افزونه جلالی را نصب کنید. Saturday, 26 November , 2022 تعداد کل نوشته ها : 697×

besharat news

سمینار بین المللی بررسی اندیشه های شهید سید اسماعیل بلخی(ره) در کابل برگزارشد
03 آبان 1400 - 18:28
شناسه : 1039
بازدید 24
2
سمينار بين المللي بررسي انديشه هاي شهيد سيد اسماعيل بلخي(ره) در کابل برگزارشد سمينار بين المللي بررسي انديشه هاي علامه شهيد سيد اسماعيل بلخي(ره) در هتل انتركانتيننتال کابل به همت بنياد علمي - پژوهشي شهيد سيد اسماعيل بلخي و آکادمي علوم افغانستان در 22 سرطان 1389 با حضور شخصیتهای سیاسی، علمی و فرهنگی برگزارشد.
پ
پ
به اساس گزارش مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان، با حضور آقای خلیلی معاون ریاست جمهوری افغانستان آغاز به کار نموده و در ابتدای این سمینار پیام رئیس جمهور توسط آقای مهدوی مشاور فرهنگی ایشان قرائت گردید.
در بخشی از پیام آقای حامد کرزی آمده است که علامه سید اسماعیل بلخی از شخصیتهای اندیشمند، متفکر، شاعر، مرد مبارز و یکی از پیشگامان نهضت اسلامی در کشور بود. رئیس جمهور همچنین در پیامش علامه بلخی را برزگمردانی دانسته است که برای مردم افغانستان می اندیشید و زندگی رقت بار ، فقر و بدبختی حاکم بر جامعه او را نمی گذاشت تا ارام بماند و تا فرجامین روزهای حیات پربارش از طرق فرهنگی و اگاهی و آموزش به بیداری مردم می پرداخت.
آقای کرزی در بخشی از پیامش گفته است : فقر و بدبختی جامعه نمی گذاشت که این عالم فرزانه آرام بگیرد و در نتیجه ۱۵سال از عمر عزیز خود را در زندان وقت یعنی دهمزنگ کابل سپری نمود.
رئیس جمهور افغانستان در پیام خود ابراز امیدواری کرد که جوانان افغانستان بیش از گذشته با اندیشه های عالمانی بزرگ چون شهید اسماعیل بلخی(ره) آشنایی پیدا کند.
در این سمینار آقای خلیلی معاون ریاست جمهوری نیز به بیان سخنرانی در مورد اندیشه ها و شخصیت علامه بلخی پرداخته و اظهار داشت که علامه بلخی نه تنها یک عالم دینی و عارف به معرفت عرفانی، بلکه یک سیاستدانی نیز بود که فکر و اندیشه خود را در خدمت تحلیل گزاره های مهم سیاست و اجتماع قرار داده و با مبارزات درخشان خویش کارنامه روشنی را در راستای بیرون رفت از بن بستها و گره گاه های پیچیده و مغلق سیاسی از خود به جای گذاشت. معاون رئیس جمهور همچنین در بخش دیگری از صحبتهایش شجاعت و جرات بیان، شخصیت با استعداد از نگاه ظرفیت فکری را از دیگر ویژگیهای برجسته شخصیت علامه بلخی عنوان نمود.
در سمینار بین المللی دوروزه بررسی اندیشه های اساسی شهید بلخی، صدیقه بلخی عضو مجلس سنا و رئیس بنیاد علمی پژوهشی شهید بلخی در رابطه به زندگانی پدرش نیز صحبت نمود و از شهید سید اسماعیل بلخی(ره) به عنوان آزاد مردی یاد کرد که شیرین ترین ایام جوانی خود را برای آگاهی و آزادی بشر از یوغ استبداد، خود کامگی، در تبعید و زندان گذارند و در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی در سن ۴۸ سالگی به طرز مرموزی شهید شد.
سناتور صدیقه بلخی ضمن اشاره به اندیشه های اساسی شهید بلخی تاکید نمود : آزادی بیان، فقر زدایی، ایجاد وحدت ملی از اندیشه های اساسی علامه بلخی بوده است.
از شهید بلخی دیوان اشعار شامل ۷۵ هزار بیت شعر های سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و کتاب های “زنبیل” و “فلسفه الاحکام” و سلسله مقالات و سخنرانی هایی برجا مانده است

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.