افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در مذاکرات صلح با طالبان استعفا کرد
27 مهر 1400 - 8:49
شناسه : 763
بازدید 62
2

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه دولت آمریکا در مذاکرات صلح با طالبان پس از آن که نتیجه فعالیتهای چند ساله او منجر به قدرت رسیدن طالبان به افغانستان شد، از سمت خود استعفا کرد. فعالیت خلیلزاد که از ایالت متحده آمریکا در مذاکرات گفتگوی به اصطلاح صلح با طالبان نمایندگی می کرد، منجر به خروج نیروهای […]

پ
پ
زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در مذاکرات صلح با طالبان استعفا کرد

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در مذاکرات صلح با طالبان استعفا کرد

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه دولت آمریکا در مذاکرات صلح با طالبان پس از آن که نتیجه فعالیتهای چند ساله او منجر به قدرت رسیدن طالبان به افغانستان شد، از سمت خود استعفا کرد.

فعالیت خلیلزاد که از ایالت متحده آمریکا در مذاکرات گفتگوی به اصطلاح صلح با طالبان نمایندگی می کرد، منجر به خروج نیروهای نظامی آمریکا و به قدرت رسیدن رژیم امارتی طالبان در افغانستان شد نیروهایی که به هدف سرکوب نمودن  تروریستها و سرنگونی رژیم طالبان به افغانستان یورش آورده بودند، و در کمترین زمان افغانستان را از طالبان پاکسازی کرده و در نتیجه حکومت کرزی و اشرف غنی در قالب رژیم مردم سالار در افغانستان به وجود آمد.

نتبجه تلاشهای خلیلزاد ناکامی دموکراسی، ظهور مجدد طالبان، و به وجود آمدن وضعیت جاری در کشور است.

خلیلزاد در نامه استعفای خود از سابقه‌اش دفاع کرد، اما در عین حال اذعان داشت که در آخرین مسئولیت خود نتوانسته است، آن‌چه را که می‌خواسته به دست بیاورد. استعفای خلیلزاد در فاصله کمتر از دو ماه پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان صورت می‌گیرد.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان نخستین بار از استعفای قریب الوقوع زلمی خلیلزاد خبر داد و پس از آن خبرگزاری رویترز نیز به نقل از منابع مطلع آن را تایید کرد.

با کناره گیری خلیلزاد طبق اعلام وزارت امور خارجه آمریکا، توماس وست، معاون خلیلزاد  به عنوان  قائم مقام خلیلزاد و فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان یاد شده است.

توماس وست قائم مقام آقای خلیل‌زاد که سیاست‌های دولت بایدن را برای خروج از افغانستان هدایت کرده و چندین ماه از نزدیک با خلیل‌زاد همکاری داشته جانشین او در این مقام خواهد شد

زلمی خلیلزاد برای سه سال به عنوان نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان مسئولیت مذاکرات واشینگتن با طالبان را بر عهده داشته است و در گفت‌وگوهای صلح با این گروه  نقشی کلیدی ایفا کرد.

مقامات کنونی و سابق ایالات متحده به خبرگزاری رویترز گفته‌اند از آنجا که زلمی خلیلزاد برای مدت سه سال مسئولیت مذاکره با طالبان را بر عهده داشت به نماد بزرگترین شکست دیلماتیک ایالات متحده در سال‌های اخیر تبدیل شده است.

ولی آنچه که بایست به آن اذعان کرد این است که بالشکرکشی طالبان در افغانستان و خروج سپاهیان آمریکا از کشور، نه تروریست سرکوب شد و نه بستر فعالیت تروریستها در افغانستان از بین رفت، بلکه برعکس، حملات تروریستی و دهشت افگنی همچنان سایه سیاه و دهشتبارش افغانستان را فرا گرفته است. طی دو هفته پیاپی نمازگزاران مسلمان در مساجد مورد حمله قرار می گیرد.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.