افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

مؤسسه فرهنگی بشارت چهارمین نشست علمی با موضوع «جایگاه اهل بیت» را برگزار کرد
03 آبان 1400 - 18:53
شناسه : 1063
بازدید 25
1
مؤسسه فرهنگی بشارت چهارمین نشست علمی با موضوع «جایگاه اهل بیت» را برگزار کرد به گزارش بشارت، مؤسسه فرهنگی بشارت با همکاری حوزه علمیه رسول اعظم(ص) – بخش خواهران، چهارمین نشست علمی از سلسله نشستهایی دانش افزایی با موضوع «جایگاه اهل البیت را در 19 جوزا 1391 در ولایت دایکندی، سالن کتابخانه عمومی بشارت، برگزار کرد.
پ
پ
به گزارش بشارت، مرکز  فرهنگی-اجتماعی بشارت با همکاری حوزه علمیه رسول اعظم(ص) – بخش خواهران، چهارمین نشست علمی از سلسله نشستهایی دانش افزایی با موضوع «جایگاه اهل البیت را در ۱۹ جوزا ۱۳۹۱ در ولایت دایکندی، سالن کتابخانه عمومی بشارت، برگزار کرد.
این نشست با حضور آقای حمید زکی، استاد حوزه و از اساتید مؤسسه تحصیلات عالی ناصرخسرو، استاد صدوقی زاده از اساتید مدرسه علمیه رسول اعظم(ص) و حضور خواهران طلبه و جمعی از خواهران فرهنگی، معلمه لیسه اناث کیسو و اساتید قرآنی با تلاوتی آیاتی از کلام الله مجید توسط یک تن از خواهران آغاز شد، و پس از آن خواهر صالحی دبیر نشست علمی با طرح و تبیین موضوع، از استاد صدوقی زاده خواست تا دیدگاه شان را در باره جایگاه اهل البیت(ع) مطرح نماید.
استاد صدوقی زاده ضمن تشکر از برگزاری این نشست و از شرکت گرم خواهران، دیدگاه و نظرات شان نسبت به جایگاه اهل البیت(ع) مطرح کردند و با عنوان حدیثی از رسول گرامی اسلام(ص) اهل البیت را به عنوان میراث گرانبهای حضرت پیامبر(ص) جدا ناپذیر از قرآن خواندند.
وی با اشاره به سند حدیث ثقلین گفت: این حدیث از احادیث متواتر و مشهور و معروف است، در چندین متون معروف و قابل اعتبار برادران اهل سنت این حدیث وارد شده است از جمله مسلم در صحیحش از طریق زید بن ارقم این حدیث را نقل کرده که رسول خدا فرمود: «من دو چیزى گرانبها را در میان شما مى گذارم، که اول آن دوتا کتاب خدا است که در آن هدایت و نور است، کتاب خدا را بگیرید و به آن متمسک بشوید، و در باره کتاب خداوند بسیار ترغیب کرد، سپس فرمود: و اهلبیتى اذکرکم الله فى اهلبیتى، اذکرکم الله فى اهلبیتى، اذکرکم الله فى اهلبیتى، پس از کتاب خدا، اهل بیت من می باشد و حضرت سه بار در باره اهلبیتش با ذکر نام خداند سفارش می کند و در باره اهل بیتش خداوند را نام می برد.
قراردادن حضرت اهل بیت را در کنار «قرآن» و سه بار توصیه و تاکید در باره آن و همینطور بردن نام خداوند را در باره رعایت جایگاه و شان اهل البیت، همه بیانگر جایگاه والای اهل البیت در میان امت و نقش هدایتی اهل البیت است.
ایشان در ادامه سخنانش تاکید کرد: کتاب خداوند «ثقل اکبر» و عترت و اهل بیت به عنوان «ثقل اصغر» باید همواره در کنار همدیگر باشد. اهل البیت مفسر و مبین «کتاب خدا» است، و بشریت در هدایت و سعادت خویش محتاج به هردو نور هدایت می باشد.
وی در بخشی از سخنانش گفت: اهل البیت به عنوان عدل و همسنگ قرآن کریم و تفکیک ناپذیر از قرآن کریم است. اهل البیت همانند قرآن کریم یادگار و میراث رسول خدا(ص) در میان امت اسلامی می باشد.
استاد حمید زکی از دیگر کارشناسان این نشست علمی بود وی نیز ضمن تشکر از حضور خواهران معلمه و اساتید قرآنی، و همینطور از مشارکت خوب طلاب خواهر در این نشست علمی سخنانش را در سه محور بیان کرد.
در محور اول، با اشاره به معنای لغوی و اصطلاحی اهل البیت به مفهوم شناسی اهل البیت پرداخت و با تعریفی از اهل البیت(ع) گفت: واژه «اهل بیت» از دو کلمه «اهل» و «بیت» ترکیب یافته است. «اهل» در لغت به معناى شایسته، و نیز به معنای خانواده آمده است. و در «اهل» مفهوم اهلیت لحاظ شده است، اهلیت به معنای صلاحیت، شایستگى و لیاقت ذکر شده است، و نیز «بیت» که جمع بیوت و ابیات است به معناى خانواده، خانه، مأوى و بازگشتگاه انسان ذکر شده است. و مراد از «بیت» شرف و جایگاه کرامت انسان است همانطور که ابن اثیر و ابن منظور متذکر شده اند، بیت کنایه از شرف و نسب خانواده است.
و نیز از اینکه اراده خداوند در آیه تطهیر «انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت ویطهرکم تطهیرا» بر طهارت و پاکی اهل البیت قرار گرفته است، نشانه ای این است اهل البیت، مرکز و جایگاه شرف، عزّت و بزرگوارى است و باید همواره از هرگونه کژی و رجسی منزه و پاک باشد. این اراده خداوند ارتباط وثیق و محکم با مرکز نبوت و جایگاه وحى و شرافت دارد.
در محور دوم با اشاره به مصداق اهل البیت، و با استناد به احادیث مسلم و مشهور، گفت: اهل البیت اصحاب کساء و ۱۲ نور هدایت از نسل فاطمه زهرا(س) می باشد. وی تاکید نمود در اینکه حضرت علی، حضرت فاطمه، حضرت امام حسن و حضرت امام حسین(علیهم السلام) عترت و اهل بیت رسول خدا(ص) می باشند، احدی در آن رای و نظر مخالف ندارند.
آقای زکی در محور دوم بحثش با اشاره به اینکه اهلبیت رسول خدا(ص) ارتباط و علقه محکم با بیت نبوت و وحى دارد گفت: به جز از حضرت على، فاطمه، حسن و حسین و فرزندان معصوم حضرت فاطمه(علیهم السلام) کس و یا کسانی دیگر نمی توانند چنین جایگاهی را داشته باشند.
ایشان یاد آور شد: اهل بیت در آیه (إنما یرید الله لیذهب عنکم الرجس أهل البیت ویطهرکم تطهیرا)، در کتب لغت، محمد، على، فاطمه، حسن و حسین(علیهم السلام)ذکر شده است. و همچنین «اهل البیت» به ائمه اطهار(علیهم السلام) تا آخرین امام، نیز اطلاق گردیده است .
بنا بر این مراد از «اهل بیت»، اقرباى نزدیک رسول خدا(ص) است که اهلیت و شایستگى اهل البیت بودن آن حضرت را دارد. و مراد از «اهل بیت» در آیه تطهیر، محمد، على، فاطمه، حسن و حسین(علیهم السلام) و تا امام دوازدهم شیعیان مى باشند.
وی در محور سوم بحث، جایگاه و مقام اهل البیت(ع) را به بحث گرفت و گفت: همانطور که در بحث آقای صدوقی زاده آمد، یکی از مقام و جایگاه اهل البیت(ع) این است که میراث گرانبهای حضرت پیامبر(ص) در کنار قرآن کریم می باشد، و اهل البیت از قرآن جدا ناپذیر است. و این شایسته نیست که یک مسلمان تنها قرآن را بگیرد و اهل البیت را فراموش کند، و یا تنها به اهل البیت اکتفا کند. اهل البیت مفسر و مبین قرآن است، مسلمانان هم به قرآن و هم به اهل البیت در هدایت و سعادت خویش نیازمندند.
آقای زکی در بخشی از سخنانش نقش هدایتی اهل البیت را به بحث و بررسی گرفت و گفت : حدیثی از رسول خدا(ص) روایت شده که آن حضرت فرمود: «مثل اهل بیتى کمثل سفینه نوح من رکبها نجى و من تخلف عنها غرق» بر اساس این حدیث، مثل اهل بیت مثل سفینه نوح است، هرکس با اهل البیت باشد نجات یافته است، ولی دوری و کناره گیری از اهل البیت، هلاکت و نابودی را در پی دارد.
پاسخ به سوال و پرسشهای شرکت کنندگان بخشی از برنامه این نشست علمی بود، که با مدیریت دبیر نشست به خوبی اجراء شد.
در پایان از شرکت کنندگان پذیرایی مختصری به عمل آمد، و فعالان قرآنی، وتعدادی از خواهران فعال به طور ویژه مورد تشویق قرار گرفتند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.