افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

سومین پیش نشست «همایش زنان در افغانستان، فرصت ها، چالش ها و راهکارها» در شهر مقدس قم برگزار شد
01 آبان 1400 - 20:01
شناسه : 962
بازدید 26
0
سومین پیش نشست «همایش زنان در افغانستان، فرصت ها، چالش ها و راهکارها» در شهر مقدس قم برگزار شد مرکز فرهنگی - اجتماعی بشارت، انجمن طلاب خواهران افغانستان، کانون فرهنگی آموزشی رسالت و مجمع علمی فرهنگی والعصر، سومین پیش نشست «همایش زنان در افغانستان، فرصت¬ها، چالش¬ها و راهکارها» را با همکاری معاونت پژوهشی مؤسسه آموزش عالی شهیده بنت الهدی در شهر مقدس قم برگزار کرد.
پ
پ


سومین پیش نشست همایش زنان، روز چهار شنبه ۲۰/۸/۱۳۸۸ در سالن اجتماعات، مؤسسۀ آموزش عالی شهیده بنت الهدی با تلاوتی آیاتی از کلام الله مجید آغاز گردید و پس از آن دبیر علمی همایش جناب دکتر رحمت الله رضایی به سخنرانی پرداخت و و دیدگاه مفسران را پیرامون آیه انا جعلناکم شعوبا و قبائل لتعارفوا بیان کرده و گفت : مفسران آنچه که را عموما از آیه استفاده کرده بدین معنا است که این آیه توصیه های اخلاقی وارزشی به انسان می کند، که شما را سیاه و سفید و شعوب و قبائل آفریدم تا یکدیگر را شناسید.
ب شود.ه گوشه هایی از محرومیتها و ستمهایی که زنان با آنها مواجه بوده اشاره کردند. ازدواجهای اجباری، بدلی و محرومیت زنان را ازارث، جزء مصادیق این حق ستمها برشمردند.
دکتر رضایی دیدگاه جدید را مطرح کرد و آیه مبارکه را نفی بر دیدگاه فمینیسم و طالبانیسم خواند وگفت: منظور از شناختی که در آیه مطرح است، شناخت حق است. لتعرفوا الحق. شما را مرد و زن آفرید و شما را قبائل مختلف آفرید تا حق را بشناسید، یعنی به حکمت خداوند پی ببریم. علم و حکمت و قدرت خداوند را بشناسیم. نکته ای را که می خواهم عرض کنم همین است. خداوند می گوید: من مرد و زن آفریدم. و این نفی نگاهی است که امروز نگاه تک جنسی به آدم و عالم دارد و نمونه بارز آن نگاه فمینیستی است. فمینیستها مدعی اند جامعه است که زن را زن می سازد. جامعه روابط مرد و زن را تعیین می کند. ولی آیه شریف بالصراحه نفی می کند که بذر تکثر و تنوع در خلقت کاشتۀ حضرت حق است. خداوند چنین آفریده است. خداوند کثرت را در آفریده است.بیر علمی همایش در بارۀ معیارهای مقاله علمی، و نحوۀ ارزیابی مقالات، نیز مطالب سود مندی بیان کردند.
سپس حجت الاسلام آقای خادم حسین فاضلی از طلاب پژوهشگر و محقق، در موضوع مشارکت سیاسی زنان، به ایراد سخن پرداخته و گفت: در افغانستان پساطالبانیسم، چند انتخاباتی که برگزار شد، بانوان در همه صحنه های سیاسی ومشارکت جمعی نقش فعال داشتند. هم در برگزاری لوی جرگه و هم در انتخابات اولین ریاست جمهوری و هم در انتخابات پارلمان و نیز در دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری. بانوان افغانی در یک حرکت اعتدال آمیز در چار چوب قانون و شریعت می توانند نقش کلیدی را در آینده افغانستان ایفا کند.
این نشست با برنامه پاسخ به سوالات پی گرفته شد و حجت الاسلام حمید زکی مسئول دبیر خانۀ همایش ضمن تشکر از معاونت پژوهش مؤسسۀ آموزش عالی شهیده بنت الهدی مطالبی در بارۀ نحوۀ نگارش مقاله، و چگونگی مراجعه به منابع مورد نیاز، بیان کردند. و پس از آن حجت الاسلام آقای حکمت دبیر همایش، و نیز جناب آقای مهدوی مسئول دبیر اجرایی همایش، به دیگر پرسشهای حضار پاسخ گفتند.
گفتنی است اولین و دومین پیش نشست این همایش دو هفته پیش در مجتمع عالی فقه و مؤسسۀ آموزش عالی شهیده بنت الهدی برگزار شده بود.
هدف از برگزاری این پیش نشستها، توجیه مخاطبین، آشنایی |آنها با سرفصلها و عناوین فراخوان همایش است. این همایش سال جاری در ایران و سال آینده در افغانستان برگزار خواهد شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.