روند بازسازى و اصلاح و تکامل خویش بر تقویت بینه هاى علمى و معرفتى تأکید بر شفافیت علمى خویش دارد. و بر تعامل مثبت با دولتها و نمایندگان دولتها تأکید دارد.
این همایش و این سرمایه بزرگ با یک نگاه استراتژیک و ژرف، همه جانبه آینده نگر براى آینده دینى و اخلاقى و اجتماعى فرهنگى افغانستان طرح و تدبیر داشته باشد».
حجت الاسلام آقاى اعرافى از برگزارکنندگان و همه دست اندرکاران همایش انتخابات افغانستان تشکر کرده و گفت: «مجددا از این شور، انگیزه مندى و اهتمام والاى طلاب و علما و فضلاى افغانستان تشکر مى کنم علمایى که در لوى جرگه و در جریانات مختلف به صورت مثبت و با تعامل نقش خودشان را ایفا کردند و امروز بحمد الله از نقش عالمانه برخوردارند. و این را باید ارزش گذاشت . و از عزیزانى که این جلسه را برگزار کردند و مشارکت کردند چه انجمنها و تشکلهاى افغانى و چه دوستان مان در مرکز جهانى اتحادیه هاى فرهنگى و چه سایر دوستان که همکارى کرند تشکر مى کنم از مسؤولان سفارت که در این جلسه حضور پیداکردند سپاسگزار هستم. دوستان عزیزى که وقت فراوانى گذاشتند و مقالات خوبى را جمع کردند و نشان دادند که افغانستان بزرگ است و نشان دادند که علماى دینى ما در حوزه از صلاحیتهاى ممتازى علمى برخوردار است. مرکز جهانى تلاش کرده است در حد توان خویش در عرصه افغانستان نقش مثبت و همراهى با علما و طلاب و فضلا و هماهنگ با جریانات آنجا ایفا کند. امروز و بعد از این چنین خواهد بود. امروز سرمایه علما، نویسندگان و نوشته ها و پایان نامه ها و تحقیقات افغانستان جزئى افتخاراتى است که به نام شما ثبت شده است و همه اینها در خدمت اسلام و جامعه اسلامى افغانستان و پیشرفت امت اسلامى هزینه بشود».
در آخر همایش از طرف مرکزجهانى علوم اسلامى از عزیزانى که در این همایش زحمت کشیده بودند، تقدیر به عمل آمد و مقالات برتر همایش مورد تشویق قرار گرفت.
همراه با شرکت کنندگان همایش
در حواشى این همایش، نظر برخى از شرکت کنندگان را در مورد همایش جویا شدیم، و در این باره;
خانم آتى گفت:
«این چنین همایشهایى بسیار مفید است و همین طور هم لازم، اما اگر کوشش مى شد که اطلاع رسانى آن در سطح وسیعى انجام مى گرفت خوب تر بود چرا که، اصلا در جریان فراخوان آن قرار نگرفته بودیم، و خیل دیر متوجه شده بودیم.
آقاى انصارى گفت:
«خوب بود، ولى براى ما در حدّ اطّلاعات بیشتر نبود چرا که ما جوانهایى که در کشورهاى دیگر زندگى مى کنیم حق رأى نداریم، و همین طور حق انتخاب، بنا بر این من مانده ام این طیف وسیع که مى خواهند بر گردن داخل، با این نمایندگان انتخاباتى و ایده ها و عملکردشان چه رویکردى خواهند داشت».
خانم حسینى :
«من که از مشهد آمده ام، دیدن این طور همایش ها خیلى برایم جالب بود، امیدوار شدم، و بسیار خوشحال، هرچند که کم و کاستى هم داشت، اما در کل بسیار خوب بود».
خانم محقق :
«اگر چنین برنامه ها طورى تنظیم شود که در داخل هم با چنین امکانات برگزار شود چقدر خوب است تا اطّلاعات آنهایى که حق رأى دارند بیشتر گردد.»
خانم کوهى:
«همایشهایى که تا به حال دیده ام و شرکت کرده ام فقط در حدّ همین مجموعه مقالات بیشتر نبوده که آن هم از زحمت برگزار کنندگان همایش است، وگرنه نتیجه خاصى هم نگرفته ام، یعنى طرحى که قابل اجرا باشد و بتواند کاستى ها و کمبودهاى مثلا انتخاباتى را به شکل کامل حل کند».

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.