افزونه جلالی را نصب کنید. Friday, 21 June , 2024 تعداد کل نوشته ها : 694×

besharat news

«همایش زنان در افغانستان، فرصت¬ها، چالش¬ها و راهکارها» در قم برگزار شد
17 آبان 1400 - 7:49
شناسه : 1801
بازدید 152
4
«همایش زنان در افغانستان، فرصت¬ها، چالش¬ها و راهکارها» در قم برگزار شد

مؤسسه فرهنگی بشارت، انجمن طلاب خواهران افغانستان کانون فرهنگی آموزشی رسالت و مجمع علمی فرهنگی والعصر، « همایش زنان در افغانستان، فرصت¬ها، چالش¬ها و راهکارها» را پیش از ظهر و بعد از ظهر با حضور گسترده خواهران و برادران برگزار کردند. این همایش روز جمعه ۱۸/۱۰/۱۳۸۸ با همکاری جامعه المصطفی العالمیه(ص) در شهر مقدس قم […]

پ
پ

مؤسسه فرهنگی بشارت، انجمن طلاب خواهران افغانستان کانون فرهنگی آموزشی رسالت و مجمع علمی فرهنگی والعصر، « همایش زنان در افغانستان، فرصت¬ها، چالش¬ها و راهکارها» را پیش از ظهر و بعد از ظهر با حضور گسترده خواهران و برادران برگزار کردند.
این همایش روز جمعه ۱۸/۱۰/۱۳۸۸ با همکاری جامعه المصطفی العالمیه(ص) در شهر مقدس قم سالن قدس باتلاوتی آیاتی از کلام الله مجید با حضور پرشکوه خواهران و برادران دانشجو و طلبه، شخصیتهای علمی و فرهنگی، و نمایندگان دفتر آیت الله العظمی محقق کابلی و آیت الله العظمی فیاض برگزار گردید.
در همایش یک روزه «زنان در افغانستان» پیام آیت الله العظمی محقق کابلی توسط حجت الاسلام آقای رسولی قرائت گردید. و در بخشی از پیام آمده بود:
« قابلیت‌ها و توانایی‌های زن و مرد کاملاً یکسان نیست، بلکه تفاوت‌های طبیعی در توانمندی‌ها و راه‌های فعلیت‌ بخشیدن به آن‌ها و در نتیجه تفاوت‌هایی در ناحیه‌ی حقوق و تکالیف میان زن و مرد وجود دارد. در نگاه اسلامی، دفاع حقیقی از حقوق زنان،‌ حمایت از همان حقوقی است که شارع مقدس برای زنان بیان نموده است. به همین دلیل، تفاوت‌هایی که در احکام مربوط به زن ومرد وجود دارد، حکیمانه و واقع بینانه است. تفاوت‌های موجود دلیل بر نقصان یا ضعف زنان نیستند، بلکه صرفاً‌ بیانگر راه‌‌های تقرب زنان به کمال مطلق است، که در آن همه‌ی جهات وجودی آنان لحاظ شده است.
از دیگر برنامه های این همایش علمی سخنرانی حجت الاسلام آقای حکمت دبیر همایش بود. ایشان ضمن تشکر از همکاران، نویسندگان،‌ و بخشهای مختلف جامعه المصطفی العالمیه(ص) به بیان اهداف و ضرورت همایش پرداخت و آموزه های دین مبین اسلام راهکار عملی و واقع بینانه برای احقاق حقوق زنان دانسته و گفت: «دین مبین اسلام آموزه‌ها و راهکارهای عملی و کاملاً‌ واقع‌بینانه برای احقاق حقوق زنان و حضور اجتماعی شرافت‌‌مندانه‌ی آنان دارد


و با در نظر داشت باورهای عمیقاً دینی مردم مسلمان افغانستان، برگزار کنندگان همایش براین باورند که اگر آموزه‌های اسلامی به شایستگی بیان شوند، هم می‌توان با تحجرگرایی دینی و رسومات خرافی مبارزه کرد و هم می‌توان از نفوذ و گسترش اندیشه‌های فمینیستی جلوگیری نمود».از دیگر سخنرانان این همایش علمی جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای محامی نماینده جامعه المصطفی در افغانستان و حجت الاسلام دکتر عبدالمجید ناصری بود.
از برنامه های دیگر همایش، اجرای تواشیح، قرائت شعر و ارائه مقالات برتر بود که به شرح زیر اجرا گردید:
افغانستان و حق مشارکت سیاسی زنان، به وسیله حجت الاسلام و المسلمین آقای عبدالحکیم سلیمی
تدابیر سیاست جنایی افغانستان در قبال بزه دیدگی زنان، به وسیله خانم معصومه سادات نوری
تازیانه را فراموش کن، به وسیله آقای محمد هدایت
مطالعات دینی و جنسیت، حجت الاسلام دکتر سید مهدی افضلی
زنان و مبارزه با استبداد در افغانستان، خانم گلشاد حیدری.
جایگاه زن در نظام سیاسی اسلام از دیدگاه آیت الله العظمی فیاض، به وسیله حجت الاسلام محمد جواد برهانی
اسلام و فمینیسم، حجت الاسلام دکتر رحمت الله رضایی دبیر علمی همایش
مشارکت سیاسی زنان در افغانستان پسا طالبان، خانم سکینه محرابی
خشونت و راهکارهای کاهش آن علیه زنان در افغانستان، حجت الاسلام محمد علی ابراهیمی.
قرائت شعر، خانم زهرا زاهدی و خانم مینا نصر
نقد ساختاری شعر مقاومت زنان افغانستان، خانم اعظم بابائی از ایران.

قرائت بیانیه پایانی همایش بود از دیگر برنامه های این همایش بود که به وسیله محمد اسحاق مهدوی دبیر اجرایی همایش قرائت گردید و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین حمید زکی، مسئول دبیرخانه همایش پایان بخش این همایش عظیم ملی بود.

مسئول دبیرخانه همایش ضمن جمع بندی از همایش یک روزه، گزارش مختصری از وضعیت مقالات رسیده به دبیرخانه ارائه نمود و گفت: نزدیک به ۱۳۰ مقاله تا به حال دبیر خانه رسیده است و مقالات از نظر کمیت و کیفیت قابل توجه است و۷۰٪ مقالات قابلیت چاپ در مجموعه مقالات همایش را دارد و ما امیدواریم که به زودی در سه جلد منتشر گردد و به عنوان منبع قابل توجه در حوزه زنان، در اختیار علاقه مندان به مباحث زنان قرار گیرد و برای کسانی که دغدغه این گونه مباحث را دارند مفید واقع شود.


آقای زکی در بخشی از سخنانش گفت: زنان به خاطر وضعیت و لطافت خاص روحی و جسمیی که دارد، بیشتر از مردان در معرض آسیب و چالش قرار دارند. و این اختصاص به عصر و زمان ما ندارد. زنان هم در جاهلیت قدیم و هم در جاهلیت جدید، مورد بی مهری، ستم و تبعیض واقع شده و همواره در دوتیغه افراط و تفریط گرفتار بوده اند. کرامت و جایگاه زنان هم در عصر و زمان پیش از اسلام مورد تهدید بود و هم در عصر شگوفایی خرد ودانش مورد تهدید است

اسلام افزون بر وضع مقررات و تعیین وظایف و حقوق زنان و مردان، که تضمین کننده کرامت و جایگاه واقعی زن و احقاق حقوق آنها است، توصیه های اخلاقی فراوان در باره رفتار نیک و بر حذر داشتن از رفتارهای ناپسند نسبت به زنان دارد. و با مطالعه و تحقیق در احادیث و گفتار پیامبر اکرم(ص) گوهرهای نابی در این باره به دست می آید. و یکی از راهکارهای کاهش خشونت علیه زنان، نهادینه کردن توصیه های اخلاقی در باره نیک رفتاری با زنان است. توصیه های اخلاقی که مردان را علاوه بر مراعات حقوق زنان، ملزم به خوش رفتاری با زنان می کند، در اسلام خوش رفتاری با زنان و خانواده معیار خوب بودن انسان دانسته شده و خشونت و بدرفتاری با خانواده و زنان از خصوصیات مردان لئیم به شمار آمده است. و پیامبر بزرگوار اسلام فرموده است که زنان را جز مردان لئیم و بدسیرت توهین و تحقیر نمی کند.
آقای زکی در جمع بندی نهایی یاد آور شد: امیدواریم که مقالات رسیده به همایش، و همچنین مطالب ایراد شده در چهار پیش همایش بتواند راه معتدلی را فراروی زنان بگشاید، و زنان را از دام و دو تیغه افراط و تفریط نجات بخشد و بانوان شاهد شکوه کرامت و جایگاه واقعی خویش در عصر جاهلیت جدید باشد.


نمایشگاهی از توامندیهای زنان افغانستان در کنار همایش زنان در افغانستان
از دیگر برنامه های جذاب همایش زنان، برگزاری نمایشگاه از آثار و توانمندیهای علمی، هنری و تبلیغی بانوان در کنار همایش بود که با مسئولیت خانم غفاری و تلاش و زحمت همکارانشان خانم احمدی، خانم صابریٰ، خانم محقق، خانم نجاتی، خانم حبیبه احسانی، خانم موحدی (مینا نصر) دایر گردیده بود و از جمله اقلامی که در نمایشگاه جلب توجه می کرد، مجلات، کتاب، مقالات و سایتهایی بود که به وسیله زنان تولید شده بود و یا در باره زنان به ثمر رسیده بود. آثار هنری، شامل نقاشی، خطاطی، تندیس بانوان موفق بود.

 

نمایشگاهی از توانمندیهای زنان افغانستان در کنار همایش زنان افغانستان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.