افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

دیدبان حقوق بشر: طالبان هزاره ها و کارمندان پیشین دولت را با کوج اجباری، مجازات می‌کنند
01 آبان 1400 - 9:16
شناسه : 920
بازدید 35
0
دیدبان حقوق بشر: طالبان هزاره ها و کارمندان پیشین دولت را با کوج اجباری، مجازات می‌کنند بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر: طالبان در چند ولایت افغانستان شهروندان این کشور را به طور اجباری کوچ‌داده‌‎اند تا زمین‌های آن‌ها را به حامیان و طرفدراان خود تحویل بدهند.
پ
پ

بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر: طالبان در چند ولایت افغانستان شهروندان این کشور را به طور اجباری کوچ‌داده‌‎اند تا زمین‌های آن‌ها را به حامیان و طرفدراان خود تحویل بدهند.
بر بنیاد گزارش این سازمان، بسیاری از خانواده‌هایی که آواره و محبور به ترک زمین و خانه‌های شان شده‌ شیعه، هزاره و از کارمندان پیشین دولت هستند.
پاتریشیا گاسمن‌، مدیر بخش آسیا در دیده‌بان حقوق بشر گفته است: «طالبان هزاره‌ها و دیگران را بر اساس قومیت یا عقاید سیاسی به اجبار از محلات‌شان بیرون می‌کنند تا خانه‌های آن‌ها را به حامیان خود پاداش بدهند.»
به گفته گاسمن «این اخراج‌با تهدید و به زور، بدون هیچ‌گونه روند قانونی و سوء استفاده جدی صورت گرفته است که نوعی از مجازات دسته‌جمعی خوانده می‌شود.»
او گفته است: «آواره کردن خانواده‌ها در هنگام برداشت محصول و درست قبل از شروع زمستان بی‌رحمانه و ستمگرانه است».
پاترشیا گاسمن از گروه طالبان خواسته که کوج اجباری هزاره‌ها را متوقف کند و به اختلافات مالکیت زمین، مطابق قانون و روند قضایی عادلانه رسیدگی کنند.
پیش از این نیز گزارشهای محلی و نیز سخنان حاجی محمد محقق حاکی از این بود که طالبان در دایکندی به ۸۰۰ خانواده هزاره هشدار داده بود که مناطق‌شان را ترک کنند و آنها مجبور به ترک خانه و رها کردن زمینهای خود شدند.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر نوشته است که، طالبان در اوایل ماه جاری میلادی، صدها خانواده را از ولایت‌های هلمند، بلخ، دایکندی، ارزگان و قندهار از خانه‌های شان اخراج کرده‌اند که در بسیاری موارد پس از هشدار طالبان، مردم تنها سه روز وقت داشته‌اند.
ساکنان محل به دیدبان حقوق بشر گفته‌اند که به آن‌ها فرصت کافی داده نشده بود تا تمامی وسایل و اسباب خود را حمل کنند.


بر اساس گزارشهای محلی از ولایت دایکندی، کسانی که مجبور ترک خانه و رها کردن زمینهای شان شده بودند، طالبان به آنها اجازه ندادند تا داراییها و وسایل شان را با خود ببرند فقط اجازه دادند تا مقدار ناچیزی از داراییهای شان را با خود ببرند.
دید‌بان حقوق بشر در این گزارش گفته است: هزاره‌ها که بیشتر پیرو مذهب شیعه هستند، در دهه ۱۹۹۰ میلادی توسط نیروهای طالبان هدف کشتار جمعی قرار گرفتند اما؛ از ۱۰۰ سال به این طرف با تبعیض و سوء‌استفاده متوالی‌دولت‌ها در افغانستان قرار گرفته است.
در این گزارش، یک تحلیل‌گر سیاسی پیشین سازمان ملل متحد گفته است که اخطارهای تخلیه را مشاهده کرده است که به ساکنان می‌گویند اگر آن‌ها رعایت نکنند، «حق ندارند از عواقب آن شکایت کنند».
این سازمان در گزارش خود به اظهارات طالبان استناد کرده گفته است، این کار بر بنیاد حکم محکمه صورت گرفته اما؛ خانواده‌های که مجبور به کوچ اجباری شده اند، مدعی شده که از دهه ۱۹۷۰ میلادی مالک این زمین بوده‌اند.
باشندگان ولسوالی ناو‌میش هلمند به دید‌بان حقوق بشر گفته‌اند که طالبان در اواخر ماه سپتامبر نامه‌ای را به ۴۰۰ خانواده فرستاده و دستور اخرج آن‌ها را صادر کرده است.
دید‌بان حقوق بشر در این گزارش خود گفته است که پیش‌تر جابه‌جایی در ۱۵ روستای ولایت‌های دایکندی و ارزگان صورت گرفته و دست‌کم دو هزار و ۸۰۰ نفر از هزاره‌ها از مناطق‌شان بیرون شده‌اند. دیدبان حقوق بشر افزوده که طالبان حتی به مردم اجازه نداده‌اند که محصولات زراعتی خود را ببرند.
این سازمان گفته است که پس از رسانه‌ای شدن موضوع کوچ اجباری توسط طالبان، دستور تخلیه مناطق لغو شده اما؛ تا کنون آواره شدگان اجباری به مناطق اصلی شان برنگشته اند.
در مورد ولایت قندهار، دید‌بان حقوق بشر نیز گزارش داده است که طالبان در میانه ماه سپتامبر سه روز به ساکنان یک مجتمع مسکونی متعلق به دولت فرصت داده بودند که از مناطق‌شان بیرون شوند.
سازمان دیده بان حقوق بشر تائید کرده است که تنها در ظرف سال جاری میلادی بیش از شش صد هزار نفر به دلیل جنگ، خشکسالی و اقتصاد خراب، از محلات‌شان بی‌جا شده‌اند
این سازمان گفته است که قوانین بین‌المللی اخراج اجباری را که به‌عنوان حذف دایم یا موقت افراد، خانواده‌ها یا جوامع خلاف میل آن‌ها از خانه یا سرزمین‌شان، بدون دسترسی به اشکال مناسب حمایت قانونی یا سایر موارد تعریف شده است، منع قرار داده است
به گفته دیده‌بان حقوق بشر اخراج اجباری در افغانستان از سوی طالبان در شرایط اعمال می‌شود که این کشور با موج بی‌سابقه ‌۴ میلیونی آوارگان داخلی روبروست.
گزارش دیدبان حقوق بشر در مورد کوچ اجباری هزاره‌ها در حالی منتشر شده است که سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان در سفری به مسکو با خبرنگاران، کوچ اجباری هزاره‌ها را رد کرده و گفته است که اگر موردی اتفاق افتاده باشد، بررسی می‌کند اما؛ بسیاری از مشکلات ناشی از اختلافات منطقه‌ای است.
پیش از این شفقنا نیز گزارش داده بود که : ویدیوهای در روزهای اخیر در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، نشان می‌دهد که شماری از هزاره ‌های قریه‏ جات؛ کیندر، شاغلجه، ناله علیا، ناله سفلی، مجبور جوی، چپجوی، سیاه لاش، جری باغ ، بالاسر تگابدار، میدان ملک، نو آباد و دره زین لوره شیو ولسوالی گیزاب ارزگان که تازه از سوی گروه طالبان به ولایت دایکندی محلق شده می‏ گویند، از سوی خوانین و بعضی پشتون‏ ها به حمایت شخصِ بنام جمهور از خوانین قریه خلج درهمکاری والی طالبان در ولایت دایکندی و ولسوال گیزاب، بالای زمین های مردم مناطق متذکره ادعای ملکیت نموده و مردم این ساحات را بدون برگزاری کدام محکمه قانونی و طی مراحل محاکم ثلاثه به زور نظامی مجبور به کوچ اجباری نموده اند و برای شان مهلت ۹ روزه تعیین نموده‌اند که خانه شان را ترک گویند.
گفته می‌شود، درمناطق متذکره حدود ۲۳۰۰ خانوار زندگی می‌کنند.

بر اساس این گزارش: یکی از باشندگان تگابدار ولسوالی گیزاب می‏‌گوید: اشخاصی بنام جمهور خان و ظاهر خان تیموری بالای ما عارض هستند که زمین های شان توسط ما غصب شده اند.
او می‏ گوید، ۴۰ سال می‌باشد در ساحه زندگی دارد و با صدها مشکلات زندگی ساخته اند، اما حالا شماری می آیند و با زور گروه طالبان ما را تهدید به کوچ اجباری می نمایند.
باشندگان مناطق متذکره می گویند، برای ما ۹ روز مهلت تعیین کرده اند که خانه های خویش را ترک گوییم.
باشندگان محل می گویند، هر کسی که بالای عرایض دارند، باید به شکل قانونی دوسیه شان را پیگیری نموده و توسط زور تفنگ کاری به جای نخواهند رسید.آنان از مسئولان گروه طالبان در دایکندی می‏گویند، که جهت بررسی این موضوع هئیتی با صلاحیتی را در ساحه بفرستند تا موضوع را از نزدیک مورد بررسی قرارداده و راه حل منطقی پیدا نمایند.

بر بنیاد این گزارش، باشندگان محل می گویند:« ۴۰ سال می شود که ما از این زمین ها استفاده می نماییم و در دوره قبلی امارت اسلامی و جمهوریت ساکن محل بودیم و هیچ کس بالای عارض نبودند، اما حالا این مشکل بوجود آمده است».
این گزارش افزوده است که صدیق الله عابد قوماندان امنیه گروه طالبان برای ولایت دایکندی از این موضوع اظهار بی خبری نموده گفت: تا اکنون کدام عرایضی در پیوند به موضوع دریافت نکرده اند. و این موضوع را به صورت جدی پیگیری خواهد نمود و به هیچ کس اجازه سوء استفاده را نخواهند داد.
قوماندان امنیه طالبان می‏گوید، اگر چنین موضوعی وجود داشته باشد، باید از مجرای قانونی پیگیری وحل وفصل شود.
بر اساس این گزارش، خبرهای تایید ناشده‏ی دیگر نیز از ولسوالی های دیگر دایکندی به گوش می رسند که شماری کوچی ها از ولایات همجوار دایکندی وارد این ولایت شده و باشندگان محل را تهدید کرده اند که زمین های شما مال ما می باشند.
از سوی دیگر در ادامه فشار کوچ اجباری، گزارش رسانه حکایت دارد که طالبان هزاره ها را برای جمع آوری زکات و پرداخت خون بهای افراد کشته شده خود زیر فشار قرار داده اند.
خبرگزاری ایرنا به گزارشی از خبرگزاری صدای افغان گزارش داد که روز دوشنبه در استان غزنی طالبان از مردم شهرستان هزاره نشین «ناور» خواستند خون بهای ۲ تن از نیروهایشان در شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور را به مبلغ یک و نیم میلیون افغانی بپردازند.
این افراد قبل از سقوط غور به‌دست طالبان در روستاهای «قند سنگ» و «شورک» شهر فیروزکوه کشته شده بودند. طالبان تاکنون ۵۰۹ هزار افغانی از ساکنان این روستا به عنوان خون‌بها گرفته اند و به مردم و ساکنان روستا ۲ روز فرصت داده اند که باقی مانده پول را جمع آوری کنند.
عشایر پشتون‌ طی چند سال گذشته در فصل بهار با هجوم به مناطق هزاره نشین اقدام به چرای دام های خود در شهرستان “بهسود”در استان میدان وردک و شهرستان ناور استان غزنی می کنند که درجریان این برخورد یک فرد مسلح کشته شده و اکنون از مردم این مناطق می خواهند پنج میلیون افغانی را به عنوان خون بها پراخت کنند.
در این درگیری ها دهها نفر از مردم هزاره کشته شده و منازل آنها توسط عشایر به آتش کشیده شده است و اکنون بواسطه آن درگیری ها از مردم غرامت طلب می کند.
براساس گزارش های منتشر شده طالبان از مردم این مناطق خواسته اند که تا ۳۰ مهر غرامت را به همراه ۳۰ قبضه سلاح تحویل دهند.
خبرگزاری جمهور افغانستان از استان غور در مرکز این کشور نیز گزارش داده است که طالبان در این استان به مردم مناطق «قندسنگ» و «شورک» در نزدیکی شهر فیروزکوه مرکز استان غور نیز دستور داده است که یک میلیون و ۵۰۰ هزار افغانی برای افراد این گروه که در سال های گذشته در درگیری‌ها در این استان کشته شده اند، غرامت بپردازند.
این فشارها و درخواست غرامت در حالی مطرح می شود که رهبر طالبان اعلام عفو عمومی کرده اما در برخی از مناطق افراد طالبان اقدام به اخاذی و آزار و اذیت هزاره ها می کنند.
این فشارها و جمع آوری پول توسط گروه طالبان در حالی ادامه دارد که بحران اقتصادی و فقر در افغانستان رو به افزایش است و مردم بشدت نیازمند کمک های بشردوستانه هستند.
سازمان های بین المللی با اشاره به نیاز ۹۷ درصد از مردم افغانستان به کمک فوری اعلام کرد اگر کمک فوری به مردم نشود فاجعه انسانی در افغانستان رخ می دهد.
در چنین شرایطی گروه طالبان بجای کمک به مردم بویژه مناطق دشوار گذر هزاره های شیعه با اخاذی از مردم به بهانه های مختلف باعث تشدید بحران می شود.
این گزارش می افزاید که از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، اقلیت‌های قومی و مذهبی از جمله شیعیان هزاره مورد خشونت این گروه قرار گرفته‌اند.

خشونت به انگیزه قومی و مذهبی و نیز کوچ اجباری بر اساس اسناد و قوانین بین الملل، از موارد جنایت علیه بشریت، و نقض حقوق بشر می باشد، و قابلیت تعقیب بین المللی کیفری می باشد. گزارشات و نیز گزارش دیده بان حقوق بشر، حکایت از خشونت و کوچ اجباری در این کشور دارد.

 

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.