افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 30 November , 2022 تعداد کل نوشته ها : 697×

besharat news

پیش نشست «همایش زنان در افغانستان، فرصت ها، چالش ها و راهکارها» برگزار گردید
17 آبان 1400 - 11:12
شناسه : 1816
بازدید 23
1
پيش نشست «همايش زنان در افغانستان، فرصت ها، چالش ها و راهکارها» برگزار گرديد مرکز فرهنگي-اجتماعی بشارت، انجمن طلاب خواهران افغانستان کانون فرهنگي آموزشي رسالت و مجمع علمي فرهنگي والعصر، اولين پيش نشست «همايش زنان در افغانستان، فرصت¬ها، چالشها و راهکارها» را پيش از ظهر و بعد از ظهر روز پنجشنبه 7/8/1388 همزمان با ولادت فرخنده ثامن الحجج حضرت علي بن موسي الرضا(ع) در جامعه المصطفي برگزار کرد
پ
پ
مرکز فرهنگی-اجتماعی بشارت، انجمن طلاب خواهران افغانستان کانون فرهنگی آموزشی رسالت و مجمع علمی فرهنگی والعصر، اولین پیش نشست «همایش زنان در افغانستان، فرصت¬ها، چالشها و راهکارها» را پیش از ظهر و بعد از ظهر روز پنجشنبه ۷/۸/۱۳۸۸ همزمان با ولادت فرخنده ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در جامعه المصطفی برگزار کرد.
این پیش نشست دیروز در قم، با حضور گسترده طلاب، پژوهشگران و نویسندگان در مجتمع عالی فقه، با همکاری معاونت فرهنگی – تربیتی این مجتمع، و بعد از ظهر در مؤسسه عالی بنت الهدی، با همکاری معاونت پژوهشی این مؤسسه، با حضور پرشکوه خواهران افغانستانی، برگزار شد.
پیش نشست بعد از ظهر و پیش از ظهر این همایش، با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز گردید و با برنامه های متنوع، مولودی به مناسبت ولادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و  با ارائه گزارش  به وسیله حجت الاسلام و المسلمین آقای حکمت دبیر همایش از روند همایش زنان، بیان اهداف و ضرورت همایش، فرصتها و تهدیدهای فراروی زنان، بیان ستمها و ظلمهایی ناشی از نگاههای تفریطی و افراطی به زنان، ادامه یافت. طرح دیدگاهها و سوالات از سوی شرکت کنندگان تحت عنوان تریبون آزاد از برنامه های جذاب این پیش نشست بود.
گفتنی است که در پیش نشست بعد از ظهر جمع زیادی از نویسندگان و پژوهشگران خواهر از مشهد مقدس از جمله خانم حفیظی از خواهران فعال در عرصه زنان، حضور داشتند.
د
کتر رسولی سخنران پیش از ظهر، همایش ضمن بیان جریانهای فکری فمینیسم در غرب و جریانهای افراطی و تفریطی نسبت به زنان در افغانستان، همایش زنان در افغانستان را، متمایز از سایر همایشها خواند و نگاه اسلام به زن را نگاه متعادل دانست و گفت: جای تاسف است که برخی اسلام را تحجر گرا نسبت به زن می بیند.
حجت الاسلام دکتر رسولی با اشاره به اندیشه متعالی اسلام در خصوص زن به نقش زن در جامعه پ گفت: دیدگاه غرب نسبت به جایگاه زنان در جامعه به تفکر دانشمندان یونان قدیم که مرتبه ضعیفی برای زن قائل بودند برمی‌گردد. ا اسلام به جایگاه زن از نظر حقوق سیاسی و اجتماعی ارتقا بخشید و ارزشی برابر با مرد به او داد.
وی به راه‌کار جایگاه ارتقاء زن در جامعه پرداخته و افزود: اگر می‌خواهیم مبلغ دین باشیم باید تربیت دینی و نگرش مترقی به جایگاه زن در جامعه داشته باشیم.
حجت‌الاسلام رسولی گفت: هویت زن از مباحث کلیدی در جامعه است و باید تلاش کنیم تا زنان در جامعه هویت واقعی خود را پیدا کنند.
دکتر رسولی  گفت: باید در حوزه فلسفه اسلامی، جایگاه زن در خانواده و جامعه را تبیین کرد.
حجت الاسلام دکتر  عبد المجید ناصری سخنران بعد از ظهر دومین پیش نشست،  همایش زنان در مؤسسه بنت الهدای بود، آقای ناصری زنان را دارایی توانایی های زیادی دانست و گفت: زنان در افغانستان چه قدر نقش داشت! گوهرشاد را در هرات، مرکز تمدن، علم و هنر را در نظر بگیرید، رابعه بلخی زنان مبارزی چون شیرین ارزگانی. زنان در گذشته نقش برجسته داشت ولی امروز کمتر فروغی دیده می شود.
گفتنی است که پیش نشست بعد از ظهر با جمع بندی حجت الاسلام دکتر رضایی دبیر علمی همایش، و پیش نشست پیش از ظهر با جمع بندی حجت الاسلام حمید زکی مسئول دبیر خانه همایش با تاکید با نگاه اعتدالی به زنان خاتمه یافت.
                                                                                                                    (گروه خبری بشارت)

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.