جمعه, ۳۰ ثور , ۱۴۰۱ Friday, 20 May , 2022 تعداد کل نوشته ها : 681×

besharat news

نقش وحدت آفرین عاشورا در رسانه ­ها
08 نوامبر 2021 - 16:04
شناسه : 1869
بازدید 43
2
نقش وحدت آفرین عاشورا در رسانه­ها

  حمید زکی مقدمه : حسين بن علي(ع) نواسۀ رسول خدا فرزند حضرت فاطمه(ع) است. هنگامی که حسين(عليه السلام) به دنيا آمد پيامبر (ص) او را در آغوش گرفت، در گوش او اذان گفت[۱]. طبق حديثي كه آن را احمد حنبل، ابن ماجه، ترمذی، بیهقی و دیگران نقل کرده رسول خدا(ص) فرمود: « حسين از […]

پ
پ

 

حمید زکی
مقدمه :
حسين بن علي(ع) نواسۀ رسول خدا فرزند حضرت فاطمه(ع) است. هنگامی که حسين(عليه السلام) به دنيا آمد پيامبر (ص) او را در آغوش گرفت، در گوش او اذان گفت[۱].
طبق حديثي كه آن را احمد حنبل، ابن ماجه، ترمذی، بیهقی و دیگران نقل کرده رسول خدا(ص) فرمود: « حسين از من است و من از حسين! خداوند دوست مى دارد كسى را كه حسين را دوست بدارد، حسين فرزندى از فرزندانم است»[۲]. و نیز به همين مضمون و با اندك تفاوتى در سنن ترمذى، مسند أحمد حنبل، اسدالغابه و سنن كبراى بيهقى و غيره ذكر شده است[۳].
طبق نقل احمد حنبل، بخاري، ترمذي نسائى، هيثمي و دیگران رسول خدا(ص) از حسین (ع) به عنوان ریحانه و شاخۀ گلی در میان امتش نامبرده است[۴] ولی ستمگرانی از بنی امیه ریحانۀ نبی را بریدند.
امام حسين(ع) به دليلي كه فرزند و عترت رسول خدا(ص) است و احاديث فراوان از رسول خدا درباۀ محبت و مقام او از طریق فریقین وارد شده از جایگاه خاصی در میان مسلمانان برخوردار است. و محبت دوستی او محور اتحاد و یکپارچپگی مسلمانان می باشد، و به خصوص در سال جاری گرامیداشت شهادت و یاران آن حضرت در کشور افغانستان به عنوان رمز و تجلی وحدت و همگرایی مسلمانان به شمار رفته است. شخصیتهای سیاسی و علمی و اقشار مختلف مردم در کنار یکدیگر شهادت و فداکاری آن حضرت را گرامی داشتند. آنچه که در ذیل مطالعه می­کنید گزارش کوتاه رسانه­ها از افغانستان در بارۀ گرامیداشت شهادت امام حسین(ع) و برگزاری مراسم عزاداری فرزند رسول خدا(ص) است كه در فضاي امن و با شركت گسترده مردم مسلمان افغانستان برگزار شد.
جهان اسلام، سوگوار شهادت امام حسین (ع) است
آقای حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، در جمع عزاداران حسینی، جهان اسلام را سوگوار در شهادت امام حسین دانست.
سخنان آقاي حامد كرزي كه در روز عاشورا در جمع عزاداران حسینی در کابل سخن مي­گفت، در رسانه­هاي داخلي و خارجي انعكاس وسيعي پیدا کرد و سایت ریاست جمهوری افغانستان؛ در گزارشی كه آن را منتشر كرد نوشته است:
مراسم سوگواری سالار شهيدان حضرت امام حسين (ع)  امروز دهم ماه محرم با حضور حامدکرزی رييس جمهوری اسلامی افغانستان در مسجد جامع حوزه علمیه خاتم النبیین (ص) برگزار شد.
رییس جمهور کشور، قيام امام حسين(ع) را نبرد اهل حق عليه ظالمان زمان و اهل باطل خواند و گفت که ۱۴۰۰ سال می شود که جهان اسلام، سوگوار شهادت امام حسین (ع) است. …  شهادت آن حضرت، كوششی برای اجرای عدالت اجتماعی بود. نوه رسول خدا (ص) زندگی شیرین و خون پاك خود را برای تامین عدالت، تحكیم عقیده اسلامی، رفاه جامعه و برای جد و جهد انسانها فدا كرد.
 رئیس جمهور کشور با طرح این سوال که عبرت و درسی که انسان های امروز از شهادت امام حسین (ر) می آموزند، چیست؟ گفت: آن حضرت خون مبارکش را برای این نثار کرد که ما، هدف و پیامی داشته باشیم. تحرکی برای فردا و اقدامی برای فردا داشته باشیم. اقدام در جهت نگه داری عقیده ما، در زیستن و زندگی کردن در ماحول پاک اخلاقی و عقیدتی که حکم دین ماست. ما باید با صفا و صداقت برای بهبود زندگی ما که حکم دین هم این است، تلاش نماییم.
سپس رئیس جمهور کشور، عقیده، دین و ارزش های والای اسلامی را از طرف دشمنانی که روزانه با اعمال غیر اسلامی و غیر انسانی‌شان تهدید می نمایند، در خطر دانسته گفت: در ماحول خود ببینید. در کشور خود  ما، هر روز اشخاص انتحاری یا بمگزاران باعث شهادت اولاد این کشور می شوند. از اطفال مکتب تا بزرگ سالان تا علما و تا بزرگان قوم به شهادت می‌رسند. در روز عید، روزی که تمام مردم جهان اسلام آن را با خوشی تجلیل می نمایند، بچه­ها و دختر های نازدانة خود را به مسجد برای ادای به نماز می فرستند، حمله کننده انتحاری می آید و مردم را به شهادت می‌رساند. قسمی که در چارسده پاکستان اتفاق افتاد. و پریروز در امام بارگاه مرزا قاسم بیگ در پشاور نیز حمله کننده انتحاری سوگواران حسینی را به خاک و خون نشاند. پس آنانی که با حمله انتحاری دو روز بزرگ جهان اسلام را، روز خوشی جهان اسلام را که عید است و روز سوگواری شهادت نوادة پیامبر اسلام را به خاک وخون کشانیدند، دشمنان اسلام اند.
رئیس جمهوری پیام شهادت امام حسین را ایستاد گی در مقابل ظلم دانست و گفت که  جهان اسلام امروز در برابر ظلم قرار دارد. ظلمی که در لباس ما و به نام ما علیه ما می شود. پس بر ما، بر جهان اسلام و مردمان این منطقه است تا دست به دست هم داده علیه ظالمانی که با کشتن خود، خود را حرام می‌کند و در پهلوی آن صدها مسلمان را شهید می سازند، مبارزه کنیم. این وظیفه ماست که جهان اسلام را از این شر نجات دهیم[۵].
سایت خبری بی بی سی نيز اين خبر را بازتاب داده و گفته است:
حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در مراسم ویژه عاشورا مردم این کشور را به اتحاد فراخوانده و از آنها خواست تا با تروریسم مشترکاً مبارزه کنند.
رئیس جمهور کرزی گفت: امام حسین، نواده پیامبر اسلام، به خاطر آزادی عقیده اسلامی و مبارزه با ظلم و زورگویی خون خود را نثار کرد[۶].
همچنان سایت خبرگزاری صدای افغان ضمن اعلام اين خبر نوشته است: در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت از دهم محرم در کابل برگزار شده با حضور معاون رئیس جمهور، اعضای کابینه، اعضای ولسی جرگه، علماء، روحانیون، فرهنگیان و تعداد زیادی از مردم شهر کابل اعم از شیعه و سنی برگزار شده بود، رئیس جمهور از مسلمانان خواست تا از حادثه کربلا عبرت بگیرند و نگذارند که مسلمانها بیجا قربانی شوند.
رئیس جمهور با بیان اینکه  از ۱۴۰۰ سال قبل بدین سو، جهان اسلام سوگوار امام حسین (ع)  می باشد، تصریح کرد: راه حسین راه حق است[۷].
تراژدی کربلا جام دیده­ها را از اشک لبریز می کند
آقای عبدالرحیم وردک وزیر دفاع کشور به حیث یک مقام عالی رتبة دولتی در جمع عزادارن حسینی با درد و اندوه اظهار داشت که تراژدی کربلا جام دیدها را لبریز از اشک می کند.
سخنان درد مندانه وردک سرود سرخفامی در ماتم عزیز زهرا بود که کانالهای مختلف تلویزیونی و روزنامه های کابل و همچنین سایتهای خبری آن را به جهان مخابره نمود. و نگارنده هنگام مشاهدۀ آن از کانال تلویزیون به شدت تحت تأثیر قرار گرفت. و از اینکه نتوانست در آن هنگام سخنان وی را ضبط کند افسوس خورد.
طبق گزارش سایت خبری صدای افغان، آقای وردک ضمن بررسی واقعه عاشورا گفت: هیچ قلمی نیست که بتواند شرح این غمنامه را بنویسد و توضیح دهد.
وزیر دفاع کشور، امام حسین علیه السلام و فداکارهای او را به یک سرزمین عشق تشبیه کرد و در عین  حال بر  اخوت ملی تاکید کرد.
عبدالرحیم وردک گفت: امام حسین علیه السلام علیه ظلم و استبداد قیام کرد و به خاطر حراست از آزادی، استقلال و صیانت از ارزش های والای محمدی از خود گذشت.
این مقام بلند پایه کشور در ادامه بياناتش گفته است: سرسپردگی به ایمان، صداقت، شجاعت، ایثار و مقاومت امام حسین علیه السلام علیه ظلم، تجاوز و تحجر همیشه محک نهضتها بوده است.
آقای وردک از حادثۀ غم­انگیز عاشورا به عنوان تراژدی بزرگی یاد کرده که «تا جهان هست دیدگان را لبریز از اشک می­گرداند و در این باره گفته است: تراژدی کربلا تا جهان است زخم سینه­ها را باز کرده و جام دیده­ها را از اشک لبریز می کند».
وزير داخلۀ کشور از یزید به مثابه اهریمن قدرت طلب و فاسق و فاجر نام برده و اظهار داشته است: «اهریمن قدرت طلبی و فسق و فجور بر پیروان دین یکتا پرستی غلبه کرده و شهادت نواده پیامبر اسلام را سبب شد».
اين مقام بلند پایۀ مملکتی از فلسفه و پیام های امواج معرکه کربلا  نیز سخن گفت و ضمن بررسی وضعیت کنونی کشور اذعان داشت: هر روز به کاروان شهدای ما افزوده می شود و دشمنان به خاطر نابودی ما در کمین نشسته اند.
آقای وردک در مراسم بزرگ عاشورای حسینی از همبستگی و مشارکت ملی و برادری و برابری نیز سخن گفت و تأکید کرد: همبستگی و مشارکت ملی باید در کشور هر روز تقویت یابد و برادری و برابری مستحکم تر گردد و او نيز به اين مطلب اشاره كرد كه: ما نباید منافع ملی را بازیچه ترجیحات سیاسی خودی و خارجی کنیم[۸].
محبت اهل بيت وظيفۀ تمام مسلمانان است
مولوی حبیب الله احسان عضو شورای اخوت  و از شخصیتهای علمی علماي اهل سنت و جماعت نیز در جمع عزاداران حسینی(ع) در کابل به ایراد سخن پرداخته و از امام حسین به عنوان سرور جوانان اهل بهشت یاد کرد.
مولوی احسان ضمن بررسی فلسفه قیام امام حسین(ع)، حادثه عاشورا را در تاریخ بی نظیر خواند و گفت: امام حسن و امام حسین سرور جوانان بهشت هستند و باید جوانان کشور ما  از آنان سرمشق بگیرند.
آقای احسان خواندن قرآن و محبت اهل­بيت را وظيفه تمام مسلمانان دانسته و گفته است: بنا به فرموده پیامبر اسلام، وظیفه هر مسلمان است که باید سه خصلت یعنی دوستی رسول خدا و خواندن قرآن و محبت به اهل بیت را فرا بگیرد[۹].
شهادت امام حسين شهادتي در راه وحدت مسلمين
آقاي رباني از شخصیتهای معروف و پرآوازه کشور – که دیروز در هیاهوی نزاعهای داخلی بر چوکی ریاست جمهوری تکیه داشت و امروز بر چوکی ریاست جبهۀ متحد ملی – نيز در بارة نهضت عاشورا در جمع عزاداران حسینی سخن گفته است.
آقای ربانی به مثابه برجسته­ترين شخصيت ممتاز رياست جبهة متحد ملی شهادت امام حسين(ع) را شهادت در راه اسلام و وحدت مسلمين خوانده و گفته است كه حسین علیه السلام تنها مربوط به شیعیان نیست، حسین ابن علی شهید راه آرمانهای یک فرقه و یک قشر نگردید، بلکه او  شهید راه اسلام و مسلمین و وحدت مسلمین شد.
طبق گفته وی، حسین از اهل بیت است، و احترام اهل بیت بر همه واجب است و حسین متعلق به همه  مسلمانان است.
ربانی صاحب، شهادت امام حسين(ع) را در برابر ستمگریهای یزید ضرور دانسته و گفته است: در آن برهه از زمان قیام امام حسین (ع) ضروری بود در غیر آن منکرات همه جا را فرا می گرفت و در واقع امام حسین با خون خود خط مرز منکرات را مشخص نمود.
رباني حماسۀ عاشورا را حماسه جاويد در تاریخ اسلام خوانده و نيز گفته است: هرچند روز دهم محرم روز دردناک و سختی است اما اصلاح کننده خط اصیل مبارزاتی است که هدف آن جنگ و خونریزی نبوده و این مطلب را زمانی که امام حسین(ع)  تصمیم به حرکت گرفت اعلام کرد.
 وي در قسمتهاي از سخنانش نيز به اين مطلب اشاره نموده است كه حسین بن علی (ع) شهات با عزت را قبول کرد اما حاضر به زندگی با ذلت نشد[۱۰].
عاشورا مظهر وحدت مسلمین
گرامیداشت حادثة عاشورا از سوی شورای اخوت اسلامی در کابل نماددیگری از وحدت و همگرایی در افغانستان است.
برگزاری مراسم عزای سالار شهیدان از سوی شورای اخوت علمای بزرگ تشیع و تسنن که در آن عضویت دارند نمادی همگرایی شيعيان و سنيان در افغانستان است. همانسان كه گرامیداشت شهادت امام حسین (ع) خود مظهر وحدت و همبستگی اسلامی در جهان اسلام مي باشد.
در اين محفل عزاداري که از سوی شورای اخوت در کابل برگزار شد رهبران جهادی، وکلای ولسی‌جرگه، تعدادی از اعضای کابینه دولت و اقشار مختلف مردم از اهل تشیع و تسنن در آن حضور داشتند و از جمله سخنرانان محفل آقای عبدالکریم خلیلی، معاون ریاست جمهوری و آقای سیاف و سید نورالله مراد، سرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف بود.
 روزنامه راه نجات در گزارش خود از اين محفل حسینی گفته است:
به گزارش خبرنگار راه‌ نجات، درا ین محفل که رهبران جهادی، وکلای ولسی‌جرگه، تعدادی از اعضای کابینه دولت و اقشار مختلف مردم از اهل تشیع و تسنن در آن حضور داشتند، آقای سیاف شهادت مظلومانه امام حسین(ع) و یارانش را به تمام امت اسلامی تسلیت گفته و تمام ملت افغانستان را بر مبنای قرآن کریم، فرزندان یک امت خوانده و در ادامه پیرامون شخصیت و مقام والای اهل بیت(ع) صحبت‌هایی را ایراد کرد.
سیاف، واقعه عاشورا را یک حادثه عظیم تاریخی در جهان اسلام عنوان نمود که توسط امام حسین(ع) و یاران پاک‌طینتش برای اصلاح امت اسلامی به وقوع پیوست و در ادامه خاطرنشان ساخت که یکی از ضروریات ایمان، محبت پیامبر اسلام و اهل بیت آن حضرت می‌باشد.
طبق گزارش روزنامه راه نجات، آقای سیاف همانند همتایش آقای ربانی محبت اهل البیت را لازم و از ضروریات ایمان یاد کرده و از نهضت نواسۀ رسول خدا(ص) به عنوان حادثۀ عظیم در تاریخ اسلام نام برده­اند.
همچنین آقاي نورالله مراد، سرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف، از سخنرانان محفل شوراي اخوت در كابل بود و او درس بزرگ واقعه عاشورا را چگونه زیستن و چگونه مردن عنوان کرده و با اظهار این‌که حسین درس آزادگی و عدالت‌خواهی را به تمام ملل دنیا آموخت، خاطرنشان ساخت که ما می‌توانیم با الگوگیری از قیام امام حسین(ع) در مقابل دشمنان خارجی و تفرقه‌افکنی آنها به مقابله برخیزیم و به افغانستانی آباد و سرافراز دست یابیم.
سرپرست وزارت حج و اوقاف، مردم افغانستان را مکلف به تجلیل از روز عاشورا و قیام امام حسین(ع) دانسته و اظهار داشت که حسین کسی است که با قیام خود درخت بزرگ اسلام را آبیاری نمود و استبداد، ظلم و خودکامگی را رسوا کرد.
وی شهادت امام حسین(ع) را آغاز یک مبارزه در مقابل ظلم، استبداد و خودکامگی در تاریخ بشریت دانسته و داشتن افغانستان آرام، با ثبات و پیشرفته را منوط به پیروزی از راه امام حسین(ع) و یاران باوفایش خواند.
آقاي محمد کریم خلیلی، معاون ریاست جمهوری اسلامی افغانستان از سخنرانان محفل شوراي اخوت بود و او هدف امام حسین در قیام کربلا را اصلاح امور امت و احیای حق عنوان کرده و تجلیل از این روز با حضور انبوهی از عاشقان و عزاداران حسینی اعم از اهل تسنن و تشیع را بسیار با ارزش و نشان‌دهنده اتحاد و وحدت ملت افغانستان دانست.
وی با ابراز این موضوع که داشته‌ها و دستاوردهای تاریخ اسلام بسیار غنی و ارزشمند هستند، این دستاوردها و الگوگیری از آنها را تنها راه مقابله با دشمنان وطن و پیشرفت و توسعه افغانستان خواند.
خلیلی، با اذعان بر این‌که جهاد ۳۰ ساله افغانستان بر مبنای قیام حسینی بوده، گفت: «ما باید راه امام حسین(ع) را خط مشی خود قرار دهیم تا بتوانیم در مقابل توطئه‌ها و مداخلات دشمنان افغانستان ایستادگی کنیم».
طبق گزارش روزنامه راه نجات این گردهمایی بزرگ که در آن از تمام اقشار ملت افغانستان حضور داشتند، از طرف شورای اخوت اسلامی برگزار گردید و در آن بسیاری از شخصیت‌های جهادی کشور، کابینه دولت، وکلای ولسی‌جرگه و شخصیت‌های مردمی حضور به هم رسانده بودند، نمادي از وحدت و همدلي مسلمانان افغانستان در پایتخت کشور به شمار می­رود[۱۱].
علماي شيعه و سنی در کنار هم مراسم عزاداری امام حسین(ع) را برگزار می‌کنند.
بنا به سخنان معاون شوراي علماي افغانستان، علمای شیعه و سنی مراسم سالار شهیدان حسین بن علی(ع) در کنار یکدیگر در کابل برگزار کردند.
مولوی فضل احمد معنوی، معاون شورای علمای افغانستان، ضمن اعلام اين خبر تفرقه و رویدادهای ناگوار سال‌های اخیر را ناشی از توطئه دشمنان دانسته است..
آقای معنوی گفت: «علمای شیعه و سنی در کنار هم این مراسم را برگزار می کنند. البته بعض اتفاقاتی که در سال‌های گذشته در مناطقی افتاده است همه اتفاق داریم که ناشی از دسیسه‌های دشمن است نه برخاسته از میان مردم و علما.»
علمای هر دو مذهب در افغانستان به این باور هستند که اتحاد پیروان این مذاهب به نفع مردم افغانستان است و تفرقه همه را بسوی فاجعه می کشاند.[۱۲]
عاشورا فرياد وحدت، همبستگي و همدلي
آقای محمد کریم خلیلی معاون ریاست جمهوری افغانستان در مراسم عاشورای حسینی گفته است که از تريبون عاشورا بايد فرياد وحدت، همبستگي و همدلي ميان افراد جامعه اسلامي که يکي از آرمانهاي بزرگ امام حسين بود بلند گردد
 اين مقام دولتي تأکید کرده است بر اینکه جامعه مسلمان افغانستان از همه چيز بيشتر به وحدت و همسويي نياز دارد و عاشوراي حسيني يک فرصتي است…
 پایگاه حزب وحدت در سایت اطلاع رسانی خویش در اين باره نوشته است:
آقای خليلي معاون رئيس جمهور، امروز در مراسم تجليل از دهم محرم، در جمع صدها تن از عزادارانِ حضرت امام حسين گفت: براي امام حسين عليه السلام راه‌هاي ديگري غير از راه مبارزه وجود داشت، اما وي آگاهانه و آزادانه اين راه را انتخاب کرده و با خون خود و يارانش عليه دژخيم ظلم، فساد، تباهکاري و حاکم جابري که عمداً ارزشهاي انساني و اسلامي را زير پا کرده بود يورش برد.
معاون رئيس جمهور با اشاره به اهميت اين نهضت تاريخي اظهار داشت: نهضت عاشورا نه تنها براي اصلاح امور جامعه آن روز، بلکه براي بيداري و هوشياري نسلهاي آينده بشري و جوامع اسلامي نيز بوده و اين پيام را به ميراث گذاشته که انسان در برابر ارزشهاي انساني و ديني و سرنوشت خود و جامعه مسئول است.
آقای خليلي تأکيد کرد؛ که تجليل از عاشورا بايد در زندگي و رفتار فردي، محيطي و اجتماعي مسلمانان تغيير آورده و نبايد اين مکتب، با اين عظمت تنها در بُعد عاطفي آن خلاصه گرديده و ديگر ابعاد انسان ساز آن به فراموشي گرفته شود.
آقای خليلي از عزداران خواست تا به گفته وي از تريبون عاشورا بايد فرياد وحدت، همبستگي و همدلي ميان افراد جامعه اسلامي که يکي از آرمانهاي بزرگ امام حسين بود بلند گردد، جامعه مسلمان افغانستان امروز از همه چيز بيشتر و پيشتر به وحدت و همسويي نياز دارد و عاشورا يک فرصتي است که ما اين امر مهم ملي و ديني را تحکيم و تقويت نماييم. اگرچه دشمنان وطن همواره تلاش نموده که جامعه افغانستان را به نام قوم، سمت، مذهب و زبان تجزيه و متفرق سازند؛ اما هموطنان عزيز ما با هوشياري و تجربه اي که از تاريخ گذشته دارند، بدون شک، دشمنان عزت و آزادگي خويش را در اين مقصد ناکام ساخته و خواهد ساخت. [۱۳]
همچنین آقای خلیلی در پیامی که به مناسبت عاشورای حسینی در کابل انتشار داده تکیه بر بازتاب وحدت و همبستگی مسلمانان افغانستان در مراسم سالار شهیدان نموده و گفته است که اين جانب انتظار دارم که عاشوراي امسال پرشور تر و باشکوه تر از سال قبل، وحدت و همبستگي مردم مسلمان افغانستان را در اجراي عقلاني مراسم عاشورا بازتاب دهد و در بخشی از پیام آمده است:
ماه محرم و به خصوص روزهاي تاسوعا و عا شوراي حسيني بار دگر فرصتي شايسته و ارزنده‌اي را براي تکريم و تجليل از بزرگترين حرکت تاريخي و پرشکوه‌ترين نمايش اخلاص، تعهد، ايثار و فداکاري فراهم آورد.
مردم مسلمان افغانستان اعم از شيعه و سني با حضور در مساجد و منابر و برگزاري محافل وعظ وخطابه، سوگواري و عزاداري، ذکر و نعت، دعا و نيايش و… ياد و خاطره جنبش انقلابي و سراسر زيبايي و حماسي کربلا را همه ساله گرامي مي‌دارند.
درحالي که دشمنان اسلام با چهره­ها و شيوه‌هايي گوناگون سعي دارند با تحريف واقعه عاشورا و فلسفه نهضت الهي کربلا، شعله‌هاي نفاق، دشمني وحساسيت هاي منفي را در ميان امت اسلامي دامن زنند…
 عاشورا عاشقانه‌ترين قيام مردان و زنان مسلمان در برابر نظام فاسد، انحرافي و استبدادي است و حصار استوار دين درمقابل توفان جهل و خود کامگي و بازگشت افکار و ايده‌هاي جاهليت قديم و نوين است. عاشورا ناب‌ترين و شورآفرين ترين حرکت انقلابيی است که در راستاي احياي ارزشهاي ديني و اصلاح امور مسلمين به راه انداخته شد. نهضت عاشورا يک حرکت الهي ـ انساني است که درچوکات ايده­هاي تقليل گرايانه نمي‌گنجد. عاشورا عميق ترين و گويا ترين رهنمود و رساترين فريادي است براي مسلمانان جهان در هميشه تاريخ که هرگاه دين به خطر افتاد و منکرات رواج پيدا کرد و بي عدالتي فراگير شد، تکليف شما قيام انقلابي در برابر ظلم، ستم، فساد و منکرات و مبارزه با خرافات وا نحرافات است. [۱۴]
نشست مشترك علماي شيعه و سني و تأكيد بر تبليغ وحدت
دولت افغانستان برای حفظ وحدت و جلوگیری از هرگونه بروز خشونت در برگزاری مراسم عاشورای حسینی از علمای شیعه و سنی خواستند که مراسم سوگواری فرزند رسول خدا در فضاي امني برگزار شود.
سایت خبری بی بی سی در گزارشي گفته است که دولت افغانستان برای جلوگیری از خشونت در مراسم عاشورا از علمای مذاهب شیعه و سنی خواست این مراسم را در فضای امن برگزار کنند.
پایگاه خبری بی بی سی نوشته است که محمد کریم خلیلی، معاون رییس جمهور افغانستان، در یک نشست مشترک با علمای شیعه و سنی از آنان خواست تا مسئله وحدت میان هر دو مذهب را به عنوان اصل اساسی در این روزها تبلیغ کنند.
او افزود:«وحدت و اخوت بین همه مسلمانان افغانستان تنها روزنه ای است که ما را به آینده امیدوار می کند.»
در گذشته در ماه محرم پیروان مذهب شیعه در افغانستان عزاداری می کردند و سنیها صدقه می‌دادند. [۱۵]
عاشورا، موضوع جهان اسلام
معاون رياست جمهوري افغانستان از عاشوراي حسيني به عنوان موضوع مربوط به جهان اسلام ياد كرده است.
سایت اطلاع رساني حزب وحدت نيز ضمن نقل این خبر گزارش از تأکید دولت بر وحدت و همدلی مسلمانان داده و یاد آور شده است که آقای خلیلی معاون ریاست جمهوری در اجتماع علمای شیعه و سنی در دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری گفته است: موضوع عاشورا، موضوع جهان اسلام بوده و به جمع خاصي از مسلمانان تعلق ندارد…
معاون رئيس جمهور با تأکيد بر تحکيم روحيه همدلي و برادري، گفت: دشمنان از وحدت و يگانگي مردم افغانستان ناخشنود بوده و درصدد ايجاد تفرقه و دشمني بين برادران مسلمان هستند.
استاد خليلي علما را به مراقبت و پرهيز از بيان مسايل تفرقه انگيز دعوت نموده افزود: به هيچ وجه نبايد سخني گفته شود که در وحدت و اخوت اسلامي مردم افغانستان خدشه وارد گرديده و زمينه براي سوء استفاده دشمنان مهيا گردد [۱۶].
مراسم عاشورا به طور مشترك برگزار گردید
طبق سخنان مولوي فضل احمد، معاون شوراي علماي افغانستان، مراسم عاشورا به طور مشترك از سوي علماي شيعه و سني در كابل برگزار گردید.
بر اساس اظهارات معاون شورای علما، علمای شيعه و سني افغانستان بر این باورند که اتحاد پیروان این مذاهب به نفع مردم افغانستان است و تفرقه همه را بسوی فاجعه می کشاند.
پایگاه خبری بی بی سی با گزارش خبر مزبور نوشته است: آقای معنوی رئيس شورا علماي افغانستان گفته است: «علمای شیعه و سنی در کنار هم این مراسم را برگزار می کنند. البته بعض اتفاقاتی که در سال‌های گذشته در مناطقی افتاده است همه اتفاق داریم که ناشی از دسیسه‌های دشمن است نه برخاسته از میان مردم و علما» [۱۷].
نماز ظهر عاشورا با حضور دهها هزار مسلمانان شیعه و سنی در کابل برگزار شد
نماز ظهر عاشورا پس از ختم عزاداری سالا رشهدای کربلا در مناطق مختلف شهر کابل برگزار گردید.
پس از ختم مراسم عاشوراي حسيني كه امسال در کابل در فضای آرام و با تدابیر ویژه امنیتی و حضور صدها مامور پلیس و سربازان اردوی ملی در سطح شهر برگزار شد، نماز ظهر عاشورا نيز در مناطق مختلف این شهر با حضور دهها هزار نفر از مسلمانان شیعه و سنی برگزار شد.
خبر گزاری صدای افغان ضمن نقل این خبر افزوده است که شهر کابل و به خصوص غرب آن سراسر در ماتم  و عزا بود و دسته‌های عزادارای به سینه زنی و نوحه سرایی پرداختند.
بنا به نقل اين خبر گزاری، همزمان با کابل، مداحان و مرثیه سرایان اهل بیت و علمای دینی در سایر تکیه خانه­ها و حسینیه‌های کشور به روایت حوادث عاشورا و تفسیر پیامهای این روز برای مسلمانان پرداختند.
از ولایات بلخ، هرات، غزنی، سرپل، بامیان دایکندی، قندهار، پکتیا و سایر ولایات نیز گزارش‌های حاکی از آن است که صدها هزار تن از مسلمان شیعه و سنی به برگزاری مراسم بزرگداشت از روز عاشورا پرداختند[۱۸

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.