افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 30 November , 2022 تعداد کل نوشته ها : 697×

besharat news

پیام استاد محمد کریم خلیلی معاون رییس جمهور و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان عنوانیِ سمینار “حقوق زن در خانواده و اجتماع” 
03 آبان 1400 - 19:06
شناسه : 1077
بازدید 44
1
پیام استاد محمد کريم خلیلی معاون رییس جمهور و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان عنوانیِ سمینار

بسم الله الرحمن الرحیم یا أَیهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ اشتراک کنندگان محترم سمینار، علما، دانشمندان و فرهیختگان گرامی! خوشحالم که جمعی از دانشوران، سمیناری را به منظور تحقیق و پژوهش در مورد “حقوق زن” تدارک دیده است. من از برگزارکنندگان این سمینار و […]

پ
پ
بسم الله الرحمن الرحیم
یا أَیهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ
اشتراک کنندگان محترم سمینار، علما، دانشمندان و فرهیختگان گرامی!
خوشحالم که جمعی از دانشوران، سمیناری را به منظور تحقیق و پژوهش در مورد “حقوق زن” تدارک دیده است. من از برگزارکنندگان این سمینار و استادان و دانشمندانی که در این پروژه علمی و پژوهشی با ارسال مقالات و ایراد سخنرانی سهم گرفته اند، صمیمانه تشکر و سپاسگزاری می نمایم.
شکی نیست که حقوق و جایگاه زن در جامعه ما به عنوان یک “مسأله” مطرح است و آنهم مسألهِ جدّی و اساسی ای که دارای ابعاد حقوقی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی می باشد.
خوشبختانه که در فصل جدید، در پاسخ به این مسأله، تلاشهای زیاد حقوقی، علمی و عملی از سوی مراجع ذیربط، اعم از دولت و نهادهای مدنی صورت گرفته است. ساختار حقوقی ای که امروزه در افغانستان برای حل مسألهِ “حقوق و جایگاه زن” پی ریزی شده است، نظیر آن در کمتر جوامع مشابه به چشم می خورد.
ما در عین پاسداشت و اهتمام به ارزشهای عرفی و ملی، تلاش کرده ایم تا حقوق زن را آنگونه که خداوند برای انسان اعطا فرموده و مطابق با ارزشهای جهان شمولی که در مقررات موضوعه بشری مانند اعلامیه جهانی حقوق بشر و کنوانسیونهای مرتبط با آن، انعکاس یافته است، در نظر بگیریم.
با این دیدگاه، قوانینی که امروزه در کشور ما وضع شده، از قانون اساسی تا قانون منع خشونت علیه زنان و همچنین نهادهایی که برای دفاع از حقوق زنان تشکیل یافته اند، همه بیانگر اهتمامِ جدّی دولت و ملت افغانستان نسبت به حقوق انسانی و دینی این بخش جامعه می باشد؛ اما باید گفت که این همه تلاشها کافی نیست و ما باید کارهای بیشتری را در عرصه انجام دهیم تا زنان مانند مردان از حقوق خویش در خانواده و اجتماع، آنطوری که باید، بهره مند شوند.
فرهیختگان گرامی!
علی رغم گزارش برخی رسانه ها که آمار خشونت علیه زنان در افغانستان را رو به افزایش نشان می دهند، دولت بر این باور است که این آمار بالا نرفته؛ بلکه سطح آگاهی مردم، روند ثبت وقایع و حوادث، سیطره نهادهای مسؤول و تلاش رسانه ها در این زمینه گسترش یافته است. اگر نگاهی به تاریخ کشور در ارتباط به موقعیت و جایگاه زنان بیندازیم، به خوبی می توانیم دریابیم که در فصل جدید، حضور زنان در اجتماع و جایگاه آنها در خانواده ها نسبت به فصول و دوره های گذشته، به مراتب بهتر شده است؛ اما تا هنوز در موقعیت و جایگاهی که شایسته شأن آنان است دست نیافته اند.
بهرحال، لازم می دانم نکاتی را در این ارتباط یادآور شوم:
آنچه که امروزه تحت عنوان “حقوق زن” مطرح می شود، در عین حالیکه این عنوان حاوی یک سلسله ارزشها و معیارهای جهان شمول است و باید همه جوامع و ملل جهان به آنها احترام بگذارند، حامل یک سلسله ارزشهای عرفی  و محلی ای نیز می باشد که فقط در جامعه و حوزه فرهنگی مربوطه شان قابل رعایت است. بنا بر این، می توان گفت که حقوق زن هم یک امر ثابت و جهان شمول است و هم یک امر نسبی و سیال که از یک جامعه تا جامعه دیگر و از یک نظام اجتماعی و فرهنگی تا نظام اجتماعی و فرهنگی دیگر تحول می پذیرد؛ اما این تحول پذیری نه به معنای نادیده گرفتن حقوق انسانی این طبقه؛ بلکه به معنای همخوانی با ارزشها و بایسته های معقول و پسندیده ای است که در یک جامعه، مورد قبول واقع شده است.
بنابر این، افغانستان به عنوان جامعه ای که ۹۹ درصد جمعیت آن، متدین به دین مبین اسلام است و نیز ارزشهای پذیرفته شده جهانی را پاس می دارد، باید رویکردی را در ارتباط با اعاده حقوق و جایگاه زنان در پیش گیرد که هر دو دغدغه را به طور معقول پاسخ دهد.
نظام حقوقی اسلام نسبت به زنان یک نظام عادلانه است؛ ولی متأسفانه عرف و عنعناتِ ناپسند، برخی باورهای نادرست و قرائتهای غیر منطقی را به نام اسلام و یا ارزشهای فرهنگی، در حق زنان روا می دارد.
با توجه به آنچه یادآور شدم، ایجاب می کند که مراجع دفاع از حقوق زنان، بخصوص رسانه ها و نهادهای مدنی باید بیش از پیش زنان را در جهت دستیابی به حقوق شان مساعدت نموده و در راستای بالا رفتن سطح آگاهیِ جامعه و خانواده ها تلاش بیشتر به خرج دهند. نکته ای که در این مورد قابل دقت است، این است که رسانه ها و جامعه مدنی باید بیشتر روی برنامه های تربیتی و آموزشی در این زمینه توجه و تمرکز نمایند تا تنها انعکاس رویدادها و حوادث!
در این فرصت بار دیگر تعهد قویِ دولت را مبنی بر دفاع از حقوق زنان و مساعدت آنها در جهت دستیابی به حقوق شان اعلام داشته و از جامعه زنان کشور انتظار دارم که با توجه به ارزشهای دینی، انسانی و نظام حقوقی کشور شان، در جهت تصاحب جایگاه واقعی شان تلاش نمایند.
بار دیگر از برگزارکنندگان این سمینار، تشکر و سپاسگزاری نموده و برای همه کسانی که در جهت حاکمیت قانون و بسط و ترویج ارزشهای انسانی، مساعی به خرج می دهند، آروزی موفقیت مزید می نمایم.
محمد کریم خلیلی
معاون رییس جمهور و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان
کابل – ۲۷ قوس ۱۳۹۱ هجری خورشیدی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.