افزونه جلالی را نصب کنید. Monday, 4 July , 2022 تعداد کل نوشته ها : 682×

besharat news

بیست و یکمین سالگرد شهادت شهید صادقی در دایکندی تجلیل شد
18 آبان 1400 - 7:28
شناسه : 1937
بازدید 18
0
بیست و یکمین سالگرد شهادت شهید صادقی در دایکندی تجلیل شد

جمعه ۴ قوس ۱۳۹۰ مردم افغانستان شیر است. بترسیم از روزی که شیران در قفس گیر کند در آستانه فرا رسیدن عاشورای حسینی بیست و یکمین سالگرد شهادت شهید صادقی و فرزند خردسالش با حضور پرشکوه اقشار مختلف مردم، فرهنگیان، دانشجویان، مقامات محلی دولتی، علماء و اساتید در شهرنیلی تجلیل شد. در این مراسم، معاون […]

پ
پ
جمعه ۴ قوس ۱۳۹۰
مردم افغانستان شیر است. بترسیم از روزی که شیران در قفس گیر کند
در آستانه فرا رسیدن عاشورای حسینی بیست و یکمین سالگرد شهادت شهید صادقی و فرزند خردسالش با حضور پرشکوه اقشار مختلف مردم، فرهنگیان، دانشجویان، مقامات محلی دولتی، علماء و اساتید در شهرنیلی تجلیل شد.
در این مراسم، معاون ولایت دایکندی، ریاست امنیت، و نیز سایر رؤسای ارگانهای محلی، اساتید حوزه، اساتید مؤسسۀ تحصیلات عالی حضور داشتند.
آقای آیت مسؤول حوزۀ خواهران در در بارۀ  آرمان شهدا، شهید صادقی، شهید مزاری و شهید کاظمی سخن گفتند.
ایشان در بخشی از سخنانش گفت: شهید مزاری و شهید صادقی بر سر پیمانش استوار ایستاد.
آقای آیت، با استفاده از کلام مولی امیرالمؤمنین اوصاف و ویژگی های مردان و شبیه مردان را بر شمردند و گفت:
مردان جامعه کسانی هستند که برای پیشرفت مردم برای تحقق عدالت از منافع شخصی اش می گذرد.
وی گفت: بروید اموال شهید مزاری را در داخل و خارج از کشور بررسی کنید نه تجارت دارد و نه شرکت تجارتی و نه پولی اندوخت.
وی در ادامه در باره شهید صادقی گفت: بروید اموال شهید صادقی را بررسی کنید.اموالی را که به دست آورده خودش کار کرده است، خودش زحمت کشید، خرج و مخارجش را به دست آورد. و نه در شهرک حاجی نبی کاخی به یادگار گذاشت.
آقای آیت در بخشی از سخنانش خصوصیات اشباه الرجال را  بر شمرد و گفت: اینها مردان جامعه نیستند. امروز افرادی هستند که حرف اولش پول است. سخن اولش این است که چه مقدار می دهی تابرایت کمپاین کنم. اشباه الرجال از راه فساد برمردمش حکومت می کند. این جامعه مرده است. آدم ها در این جامه به شکل مرد زندگی می کند.
رئیس حوزه علمیۀ خواهران، با اشاره به حرف رئیس جمهور کرزی گفت: به حرف رئیس جمهور، مردم افغانستان شیر است. ولی بترسیم از روزی که شیران در قفس گیر کند.
استاد حوزه علمیه خواهران در بخشی از سخنانش تاکید کرد: استعمار با حرف و شیوۀ جدید وارد کشورهای اسلامی شده است، واز جیبش خرج می کند و وارد کشورها می شود. این طرحی جدید است.
آقای آیت در پاسداری از ار زشهای دینی تاکید کرد: وقتی از شماها دین گرفته شود دایکندی مرده است. از اصول و ارزشهای دینی تان دست برندارید.
آقای آیت با اشاره در باره سمینار حجاب اسلامی که در دایکندی برگزار شده بود گفت: بعضی ها در در مورد سمینار حجاب پیش لرزه و پس لرزه می نویسد، سمینار حجاب را زیر سوال می برد، و بعد می رود  در سفارتخانه های خارجی تقاضای پناهندگی می کند که جانم در خطر است.
آقای رحیمی زاده عضو شورای ولایتی نیز یکی از سخنرنان بود، و به تفصیل آرمان شهید صادقی و شهید مزاری را بر شمردند و رشادتهای شهید کاظمی را نیز ستودند.
آقای حمید زکی، استاد مؤسسۀ تحصیلات عالی ناصر خسرو از سخنرانان دیگر این مراسم بود و در سه محور در باره شهید صادقی صحبت کرد.
آقای زکی در مورد تکوین اندیشه مبارزاتی شهید صادقی گفت: اندیشه و شخصیت شهید صادقی در حوزه های علمیه تکوین یافته، و تحصیلات علمی ایشان در حوزه سنگ تخت و نجف اشرف، نشانه اندیشه پاک و مبارزاتی آن شهید بزرگوار بود.
ایشان در باره آغاز قیام رهایی بخش هزاره جات رژیم الحادی کمونیستها گفت: شهید صادق آغاز گر جهاد و قیام رهایی بخش بود، که در نخست مرکز ولسوالی خدیر، پس از آن لعل و پنجاب را آزاد کرد، و قیامش را تا مرکز ولایت ارزگان، شهر ترین کوت گسترش داد.
وی با استناد به سخنان حضرت امام حسین(ع) از زبان جد بزرگوارش پیامبراکرم(ص) که فرمود: «هرکه حاکم ستمگری را ببیند که حلال خدا را حرام، کند و عهد و پیمان الهی بشکند، و با سنت رسول الله (ص) به مخالفت بر خیزد، اگر با گفتار و عمل آن را تغییر ندهد، بر خداوند است که چنین شخص بی تفاوت و ساکت را به سلطان ستمگر ملحق کند. شهید صادقی در دورانی که رژیم الحادی به تغییر سنت رسول خدا(ص) و بر ضد شریعت و دین مقدس اسلام اقدام کرد، و شخصیت ها نامدار، روحانیون، متنفذین و دانشمندان اسلامی را دستگیر و شهید کردند، و اختناق و ستم همه جا سایه افگنده بود، قیام کرد، و با گفتار و عمل بر ضد رژیم الحادی به قیام برخواست وتا پای جان در کنار مردمش ماند.
آقای زکی، در مورد خدمات اجتماعی شهید صادقی یاد آور شد: شهید صادقی در راه توسعه، رفاه و خدمات عمرانی تلاشهای فراوان کرد، زمینهای زیادی را آباد و آمادۀ کشت و بهره داری نمود، راههای مواصلاتی را توسعه بخشید، زمینه خدمات فرهنگی را به وجود آورد، با کمبود امکانات و مشکلات، بازارهای زیادی را از جمله در ولسوالی کجران قدیم در دوران آن شهید تاسیس شد.
ایشان در مورد آرمان و اهداف شهدا به خصوص شهید صادق و شهید مزاری گفت: عدالت، برادری، همزیستی مسالمت آمیز بین اقوام و ملیتهای موجود در کشور، از بین رفتن تبعیض و ستم، استقلال افغانستان از زیر یوغ استعمار، جزء آرمانهای بزرگ آنان بودند. شهدا کار شان را انجام دادند و رفتند، و اینک ما هستیم که چه مقدار پاسدار آرمانها شهداء هستیم.
گفتنی است شهید صادقی که از بنیان گزاران حزب وحدت اسلامی، عضو شورای مرکزی و فرمانده کل نیروهای نظامی حزب وحدت بود. و در این راه تلاشهای فراوان کرد، در طی یک توطئه ناجوانمردانه مور حمله تروریستی قرار گرفت وهمراه فرزند خردسالش در زادگاهش نیلی به شهادت رسید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.