جمعه, ۳۰ ثور , ۱۴۰۱ Friday, 20 May , 2022 تعداد کل نوشته ها : 681×

besharat news

سمينار یک روزه حقوق زن در خانواده و اجتماع برگزار شد
25 اکتبر 2021 - 19:03
شناسه : 1071
بازدید 40
2
سمينار یک روزه حقوق زن در خانواده و اجتماع برگزار شد به گزارش بشارت: سمینار یک روزه حقوق زن در خانواده و اجتماع از سوی مرکز فرهنگی - اجتماعی بشارت، مجمع علمی فرهنگی بشری، باهمكاري دفتر مقام ولايت دايكندي در سالن ریاست امور زنان در ولایت دایکندی برگزار شد.
پ
پ
سه شنبه: ۲۸ قوس ۱۳۹۱
به گزارش بشارت: سمینار یک روزه حقوق زن در خانواده و اجتماع از سوی مرکز فرهنگی – اجتماعی بشارت، مجمع علمی فرهنگی بشری، باهمكاري دفتر مقام ولايت دايكندي در سالن ریاست امور زنان در ولایت دایکندی برگزار شد.
این سمینار با حضور الحاج قربانعلی ارزگانی والی ولایت دایکندی، اعضای شورای علماء، اساتید حوزه و دانشگاه، اعضای شورای ولایتی، نمایندگان شوراهای زنانه و نهادهای مدنی، و جمعی از علماء و دانشجویان و جمعی زیادی از خواهران برگزار شد.
در آغاز برنامه آقاي حمید زکی دبیر سمینار با ارائه گزارشی از روند سمینار اهداف و ضرورت این سمینار را بر شمرد و گفت: مباحث مربوط به زنان در همه دوره های تاریخ از مباحث مهم و قابل توجه بوده است.
وی دستيابی به سياستهای کلان و کاربردی و برنامه سازی، و ابهام زدايي از وضعیت حقوقی زنان و تاثیرگذاری آنان در خانواده و اجتماع ارتقای کيفی وضعیت حقوقی زنان در خانواده و اجتماع، و از بین رفتن خشونت علیه زنان و ارائۀ الگويي مطلوب و متعادل از زن مسلمان، اصلاح نگرشهای افراطی و تفريطی نسبت به وضعیت حقوقی زنان را از اهداف این سمینار یاد کرد.
ایشان با اشاره به مقالاتی که در این سمینار رسیده گفت:
بیش از ۵۰ مقاله به این سمینار رسیده و مقالاتی که امتیاز چاپ را آورده در فرصت مناسب در مجموعه مقالات به چاپ خواهد رسید.
الحاج قربانعلی ارزگانی والی ولایت دایکندی نخستین سخنران این سمینار در نوبت پیش از ظهر بود، ایشان اظهار داشت: خوشبختانه امروز ما از یکسو شاهد قوانین بسیار مترقی و مناسب در باره زنان در افغانستان هستیم و از سوی دیگر حرکت عظیم زنان با همت افغانستان را به سوی آموختن علم و دانش می بینیم که این دو مساله یک امیدواری کلان برای ما خلق می کند.
وی افزود: بدون شک آن چه که امروز ما در سطح ولایت خویش شاهد هستیم، خواهران ما اهمیت و ضرورت آموزش و تعلیم و تربیه را درک کرده اند، به همین خاطر یک کاروانی عظیمی از انسان ها به سوی روشنایی و آگاهی در حرکت هستند. مقام ولایت هم چنین گفت: با اطمینان کامل برای تان بگویم که دیگر هیچ کسی قادر نخواهد بود که این نیروی بزرگ انسانی را در پشت پرده های زخیم رسوم و عنعنات ناپسند نگه دارند.
وی ادامه داد: خوشبختانه در فرهنگ دینی ما جایگاه بسیار رفیع و بلندی برای زنان در نظر گرفته شده است که منبع بسیار غنی برای استفاده زنان ما است. آن چه امروزه ما به نام های رنگارنگ غربی می بینم که بسیار در مرحله عقب تر از فرهنگ اسلامی ما قرار دارد. به همین خاطر ما از خواهران و مادران خویش می خواهیم که با در نظرداشت فرهنگ غنی اسلامی حرکت کنند و حقوق خویش را در پرتو فرهنگ مطالبه کنند.
در این سمینار هم چنین پیام استاد محمد کریم خلیلی معاون رییس جمهوری توسط سرپرست ریاست امور زنان قرائت شد
از سخنرانان دیگر این سمینار، عذرا جعفری شاروال ولایت دایکندي بود موضوع بحث ايشان در باره تبیین حق تحصیل زنان و مشکلات و آسیب ها بود.
حجت الاسلام و المسلمین آقای آیت مسئول حوزه علمیه خواهران در شهر نیلی از دیگر سخنرانان این سمینار بود. موضوع سخنراني آقای آیت در باره حق حجاب و پوشش و رهبری زنان در جامعه اسلامی بود.
آقای علیزاده رئیس مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو، و آقای استاد هدایت معاون علمی و تدریس مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو، آقای دادگر رئیس دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر، آ قای رحیم زاده، عضو شورای ولایتی، آقای مظفری و آقای عرفان از دیگر اساتید دانشگاه ناصر خسرو به تفصیل در این سمینار سخن گفت.
بخش پایانی این سمینار سخنرانی اختتامیه عبدالرشید راشدی رئیس شورای علمای ولسوالی کیتی بود.
گفتنی است در حاشیه این سمینار نمایشگاهی از آثار و توانمندیهای زنان، آثار مکتوب در باره زنان نیز به نمايش گذاشته شده بود كه با استقبال خوب بازدیدکنندگان مواجه شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.