جمعه, ۳۰ ثور , ۱۴۰۱ Friday, 20 May , 2022 تعداد کل نوشته ها : 681×

besharat news

«همایش زنان در افغانستان، فرصت¬ها، چالش¬ها و راهکارها» در قم برگزار شد
24 اکتبر 2021 - 11:55
شناسه : 1009
بازدید 34
1
«همایش زنان در افغانستان، فرصت¬ها، چالش¬ها و راهکارها» در قم برگزار شد مرکز فرهنگی - اجتماعی بشارت، انجمن طلاب خواهران افغانستان کانون فرهنگی آموزشی رسالت و مجمع علمی فرهنگی والعصر، « همایش زنان در افغانستان، فرصت¬ها، چالش¬ها و راهکارها» را پیش از ظهر و بعد از ظهر با حضور گسترده خواهران و برادران برگزار کردند.
پ
پ
مرکز فرهنگی – اجتماعی بشارت، انجمن طلاب خواهران افغانستان کانون فرهنگی آموزشی رسالت و مجمع علمی فرهنگی والعصر، « همایش زنان در افغانستان، فرصت¬ها، چالش¬ها و راهکارها» را پیش از ظهر و بعد از ظهر با حضور گسترده خواهران و برادران برگزار کردند.
اين همايش روز جمعه ۱۸/۱۰/۱۳۸۸ با همکاري جامعه المصطفي العالميه(ص) در شهر مقدس قم سالن قدس باتلاوتي آياتي از کلام الله مجيد با حضور پرشکوه خواهران و برادران دانشجو و طلبه، شخصيتهاي علمي و فرهنگي، و نمايندگان دفتر آيت الله العظمي محقق کابلي و آيت الله العظمي فياض برگزار گرديد.
در همايش يک روزه «زنان در افغانستان» پيام آيت الله العظمي محقق کابلي توسط حجت الاسلام آقاي رسولي قرائت گرديد. و در بخشي از پيام آمده بود:
« قابليت‌ها و توانايي‌هاي زن و مرد کاملاً يکسان نيست، بلکه تفاوت‌هاي طبيعي در توانمندي‌ها و راه‌هاي فعليت‌ بخشيدن به آن‌ها و در نتيجه تفاوت‌هایي در ناحيه‌ي حقوق و تکاليف ميان زن و مرد وجود دارد. در نگاه اسلامي، دفاع حقيقي از حقوق زنان،‌ حمايت از همان حقوقي است که شارع مقدس براي زنان بيان نموده است. به همين دليل، تفاوت‌هايي که در احکام مربوط به زن ومرد وجود دارد، حکيمانه و واقع بينانه است. تفاوت‌هاي موجود دليل بر نقصان يا ضعف زنان نيستند، بلکه صرفاً‌ بيانگر راه‌‌هاي تقرب زنان به کمال مطلق است، که در آن همه‌ي جهات وجودي آنان لحاظ شده است.
از ديگر برنامه هاي اين همايش علمي سخنراني حجت الاسلام آقاي حکمت دبير همايش بود. ايشان ضمن تشکر از همکاران، نويسندگان،‌ و بخشهاي مختلف جامعه المصطفي العالميه(ص) به بيان اهداف و ضرورت همايش پرداخت و آموزه هاي دين مبين اسلام راهکار عملي و واقع بينانه براي احقاق حقوق زنان دانسته و گفت: «دين مبين اسلام آموزه‌ها و راهکارهاي عملي و کاملاً‌ واقع‌بينانه براي احقاق حقوق زنان و حضور اجتماعي شرافت‌‌مندانه‌ي آنان دارد
و با در نظر داشت باورهاي عميقاً ديني مردم مسلمان افغانستان، برگزار کنندگان همايش براين باورند که اگر آموزه‌هاي اسلامي به شايستگي بيان شوند، هم مي‌توان با تحجرگرايي ديني و رسومات خرافي مبارزه کرد و هم مي‌توان از نفوذ و گسترش انديشه‌هاي فمينيستي جلوگيري نمود».از ديگر سخنرانان اين همايش علمي جناب حجت الاسلام و المسلمين آقاي محامي نماينده جامعه المصطفي در افغانستان و حجت الاسلام دکتر عبدالمجيد ناصري بود.
از برنامه هاي ديگر همايش، اجراي تواشيح، قرائت شعر و ارائه مقالات برتر بود که به شرح زير اجرا گرديد:
افغانستان و حق مشارکت سياسي زنان، به وسيله حجت الاسلام و المسلمین آقاي عبدالحکيم سليمي
تدابير سياست جنايي افغانستان در قبال بزه ديدگي زنان، به وسيله خانم معصومه سادات نوري
تازيانه را فراموش کن، به وسيله آقاي محمد هدايت
مطالعات ديني و جنسيت، حجت الاسلام دکتر سيد مهدي افضلي
زنان و مبارزه با استبداد در افغانستان، خانم گلشاد حيدري.
جايگاه زن در نظام سياسي اسلام از ديدگاه آيت الله العظمي فياض، به وسيله حجت الاسلام محمد جواد برهاني
اسلام و فمينيسم، حجت الاسلام دکتر رحمت الله رضايي دبير علمي همايش
مشارکت سياسي زنان در افغانستان پسا طالبان، خانم سکينه محرابي
خشونت و راهکارهاي کاهش آن عليه زنان در افغانستان، حجت الاسلام محمد علي ابراهيمي.
قرائت شعر، خانم زهرا زاهدي و خانم مينا نصر
نقد ساختاري شعر مقاومت زنان افغانستان، خانم اعظم بابائي از ايران.
قرائت بيانيه پاياني همايش بود از ديگر برنامه هاي اين همايش بود که به وسيله محمد اسحاق مهدوي دبير اجرايي همايش قرائت گرديد و سخنراني حجت الاسلام والمسلمين حميد زکي، مسئول دبيرخانه همايش پايان بخش اين همايش عظيم ملي بود.
مسئول دبيرخانه همايش ضمن جمع بندي از همايش يک روزه، گزارش مختصري از وضعيت مقالات رسيده به دبيرخانه ارائه نمود و گفت: نزديک به ۱۳۰ مقاله تا به حال دبير خانه رسيده است و مقالات از نظر کميت و کيفيت قابل توجه است و۷۰٪ مقالات قابليت چاپ در مجموعه مقالات همايش را دارد و ما اميدواريم که به زودي در سه جلد منتشر گردد و به عنوان منبع قابل توجه در حوزه زنان، در اختيار علاقه مندان به مباحث زنان قرار گيرد و براي کساني که دغدغه اين گونه مباحث را دارند مفيد واقع شود.
آقاي زکي در بخشي از سخنانش گفت: زنان به خاطر وضعيت و لطافت خاص روحي و جسميي که دارد، بيشتر از مردان در معرض آسيب و چالش قرار دارند. و اين اختصاص به عصر و زمان ما ندارد. زنان هم در جاهليت قديم و هم در جاهليت جديد، مورد بي مهري، ستم و تبعيض واقع شده و همواره در دوتيغه افراط و تفريط گرفتار بوده اند. کرامت و جايگاه زنان هم در عصر و زمان پيش از اسلام مورد تهديد بود و هم در عصر شگوفايي خرد ودانش مورد تهديد است
 اسلام افزون بر وضع مقررات و تعيين وظايف و حقوق زنان و مردان، که تضمين کننده کرامت و جايگاه واقعي زن و احقاق حقوق آنها است، توصيه هاي اخلاقي فراوان در باره رفتار نيک و بر حذر داشتن از رفتارهاي ناپسند نسبت به زنان دارد. و با مطالعه و تحقيق در احاديث و گفتار پيامبر اکرم(ص) گوهرهاي نابي در اين باره به دست مي آيد. و يکي از راهکارهاي کاهش خشونت عليه زنان، نهادينه کردن توصيه هاي اخلاقي در باره نيک رفتاري با زنان است. توصيه هاي اخلاقي که مردان را علاوه بر مراعات حقوق زنان، ملزم به خوش رفتاري با زنان مي کند، در اسلام خوش رفتاري با زنان و خانواده معيار خوب بودن انسان دانسته شده و خشونت و بدرفتاري با خانواده و زنان از خصوصيات مردان لئيم به شمار آمده است. و پيامبر بزرگوار اسلام فرموده است که زنان را جز مردان لئيم و بدسيرت توهين و تحقير نمي کند.
آقاي زکي در جمع بندي نهايي ياد آور شد: اميدواريم که مقالات رسيده به همايش، و همچنين مطالب ايراد شده در چهار پيش همايش بتواند راه معتدلي را فراروي زنان بگشايد، و زنان را از دام و دو تيغه افراط و تفريط نجات بخشد و بانوان شاهد شکوه کرامت و جايگاه واقعي خويش در عصر جاهليت جديد باشد.
نمایشگاهی از توامندیهای زنان  افغانستان در کنار  همایش زنان در افغانستان
از ديگر برنامه هاي جذاب همايش زنان، برگزاري نمايشگاه از آثار و توانمنديهاي علمي، هنري و تبليغي بانوان در کنار همايش بود که با مسئوليت خانم غفاري و تلاش و زحمت همکارانشان خانم احمدي، خانم صابريٰ، خانم محقق، خانم نجاتي، خانم حبيبه احساني، خانم موحدي (مينا نصر) داير گرديده بود و از جمله اقلامي که در نمايشگاه جلب توجه مي کرد، مجلات، کتاب، مقالات و سايتهايي بود که به وسيله زنان توليد شده بود و يا در باره زنان به ثمر رسيده بود. آثار هنري، شامل نقاشي، خطاطي، تنديس بانوان موفق بود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.