افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

اعلام موجودیت شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان
02 آبان 1400 - 9:35
شناسه : 966
بازدید 26
1

به گزارش خبرگزاری بشارت به نقل از منابع خبری، «عبدالرب الرسول سیاف»، «محمد محقق»، «عبدالرشید دوستم»، «محمد یونس قانونی»، «عطا محمد نور»، «عبدالهادی ارغندیوال» و «انجنیر محمد خان» شامل آن هستند و از ایجاد «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» خبر دادند. اعلامیه رسمی این شورا، روز جمعه ۲۲ اکتبر (۳۰ میزان ۱۴۰۰) از […]

پ
پ

به گزارش خبرگزاری بشارت به نقل از منابع خبری، «عبدالرب الرسول سیاف»، «محمد محقق»، «عبدالرشید دوستم»، «محمد یونس قانونی»، «عطا محمد نور»، «عبدالهادی ارغندیوال» و «انجنیر محمد خان» شامل آن هستند و از ایجاد «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» خبر دادند.
اعلامیه رسمی این شورا، روز جمعه ۲۲ اکتبر (۳۰ میزان ۱۴۰۰) از سوی برخی از رهبران سیاسی از جمله عطا محمد نور، از رهبران حزب جمعیت اسلامی افغانستان و عبدالرب رسول سیاف، از رهبران قومی و مذهبی منتشر شده است
در بیانیه منتشر این شورا آمده است که وضعیت موجود افغانستان برای هیچ هموطن افغانستانی قابل تحمل نیست بنابراین جمعی از احزاب گروه‌ها و شخصیت‌های این کشور «برای رهایی کشور و ملت از این وضعیت ذلت‌بار با هم مشورت نموده و جبهه‌ای را تحت عنوان «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» تاسیس کردند.»
براساس این بیانیه، برنامه کاری این جبهه به دو بخش عمده سیاسی و نظامی تدوین گردیده است و تاکید می‌شود «ترجیح ما رسیدن به یک صلح پایدار از راه سیاسی است».
در بخش تلاش‌های سیاسی این بیانیه بر ضرورت آغاز مذاکرات صلح تاکید شده است که «متضمن اعاده جمهوریت مبتنی بر اصول اسلامی و به میان آوردن یک نظام منتخب با مشارکت عادلانه همه اقوام وجریان‌ها و اقشار مختلف جامعه ومتضمن تامین حقوق اساسی شهروندان، خصوصا زنان و اطفال و معلولین و اقلیت‌ها باشد».
در بخش تلاش‌های دفاعی این بیانیه نیز آمده که اگر طالبان و حامیانش به راه‌حل سیاسی تن ندهند «ما به ناچار به بخش دوم مبارزه (فعالیت‌های نظامی) متوسل خواهیم شد. باید خاطرنشان ساخت که مسئولیت و پیامد‌های آن به دوش جانب مقابل خواهد بود».
شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان در ادامه نیز از مردم این کشور می‌خواهد تا «خود را براى یک مقاومت دشوار و درازمدت در برابر استبداد داخلى و تجاوز و اشغالگرى خارجى آماده کنند».
اعضای این شورا از کشورهای جهان خواسته‌اند از به رسمیت شناختن طالبان و کابینه این گروه خودداری کنند و از مردم افغانستان برای رسیدن به صلح و تامین حقوق گروه‌های مختلف از جمله زنان و اقلیت‌های دینی و قومی حمایت کنند.
رهبران این شورا همچنین از مردم افغانستان دعوت کرده‌اند که خود را برای یک مقاومت بلندمدت و البته سخت در برابر طالبان آماده کنند.
در بخش دیگری از بیانیه این شورا از گروه طالبان خواسته شده به کشتار مردم و بازداشت فعالین مدنی و نظامیان پیشین پایان دهد و روند کوچ اجباری مردم و تصرف خانه‌ها را متوقف کنند.
در پایان بیانیه، اعضای این شورا از جامعه جهانی و نهادهای خیریه خواسته‌اند تا به طور مستقیم به مردم افغانستان کمک کنند.
عطا محمد نور، از اعضای این شورا روز جمعه این بیانیه را در صفحه فیسبوک خود به اشتراک گذاشت.
گفته می شود که محمدکریم خلیلی، عضویتش در شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان را رد کرده است.
هنوز مشخص نیست که این شورا از کدام کشور اعلام موجودیت کرده است، اما در نخستین اعلامیه‌ای که نشر شد، برنامه کاری شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی بر دو بخش عمده «سیاسی و نظامی» می‌چرخد.
بر بنیاد گزارش روزنامه هشت صبح، طالبان نسبت به این اعلامیه واکنش نشان داده و می گویند که جنگ به پایان رسیده.
بلال کریمی، از سخنگویان طالبان به روزنامه ۸صبح گفته است که این چهره‌ها امتحان خود را به مردم داده‌اند و اجازه اخلال را نخواهند داد. با این حساب . سخنگویی طالبان گفته است که امیدواری‌ ما این است که این‌ها به کار کردهای‌شان تجدید نظر کنند و به زنده‌گی عادی‌شان ادامه دهند.
او خطاب به این چهره‌ها گفت که در جریان ۲۰ سال گذشته که امکانات در اختیار این افراد بود و حمایت کشورهای دیگر را نیز داشتند، نتوانستند کاری انجام دهند. اکنون نیز کاری از دست این سیاسیون ساخته نیست.
سقوط دولت اشرف و یا تسلیم دهی دولت به طالبان در تعامل با آمریکا، افغانستان دچار بحران و فقر و فاجعه انسانی شده است، نخبگان در حال ترک کشور و مردم گرفتار عوامل مرگ و زندگی و گرفتار یاس و اماندگی شده است و در چنین وضعیتی که همه امیدها بر باد رفته است اعلام موجودیت شورای مقاومت و کشاندن مردم را در میدان جنگ در محور این شورا اما و اگر های زیادی را همراه با شک و ترید  در پی دارد. و از سویی اگر تحولات مثبتی به وجود نیاید تحمل وضعیت فلاکت بار کنونی برای مردم دشوار و غیر قابل تحمل خواهد بود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.