افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

اولین امتحان کانکور در ولایت دایکندی
18 آبان 1400 - 7:21
شناسه : 1926
بازدید 16
0
اولین امتحان کانکور در ولایت دایکندی

اولین امتحان کانکور در ولایت دایکندی با رقابت ۱۶۵۰ داوطلب برگزار می گردد گروه خبری بشارت: امتحان کانکور در ولایت دایکندی، شهر نیلی با رقابت ۱۶۵۰ نفر داوطلب برگزار می گردد. داوطلبان کانکور از ولسوالیهای مختلف در این روزها سرازیر شهر نیلی مرکز ولایت دایکندی برای شرکت در امتحان کانکور می شود. داوطلبان کانکور در […]

پ
پ
اولین امتحان کانکور در ولایت دایکندی با رقابت ۱۶۵۰ داوطلب برگزار می گردد
گروه خبری بشارت: امتحان کانکور در ولایت دایکندی، شهر نیلی با رقابت ۱۶۵۰ نفر داوطلب برگزار می گردد.
داوطلبان کانکور از ولسوالیهای مختلف در این روزها سرازیر شهر نیلی مرکز ولایت دایکندی برای شرکت در امتحان کانکور می شود.
داوطلبان کانکور در آغاز فصل سرد و زمستانی از نظر سکونت دچار مشکلات شدید است. هوتلها و مسافرخانه های شهر نیلی به دلیل محدودیت پاسخگویی داوطلبان کانکور نمی باشد. داوطلبان خواهر که نزدیک به سی درصد ثبت نام کنندگان داوطلبان کانکور را تشکیل می دهد، دچارمشکلات بیشتری هستند.
جای برگزاری امتحان کانکور، ساختمان تربیه معلم و دارالعلوم در نظر گرفته شده است.
استاد محمد عارف یاسا، استاد تربیه معلم و استاد دانشگاه ناصر خسرو در مصاحبه اختصاصی با بشارت گفت: هیت برگزاری روز شنبه زمان ۲۶-۹-۱۳۹۰ وارد شهر نیلی می شود و مقدمات امتحان کانکور فراهم شده و در هفته پیش رو برگزار می گردد..
استاد یاسا در مورد جای برگزاری امتحان گفت: ساختمانهای تربیه معلم و دارالعلوم برای امتحان در نظر گرفته شده است.
وی در مورد مشکلات و کمبودیها گفت: داوطلبان با مشکلاتی فعلا مواجه است. مشکلاتی از قبیل سکونت و جای بودوباش و به خصوص طبقه اناث که از ولسوالیها و جای های دور دست در ولایت آمده اند با مشکلات بیشتری مواجه هستند. از دیگر مشکلات، کمبود ظرفیت مکانی مناسب برای کانکور، کمبودات ابزار و وسایل از قبیل چوکی و جای می باشد.
آقای یاسا در مورد تعداد دواطلبان یاد آور شد، تعداد داوطلبان ۱۶۵۰ نفر می باشند و تقریبا سی درصد این رقم را داوطلبان خواهر تشکیل می دهند.
آقای یاسا در باره اهمیت برگزاری امتحان کانکور گفت: این کانکور از این جهت دارای اهمیت است که برای اولین بار در ولایت دایکندی برگزار می شود. و این نشان دهنده این است که دایکندی به لحاظ کمی و کیفی به ظرفیت علمی مناسب رسیده است. به نظر می رسد دانشگاه ناصر خسرو نیز به اهمیت آن افزوده باشد.
با توجه به اینکه دایکندی دور دست است و با وجود صعب العبور بودن این ولایت داوطلبین مشکل دارد. و برای آنان بسیار سخت است که در بامیان، یا در دیگر مراکز برای امتحان کانکور شرکت کنند. برگزاری امتحان کانکور در مرکزولایت برای داوطلبان بسیار سهولت فراهم شده است.
امید می رود که به دنبال کانکور دانشگاه دولتی نیز بیاید.
استاد تربیه معلم، در باره انتظارات و مطالبات دانشجویان از دولت گفت: انتظارات مردم و دانشحویان از دولت این است که امکانات خوب را برای کانکور فراهم کند. برای داوطلبین آگاهی درست برای انتخاب رشته بدهد و در باره نحوه رعایت زمان کانکور و روند جواب دادن به پرسش ها همکاری داشته باشد.
وی نیز افزود: انتظار می رود که این اولین و آخرین کانکور درولایت دایکندی نباشد. بلکه سنگ تهدابی باشد برای اینکه ما به زودی شاهد تحصیلات عالی دولتی و شاهد درخشش علم و توجه بیشتری وزارت تحصیلات در ولایت دایکندی باشیم.
لازم به ذکر است تاسیس مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو در ولایت دایکندی و به دنبال آن برگزاری اولین کانکور دولتی، انتظارات مردم را در باره تاسیس دانشگاه دولتی جدی نموده است.
با توجه به مشکلات زیادی که در ولایت دایکندی وجود دارد، انتظار می رود که مسؤولان ذیربط و مسؤولان وزارت تحصیلات عالی گامهای مؤثر و کارسازی را در راستای تحصیلات عالی در ولایت دایکندی بردارد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.