افزونه جلالی را نصب کنید. Wednesday, 30 November , 2022 تعداد کل نوشته ها : 697×

besharat news

اولین کانکور در ولایت دایکندی برای ورود در دانشگاههای دولتی برگزارشد
18 آبان 1400 - 7:19
شناسه : 1922
بازدید 27
1
اولین کانکور در ولایت دایکندی برای ورود در دانشگاههای دولتی برگزارشد

سه شنبه ۲۹ قوس ۱۳۹۰ به گزارش بشارت: نخستین کانکور در ولایت دایکندی با رقابت ۱۶۵۴ داو طلب برای ورود در دانشگاههای دولتی صبح روز دوشنبه برگزار شد این مراسم ساعت ۹ صبح ۲۸/۹/۱۳۹۰با حضور حاجی ارزگانی والی ولایت دایکندی و هیئت برگزاری کانکور وکمسیون برگزاری ولایتی دایکندی آغاز شد. مراسم امتحان کانکور به خاطر […]

پ
پ

سه شنبه ۲۹ قوس ۱۳۹۰
به گزارش بشارت: نخستین کانکور در ولایت دایکندی با رقابت ۱۶۵۴ داو طلب برای ورود در دانشگاههای دولتی صبح روز دوشنبه برگزار شد
این مراسم ساعت ۹ صبح ۲۸/۹/۱۳۹۰با حضور حاجی ارزگانی والی ولایت دایکندی و هیئت برگزاری کانکور وکمسیون برگزاری ولایتی دایکندی آغاز شد.
مراسم امتحان کانکور به خاطر مشل مکانی در دو نوبت، به روز دو شنبه و سه شنبه (۲۸ و ۲۹ ۱۳۹۰) بر گزار شد.
از میان ۱۶۵۴ نفر داوطلبان، ۳۳۹ داوطلبان دختر بودند.
آقای ارزگانی در این مراسم گفت: در اثر تلاش پیگری همه جانبه اداره ولایت دایکندی و توجه عمیق مقامات در مرکز، امروز شاهد برگزاری چنین امر خیر ومقدس هستیم .
آقای ارزگانی در بخشی از سخنانش برگزاری کانکور را در ولایت دایکندی به عنوان روز تاریخی وفراموش ناشدنی خواند.
دکتر سمیع الله سیفی، رئیس هیئت اعزامی اخذ امتحان کانکور، نظم و رعایت اصول و مقررات در حوزه امتحانی کانکور ولایت دایکندی ستود و اظهار رضایت و خوشحالی نموده و گفت: نظم وشفافیتی را که ما درحوزه اخذ امتحان کانکوردردایکندی دیدیم، درهیچ ولایت دیگرقابل رؤیت نبوده و همکاری منسوبین دولتی، مردم محل و خود متعلمین قابل قدرمی باشد”.
اولین امتحان کانکور در ولایت دایکندی در حالی برگزار می گردد که این ولایت از کمبودات و تبعیضات فراوان به شدت رنج می برد. کاستیها و کمبودات در این ولایت به حدی است که مکانی برای برگزاری امتحان کانکور در یک روز را ندارد، و به همین جهت در دونوبت این امتحان برگزار شد.
برگزاری امتحان کانکور از سوی دولت سهولت خیلی عالی برای دانشجویان این ولایت بودند. داوطلبان کانکور در ولایت دایکندی دیگر مجبور نبودند که در سال ۱۳۹۰ از ولسوالیهای دور دست مثل کجران، کیتی، خدیر ودیگر ولسوالیهای این ولایت راه های صعب العبور را در زمستان سرد و برفی طی کند و در ولایتهای مثل بامیان برود.
به لحاظ اقتصادی نیز برگزاری کانکور در ولایت به نفع داوطلبان ور بودند.
داوطلبان کانکور از وضعیت برگزاری کانکور با بودن مشکلات وکمبود امکانات بسیار خوشحال و راضی دیده می شدند.
مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو که در بهار ۱۳۹۰ در این ولایت تاسیس و راه اندازی شد، نیز در این روز ها محل رفت و آمد داوطلبان کانکور بودند.
دانشجویان خوشحال و امیدوار به نظر می رسیدند که در کانکور موفق می شوند.
مردم ولایت دایکندی امیدوار است که دانشگاه دولتی با تلاش مسئولین دلسوز، نیز در این ولایت راه اندازی شود.
ولایت دایکندی، از کمبودات، تبعیضات به شدت رنج می برد. ولایت دایکندی فاقد سرک درجه دو و درجه اول، فاقد میدان هوایی قابل استفاده برای مردم است. تا هنوز مکتب های دولتی در این ولایت فاقد تعمیر است. در ولسوالی کیتی حتی یک باب مکتب هم تعمیر نشده است.
در ولایت دایکندی حتی به اندازۀ یک وجب سرک پخته وجود ندارد، فقط تابستان امسال در کنار سرک خامه در شهر نیلی، پیاده روی در یک طرف جاده ساخته شد به عرض یک متر. که در زمستان این پیاده روی برای عابرین مخصوصا برای بانوان وکودکان هم غنیمت است.
با همه اینها مردم در تلاشند فرزندانش درس بخوانند، و امیدوار است که در چنین ولایتی به زودی دانشگاه دولتی راه اندازی شود.
تاسیس مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو که در بهار ۱۳۹۰ تاسیس و راه اندازی شده است برای دایکندی و طالبان تحصیلات عالی یک فرصت است و این مؤسسه با استقبال خوب مواجه شده است.
در ولایت دایکندی فعالیت فرهنگی و رسانه ای بسیار کم رنگ است. در این ولایت تنها دو ایستگاه رادیویی غیر دولتی وجود دارد، که یکی از آنها در تمام شبانه روز یک ساعت برنامه دارد.
وجود رسانه های فعال در دایکندی یک ضرورت است، وجود رسانه های فعال باعث نقد کارمندان، مسئولان و رئیسان اداره جات می شود، نقد باعث رشد و مقابله با کاستیهای اداری می شود.
در این روز ها یک بار فساد اداری در رسانه رادویی مطرح شد، بعضی از اعضای شورای ولایتی با قومندان در باره فساد اداری رو در رو قرار گرفتند.
وجود دانشگاه دولتی و حضور دانشجویان بیشتر در این ولایت، باعث سروسامان یافتن وضعیت ولایت می شود.
و اینک شهروندان این ولایت راه اندازی دانشگاه دولتی را انتظار می کشد، تا مثل دیگر ولایات از نعمت تحصیلات عالی دولتی در این ولایت برخوردار شود.
در حاشیه برگزاری امتحان کانکور در ولایت دایکندی گفت و گویی داریم با استاد سخی سعادت، از اساتید مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو که یکی از ممتحنین امتحان کانکور در ولایت دایکندی بود. در روزهای اول و دوم بود.
آقای سعادت در مورد نظم و برنامه ریزی این امتحان گفت: کانکور امتحان سراسری و ملی بوده و ضرورت به طرح و برنامه منظم داشت. خوشبختانه شیوه امتحان کانکور بسیار منظم و جالب برنامه ریزی گردیده بود. طبق همان برنامه وزارت تحصیلات عالی با همکاری ناظرین و ممتحنین امتحان کانکور در دایکندی بسیار منظم و مرتب برگزار شد.
ایشان در مورد همکاریهای ادارات مربوطه هیئت برگزاری امتحان کانکور گفت: تمام ادارات دایکندی چه ادارات ذیربط و غیر ذیربط بنا به علاقه مندیی که کانکور برای بار اول در دایکندی برگزار شد و پروسه نو بود همکاریهای شایانی در ابعاد مختلفه این پروسه داشتند. همکاریهای از نوع امنیتی، تنظیمات، و تطبیق همین پروسه طبق معیار وزارت تحصیلات عالی.
استاد مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو که به عنوان ممتحن و ناظر در دوروز به طور متوالی حضور داشت، در مرود محدودیتهای امکاناتی و کمبودات گفت: به دلیلی که کمبود مکان و امکانات که محدود بود، و به خاطر رعایت نظم، امتحان کانکور به دو روز در دارالمعلمین و در دارالعلوم دایکندی برگزار شد که تعداد داوطلبین در هر روز بیشتر از ۸۰۰ نفر بودند.
وی در مورد همکاری و رضایت هیئت وزارت تحصیلات عالی از وضعیت برگزاری کانکور یادآور شد: برخورد هیئاتهای وزارت تحصیلات عالی بسیار درست و اکادمیک بود، از برخورد آنها همکاران دایکندی شان و داوطلبین کانکور رضایت داشتند. به دلیلی برخورد خوب هیئاتهای وزارت تحصیلات عالی و ممتحنینی که دایکندی بودند، باعث ایجاد روحیه خوب و عالی در چهره های داوطلبان کانکور شده بود و اضطراب این آزمون ملی از اکثریت داوطلبین بر داشته شده بود، زیرا محیط را برای آنها آرام، منظم و اکادمیک مهیا نموده بودند.
آقای سعادت در مورد رضایت داوطلبان از نحوه سوالات گفت: چون نظام تالیف و نصاب تعلیمی وزارت معارف تا اکنون معیاری نیست، لذا بعضی از موضوعات و سوالات امتحان کانکور را بنا بر روایت داوطلبین، در کتب تالیف شده وزارت معارف مطالعه نکرده بودند، از نحوه سوالات اندکی نارضایت داوطلبین به نظر می رسید.
ایشان در مورد ضرورت وجود دانشگاه دولتی در دایکندی یادآور شد: دایکندی با آن هم که از هر بعد کم امکانات و محروم هست، ولی به نظر می رسد که یک دانشگاه دولتی با چند دانشکده، از اشد ضرورت محصلین و متعلمین این مردم است، امید می رود که وزارت تحصیلات عالی در این ولایت دور افتاده چنین گامی برای به آرزو رسیدن نسل این مردم در عرصه تعلیم و تحصیل بردارد و می توان گفت که اکثریت از ولایت کشور دارای دانشگاه دولتی بوده و من باور دارم که بنا بر تعصب در ادارات دولتی تا اکنون در دایکندی در هیچ عرصه و مخصوص وزارت تحصیلات عالی توجه نکرده است، زیرا هیچ آثاری از کارکردهای وزارت تحصیلات عالی در دایکندی دیده نمی شود که این بیانگر تعصبات کاری وزارت تحصیلات عالی را به نمایش می گذارد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.