افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 30 November , 2022 تعداد کل نوشته ها : 697×

besharat news

15 آبان 1400 - 14:58
شناسه : 1696
بازدید 37
2

‌در بررسی رساله حقوق امام سجاد (ع) ، دریافتیم که امام با توجه به مسائل بسیار ظریف ، نکاتی را یادآور می شود که در قوانین امروز بشر به آنها کمتر توجه شده ، اما در روابط میان انسانها ، اهمیت بسیار دارد . از نگاه امام سجاد (ع) ، معاشرت انسانها با یکدیگر ، […]

منبع : حقوق اقلیتها از دید گاه امام سجاد(ع) (2)
پ
پ

‌در بررسی رساله حقوق امام سجاد (ع) ، دریافتیم که امام با توجه به مسائل بسیار ظریف ، نکاتی را یادآور می شود که در قوانین امروز بشر به آنها کمتر توجه شده ، اما در روابط میان انسانها ، اهمیت بسیار دارد . از نگاه امام سجاد (ع) ، معاشرت انسانها با یکدیگر ، بین آنها حقوق و وظایفی را ایجاد می کند . مهمترین ویژگی این حقوق ، پشتوانه اخلاقی آنهاست . رعایت این حقوق می تواند جامعه بشری را از بی عدالتی و ناراستی برهاند و اخلاق زیبای انسانی را ترویج کند .
در قسمت قبل از حقوق اقلیتها در اسلام سخن گفتیم . دانستیم که اسلام حقوق شهروندان جامعه را بسیار محترم می شمارد و حریم انسانی آنها را پاس می دارد . اصولا” از نگاه اسلام ، انسانها در جایگاه بلند کرامت و شرافت قرار دارند و خداوند آنان را گرامی داشته است . امام باقر (ع ) می فرماید : « ای پسرانم ، از تجاوز به حقوق انسانها و حقوق خداوند برحذر باشید . » راهبرد اسلام این است که بین همه انسانها عدالت برقرار شود و معتقد است که هیچ چیز حتی گرایش افراد به آئین های مختلف ، مانع برقراری عدالت نیست . لذا درخصوص حقوق اقلیتها ، مشاهده می کنیم که تعالیم اسلامی ، بر حفظ حقوق عادلانه اقلیتها در جامعه تاکید می کند .
امام علی (ع) هنگامی که آگاه شد لشکریان معاویه به اموال و حقوق اهل کتاب – در حکومت او – تجاوز کرده اند ، برآشفته شد و فرمود : « اگر مرد مسلمان ، ستم بر مسلمان و معاهدی را در سرزمین اسلامی ببیند و از ناراحتی بمیرد ، بر او هیچ سرزنشی نیست . » بنا بر تعالیم اسلام ، پیروان ادیان الهی که در جامعه مسلمانان زندگی می کنند ، شهروند جامعه اسلامی هستند . آنها می توانند با حفظ مبانی دین خود ، در کنار سایر مسلمانان ، همزیستی مسالمت آمیز داشته باشند . حکومت اسلامی دربرابر عهد و پیمانی که با اهل کتاب می بندد ، متعهد می شود که جان و مال و ناموس آنها را حفظ کند . در نظام اسلامی ، اقلیتهای دینی در اجرای مراسم دینی خود آزادند . در مدارس ، دروس دینی خود را می آموزند و می توانند برای دفاع از حقوق خود ، نمایندگانی را انتخاب کنند .
گزارشی درباره حقوق اقلیت ها در جامعه
امام سجاد (ع) در بیان حقوق اقلیتها ، آنان را گرامی می دارد و از مسلمانان می خواهد که از ستم به آنها بپرهیزند و به آنچه که با آنان عهد بسته اند ، وفا کنند . زیرا که آنها در پناه خدا و رسول او هستند و اگر به آنها ظلم و بی وفایی شود ، پیامبر خود در روز قیامت با ستمگران مخاصمه خواهد کرد . وفای به عهد ، از ارزشهای مهم اخلاقی است . اسلام به رعایت پیمانها و معاهده ها ، بسیار اهمیت داده و پیمان شکنی و خیانت در معاهده را مورد نکوهش قرار می دهد . آیه ای از قرآن کریم نیز اهمیت این موضوع را این چنین بیان می کند : « ای کسانی که ایمان آورده اید ، به پیمانهای خود وفا کنید . »
از دستاوردهای مهم رعایت پیمان و وفای به عهد ، برقراری امنیت ، عدالت اجتماعی و حفظ حقوق همه اقشار جامعه است . اسلام اهل کتاب را به همکاری فرا می خواند و از آنان می خواهد که با در نظر گرفتن نقاط اشتراک ، درکنار مسلمانان ، به همزیستی مسالمت آمیز ادامه دهند . در آیه ۶۴ سوره آل عمران می فرماید : ” بگو ای اهل کتاب ، بیایید به سوی سخنی که میان ما و شما یکسان است ، که جز خدای یگانه را نپرستیم و چیزی را همتای او قرار ندهیم و بعضی از ما بعض دیگر را غیر از خدای یگانه به خدایی نپذیرد …”
به این ترتیب ، درکنار مؤمنان به اسلام ، پیروان سایر ادیان آسمانی ، از امنیت و آرامش برخوردار خواهند بود . یعنی همانگونه که مسلمانان در کشور اسلامی خود ، از آسایش بهره مند هستند ، دیگر گروههایی که در جامعه اسلامی زندگی می کنند ، باید از چنین حقی برخوردار شوند . این همان اصل همزیستی مسالمت آمیز و احترام به حقوق انسانهاست .
” شیخ شلتوت ” ، فقیه بزرگ مسلمان در این باره می گوید : « اسلام سیاست صلح جویانه را به مسلمانان توصیه کرده تا هم بر روابط خودشان با یکدیگر حاکم باشد و هم بر روابطشان با دیگر ملتها / بدین لحاظ ، صلح به عنوان رابط میان انسانها ، زمینه همکاری و تعامل آنها را با یکدیگر فراهم می آورد . اسلام تنها چیزی که از غیر مسلمانان می خواهد این است که برای پیروان آیین اسلام مزاحمت ایجاد نکنند ، ولی هرگز از آنها ( غیرمسلمانان ) نخواسته که با زور و اکراه مسلمان شوند . »

 

منبع : http://dari.irib.ir/index.php

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.